Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
No mudrlanti! Nie som nejaký vyštudovaný inžinierik s troma titulmi, ale použijem sedliacky rozum a jeden fakt ktorí som zažil! Lambda nieje zlý materiál sám som z nej staval v roku 2010 a som bol prekvapený aké ma izolačné vlastnosti v jeden piatok v decembri som bol na stavbe. Stavba bez okien len igelity boli dané aby dnu nefúkalo. Mal som tam obyčajne staré kachle na drevo vykúril som si to ta na príjemných 20C (pocitových nemeral som to) aby sa tam dalo príjemne pracovať. Okolo 21:00 som skončil Zamkol som dom s provizórnym zámkom a s dvermi z bytí my z dosák. v noci mrzlo neviem koľko bolo presne ale okolo -7C bolo určite na druhý deň som prišiel do domu okolo 10:00 a v dome bolo okolo 11C(pocitových). A teraz k tím únikom každý inteligentný človek vie že cez múry mu utečie len 25% z toho čo mu utečie cez okná. Ďalšia vec najdôležitejšie je odizolovať strop! Fyzika 6ročník ZŠ teplo stúpa hore. Druhá vec: dostatočná izolácia podlahy pod 12cm by som neišiel kvôli tomu že zo základu bude najviac ťahať chlad a pocitovo môže byť teplota o 3C nižšia ako je v skutočnosti lebo vám bude zima od nôh! Takže radšej investovať do izolácie stropov, podlahy a hlavne do kvalitných okien než do zateplenia! Stačí si v zime prebehnúť okolo domu s termokamerou a uvidíte kde sú úniky. A tabuľky sú tabuľky!! v reále je to úplne iné záleží aj od majstrov ako to robili ako dali kvádre ďaleko od seba a ďalšie iné faktory. Ešte jedna vec tento rok kúrim len s krbom ktorí má vodný výmenník a od polovice septembra 2011 som minul okolo 140m3 plynu a to ho používam aj na varenie a ohrev TUV! A stým hlukom je to trochu pravda ale na byte to máte asi 5x horšie než z Lambdou takže je to v norme! 8-(
Odpovedať
@diablop Teplo nestúpa. Stúpa teplý vzduch. K tým pomerom: u každého domu je to inak. Najlepšie je vypočítať si svoje plochy. Okná majú prednosť v tom, že nemajú len straty, ale aj zisky. Ak sa použije trojsklo, celková bilancia je velice fajn.
Odpovedať
@kamila33 Nie je možné, aby počas 6 hodín klesla teplota o 10°C. Museli byť otvorené okná. Zas Lambde nekrivdime. Taký pokles by bol možno u domu z plných tehál a starými oknami, bez akejkoľvek izolácie.
Odpovedať
@diablop ale tu sa bavíme o obvodových stenách, je logické, že iba izolácia stien nestačí a myslieť treba komplexne - vrátane tepelných mostov, na tie si zabudol - ďalší argument v prospech zateplenia. Inak aj ja som spokojný so Škodou Felicia, ktorá má 14 rokov a nemenil by som. Ale keby som kupoval nové auto...
Odpovedať
@calimero Ja len doplním k tomu prehrievaniu - najviac zaň môžu presklené netienené plochy na nevhodnú svetovú stranu. Potom celodenné vetranie oknami = vháňanie horúceho vzduchu. Ytong Lambda nie je schopný tak sa rozpáliť, aby dom i nocou hicoval do domu. Toho je schopná plná tehla alebo nezateplený betónový strop. V byte sme mali na hornom podlaží 35-36°C.
Odpovedať
Profilova fotka
ja sa podelim o svoju skusenost, tiez mam ytong lambda, nemam este ani natiahnuty kleber. V podlahe mam 10cm Eps v strope a v sikminach 28cm isover. Vykurujem len vrchne podlazie a kupelnu dole, inak cele prizemie vykurim krbovymi kachlami a spotrebu plynu od septembra mam 170 kubikov, co si myslim, ze je velmi slusne. A co sa tyka toho klesania teploty, tak ked som nebol jeden den a celu noc doma a na prizemi sa vobec nekurilo, tak pri vonkajsej teplote asi 0st. klesla teplota z 24st. na 21st. co je podla mna tiez velmi slusne, takze asi aj zalezi aj na tom ako je ta lambda spravena...
Odpovedať
@calimero otázka bola na ľudí čo majú lambdu či treba alebo netreba zaťepliť! Podla mňa nie! Radšej vráziť do okien a do izolácii stropu to bude úplne stačiť!
Odpovedať
@diablop ftipalek ;-)
Odpovedať
@diablop super, kludne si to tak urob. Snad potom nebudes nadavat na vysoke ucty za kurenie. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
čawte stavbári -bývame už rok máme ytong lamda a nezateplovali sme,vnútri sieťka,kleber,rimano zvonka sieťka duo kontakt na tomsilikon silikát fasada a sme velmi velmi spokojný,spotreba plynu priemer v zime 150kubíkov
Odpovedať
pridam moju skusenost. Byvame cca 2 mesiace a myslim ze je to v pohode aj v nezateplenom a bez vonkajsej omietky. Nepozeral som sa este na spotrebu plynu, ale pozriem. Jedine co mi robilo problem pri nastahovani bol chlad v jednej izbe. Je najdalej od rozdelovaca, takze vykurovacia voda musela trosku viac ochladnut- doriesene doregulovanim prietoku. Nemal som na betonovom strope ziadnu izolaciu. Dal som nad tie posledne dve izby 10 cm polystyren a teplota stupla o 3 stupne. Vyplyva mi z toho, ze jedine co treba je investovat do poriadneho zateplenia stropu. V obyvacke (s galeriou) mame v strope 32 cm kamennej vlny a v najvyssom bode mame 64 cm tejto vlny.
Odpovedať
@svetlusa7 A koľko dreva k tomu? Lebo podľa popisu 150 kubíkov plynu to je 1500 kWh. Za to by som sa vedela akurát tak okúpať.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@michal.ko Iste, predimenzovaním izolácie niektorých konštrukcií možno dohnať zanedbané. Aj tak sa dá.
Odpovedať
Profilova fotka
@diablop Tiez nemam titul a len obycajnu ucnovku. Teoreticky sme si podobny :-p Moja sedliacka otazka: 1. Ak mam na celom dome len jedno okno, mam unik murmi 25% :-S 2. Ak cely dom bude len jedno velike najkvalitnejsie okno? ytong lambda je pre deti na hranie sa. Dal som ytong lambdu kamaratovi, som mu povedal, ze urob z toho zazrak a on urobil.. Postavil z jednej tvarnice celu dedinku. Vidte fotku.. Ja mam odpor muriva R=12,5, neni taky nachylny na vlhkost, cize ten odpor bude udrzatelny ako ytong v laboratoriu. @blacksr : mrkni cela dedinka ytong lambda :D
Odpovedať
@diablop 00.25 Myslel si tento obsiahly príspevok naozaj vážne ? Lebo už tu bol borec čo radil igelitový plot a teraz tie okná.... Aké Ug mal ten igelit ? :-) Nikto neodsudzuje predsa nikoho ako sa rozhodol. Len to chce reagovať s rozvahou. Inak u nás sa minie na ohrev TUV mesačne asi 30-40m3 plynu. Tá vaša spotreba by znamenala že sa nebudeme umývať alebo budeme kúriť v krbe nepretržite. Ako spomína blacks v inej odpovedi dnes, musím s ňou súhlasiť. Aj keď nefandím výpočtom a tabuľkám, tie údaje od niekoho sú lepšie ako z pasívnych domov :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr ona to asi myslela mesacne, ale aj tak sa mi to nezda..sice mozno je to maly domcek, neviem, ake maju kurenie a pod.... ale my mame spotrebu 300 kubikov a to este nebola ani riadna zima, zeby suvisle dlho mrzlo napr. -10.... Denne to vychadza priemerne na 10kubikov, niekedy aj viac.. ked je teplo , slnecno, tak zase aj menej, napr, 5-6kubikov... tych 1500 by bolo ozaj len na kupanie, cize ohrev vody.. :)
Odpovedať
@diablop ten siesty rocnik by si si mal zopakovat...
Odpovedať
Profilova fotka
@kamila33 to je blbost... az tak zase teplota neklesne..... max. o 2-3 stupne...... vela mozno robi este ta fasada, ale hlavne dvere , co chybaju tiez... viem to posudit, lebo prvu zimu sme boli bez dveri a dokonca chybali aj tie do garaze, kde je tak 10st..... tam boli len zasuvacky, co nic netesnia.... Teraz , ked uz dvere mame, vidim, aka zima je, ked zavriem v predsieni ! a to uz su do garaze normalne dvere.... takze ked sme ziadne nemali, krasne nam to prechladzalo cely dom, hlavne prednu cast.. stale som vnimala prudenie vzduchu a to vyvolava pocit chladu.... akoby stale na teba fukalo.... ale az tak dom nevychladne, aby v nom bolo 15st.. ked par hodin predtym bolo 25 :-N :-N :-N .. to je divne..... keby to kleslo na 20st, nepoviem nic......
Odpovedať
Profilova fotka
toto je srandovná téma:) každý tu rieši múr a materiál ako taký....predpokladám, že veľa ľudí tu si to asi aj sama stavia a myslia si, že z večera do rána sú stavbári :) straty v strope a podkroví nikoho nezaujímajú a podlaha tiež, montáž okien a dverí v obvodovej stene nevytýkajúc...... tak kelni zdar !
Odpovedať
Profilova fotka
@prirodnydomcom ale zaujimaju, ved citaj pozorne... vsetky straty treba riesit.....
Odpovedať
Ahojte, dnes sme akurát sedeli s našimi buducimi staviteľmi, jeden z majitelov ma tiež dom z Ytongu Lambda, ked som namietala niečo na margo diskusií čo si tu človek prečíta, akože dívali sa na mňa ako na totalneho analfabeta, jednoznacne mi Ytong Lambdu odporučili.
Odpovedať
@takyna ..no a keby ty páni prišli k nám.... tak radšej ani nevravím ako by sa na nich pozerali naši..ale analfabet by to nebol....ale LAMBDE ZDAR :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@katrin21 :) riešiť treba ale všetko niečo stojí, no tu každý len ako rýchlo čo vymuroval s rodinou cez víkend .... je samozrejmé že pri murive ktoré má 1000 bm spojov vodorovne a zvislo je aj niekoľko % nedokonalých spojov:) a ja sa pýtam keď by ste mali dieru na nohaviciach či by vám neťahalo :) všetko sa dá riešiť, a myslím, že aj keď ja niesom zástancom Ytongu a podobných požieračov životného prostredia pri výrobe, majú to v súdruzi v NDR dobre premyslené :) lepidlá, stierky, omietky, armovanie samozrejme vyvíjané špeciálne pre tento produkt nezateplovaného muriva ( samozrejme aplikácia vyškolenými ľuďmi so skúsenosťami ) ....podrobné technologické postupy, tie treba dodržať a potom nešetriť na 50 mm izolácie či obvodu, podlahy a strechy, tie peniaze totiž zaplatíte za energie za pár rokov. takže sa držím hesla : nie sme taký bohatý aby sme si dovolili lacné veci. 8-)
Odpovedať
@zamotek To som uviedol to čo sa my stalo než som namontoval okná a nie že mám igelit miesto okien.
Odpovedať
@mito0 Prečo myslíš?
Odpovedať
@mio23 Ak má tvoj dom len 17m2 ako jedna izba tak áno! Rátam že podľa tvojho domu máš určite peniažkov dosť a dosť kvalitné okná! Zožeň si termokameru a prejdi si celý dom a potom len tak zo srandy namier na susedov ktorý nedával tak kvalitné materiály ako ty!
Odpovedať
@diablop kvoli tomuto: "Fyzika 6ročník ZŠ teplo stúpa hore."
Odpovedať
Profilova fotka
@takyna Musis davat bacha. Oni chvalia to s cim sa im lahsie robi :) Urcite je to kategoria ludi, ktory nestuduju ako ty, nesleduju trendy, alebo skor vyvoj, ake su prognozy do buducnosti. Oni nemaju cas a chut po praci toto secko odsledovat. Ty si snazivejsia, uz le to ze si tu ta od nich velmi odlisuje :-S ani netusis ako vedomostami si ovela dalej ako oni skuseny poradcovia ;-) Spoznal som cloveka, ktory pracoval dlhe roky z porovitym prevzdusnenym materialom... Potom ho lakali na material z ktoreho mam dom.. Ked prvykrat pozrel na vibrolisovane betonove tvarnice povedal majitelovy ,ze co to za KOKO..ina :-p Po par tyzdnoch bol na nazore, ze z ineho by dom neriesil ;) A tento clovek Muruje a skoli ako pracovat s betonom. x-) A mna to naucil a ja som kopec veci pochopil. Mne obvodove murivo pomahali dvaja kamarati, mali tu istu reakciu, lebo kazdy chce len YT, to chcu iba murari.. Potom mi tiez povedali kamarati, ze som to dobre vymyslel.. Myslim si ze porovity material a hlavne nezatepleny bude praskat.. Zima je uz uplne ina.. Cez den mokro, vecer mraz.. Co si ten porovity material pocne, ked cez den vlhne vecer mrzne.. :-S moj skromny nazor. Dobre robis, ze sa zaujimas a studujes za murarov. Velmi starostlivo odsleduj ludi, ktory hned kritizuju, alebo tych ktory zvazia poradia zvolia este inu alternativu bez urazania a to su odbornici.. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@diablop ja mam lacak do 70.000e ale bez kurenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr neviem ako to je s poklesom teploty v lambde ani vseobecne, ale pocas vystavby je vllhka ako spongia a to R bude asi katastroofa :-S Mozno to preto.. Tam su tony vody v murive, alebo kila?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?