Odstránenie azbestu: Ako prebieha a prečo mu venovať pozornosť?

  • 26.06.2023

Odstránenie azbestu je často skloňovanou témou v prípade starších rodinných domov, ktoré majú eternitovú strechu. Tento zdraviu škodlivý vláknitý materiál sa však neraz nachádza aj v obkladoch stien či stropov, prípadne v izoláciách a nástrekoch na kovových konštrukciách. Prečo je vlastne tak nebezpečný a ako ho odstrániť čo najvýhodnejšie s podporou od štátu?

odstránenie azbestu
Zdroj: iStock

Čo je to azbest?   

Azbest je prírodný materiál s vláknitou štruktúrou, ktorý sám o sebe nie je jedovatý. Nebezpečné sú však jeho tenké ostré vlákna, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia a ľahko sa dostanú do pľúc, pričom vyvolávajú vážne zdravotné problémy – azbestózu či pleurálne plaky. Zákernosť týchto ochorení spočíva v tom, že sa môžu prejaviť až po viac ako 20 rokoch.

Z tohto dôvodu sa všetky druhy azbestu v dnešnej dobe radia do prvej skupiny karcinogénov. Stavebné materiály s obsahom tohto nebezpečného materiálu sa nepoužívajú už viac ako 30 rokov, no napriek tomu ich stále nájdete v mnohých rodinných domoch. 

Zaujímavosť:

Azbest bol v minulosti obľúbený nielen vďaka jeho vysokej pevnosti v ťahu a výbornej odolnosti voči oderu, ohňu, rôznym chemikáliám a vonkajším vplyvom, ale aj kvôli skvelým tepelnoizolačným vlastnostiam.
ako odstrániť azbest
Zdroj: iStock

Charakteristické znaky azbestu v rodinnom dome

Ak máte rodinný dom starší ako 30 rokov, mali by ste zbystriť pozornosť. S veľkou pravdepodobnosťou sa totiž na ňom nachádza stará eternitová strecha. Azbest však môžete veľmi často nájsť aj v obkladoch stien a stropov, zvyčajne je zmiešaný s cementom.

Dokážete ho rozoznať aj voľným okom, na základe ostrých vlákien, ktoré sú viditeľné v štruktúre strešnej krytiny alebo obkladov. To, či ide skutočne o azbest, však vedia 100 % potvrdiť až odborníci. Jeho prítomnosť sa zisťuje na základe odberov vzoriek zo vzduchu v interiéri alebo samotných stavebných materiálov.

Zapamätajte si:

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva povoľuje maximálne 1000 vlákien s priemerom menším ako 3 mikrometre a dĺžkou väčšou ako 5 mikrometrov na m3 vzduchu. Ak je táto hodnota prekročená, mali by ste čo najskôr kontaktovať certifikovanú spoločnosť, ktorá zabezpečí profesionálne odstránenie azbestu.

Najnebezpečnejší je azbest, ktorý sa drobí

Ak sú eternitové strechy alebo obklady celistvé a v dobrom stave, do vzduchu sa z nich prirodzene uvoľňuje len malé množstvo vlákien. Nie sú preto až tak nebezpečné pre ľudské zdravie. Väčšina azbestových materiálov však po viac ako 20 či 30 rokoch začína zvetrávať a dochádza k narušeniu ich štruktúry. V dôsledku toho sa do vzduchu začína dostávať veľké množstvo nebezpečných vlákien, ktoré následne zamoria celé okolie vášho domu.

Ako odstrániť azbest?

Azbest je považovaný za nebezpečný stavebný odpad, a preto s ním môžu manipulovať iba certifikované firmy s oprávnením od Úradu verejného zdravotníctva SR. Odborníci musia v prvom rade vykonať prehliadku vašej nehnuteľnosti, v rámci ktorej zistia typ azbestového materiálu a jeho použitie v exteriéri i interiéri. Na základe nej navrhnú optimálny spôsob odstránenia.

Samotné odstránenie azbestu spočíva v demontáži starej eternitovej strešnej krytiny, prípadne obkladov stien či stropov, zabalení do špeciálnych vriec a vyvezení na skládku nebezpečného odpadu. Pred odstránením sa materiál potiera penetračným prípravkom, ktorý zabraňuje uvoľňovaniu nebezpečných vlákien do ovzdušia.

eternitová strecha
Zdroj: iStock

Koľko stojí odstránenie azbestu?

Cena za odstránenie azbestu sa odvíja od viacerých faktorov. Závisí najmä od množstva likvidovaného materiálu – metrov štvorcových strešnej krytiny či obkladov. Na cenu ale vplýva aj to, či sa azbest nachádza v interiéri, alebo exteriéri, ako dobrý je k nemu prístup a v akej vzdialenosti od vás je najbližšia skládka nebezpečného odpadu.

Pri menej náročných likvidáciách treba počítať s cenou minimálne 10 € na meter štvorcový. Vo väčšine prípadov sa výsledná cena za odstránenie azbestu pohybuje na úrovni 1000 až 2000 €.

Štátna dotácia na odstránenie azbestu

Významnú časť nákladov na odstránenie azbestu vám dokáže pokryť aj štátna dotácia v rámci 3. výzvy projektu Obnov dom, ktorý je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Podmienkou je, že obnovou domu musíte dosiahnuť úsporu primárnej energie minimálne 30 %. Výška poskytovaného finančného príspevku je na úrovni 75 % celkových oprávnených nákladov na rekonštrukciu. Jedným z opatrení, na ktoré môžete získať dotáciu, je aj rozobratie, odvoz a uskladnenie azbestu z obkladov stien alebo strešnej krytiny. Viac informácií o podmienkach získania dotácie nájdete na oficiálnom webe projektu Obnov dom.

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Dominik Parajka, dominiccars.sk

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku