5 dôvodov, prečo používať doplnkové tehly na stavbe

 • 25.08.2023

Spomínate si? Keď sme boli malí, stavali sme domy z lega. Ide to aj vo veľkom. Stačí k sebe ukladať tehlu po tehle od jedného výrobcu. Vďaka tomu si vyskladáme komplexný stavebný systém od obvodového muriva až po obálku domu. Veľkú zásluhu na vytvorení tohto zmysluplného celku majú doplnkové tehly. Tiché, nenápadné, ale veľmi dôležité. Prečo ich používať na stavbe? Toto je päť kľúčových dôvodov.

doplnkové tehly
Zdroj foto: HELUZ

1. Dokonalá preväzba a perfektne vyriešené tepelné mosty

Nájdu sa „majstri“, ktorí tvrdia, že doplnkové tehly sú zbytočnosť. Podľa nich sú drahé a načo ich vlastne kupovať, keď sa dajú narezať? Detaily vytvorené z tehál na stavbe však nedosiahnu také tepelnoizolačné vlastnosti, ako doplnkové tehly. Tie k sebe priľnú prirodzene a pevne ako kocky z lega. Nevytvoria žiadnu štrbinu, cez ktorú by sa neskôr mohli v dome tvoriť škodlivé plesne.

Eliminácia tepelných mostov v obvodovom murive pomocou doplnkových tehál zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti detailov, akými sú parapety, rohy a ostenia okien. Správne vyriešenie detailov zásadne ovplyvňuje preväzbu tehál a tým aj statiku a akustiku obvodového muriva.

Nekvalitne zhotovené detaily na hrubej stavbe sú ako časovaná bomba, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť. Dodatočné odstránenie takýchto chýb je finančne náročné alebo technologicky nemožné. Predchádzať im môžeme použitím komplexného stavebného systému od jedného výrobcu, ktorý zahŕňa aj doplnkové tehly. Systémové stavanie s doplnkovými tehlami je navyše aktuálnym trendom výstavby.

2. Lacnejšia stavba domu

Jedným z najväčších mýtov o doplnkových tehlách je, že sú drahšie ako základné tehly. Nie je to pravda. Doplnkové tehly sú naopak, kľúčovým spôsobom, ako ušetriť pri stavbe domu. Použitie odrezkov namiesto doplnkových tehál so sebou prináša dodatočné finančné náklady spojené s ich rezaním.

Rezanie tehál zahŕňa cenu práce, kúpu alebo požičanie potrebného náradia a vznik stavebného odpadu. Na tieto náklady zväčša nemyslíme, ale faktom je, že nemalým podielom zvyšujú cenu stavby. Nesmieme opomenúť, že náklady sú ešte vyššie, ak k tomu pripočítame aj náklady spojené s opotrebovaním náradia a vyplnenie škár maltou alebo penou. Stavebný materiál a práca nie sú lacnou záležitosťou. Všetky tieto náklady ušetríme, ak použijeme doplnkové tehly HELUZ.

Ich použitie na stavbe je dokonca lacnejšie ako použitie odrezkov z tehál. Pri rezaní dochádza nielen k tvorbe stavebného odpadu, ale aj k znehodnoteniu tehál, ktoré nie je možné použiť. Systémové doplnkové tehly HELUZ rady FAMILY a FAMILY 2in1 nie sú drahšie než profesionálne rezanie základných tehál. Za rovnaké peniaze tak dosiahneme omnoho vyššiu kvalitu stavby.

Rýchlejšia a jednoduchšia stavba domu
Zdroj foto: HELUZ

3. Rýchlejšia a jednoduchšia stavba domu

Použitie komplexného stavebného systému od jedného výrobcu umožňuje rýchlejšiu a jednoduchšiu stavbu domu. Vďaka tomu, že všetko do seba homogénne zapadá ako kocky lega, napreduje stavba domu bez komplikácií. Doplnkové tehly dokážu ušetriť až tretinu práce a drahocenný čas, ktorý by bol inak potrebný na rezanie tehál.

Do toho započítajme aj čas strávený výberom a kúpou materiálu a náradia potrebných k rezaniu. Jednoduchšiu stavbu domu s použitím doplnkových tehál HELUZ ocenia najmä svojpomocní stavebníci a projektanti.

Doplnkové tehly sú cesta k dlhodobej úspore financií
Zdroj foto: iStock

4. Doplnkové tehly sú cesta k dlhodobej úspore financií

Ako môžeme šetriť za energie už počas stavby domu? Jednoducho – použijeme doplnkové tehly. Tie zabezpečia trvalú úsporu v podobe nižších tepelných strát a tiež eliminujú výdavky za ochladenie interiéru počas horúcich letných dní.

V dome z tehly je príjemná klíma a stavba si udržuje ideálne termoregulačné vlastnosti. V zime chráni pred chladom, v lete poskytne príjemný chládok. Správnym výberom stavebných materiálov dokážeme výrazne ovplyvniť nielen kvalitu bývania, ale aj naše budúce výdavky za prevádzkové náklady domu.

5. Menej stavebného odpadu

Až 40% celkového odpadu tvorí ten stavebný. Často končí buď v komunálnom odpade, alebo na čiernych skládkach. Eliminácia vzniku stavebného odpadu je preto nevyhnutným prejavom ohľaduplnosti a zodpovednosti voči životnému prostrediu. K zníženej tvorbe stavebného odpadu môžeme prispieť dôsledným plánovaním stavby a najmä použitím doplnkových tehál.

Pri rezaní tehál často dochádza k ich poškodeniu. Pre dodržanie správnej technológie a kvalitu stavby ich nie je možné použiť. Výsledkom je, že sa zužitkuje iba časť tehly. V horšom prípade skončí celá tehla v odpade. V súčasnosti recyklácia stavebných materiálov nedosahuje potrebnú úroveň, preto je v prvom rade dôležitá prevencia vzniku stavebného odpadu.

Doplnkové tehly HELUZ
Zdroj foto: iStock

Doplnkové tehly HELUZ

Každý rad tehál HELUZ má systém svojich doplnkov. Tehly sú vyrábané v rôznych dĺžkach a šírkach, takže dômyselne nadväzujú na systém základnej tehly. Nižšie sa pozrieme bližšie na jednotlivé doplnky a ich funkcie.

Doplnkové tehly umožňujú rýchlu, jednoduchú a lacnejšiu stavbu

„Káčko a káčko pol“ – značené v názve písmen K a K ½

 • Efektívne zakončuje ostenie
 • Zabezpečuje čistý, hladký a rovný stavebný otvor
 • Má zásadný vplyv na statiku otvoru a na zaťaženie celej konštrukcie
 • Minimalizuje tepelné väzby a ovplyvňuje vzduchotesnosť stavby
 • Minimalizuje chyby a eliminuje dorezy
 • K dispozícii je aj v polovičnej dĺžke
„Káčko a káčko pol“ – značené v názve písmen K a K ½
Zdroj foto: HELUZ
Doplnkové tehly umožňujú rýchlu, jednoduchú a lacnejšiu stavbu
Zdroj foto: HELUZ

„Enko“ – značené veľkým písmenom N

 • Používa sa, ak potrebujeme pracovať s výškou (napríklad zladiť výšku okna s kuchynskou linkou)
 • Má  2/3 výšky štandardného rozmeru tehly a je možné ho nakombinovať
 • HELUZ je jediný výrobca na trhu, ktorý disponuje týmto doplnkom
„Enko“ – značené veľkým písmenom N
Zdroj foto: HELUZ

Rohovka – značí sa R

 • Efektívne zahajuje a zakončuje roh
 • Má zásadný vplyv na statiku konštrukcie
 • Má zásadný vplyv na tepelnú techniku
Rohovka – značí sa R
Zdroj foto: HELUZ

Doplnkové tehly tvoria až 10% celkového objemu obvodovej konštrukcie. Je to dosť vysoké číslo na to, aby sme ho nevynechali zo stavby. Okrem celkovej ucelenejšej podoby stavby pocítime ich najdôležitejší benefit – kvalitné a komfortné bývanie.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: HELUZ Slovensko, iStock

Diskusie na tému článku