Nádchovník - pestovanie, využitie a účinky

  • 31.01.2023

Aktuálne sa predierame ďalšou vlnou chrípkového obdobia. Téma zdravia, jeho ochrany či prevencie je dôležitá pre každého z nás. Čo však robiť, keď už na vás otravné prechladnutie príde?

Určite ste už počuli o mnohých „babských receptoch“, ktoré pomáhajú pri nádche, prechladnutí, upchatom nose, dutinách či kašli. Medzi vzhľadom nenápadných, no efektivitou veľmi užitočných pomocníkov rozhodne patrí aj nádchovník. Poznáte túto rastlinku aj vy?

nádchovník
Foto: iStock

Nádchovník, rýmovník alebo kubánske oregano je rastlina, ktorá pri dotyku (resp. pošúchaní jej listov) vonia ako zmes mäty, medovky a eukalyptu. Plectranthus argentatus sa k nám dostal z teplejších oblastí ako je Austrália, Afrika a Ázia, kde sa vyskytuje vo forme približne meter vysokých kríkov.

Ako pestovať nádchovník?

I keď táto rastlina pochádza z veľmi vzdialených, teplých oblastí, pestovať ju môžete aj doma. Zimu a mráz neznesie, preto nádchovník v chladných častiach roka treba udržiavať vo vnútri vašej domácnosti, no počas leta ho pokojne môžete dať napríklad na balkón či terasu. Potrebuje dostatok svetla, no nie priame slnečné žiarenie. Prekáža mu prievan, preto nie je vhodná ani poloha napríklad pri často otváranom okne.

účinky nádchovníka proti chrípke
Foto: iStock

Držať ho môžete v kvetináči s odtokovým otvorom a dnom vysypaným kamienkami. Darí sa mu v bežnom substráte (ideálna je však priepustná zemina s vyšším podielom piesku). Keď je povrch zeminy vyslovene suchý, polejte ho. Stačí mu mierna zálievka, preto dbajte o to, aby ste ho nepreliali. Nádchovník je vhodné raz ročne – ideálne počas jari (v marci alebo apríli) presadiť.

Ak máte k dispozícii výhonok, z ktorého si chcete nádchovník vypestovať, stačí ho vložiť do pohára s vodou, pretože sa rýchlo zakorení. Do mesiaca ho môžete premiestniť do kvetináča. Pri pravidelnom zastrihávaní sa dokáže pekne rozkošatieť. 

Ako vám vie pomôcť?

Nádchovník do ovzdušia sústavne vypúšťa malé množstvo silíc, vďaka čomu má pozitívny vplyv na dýchanie. Jeho listy sú prírodným zdrojom vitamínov C, A a E. Má protizápalové a protiplesňové vlastnosti. Postačí vám päť lístkov nádchovníka zaliatych 0,2 l vody a máte hotový skvelý čaj, ktorý veľmi efektívne pôsobí proti prechladnutiu. Dochutiť si ho môžete lyžičkou medu či citrónom.

Nádchovník stimuluje potenie, preto sa používa aj pri horúčkach. Vďaka poteniu pomôže odstrániť toxíny cez kožu, preto ak vás popri prechladnutí či chrípke trápia aj zvýšené teploty alebo horúčka, môže pomôcť aj v tomto smere.

čaj z nádchovníka
Foto: iStock

Domáci repelent a tinktúra z nádchovníka

Pri respiračných problémoch je vhodná inhalácia nádchovníka. Lístky stačí trieť v rukách a voňať. Na noc ho môžete dať pod vankúš alebo na nočný stolík. Uľaví od upchatého nosa i bolesti v hrdle. Keď podrvíte jeho lístky a zmiešate s cukrom, môžete ho podávať aj deťom ako rýchlu pomoc. Podrvené lístky zmiešané s malým množstvom olivového oleja môžete aplikovať na hruď či medzi lopatky pri zápaloch priedušiek.

Vďaka svojej výraznej aróme je skvelým odpudzovačom molí a iného hmyzu, preto je často využívaný ako prírodný repelent. Účinne funguje proti muchám i komárom.

Používa sa aj pri kožných problémoch – od uštipnutia hmyzom, cez rany až po ekzémy. Keďže má protizápalové účinky, výborne funguje proti začervenaniu, svrbeniu a podráždeniu, ale i opuchom.

Upokojujúce účinky čaju z nádchovníka sa bohato využívajú aj proti stresu a pre navodenie pokojného spánku.

Pre svoju výbornú chuť sa používa aj ako korenina do jedál. Jeho usušené, podrvené lístky, môžete využiť pri príprave mäsa, na nátierky či do dresingov a šalátov. Dokáže upokojiť žalúdok a pomôcť i proti nadúvaniu. 

Pri rôznych problémoch sa preto nádchovník dá všestranne využiť nie iba pre vaše zdravie, ale i v kuchyni. Na internete dnes nájdete mnoho skvelých receptov pre prípravu čajov, tinktúr alebo sirupov, vďaka ktorým si môžete efektívne pomôcť.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Najnovšie diskusie