Kvalita a rýchlosť stavby domu: Prečo by ste mali siahnuť po jednovrstvovom murive?

  • 11.10.2023

Pri výstavbe je jedným z najdôležitejších faktorov rýchlosť stavby domu a kvalita výsledného diela. Zvolenie správneho stavebného materiálu môže výrazne ovplyvniť dosiahnutie týchto cieľov. K najpopulárnejším materiálom vo svete stavebníctva patrí jednoznačne tehla, ktorá ponúka viacero benefitov.

Tehla dokáže spájať murovanie obvodových stien a tepelnú izoláciu v jednom jedinom technologickom kroku. S veľkým počtom vzduchových dutín, tenkými škárami a spojením typu pero a drážka spĺňa štandardy pre nízkoenergetickú výstavbu. Preto nie je potrebné ani dodatočné zatepľovanie domu.

rýchlosť stavby domu
Zdroj: iStock

Ako urýchliť stavbu rodinného domu?

Tehla je jedným z najstarších stavebných materiálov, ale vďaka vývoju sa neustále zdokonaľuje. Stavba rodinného domu je rýchlejšia, jednoduchšia a presné rozmery a tvar tehál eliminujú chybovosť v konštrukcii. Čím menej pracovných krokov, tým menšia pravdepodobnosť vzniku chýb a menší čas potrebný na prispôsobenie jednotlivých kusov.

Kľúčovým faktorom pre urýchlenie stavby je aj kvalitná príprava. Tá by mala zahŕňať dôkladný návrh rodinného domu a realizáciu projektu, ktorý rieši všetky detaily s rozvahou. Aby sa účinne využil čas a minimalizovali straty, je nevyhnutné riadne plánovať už od počiatku a začať v správnom čase. Nezabudnite, že niektoré externé faktory nedokážete ovplyvniť. Väčšina prác vyžaduje teploty nad +5 °C, takže stavebná sezóna obvykle trvá od marca do novembra. Presná dĺžka môže závisieť od konkrétnej lokality.

Rovnako dôležitá je efektívna organizácia pracovných činností. Všetky práce by mali byť dokončené skôr, než nočné teploty klesnú pod spomínanú hranicu +5 °C. Mala by byť dokončená buď celá spodná konštrukcia alebo hrubá stavba vrátane dočasnej strechy.

Tip Modrej strechy: Aj betón potrebuje 28 dní na dosiahnutie plnej pevnosti. Túto technologickú pauzu viete rozumne využiť. Vďaka dobrej organizácii montážneho podopretia stropu dokážete murovať priečky aj v čase, kedy betón ešte stále zreje.

jednopodlažný rodinný dom
Šesť rokov trvalo, kým mladá rodina našla pozemok podľa svojich predstáv. Spolupráca s architektkou a voľba firmy HELUZ ako dodávateľa materiálu zaistili, že si na ňom postavili domov, ktorý by nemenili. Zdroj foto: HELUZ

Rýchlosť stavby domu môžete zvýšiť aj využitím jednovrstvovej konštrukcie, ktorá nevyžaduje následné zatepľovanie a voľbou komplexného stavebného systému.

Spoločnosť HELUZ uviedla na trh komplexný systémový prístup k obálke budovy v jednovrstvovej konštrukcii s názvom “Zmysluplný celok”. To znamená, že okrem základného sortimentu tehlových blokov máte k dispozícii ďalšie doplnkové tehly. Napríklad aj s integrovanou izoláciou, ktoré umožňujú jednoduché riešenie rozmanitých stavebných detailov.

Viac sa dozviete aj v našom článku 5 dôvodov, prečo používať doplnkové tehly na stavbe”.

dom z tehly s dreveným obložením
Niektoré domy miniete bez toho, aby ste si ich všimli. A iné domy vás upútajú už z diaľky. „Chcel som, aby dom mal tvár,“ predstavuje Ing. arch. Václav Kosnar stavbu, ktorá zvíťazila v hlasovaní súťaže HELUZ Dom roku 2021. Nie div – impozantne zasklený štít domu, ktorý architekt navrhol, vám rozhodne utkvie v pamäti. Zdroj: HELUZ

Kvalita a životnosť stavby

Rýchlosť stavby domu nie je všetko. Okrem nej nesmieme zabúdať na dôležitosť kvality a trvanlivosti. Moderné tehly síce môžu byť ľahšie, ale to neznamená, že sú menej spoľahlivé. Sú vyrábané z vysokokvalitných materiálov, ktoré odolávajú poveternostným podmienkam, ohňu a času. Ich vysoká tepelná izolačná schopnosť môže výrazne znížiť energetickú spotrebu budovy, čím sa zároveň prispieva k udržateľnosti životného prostredia.

„Navrhovať a stavať v tehlovom systéme HELUZ je jednoduché a ľahké. Projektant má všetky materiály pre výstavbu od jedného výrobcu a má výbornú technickú podporu. Systémové stavanie nie sú iba základné tehly!“ upozorňuje Ing. Zdeněk Kobza, produktový špecialista spoločnosti HELUZ.

„Každý skúsený projektant vie, že projektovať vo výrobných moduloch a používať na stavbe celý systém doplnkových tehál HELUZ je výhodné. Či z hľadiska rýchlosti, kvality murovania alebo bezproblémového vyriešenia detailov. Používanie doplnkových tehál umožňuje využívať výhody modulového radu 25, ako čo sa týka výšky, tak aj dĺžky.“

tehlový a veľkoryso zasklený „user friendly“ dom
Návrh tehlového (HELUZ) a veľkoryso zaskleného (Schüco) domu z dielne Ateliéru Vostracký zvíťazil svojou praktickosťou a dokonalým pochopením potrieb a prianí budúceho majiteľa. Jeho súčasťou bol ladovský výhľad na kostolík s farou z rohovej, impozantne zasklenej pracovne na poschodí aj z terasy na prízemí. Zdroj: HELUZ

Musím nechať stavbu vymrznúť?

V našom Fóre sa používatelia často pýtajú či je potrebné nechať stavbu v zime vymrznúť, alebo nie. Názory odborníkov na túto otázku sa líšia. Niektorí odborníci navrhujú, aby sa stavba neriešila v zhone. Údajne by sme sme jej mali počas zimy dopriať príležitosť na vysušenie a sadnutie. Iní tvrdia, že zimná prestávka už nie je nevyhnutná.

Na odpoveď sme sa opýtali Ing. Tomáša Culíka, technického poradcu spoločnosti HELUZ:

„V dnešnej dobe už veľa firiem spomínanú technologickú pauzu nerobí. Zdržiava to celý proces výstavby. Naozaj sa názory odborníka často líšia. Avšak pravdou je, že v prípade moderných tehlových systémov už nie je táto technologická pauza nutná. Vďaka presnému murovaniu z brúsených tehál na tenkovrstvové lepidlá, penu alebo SIDI nie je ani potrebné nechať stavbu dotvarovať. Vďaka tejto modernej technológii murovania sa navyše do stavby dostane murovaním minimum vlhkosti. Preto nie je táto predtým nutná prestávka už potrebná.“

Tip Modrej strechy:

Efektívnym materiálom, ktorý dokáže urýchliť stavbu vášho vysnívaného domu, je inovatívna tekutá malta HELUZ SIDI. Používa sa podobne ako valček pri maľovaní, čo znamená, že nie je potrebná miešačka na prípravu zmesi. Murovanie je vďaka nej rýchle, jednoduché a bez zbytočných komplikácií.

Článok bol pripravený v spolupráci s HELUZ.

Autor článku: redakcia Modrej strechy (Michaela)

Zdroj foto: HELUZ, iStock

Diskusie na tému článku