Slamená strecha podľa našich predkov

  • 04.07.2022

V dobe pochôdznych a zelených striech sa slamená strecha stáva výnimočnou. Kedysi to tak však nebolo. Naši predkovia si často svojpomocne zhotovovali slamené alebo trstinové strechy kvôli ich úžasným vlastnostiam. Slamená strecha si však aj dnes dokáže nájsť svoje uplatnenie. Prezradíme vám, aké sú jej výhody.

slamená strecha
Zdroj: iStock

Slamená strecha už nie je minulosťou

Ekológia, obnoviteľné zdroje, tradičné materiály a túžba bývať v zdravom prostredí priniesli opäť na scénu slamenú strechu. Kedysi sme tieto zaujímavé strechy nachádzali prevažne na vidieku alebo v skanzenoch. Vďaka jej dlhej životnosti a výborným izolačným vlastnostiam sa pomaly začína používať rekonštrukciách a dokonca aj stavbe nových rodinných domov.

Odporúčame:

Diskusie v našom Fóre na tému „Strecha“
výhody slamenej strechy
Zdroj: iStock

Aké sú výhody slamenej strechy?

Možno si poviete, prečo by som si kupoval slamenú strechu? Načo ďalšie výdavky? Je pravdou, že tento typ strechy nie je pre každého. Ak sa už raz pre ňu rozhodnete, určite si jej vlastnosti zamilujete. Najväčšou výhodou tejto strechy sú tepelnoizolačné vlastnosti. V podkroviach pod slamenou strechou je v lete chladno a v zime príjemne teplo. Zabraňuje náhlemu striedaniu teplôt a prepúšťaniu tepla do okolia.

tradičné slamené strechy
Zdroj: iStock

Podľa sklonu strechy sa dá určiť jej životnosť

Najmenší sklon slamenej strechy je 45 stupňov. Pri tomto sklone strecha úspešne odoláva poveternostným vplyvom. Je nepriepustná voči dažďovej vode a dá sa zostrojiť bez použitia akýchkoľvek hydroizolácii. Takisto bráni zaviatiu snehu do priestoru pod ňou a je vzdušná. Slamená strecha sa skladá zo stebiel slamy, ktoré sú vyplnené vzduchom. To z nej robí výborného izolanta. Pri hrúbke 35 cm sa môže rovnať 14 cm polystyrénu.

Inšpirujte sa:

Prezrite si reálne fotografie domov našich Strecháčov v časti „Inšpirácie“

Cena vás donúti zamyslieť sa

Na slovenskom trhu nie je veľa firiem, ktoré by sa zaoberali výstavbou slamených striech. Na jej zhotovenie je potreba množstvo ručnej práce a času. Avšak aj napriek týmto podmienkam sa nájdu šikovní a skúsení remeselníci, ktorí sa snažia preraziť na trh. Cena za túto strechu nie je malá, ale počas jej života si nebude pýtať veľa opráv a zmenu krytiny. Pri správnom položení by mala slamená strecha vydržať 40-60 rokov.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku