Ako sa býva v dome z Ytong Lambda 375 bez zateplenia?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ano, viem, tém o ytongu je veľa. Lenže mňa nezaujíma názor tých, ktorí stavali z niečoho iného - je logické, že budú preferovať to svoje. Zaujíma ma názor ľudí, ktorí si vybrali ytong lambda 375 bez zateplenia. Chcem počuť ich názory a ako sa im býva a tak. Ďakujem a nenadávajte na mňa veľa :) pekný dník
Odpovedať
@blacksr Ďakujem.
Odpovedať
my sme tiež stavali z lambdy a rozhodujeme sa tiež či zatepliť alebo nie, chceli by sme bývať na jeseň, tak uvidíme ako sa rozhodneme, ale Vaše názory nám určite pomôžu
Odpovedať
My máme tiež postavené z lambdy a tiež som sa už zamýšľal nad tým či zateplíme alebo nie.. Bude to asi o tom ako budeme pred finišom s peniazmi.. z toho teda vyplýva že asi nezateplíme :-( . . . Nakolko tie peniaze budu potrebne na zariadenie.. Ukludnuje ma aspon pocit že kedže budeme mať krb tak aspon na tom niečo ušetríme.. Máme totiž na dvore dreva asi tak na dve zimy keby sme kúrili len drevom a ked budeme len prikurovať tak to vystačí až až...
Odpovedať
@pr okna mám 3 sklo FENESTRA, PODLAHA- prízemie- na celej základovej doske je protiradonova fólia, na nej je 10cm podlahový NOBASIL, reflexná fólia, podlahové kúrenie, 6 cm strojový poter. Základy- 6cm styrodur +obklad do výšky strojového poteru, Steny- 375 Ytong, 7cm nobasil+ omietka, PODKROVIE- podlaha- 3cm podlahový nobasil, reflexná fólia, podlahové vykurovanie, strojový poter, Strecha- krytina New LIne Diamant Argentique, kontaktná zateplená fólia, Podkrovie- 18cm nobasil+ 6cm nobasil priečne, fólia, sadrokartón, strešné okna ROTO 3sklo+ vonkajšie rolety, Tepelné mosty- neviem o žiadnych- všetko je robene z Ytong- steny, preklady, schodisko, strop, veniec- U profil+ nobasil. ... myslím si že mám min. straty a aj tie vyrovnávam solárnym vykurovaním ROTO a kotol DeDitrich ak mam nejaké nedostatky rád sa nechám poučiť. Viem že som mohol dať na steny a základy hrubšiu izoláciu, ale na čo- dom je postavený v Lehniciach okr. DS kde sa skôr chránim pred teplom..... ak máš nejaké rady, doporučenia napíš mi- všetko som vyberal sam- som laik - vyučený strojár..... Vlado
Odpovedať
@petrik.vlado ...nedostatky..hm...ak si uz vrazil do solárneho vykurovania...ćo je ..prepáč, neber to nejako osobne..ale úplne nenávratna investícia.Aby som vedel k tým stratám niečo múdre napísať potreboval by som na výpočet plochy okien, parametre, plochy podlahy,obvodu, typ izolácii..atď, ale asi by sme prišli k tomu že rozdiel oproti terajśiemu stavu a lepšie zvoleným izoláciam by robil niekde..a to len typujem..cca 1.000 - 1.800 kWh/r
Odpovedať
@pifo Aky mate kotol? Ja chcem tiez hocico mimo plynu a draheho tepelneho cerpadla.
Odpovedať
@misko_f nemame kotol, ale teplovodnu krbovu vlozku... Je to odfotene v mojom albume...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
@misko_f ahoj mame Protherm raja s vymenikom
Odpovedať
Zdravim, rada by som pocut vas nazor .. postavii sme hrubu stavbu z Ytongu 375, potrebujeme sa rozhodnut, ci zateplit alebo nie, a ake okna objednat (dvojsklo ci trojsko). Zatial najlepsie co sme vymysleli (po precitani nekonecneho mnozstva nazorov na tuto temu) je nezateplit, ale dat lepsie okna (trojsklo) a investovat aj do lepsej izolacie strechy a podlahy. Tak neviem, dava to zmysel, alebo su niekde uvahy chybne? Zateplovat 15cm polystyrenom sa nam nepozdava (aj tak nam nie je jasne, ze ked sa rosny bod posunie mimo muriva do eps, ako moze voda v eps kondenzovat? - nie je to potom skor tak, ze kondenzuje v bode, kde sa ytong stretava s eps?), ak zateplit tak asi radsej min.vlnou, ale staci v tom pripade aj tensia vrstva - napr. 7cm? Poradi nam niekto?
Odpovedať
@gocka Dobrý den. Já nechápu jednu věc. Proč si nepřečtete celou diskuzi od samého začátku, čili od strany 1. Tam to naprosto jasně, srozumitelně, číselně, finančně, odborně, fundovaně a prostě v globále dávno vyřešili pr a blacksr. Je s podivem, že se taková armáda stavebníků na takové nejzákladnější věci dotazuje až po funuse s křížekem. Že by projektanti zaspali, nebo je zlomila reklama, nebo neví, co chtějí ? A jestli se Vám něco nepozdává, jestli něčemu apriori nevěříte, řídíte se pocity a ne rozumem, tak to máte těžké. Takže ještě jednou - odpovědi jsou zde od strany 1. S pozdravem Laďa
Odpovedať
@ladajaskva to by ludia nesmeli byt ale lenivy. Komu sa chce citat AZ 4 strany. Ja sa pytam teraz a chcem hned aj odpoved, nemam predsa cas citat nejaku diskusiu ]-(
Odpovedať
ja tu nebudem hadzat cisla, ale poviem, ze som si velmi dobre vyratal vsetok material plus pracu pri ytong lambda 37,5cm a ytong plus zateplenie a vyslo mi, ze je ovela lacnejsie postavit moj dom (105m2 zastavanej plochy, jednoduchy bungalow) z ytong lambdy - aj vdaka vdaka kvalitnym oknam s 3 sklom, velmi dobremu zatepleniu stropu a podlahy najkvalitnejsimi materialmi na trhu. mozno to bude aj preto, ze som ytong lambda zohnal v cene ytongu 30cm, ale nejde len o to. vsetci co pocitaju neviem co, mali by sa zamysliet, kolko percent tepla unika cez murivo, kolko percent cez okna, podlahu a strop a zisti, ze cez murivo unika ani nie 1/3 tepla z domu. takze jednak su tepelnoizolacne vlastnosti lambdy na dobrej urovni a jednak je lepsie investovat viac do kvalitnejsich okien, stropu a podlahy, ako obalovat materialy z porobetonu polystyrenom. a mozete si hovorit co chcete :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@theblacksoul mozno to bude preto, ze si zohnal lambdu za cenu obycajnej. Skus si to preratat pri lambde, ktora bude v klasickej cene so standartnou zlavou a tie cisla budu vyzerat inac a tvoje tvrdenie bude blud
Odpovedať
@theblacksoul pokiaľ viem, na Ytong sa dávajú rovnaké zľavy bez ohľadu na to, či je to Lambda alebo neLambda. Takže predpokladám, že na 30cm by si dostal percentuálne takú istú zľavu ako na Lambdu. Inak 1/3 tepelných strát cez múry je sakra veľa, skús vyjsť v zime von len v tričku - teplé topánky, nohavice, rukavice a čiapka ti aj tak nepomôžu. Presne toto si napísal v tvojom príspevku.
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte aj mi máme postavený dom z lambdy a nezateplovali sme.namiesto toho sme dali okná trojsklo,kvalitný kotol buderus,podlahové kúrenie a 30cm izolácie do stropu.kúrili sme celú predchádzajúcu zimu.cez den na 21 v noci na 20.mesačné splátky za plyn50e.po vyúčtovaní nám prišiel 10e preplatok.toľko naša skúsenosť.
Odpovedať
Profilova fotka
ja idem stavat z obycajnej 300 +zateplenie hofatex z toho dovodu ze ma brat postavene z lambdy a musi tiez zateplit lebo to nieje bohvie co muri mu sice nepraskaju ale ma straty pri vykurovani ps: v lambde nedrzia poriadne hmozdinky :-x
Odpovedať
@palo96 Hmmmmm... super. Čo Vás priviedlo na myšlienku na Hofatex? Málokto si volí túto skladbu. ;-)
Odpovedať
@palo96 Dobrý den. To je prazvláštní kombinace. Jak to tam přiděláte a jakou na to uděláte finálku. Nebude to trochu drahé ? A já na tom navíc nevidím nic pozitivního. Ale podle síťového diagramu z Básníků, po několika letech práce budou samá pozitiva. S pozdravem Laďa
Odpovedať
nebudem sa hadat, co je blud, ja som spokojny a naozaj sa cudujem vsetkym, co hovoria, ako sa oplati zateplovat - neviem ake ceny rataju pri zatepleni, asi nejake svojpomocne od zateplovacov, co by ste im nedali zateplit ani budu pre vasho psa, ale no co uz. pouzivatel s nickom slunicko131 to vystihol cislami za kurenie pomerne presne, ale rad si vypocujem cisla za kurenie od inych ludi, co tu nadavaju na nezateplenu stavbu. som zvedavy, ci aj vy platite 50e za kurenie a este mate preplatok :)
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr @ladajaskva ja som z tym nadmieru spokojny mam to uz na jednom baraku tak preto :-D a mam aj dobry kontakt nan :-D
Odpovedať
Aku mate aktualne spotrebu ? My mame lambdu zateplenu 15cm eps, rovnako je zateplena aj podlaha a strop je 30cm vlna. Obytna plocha je asi 130m2. Kurime na 22C a spotrebujeme asi 3.5m3 plynu a 4kWh elektrickej energie. To je vratane pripravy TUV. Keby nebolo toto hmliste pocasie s priemernou dennou teplotou okolo 0C, tak by to asi bolo menej. Ale slnko sme nevideli uz zopar dni, takze solarne zisky nemame.
Odpovedať
@theblacksoul Dobrý den. Nevšiml jsem si, že by někdo tvrdil, že se konkrétně vyplatí zateplit Ytong Lambdu. Ale na druhou stranu i zateplením Lambdy se dosáhnou úspory, akorát doba návratnosti plynoucí z těch úspor bude delší. Zásadní je ten prvopočátek, kdy se každý rozhoduje z čeho vlastně postaví. A zde se jednpznačne naskýtá možnost postavit stěny systémem sendvič s lepšími tepelnými parametry a to za stejné, nebo doknce menší sumičky Vašich penízků. Tak o tom to celé je. A nelze vytrhnout jednotlivé věci z kontextu, neboť dům je jeden celek a všechno souvisí se vším. A co neuděláš na novém domě dnes, už v podstatě neuděláš nikdy. I když na TZB je borec, který nový nízkoenergetický dům předělal na skoro pasiv. Ovšem velmi si pomohl dotacemi od státu - Zelená úsporám. S pozdravem Laďa
Odpovedať
Profilova fotka
Mame postavene bez zateplenia ,elektricke kurenie kotol a krb. Pritapame si len krbom v dome je okolo 20 stupnov a kotol sa ani nezapne, tak zatial sme spokojny
Odpovedať
@theblacksoul nabudúce počítaj s ytongom hrúbky 200, max 250 a s izoláciou 250 (na ktoré tiež dohodneš zľavu), ak ti vyjde vyššia cena ako pri lambde, tak si porovnaj ešte izolačné schopnosti oboch skladieb a prerátaj si cenu za m2 na jednorku odporu a máš skutočne relevantné porovnanie. Ak miesto ytongu použiješ vybrolisované betónové tvárnice od ladenu, ktoré tu propaguje mio, zistíš, že si si kúpil stenu, ktorá vôbec nie je zlá, ale mohol si mať miesto nej lepšiu a lacnejšiu. @ivkakivka a ďalší: Ak sa rozhodujete z čoho stavať, nie je otázka či sa v dome z lambdy býva dobre. Iste že hej, prečo nie? Ale rovnako dobre a za určitých okolností LEPŠIE (diskutabilný pojem, v tomto prípade uvažujem o tepelnej pohode a kvalite ovzdušia) a LACNEJŠIE sa býva v domoch so sendvičovou skladbou. Taká indická, či čínska múdrosť, už neviem kde som to počul: K žabe, ktorá žije v studni, príde na návštevu kamarátka, ktorá žije v mori (tiež som premýšľal čo za druhy žiab žijú v studni a ktoré v mori, ale pointa je niekde inde). Tá žaba zo studne sa pýta žaby z mora aké to more je a ona jej vraví že je obrovské. Aké obrovské? Väčšie ako moja studňa? Koľko krát? 2 krát? 3krát? Žaba z mora mlčí. Čokoľvek povie, žaba zo studne si nebude vedieť predstaviť veľkosť mora. Nebuďte studňové žaby a nepýtajte sa iných studňových žiab. Preštudujte si info na iepd.sk aj tu, vystriehnite si dni otvorených dverí v pasívnych domoch (tento rok už žiaľ boli nedávno) a choďte sa pozrieť tam. Spýtajte sa ľudí, ktorí tam bývajú ako sa žije im. Spýtajte sa @blacksr, spýtajte sa @mio23, ak nie teraz, tak o rok, keď dostavajú. Iste, nie je to také jednoduché ako lego, ale za tie ušetrené peniaze to stojí. Teda aspoň napríklad takému mne. Miovi. Blacksr. Ale ak vám teda nie, tak ok.
Odpovedať
Profilova fotka
@ivkakivka ono to je tak. Niekedy ludia boli spokojny so skodovkou 110L. Dnes neviem neviem. Ono ty ludia nikdy neskusili ine a ani nepoculi ze su ovela lepsie veci. Ja si neviem predstavit spokojnost s platenim vysokeho uctu za kurenie. Alebo nazor ze ja si radsej priplatim za priplacanie. Ale nevzrusuje ma to, je mi to v podstate jedno? Ja by som sa nedivil kedy v obchode boli 2 rovnake auta. Jedno by jazdilo na vzduch a druhe na benzin spotreba 10 litrov na 100km. A neudivilo by ma ze slovak by chcel radsej to na benzin lebo on si radsej priplati. Proste platit za benzin je ako keby ukazka toho ako sa mam dobre? :D pritom cena oboch aut je uplne rovnaka :)
Odpovedať
Profilova fotka
Malo ludi si aj uvedomuje ze za par rokov ten dom nepreda tak lahko lebo to bude energeticka katastrofa. A nase deti sa budu divit domom v ktorych sa kuri. Pride populacia ktora sa opyta: vo vasom dome sa kuri? Ten nechcem :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@mio23 Mas pravdu pri tom oteplovani sa urcite kurit nebude :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Budu ovela silnejsie zimi a ovela teplejsie leta. Pasiv je ideal aj pre grekov.
Odpovedať
@mio23 Na slovensku to este dlhoooo pojde v starych kolajach. Ludom sa tu nechce precitat si 3 strany diskusie, nadiktuju sem hrubku muru a chcu vediet cislo ktore vypadne ze kolko si maju dat vlny alebo eps, ci to infra fakt vykuri ked si ho daju namiesto KK. A naivne dufaju, ze "firmy" im postavia haus dobre a kvalitne, lebo im zaplatili predsa dost.. Cakanie na cisla si skratia zatvou na farme na fejsbuku :).
Odpovedať
Oteplovanie bude iba v lete. Prichadzaju extremy. To znamena, 40+ v lete, -30 v zime. Ono ani pasivaci nepreziju nasledujuce roky len tak. Rataju s teplotami -15C. Ked na tri tyzdne udru teploty pod -20C, budu musiet zakurit aj oni. Rovnako aj v lete, my co mame NED si nahodime klimatizacie a po par rokoch si ich daju aj oni ...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?