Výber a montáž tieniacej techniky v novostavbe

  • 29.03.2023

Plánujete stavbu rodinného domu? Aktuálne zmeny počasia a skúsenosti spokojných majiteľov dokazujú, že žalúzie a rolety sú nadmieru účinné a potrebné nielen pri regulácii teploty. Udržiavajú vhodné svetelné podmienky, čím pomáhajú vytvárať príjemné vnútorné prostredie. Vedeli ste však, že tieniaca technika a spôsob jej montáže sa zvažujú už v prípravnej fáze projektu?

Niektoré stavebné spoločnosti majú vo svojej ponuke unikátne preklady a systémy, ktoré celý proces výstavby značne urýchlia a zjednodušia. Vo svojej konštrukcii majú priestor vyhradený pre kompletný systém tieniacej techniky. Dajú sa bez problémov omietnuť. Keďže nevyčnievajú z fasády, omietka ich skryje tak, že ich prítomnosť prezrádza len samotné tienenie. Poradíme vám, ako zvládnuť výber a montáž tieniacej techniky v novostavbe.

montáž tieniacej techniky
Zdroj: HELUZ

Výhody tieniacej techniky

● regulácia teploty v interiéri
● optimalizácia svetelných podmienok
● zabezpečenie účinnej izolácie
● nižšie náklady na kúrenie a chladenie
● ochrana nábytku pred poškodením slnečnými lúčmi
● väčšie súkromie a pocit bezpečia

Tieniaca technika je tiež vhodná pre tých, ktorí chcú dosiahnuť určitý estetický efekt. Je k dispozícii v rôznych farbách a vzoroch, takže si môžete vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a vkusu. Zároveň zabezpečuje aj ochranu pred ultrafialovým žiarením, ktoré môže poškodiť nábytok a iné interiérové prvky.

Druhy tieniacej techniky

Exteriérové tienenie:

● pergoly
● screeny a screenové rolety
● markízy
● exteriérové (vonkajšie) rolety
● exteriérové (vonkajšie) žalúzie
● fasádne clony

Interiérové tienenie:

● interiérové rolety (rolety deň-noc, látkové rolety, plissé rolety, rolety na strešné okná…)
● interiérové žalúzie (hliníkové žalúzie, drevené žalúzie, vertikálne žalúzie…)
● záclony, závesy

Výber a montáž tieniacej techniky v novostavbe
Zdroj: HELUZ

Výber a montáž tieniacej techniky v novostavbe

Väčšina z nás sa chce cítiť pohodlne vo svojom dome a zabezpečiť si primeranú úroveň súkromia. Okrem toho sa snažíme zlepšiť kvalitu vzduchu, teplotné podmienky a množstvo prirodzeného svetla vo vnútri domu.

Tip Modrej strechy:

Na vhodný typ tienenia a spôsob inštalácie je potrebné myslieť už pri plánovaní projektu. Odporúčame vám osloviť spoločnosti, ktoré sa špecializujú na tieniacu techniku, prípadne sa poradiť v našom diskusnom fóre.

Moderná architektúra preferuje používanie rozsiahlych sklenených plôch. Avšak z hľadiska tepelného komfortu je nevyhnutné mať na pamäti vhodný výber vonkajších tieniacich systémov a ich konštrukcie. Tá by nemala narušiť čisté línie stavby. Výrobcovia stavebných materiálov sa intenzívne venujú aj problematike slnečnej architektúry a energetiky. Ich úsilie vyústilo do vývoja nosného nadokenného prekladu od spoločnosti HELUZ.

HELUZ FAMILY 3in1, s možnosťou prispôsobenia pre vonkajšie tieniace systémy, bráni prehriatiu interiéru. Hlavnou výhodou tohto prekladu je jeho variabilita, ktorá sa dá prispôsobiť podľa parametrov žalúzií, roliet a na základe vašich požiadaviek. To vám umožňuje rozhodnúť sa neskôr, aj po dokončení stavby, v ktorých miestnostiach a aký typ tienenia zvolíte.

Zdroj: YouTube HELUZ Slovensko

Systém doplnkových tehál umožňuje rýchlejšiu a jednoduchšiu výstavbu a minimalizuje riziká vzniku tepelných mostov a stavebných chýb. Tento moderný systém doplnkových tehál sa používa spolu s bežnými tehlami. Následné zateplenie novostavby v tomto prípade nie je potrebné.

Z hľadiska energetickej náročnosti a budúcej energetickej úspory domu je tento systém dôležitý pre koncepčné poňatie všetkých prvkov stavby domu. Nemusíte zbytočne predimenzovať obvodové murivo. Zamerajte sa na dotiahnutie všetkých prvkov konštrukcie do jedného celku. Dôležité sú nielen izolačné parametre obvodového muriva, ale aj výber stropnej a strešnej konštrukcie.

Zdroj: YouTube HELUZ Slovensko

Významným prvkom sú práve aj nadokenné preklady, umožňujúce integráciu spomínanej tieniacej techniky bez tepelných mostov. Zásadná je kombinácia kvalitne postavenej a dobre napojenej stropnej konštrukcie s murivom. Stručne povedané, pokiaľ zvolíte masívne stropné konštrukcie a eliminujete tepelné mosty, nepotrebujete predimenzované obvodové murivo, aby ste splnili požiadavky vašej budovy na energetickú náročnosť. Váš dom bude vybudovaný ako zmysluplný celok.

Z akých prvkov sa skladá zmysluplný celok?

  1. Obvodové murivo
  2. Doplnkové tehly
  3. Akustické tehly
  4. Tehly pre vnútorné nosné aj nenosné priečky
  5. Preklady nosné, nenosné a preklady pre integrovanú tieniacu techniku
  6. Stropy a strechy
  7. Komíny
  8. Moderné malty a lepidlá

Tip Modrej strechy:

Dom, ktorý je celý postavený z jednotného systému, vrátane konštrukcie stropu a strechy, sa ani pri vysokých letných teplotách nevyhreje tak, aby ste cítili potrebu zapnúť klimatizáciu.
Nosné preklady pre tieniacu techniku prinášajú viacero výhod
Zdroj: HELUZ

Nosné preklady pre tieniacu techniku prinášajú viacero výhod

„Nosné preklady HELUZ FAMILY 3in1 sú dodávané na stavbu plne vybavené izolantom. Nikto s nimi nemusí nič robiť, možno ich osadiť, zamurovať a získať tak nosnosť a tepelnoizolačné vlastnosti, ako keby stavebník použil klasické nosné preklady 23,8. Kedykoľvek sa ale môže rozhodnúť namontovať tienenie aj neskôr. Tento preklad mu to umožní vďaka možnosti postupne vyťahovať jednotlivé časti izolantu, čím stavebník postupne získa priestor pre žalúzie, menšie rolety alebo aj veľkú schránku pre roletu. V každej fáze teda v preklade zostáva maximum izolantu pre dané riešenie,“ vysvetľuje benefity novinky Filip Bosák, manažér technického poradenstva spoločnosti HELUZ.

Nosný roletový preklad je celistvý produkt, ktorý sa inštaluje nad otvor v nosnom murive pomocou cementovej malty. Tento preklad funguje ako “nosič” okna. Zároveň je určený ako skrinka pre umiestnenie vonkajších tieniacich systémov, ako sú napríklad exteriérové žalúzie a rolety. Je navrhnutý pre elektrické ovládanie. Je vhodný aj pre inštaláciu na vyššie okná (až do rozmeru 5m), vrátane balkónových dverí s maximálnou výškou 2,5 m. Vonkajšia strana je keramická, vďaka čomu je tento povrch vhodný pod omietku.

Zdroj: HELUZ

Nosný preklad HELUZ FAMILY 3in1 s integrovanou, no odnímateľnou tepelnou izoláciou je určený pre jednovrstvové murivo. Spĺňa požiadavky na požiarnu bezpečnosť (otestované v laboratóriu). V roku 2021 získal Zlatú známku kvality a v roku 2022 spoločnosť Heluz splnila podmienky pre udelenie certifikátu Overená firma v oblasti tieniacej techniky.

Zároveň dodržuje jednotný modulový systém hrubej stavby z brúsených tehál HELUZ. Jeho vnútorný priestor je veľmi variabilný. Môže byť použitý na montáž tieniacej techniky ale aj bez nej. Tým sa stavebníkovi uľahčí rozhodovanie a umožní mu použiť jeden typ nosného prekladu na celý dom. Vďaka tomu môžete ušetriť na nákladoch.

Okrem nižších energetických strát v zime a minimalizácie prehriatia vnútorných priestorov v lete, táto konštrukcia poskytuje pohodlie aj v ďalších oblastiach. Vďaka svojej masívnej betónovej časti zlepšuje akustickú pohodu a zabraňuje oslabovaniu muriva. Taktiež chráni okná pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, čím sa predlžuje ich životnosť. Jednoduchá a rýchla montáž tieniacej techniky, výhody, nízke náklady na údržbu a odolnosť robia z tohto systému ideálne riešenie pre vaše bývanie.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto + video: HELUZ Slovensko

Diskusie na tému článku