Dvojsklo alebo trojsklo? Poradíme, ktoré zasklenie okien si vybrať

  • 14.06.2023

Vedeli ste, že pri výbere skiel pre vašu stavbu platí pravidlo: “Každá svetová strana si vyžaduje iný typ okna.”? V súčasnej dobe sú kvalitná izolácia a energetická účinnosť kľúčovými prioritami. Dvojsklo a trojsklo patria medzi najpoužívanejšie možnosti. Poskytujú vysokú izolačnú hodnotu a predstavujú významný krok smerom k zníženiu prevádzkových nákladov. Prezradíme vám, aký je rozdiel medzi dvojsklom a trojsklom a aké zasklenie okien zvoliť.

dvojsklo alebo trojsklo
Zdroj: iStock

Správny výber izolačného skla a jeho umiestnenie majú vplyv na to, či bude v dome v lete príliš horúco, ako rýchlo sa zohreje v zime a koľko svetla prenikne dovnútra. Ak je sklo vhodne zvolené, dokáže efektívne pracovať so slnečnou energiou, prepúšťať ju alebo ju blokovať podľa potreby. To vedie k výrazným energetickým úsporám a zlepšuje pohodlie v domácnosti. Dvojsklo alebo trojsklo? Poradíme, ktoré zasklenie okien si vybrať.

Faktory ovplyvňujúce vlastnosti izolačného skla

  • Hrúbka floatového skla – Je kľúčová pre odolnosť skla voči tlaku a vetru. Taktiež môže mierne ovplyvniť farebnosť skla a priepustnosť svetla. Všeobecne platí, že väčšie formáty skla majú väčšiu hrúbku.
  • Štandardné hrúbky skla – 4, 6, 8, 10 mm
  • Možnosti dištančných rámčekov – hliník, nerezová oceľ, plast
  • Štandardné hrúbky dištančných rámčekov – 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24 mm
  • Výplň medziskelného priestoru – vzduch alebo inertný plyn Argón. Argón má nižšiu tepelnú vodivosť, čo zlepšuje izolačné vlastnosti skla až o 25 %.
Faktory ovplyvňujúce vlastnosti izolačného skla
Zdroj: IZOS

Kedy a ako riešiť zasklenie okien

Energetické využitie izolačných skiel je potrebné brať do úvahy už v rámci projektovania. Práve kombinácia kvalitného izolačného skla s energeticky úsporným murivom prináša najlepšie výsledky. 

Správne umiestnenie a izolácia okien je nevyhnutná, aby nedochádzalo k degradácii. To zahŕňa správne zaizolovanie zvnútra aj zvonka. S väčším množstvom zasklených plôch sa zvyšujú požiadavky na sklo.

Z čoho sa skladá dvojsklo?

Dvojsklo je zložené z dvoch sklenených panelov, medzi ktorými je vzduchový priestor, známy ako medzisklo alebo medziskelný rámik. Medzisklo môže byť naplnené inertným plynom, ktorý zlepšuje izolačné vlastnosti.

Toto sklo je vhodné pre zasklievanie plastových, drevených a hliníkových okien. Oproti bežnému jednoduchému sklu výrazne redukuje tepelné straty. Jeho použitie je široké. Svoje uplatnenie nachádza pri rekonštrukciách, v rekreačných a nebytových objektoch.

Typická hrúbka samotných skiel sa pohybuje okolo 4 mm. Rámik medzi nimi má hrúbku 16 mm. Celková hrúbka zostavy dosahuje 24 mm. Poskytuje relatívne dobré izolačné vlastnosti, no pre väčšinu obývaných priestorov nemusia byť dostatočné.

plastové okná s trojitým zasklením
Zdroj: IZOS

Sú plastové okná s trojitým zasklením lepšou voľbou?

Izolačné trojsklo pozostáva z troch sklenených tabúľ a dvoch dištančných rámčekov. Základná hrúbka je 44 mm. Podobne ako pri dvojskle, aj tu sa môže medzisklo plniť vzácnym plynom pre zvýšenie izolácie. 

Trojsklo má vyššiu izolačnú hodnotu v porovnaní s dvojsklom až o 40%. Je vhodné pre zasklievanie plastových, drevených a hliníkových okien. Prispieva k výrazným energetickým úsporám v objekte, vyššej bezpečnosti a zároveň umožňuje dostatočné prenikanie svetla. Jednou z veľkých výhod trojskla je jeho schopnosť výrazne obmedziť rosenie okien.

Parametre trojskla spĺňajú požiadavky pre novostavby aj pasívne budovy. Taktiež je vhodné pre rekonštrukcie, pri ktorých sa výrazne zníži energetická náročnosť. Odporúča sa pre zasklievanie plôch s orientáciou na sever.

Každá svetová strana si vyžaduje iný typ izolačného skla

Pri výbere medzi dvojsklom a trojsklom je dôležité myslieť na potreby a požiadavky konkrétneho miesta. Dvojsklo môže byť vhodné pre lokality s miernejším podnebím, zatiaľ čo trojsklo sa odporúča pre oblasti s extrémnejším počasím alebo s vysokou úrovňou hluku. 

Správna orientácia izieb má väčší vplyv, než si mnohí uvedomujú. Solárny faktor určuje množstvo slnečného tepla, ktoré preniká dovnútra miestnosti. Platí, že čím vyšší je solárny faktor, tým viac sa miestnosť prehrieva. Tento fakt môže predstavovať problém najmä v lete, a v prípade, že máte dom alebo miestnosť orientovanú na juh.

Ak nechcete mať v lete nastavenú klimatizáciu na maximum počas celého dňa, odporúča sa používať okná s nízkym solárnym faktorom v južných častiach bytu. Avšak, výsledkom nízkeho solárneho faktoru môže byť menej svetla v interiéri. Preto je dôležité venovať pozornosť aj faktoru svetelnej priepustnosti skla a zvoliť optimálny pomer medzi oboma koeficientmi, aby ste sa v miestnosti cítili pohodlne. V prípade potreby môžete využiť aj rôzne tieniace techniky, ako sú žalúzie, rolety alebo markízy, aby ste si prispôsobili množstvo svetla podľa potreby.

prevádzkové náklady rodinný dom
Zdroj: IZOS

Vhodným variantom môže byť v tomto prípade izolačné trojsklo IZOS SHADOW s hrúbkou 44 mm. Skladá sa z troch sklenených tabúľ a dvoch dištančných rámčekov. Jeho výnimočnou vlastnosťou je schopnosť blokovať slnečné žiarenie. Je určené pre miesta, kde nie je možné použiť tieniace techniky. S extrémne nízkou hodnotou prestupu tepla Ug 0,5 W/m²K je vhodné aj pre veľkoformátové okná. Je ideálne pre novostavby a stavby s veľkým množstvom presklenia a výraznými architektonickými prvkami. Odporúča sa pre zasklievanie plôch orientovaných na východ, juh a západ.

Vyhrejte svoj interiér v zime úplne zadarmo

Izolačné trojsklo slúži na vyhrievanie interiéru tým, že prepúšťa slnečné žiarenie dovnútra. Je ideálnou voľbou pre novostavby a pasívne domy. Taktiež sa hodí pri rekonštrukciách s cieľom dosiahnuť maximálne energetické úspory. V chladnejších mesiacoch prináša zadarmo tepelné zisky. Trojsklo IZOS ENERGY+ s hrúbkou 44 až 46 mm spája všetky potrebné vlastnosti. Odporúča sa pre zasklievanie plôch s orientáciou na východ, juh a západ, najlepšie v kombinácii s vonkajšou tieniacou technikou, ktorá zabraňuje prehrievaniu miestností v lete.

V každom prípade, bez ohľadu na voľbu, oba typy skiel poskytujú významné zlepšenie izolácie a energetickú efektívnosť oproti starším jednosklám, a tým prispievajú k pohodliu a úspore nákladov v domácnosti.

Ktoré zasklenie by ste si vybrali vy? Dvojsklo alebo trojsklo?

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: IZOS, iStock

Diskusie na tému článku