Odpoveď na príspevok od andreah25:
@btus uvediem odpoveď aj sem, ak by niekomu pomoh… @andreah25 pekny den prajem, takto po rokoch som nasiel tuto diskusiu nakolko riesime aktualne obdobny problem. Vidim ze sa v tomto velmi dobre vyznate. Mame tiez hypoteku na stavbu vo VUB Uz mame vycerpanych 85% hypoteky. Poslednych 10% vraj banka pusti az po splneni ich podmienok, ktore ked som cital tak su uz takmer ako obyvatelny dom a nie holodom. Co je pre nas casovo nerealne aj keby sme si dobu predlzili o 6mesiacov, nehovoriac o tom ze stale sa hypoteka vlastne nesplaca. Planovali sme ze ukoncime cerpanie uz teraz a vlastne poslednych 10% nechceme a dokoncime si domcek postupne z nasich prijmov hoci to zaberie viac casu ale tu nas banka konfrontovala tym ze od ukoncenia cerpania musime dom skolaudovat do 18mesiacov. Ze je to jedna zo specifickych podmienok banky. A ked ze sme hypoteku nedocerpali celu banka nam tuto dobu nepredlzi. Je to naozaj tak? Ja viem ze 18mesiacov je dost dlha doba len ze v dnesnom svete sa vie vselico skomplikovat. Budem velmi rad ak by ste mi aj po tolkych rokoch od tejto diskusie nechali odpoved. :)Odpoveď na príspevok od tino4067:
@andreah25 pekny den prajem, takto po rokoch som … @tino4067 Dobrý deň a ako ste spokojný s hypotékou vo VÚB na výstavbu domu?Odpoveď na príspevok od tino4067:
@andreah25 pekny den prajem, takto po rokoch som … @tino4067 táto otázka mi nejako ušla. Prepodkladám, že to už máte vyriešené? Informácie Vám boli dávane nesprávne, nerozumiem prečo niekto z pobočky takéto zavádzajúce informácie dáva. Ako píšem vždy, stav holodomu je omietky, potery a stropy hotové. Nie je potrebné mať kuchyňu, obklady a pod. A nie, nie je pravda, že ak nedočepráte hypotéku, že by banka nepredĺžila lehotu na predloženie kolaudácie. Také sa mi veru ešte nestalo. Samozrejme žiadosť o predĺženie lehoty kolauádcie má svoje podmienky - totiž daná lehota je nastavená podľa právoplatnosti Vášho stavebného povolenia, čiže z toho banka vychádza. Čiže ak budete žiadať o predĺženie lehoty na predloženie kolaudačného rozhodnutia, k žiadosti je potrebné predložiť schválenie žiadosti predĺženia stavebného povolenia. A doba, ktorá bude uvedená na schválení predĺženia stavebného povolenia, dovtedy Vám banka v pohode predĺži aj lehotu na predloženie kolaudačného rozhodnutia. Len taká poznámka navyše - mám klientku, ktorú predlžovala túto lehotu až trikrát - dokopy to takto ťahala šesť rokov. V tomto prípade už naozaj banka povedala pri treťom predĺžení, že to je posledné a viac už nepovolí ani deň. Našťastie to už potom klientka konečne skolaudovala, aj keď tesne v termíne :-)Odpoveď na príspevok od andreah25:
@tino4067 táto otázka mi nejako ušla. Prepodkladá… @andreah25 ano ano, uz to mame vyriesene, hypoteku sme nedočerpali celu nakolko by sme museli predlzovat dobu na docerpanie kde sa platia znova len velmi vysoke uroky a navyse nebola istota ci to aj po predlzeni stihneme. Teraz sme ale v stadiu zeby sme este nejake peniazky potrebovali ale co som sa informoval tak musi prebehnut cely proces nanovo. Cize kontrola prijmov, znalecky posudok a podobne. Ak by klesli uroky este mierne nizsie tak by sme to asi skusili. Ano informacie v banke boli velmi zvlastne a zavadzajuce. Az by som povedal ze ma dost vystrasili v ten moment. Neskor som sa informoval u byvalej hypotekarnej specialistky a potvrdila to ako vravite vy. Dom skolaudovany nemame a zaciatkom roka by nas mala banka vyzvat predlozit potvrdenie o kolaudacii, to by sa malo dat jednoducho odlozit nejakym formularom k ktoremu vraj ani na prve 2 pokusy banka neziada predlzenie doby na dokoncenie stavby zo stavebneho uradu. Az nasledne na 3 pokus to moze ziadat. Tak uvidime o par mesiacov budeme mudrejsi.Odpoveď na príspevok od gabika0305:
@tino4067 Dobrý deň a ako ste spokojný s hypoték… @gabika0305 samotne cerpanie tranzi pocas vystavby bolo za mna na 1* vzdy sme si povedali kolko zrovna potrebujeme tak aby sme to v co najkratsej dobe rychlo aj pouzili a peniaze boli na druhy den na ucte. Za mna odporucam vub kazdemu szco co si neuplatnuje pausalne vydavky nakolko akceptuju 55% prijmu z posledneho zdanovacieho obdobia co je super. A ziadna ina banka tolko neschvali. Tak tiez ak si otvorite ucet a splni sa par podmienok tak nie je treba platit za vedenie uctu. Co ale kazdemu doporucujem berte kolko vam banka dava. Maximum. Kym to vycerpete mozu znova uroky klesnut, vtedy spravite restart s nizsimi urokmi a mozeme pri rovnakej mesacnej splatke mat o niekolko 10 tisic viac a radsej odmietnut a nedocerpat ako ma chybat.Odpoveď na príspevok od tino4067:
@andreah25 ano ano, uz to mame vyriesene, hypotek… @tino4067 no, je pravda, že kým nemáte vyčerpanú celú sumu, tak platíte iba úroky z vyčepranej sumy a istina sa Vám nijako neznižuje. Takže ak peniaze netreba, treba čerpanie radšej ukončiť. Ak budete chcieť prostriedky navyše, tak áno, bohužiaľ celý proces ide nanovo - posudok (keďže pôvodne predložený je už absolútne neplatný), príjmy a pod. A taktiež je potrebné riešiť prostriedky ďalšie v banke kde ste, lebo štandard je, že refinancovať hypotéku na dom vo výstavbe v štádiu pred dokončením je horšie, nakoľko banky zväčša chcú pri refinancovaní v takom štádiu mať už nehnuteľnosť skoladovanú, alebo potom je potrebné ako účel udávať refinanc plus výstavba a práve tá výstavba môže pri prehodí do inej banky robiť občas problém (napr. končí sa platnosť stavebného povolenia, alebo ak žiadate napr. 10tis. navyše a nová banka pri aktuálnych cenách vypočíta, že na dokončenie treba napr. 30tis., budú vyžadovať zdokladovať, že máte prostriedky na dokončenie - napr. SLSP a pod.). V každém prípade držím palce, nech to dobojujete :-)Odpoveď na príspevok od andreah25:
@tino4067 no, je pravda, že kým nemáte vyčerpanú … @andreah25 no idealne by bolo keby sli uroky na 3 a menej % a vtedy si myslim ze je sanca uspiet aj vo VUB lebo ked vezmem do uvahy ze by sadzba znova klesla tak teoreticky vieme ist na rovnaku vysku splatky ako pri vybavovani prvej hypoteky pri uroku 4,19 a dostat navyse mozno aj 40 tisic co by velmi pomohlo. Kazdopadne zatial cakame a dokoncujeme postupne z vlastnych prostriedkov. Riesit to tento krat znova uz by som to spravil cele inak. Ale kazdy sa uci mudry na chybach druhych hlupy na vlastnych 😁