Najlepšie esenciálne oleje pre domácnosť

  • 08.06.2024

Esenciálne oleje majú široké využitie. Voňavé, aromatické a hlavne zdraviu prospešné. Určite ste sa s nimi už stretli v masážnych a relaxačných salónoch. Zaradenie esenciálnych olejov do každodenného života má množstvo benefitov.

Ako sa používajú esenciálne oleje?

Voňavé olejčeky sa vyrábajú destiláciou alebo mechanickým lisovaním. Ide o extrakciu silíc, vonných látok, z rastlín. Tieto esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a aromatické. Ich obor použitia je naozaj široký. Dajú sa využiť pri starostlivosti o pleť, pri rôznych zažívacích a migrénových ochoreniach, na relaxáciu, uvoľnenie, masáž, zlepšenie dýchania a prečistenie dýchacích ciest, lepší spánok a dokonca aj v domácnosti. A ako sa tieto oleje používajú? Môžu sa aplikovať do difuzéra esenciálnych olejov, priamo na pleť alebo nakvapkať do pohára s vodou a vypiť.

ako sa používajú esenciálne oleje
Foto: iStock

Levanduľa

Medzi základné a najviac používané esenciálne oleje patrí levanduľa. Už starí Egypťania a Rimania ju používali pri varení, kúpeľoch a relaxácií. Patrí medzi olejčeky, ktoré sa môžu vdychovať pomocou difuzéra, používať vnútorne či aplikovať priamo na pokožku. Pri požívaní kvapnite jednu kvapku do 200ml vody. Tento spôsob vám zaručí uvoľnenie, úľavu od stresu a úzkosti. Pri aplikácií na pokožku sa zameriavajte na suché alebo problematické miesta s akné. Nie je vhodný pre veľmi citlivú pokožku a v tehotenstve sa odporúča konzultácia s lekárom.

Overeným receptom je nakvapkanie zopár kvapiek na vankúš alebo plachtu, poprípade na chodidlá, pred spánkom. Levanduľový olej upokojuje a prináša uvoľnený spánok. Vo varení zjemňuje citrusové kyslé chute a pridáva zaujímavú chuť do omáčok.

Mäta

Svieža mentolová vôňa mätového esenciálneho oleja prebúdza zmysly. Kvalitný mätový olejček pri požívaní bojuje proti žalúdočným ťažkostiam a nevoľnosti. Odporúča sa aplikovať zopár kvapiek na zápästia a krk. Jeho vôňa vzbudzuje organizmus a prebúdza produktivitu a dobrú náladu. Pomocou difuzéra (3-4 kvapky) môžete liečiť dýchacie ochorenia alebo prečistiť dutiny. Mätový olej je skôr denný a svieži. V kombinácií s citrónovým ho môžete používať na výplach úst a zanechá vám príjemný mentolový dych.

esenciálny olej mäta
Foto: iStock

Čajovník

Listy z čajovníka boli po stáročia používané domorodcami v Austrálii na zápaly a rany. Poskytovali ochladzujúci a upokojujúci efekt. Esenciálny olej z čajovníka má nespočetné množstvo použití. Najlepší efekt má pri masážach a svalových bolestiach. Jemne dodáva úľavu od bolesti a predchádza zápalom a infekciám. Ďalšie využitie je na pleť a nechty, kedy podporuje zdravo vyzerajúci vzhľad. Môže sa aplikovať aj na podráždenú a začervenanú pokožku, ktorú upokojí a zjednotí. Pomocou difuzéra prinesie do miestnosti sviežosť.

Pridaním pár kvapiek do nádoby s vodou ho môžete použiť na čistenie a dezinfekciu povrchov. Krokom vedľa nie je ani aplikácia do kúpeľov, ktoré vám nie len uvoľnenia celé telo a svalové bolesti, ale aj prinesú relaxačný účinok.

Hľadáte tipy a rady ohľadom stavby, rekonštrukcie a záhrady?

Zapojte sa do najväčšieho diskusného Fóra na Slovensku.

Patchouli

Krovinatá bylinka z mätovej rodiny s malými ružovými kvietkami, ktorá dosahuje výšku až 120 cm. Ľahko rozoznateľná vôňa sa využíva v parfumérskom priemysle. Stretnúť sa s ňou môžete aj v avivážach a pracích prostriedkoch. Vyznačuje sa totiž bohatou sladkou vôňou. Najrozšírenejším použitím patchouli esenciálneho oleja je na pleť. Redukuje vznik vrások, začervenaní, nedokonalostí a vytvára jemnú a žiarivo vyzerajúcu pleť. Aplikáciou na krk, zátylok, čelo alebo spánky vytvára tíšiaci efekt hlavne po dlhom dni v práci. Budete mať pocit, že všetky vaše zmysly si konečne oddýchnu a uvoľnia sa od záťaže. Takisto sa často využíva ako afrodiziakum a vytvára zmyselné prostredie.

Majorán

Gréci a Rimania ho nazývali symbolom šťastia. Majorán sa už od nepamäti používa v kulinárstve. Okrem varenia má svoje miesto aj ako esenciálny olej. Patrí do rodiny zmierňujúcich a upokojujúcich olejov. Oceníte jeho použitie pri masážach. Výhodou je jeho podpora prekrvenia a tým zdravého kardiovaskulárneho systému. Pri požívaní vplýva aj na imunitný systém. Odporúča sa natierať na svaly pred a po cvičení a na krk na uvoľnenie stresu.

ako použiť esenciálne oleje v domácnosti
Foto: iStock

Ako použiť esenciálne oleje v domácnosti

Na kúsok vaty, tampónu alebo odličovacieho tampónu kvapnite zopár kvapiek esenciálneho oleja a vložte na dno odpadkového koša pod vrecko. Svieže vône esenciálneho oleja eliminujú nepríjemné pachy a osviežia vašu domácnosť.

Podobné osvieženie môžete dopriať aj kúpeľni. Stačí, ak na papierovú rolku toaletného papiera nakvapkáte esenciálny olej levandule alebo mäty. Pri každom otvorení dverí do kúpeľne vás privíta svieža vôňa bez použitia rôznych umelých osviežovačov vzduchu.

V lete nás trápi suchý a dusný vzduch v domácnosti. Do vedra s vodou a čistiacim prostriedkom pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja a podlahu umyte ako zvyčajne. Vôňa esenciálneho oleja sa dostane do všetkých kútov vášho domova  a okamžite zlepší vzduch.

Podobným spôsobom môžete prevoňať domácnosť kedykoľvek aj pri utieraní prachu. Na handričku nakvapkáte 2 – 3 kvapky esenciálneho oleja, ktoré podčiarknu čistotu vašej domácnosti.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku