Môžem ťahať vypínač a svetlo zo zásuvky?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, mozem natahat vypinac a svetlo z kontaktov na zasuvke? Musel by som vela burat aby som to natahal z krabicky. Tj, podla normy, mozem vyuzit zastrcku a vsetky jej tri kontakty (l,n,pe) na zapojenie pridavneho vypinaca so svetlom? Vdaka
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@roxo99 toto podlahové osvetlenie je ako ovládané? nejakým pohybovým senzorom alebo cez vypínač?
Odpovedať
@neutrino islo mi skor o yo ci norma je odporucana alebo zavazna.. Hasne ze tu nikto nebude radit zapinat vysavac na 6A a podobne llen ci tie normy nie su prenormovane... A ten bleskozvod tiez co elektrikar to iny nazor. Nechcem ale pisat mimo temu lenmi to tak napadlo porovnat to s tym. Skoda ze nemam fotku ktoru som myslel. Bol tam bleskozvod ktory prakticky kopiroval tehly a sokel cize kopec 90stupnovych ohybov co nada norma myslim si ze nepovoluje... A predsa na zapade eu to tak maju... Ale pardon za mimotemu
Odpovedať
@dusantt tu fotku som videl 🙂. Norma je záväzná do takej miery, kým človek nezdokumentuje že jeho riešenie dosahuje rovnakú mieru bezpečnosti. Zákon (neviem ktorý) hovorí, že ak je dodržaná norma je preukázaná bezpečnosť. Na Slovensku by ten bleskozvod nedostal revizku. Každopádne ani to nie je bezpečné.
Odpovedať
@merak Natom osvetleni je pohybovy senzor. Takto chcem umiestnit 6 svetel,kazde bude reagovat na pohyb jednotlivo.
Odpovedať
Takto to mam urobene aj v byte. Sice zapojil dom si to sam, tam som reviziu nepotreboval. Vsetko funguje perfektne. Svetlo zabudovane v stene pri zasuvke, napojene rovno na svorky zasuvky. Kabel na prepojenie je pouzity cyky 2,5mm2. Je to asi 15cm kusok kabla v stene z krabicky do krabicky akoby preklenutie. Logicky mi to pride,ze so selektivitou to suvis nema, ak by to bola lampicka zapojena cez zastrcku do zasuvky, je to to iste. Len toto je napojene priamo na svorky a aj rovnako dimenzovanym kablom ako zasuvkove obvody. Snad uvazujem spravne. Ide mi ozaj o to, ze do novostavby ci takymto sposobom to moze sposobim problem s reviziou.Viem,zalezi od revizaka ale ci to neodporuje nejakej norme.
Odpovedať
@roxo99 a na co je na obvode istič?
Odpovedať
@lukino55555 Nechapem otazke. Ako naco je istic? Chrani kabelaz pred prehriatim pripadne prepalenim vzniknutim prechodom vysokeho prudu. Alebo na co tym narazas?
Odpovedať
@roxo99 no tak už asi chápeš aký rozdiel je medzi pripojeniu súčasťou inštalácie a pripojeným spotrebičom...
Odpovedať
@lukino55555 no fakt nechapem. To svetlo je ako spotrebic. Len je zapojene nie klasicky zastrckou do zasuvky ale riadne dimenzovanym kablom na svorky zasuvky. Sucastou instalacie ja len zasuvka z ktorej to je napajane. Ty by si teda tahal kvoli 5ks svetielok tahal na useku chodby, ktora ma 15 metrov a svetielka su cik cak na chodbe 1,5-ku kabel a 10A istic? Nie je to zbytocnost?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?