Dekoratívne omietky oživia váš interiér

  • 13.03.2023

Kým kedysi oživili interiér tapety, v súčasnosti sú trendom dekoratívne omietky. Hoci tapety majú v interiérovom dizajne stále miesto, s dekoratívnymi omietkami sa otvorili nové možnosti. Poľahky dokážu imitovať akékoľvek povrchové úpravy, farby a vzory. Vďaka tomu sa dekoratívne omietky hodia k akémukoľvek štýlu bývania. Páči sa vám vzhľad mramoru, dreva, betónu či kovu? S dekoratívnymi omietkami je možné všetko.

dekoratívne omietky
Foto: iStock

Čo sú dekoratívne omietky?

Ide o dekoračný materiál, ktorý vznikol už v starom Ríme. Dekoratívna omietka je dizajnová omietka, ktorá dokáže realisticky imitovať široké spektrum vzhľadov. Je vhodná do interiéru aj exteriéru a dodá šmrnc, originalitu a útulnosť akémukoľvek priestoru. Preto sa hodí nielen do domácnosti, ale aj do hotelov, administratívnych budov či zdravotníckych zariadení. S dekoratívnymi omietkami dosiahnete matný, lesklý alebo dokonca trblietavý vzhľad povrchu.

Výhody dekoratívnej omietky

Dekoratívna omietka je jedinečný spôsob, ako rýchlo a jednoducho skrášliť interiér. Viacerí výrobcovia dekoratívnych omietok deklarujú, že okrem dekoračnej možnosti má aj ďalšie výhody. Majú dlhú životnosť, sú odolné proti slnečnému žiareniu a vďaka tomu ostávajú farby dlho jasné a trvácne. Ďalej sa vyznačujú vysokou priedušnosťou a tým pádom sú prirodzene odolné voči plesniam. Viacerí výrobcovia navyše ponúkajú prírodné a ekologicky nezávadné dekoratívne omietky.

Ľahko sa udržiavajú, a tak ich v prípade nehody môžete umyť obyčajnou vodou bez toho, aby sa poškodili. Ich veľkým benefitom je, že sú vhodné aj do kúpeľne alebo kuchyne. Neškodí im vlhké prostredie, ani mastné výpary z varenia. To všetko ale samozrejme iba v prípade, že zvolíte správny typ dekoratívnej omietky pre konkrétny druh interiéru podľa jeho využívania. V nasledujúcich riadkoch stručne popíšeme najobľúbenejšie typy dekoratívnych omietok.

Tip od Modrej strechy!

Aby dekoratívne omietky nespôsobili vášmu interiéru viac škody ako osohu, zvoľte ich napríklad iba na jednu stenu v miestnosti. Radšej neaplikujte akúkoľvek dekoratívnu omietku na všetky steny miestnosti. Opticky by sa zmenšila a pôsobila by ponuro.

Benátsky štuk

Ako napovedá samotný názov, tento dekoratívny vzhľad vznikol v talianskych Benátkach. Hoci dekoratívne omietky sú modernou záležitosťou, tento typ úpravy povrchu sa používa už od 18. storočia. Taliani ním zdobili kostoly, budovy a interiér zámožných ľudí. Benátsky štuk imituje vzhľad mramoru, má elegantný vzhľad a je ideálnym typom pre interiér, v ktorom chcete dosiahnuť luxusný nádych.

Štrukturálna omietka

Tento typ dekoratívnej omietky je dobrým výberom napríklad aj vtedy, ak máte trochu nerovný povrch, ktorý chcete zakamuflovať. Štrukturálna omietka má zrnitý vzhľad a textúru, v niektorých prípadoch môže simulovať mierny 3D efekt. Priestoru dodá príjemnú atmosféru aj pri výberene základnej bielej farby. Nehodí sa do kúpeľne a kuchyne, pretože akákoľvek priehlbinka na povrchu je príležitosťou pre usádzanie vlhkosti a mastnoty.

výhody dekoratívnej omietky
Foto: iStock

Textúrovaná omietka

Väčšinou je po aplikácii pokrytá farbou a ponúka množstvo textúr a vzorov. Pre jej aplikáciu je potrebný naozaj dokonalý a hladký povrch steny. Nie je vhodná do vlhkých miestností, nakoľko sa v nej zdržiava vlhkosť z prostredia podobne ako v klasickej omietke.

Tip od Modrej strechy!

Ak sa chystáte aplikovať dekoratívnu omietku na krb, v ktorom kúrite, nechajte ho od posledného horenia vychladnúť minimálne 24 hodín. Dekoratívna omietka by sa na nevychladnutom povrchu mohla zle aplikovať, znehodnotiť alebo skrátka nefungovať tak, ako má. Aplikácia na teplý povrch by tiež mohla znížiť výdrž samotnej dekoratívnej omietky.
aplikácia dekoratívnej omietky
Foto: iStock

Aplikácia dekoratívnej omietky

Pokiaľ sa rozhodnete pre aplikáciu dekoratívnej omietky sami, zájdite do špecializovanej predajne a nechajte si poradiť. Odborníci vám poradia nielen vhodný typ dekoratívnej omietky, ale aj príslušenstvo, ktoré budete potrebovať. Zväčša ide o ploché štetce a špongie. Predtým, ako sa pustíte do práce na stene, vyskúšajte si techniku aplikácie napríklad na kúsku sadrokartónu.

Skontrolujte aj povrch, na ktorý chcete naniesť dekoratívnu omietku. Mal by byť čistý, bez prachu, mastnoty a iných nečistôt, suchý, bez známok vlhkosti alebo plesní. Dôležité je, aby sa na povrchu neodlupovala farba, prípadne aby nebola stena nejako inak poškodená. Ak je stena v poriadku, potom môžete pokračovať v penetrácii steny a po vyschnutí prejsť k aplikácii samotnej dekoratívnej omietky.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku