Veterinár radí: Háranie feny a falošná gravidita

  • 18.12.2022

Háranie a falošná gravidita patria medzi majiteľmi feniek k častým témam. Dokonca aj v našom fóre. Každý zodpovedný majiteľ feny by mal vedieť, aký majú priebeh a ako môže svojmu psovi pomôcť. Napriek tomu sú háranie feny a falošná gravidita pre niektorých majiteľov psov veľkou neznámou. Na dôležité otázky týkajúce sa týchto tém nám preto odpovedal skúsený veterinár MVDr. Pavol Valašek.

háranie feny a falošná gravidita
Foto: iStock

Prvé háranie feny

Háranie feny je pravidelný pohlavný cyklus, ktorý sa väčšinou prejavuje dvakrát do roka. Tento interval je však veľmi individuálny a podmienený plemenom, veľkosťou psa a rôznymi inými faktormi. „Prvé háranie pozorujeme u súk vo veku od 6 do 12 mesiacov. U niektorých možno aj trochu neskôr. Platí pravidlo, že čím väčšie plemeno, tým neskôr sa dostavuje prvé háranie, ale spravidla v tom intervale ako uvádzam“, vysvetľuje MVDr. Pavol Valašek z veterinárnej kliniky VetPoint.

Háranie feny sprevádzajú telesné príznaky, ale aj zmeny v správaní zvieraťa. „Sú to v prvom rade zmeny na jej vonkajších pohlavných orgánoch – opuch vulvy, ktorý nastupuje na začiatku ruje a potom je to typický výtok s prímesou krvi. U súk môžeme tiež pozorovať celú škálu individuálnych prejavov zmeny správania od zvýšenej prítulnosti k ľuďom aj iným psom, až po istú odmeranosť až agresivitu voči iným psom. Do veľkej miery to závisí od fázy ruje“, pokračuje veterinár.

Neželané nakrytie feny

S háraním súvisí aj zvýšené riziko neželaného nakrytia feny. „Najvyššie riziko je v čase tzv. LH-píku, kedy dochádza k ovulácii, do vajcovodu sa dostávajú vajíčka a putujú naproti spermiám. K tomuto dochádza spravidla na 7. – 13. deň. Tu by som chcel poznamenať, že nie je vždy jednoduché určiť „Day one“, takže presne sa optimálny čas krytia stanovuje podľa hladiny progesterónu v krvi“, radí MVDr. Pavol Valašek.

Sterilizácia feny – pred alebo po prvom háraní?

Ak chcete uľahčiť svojej fene zvládnuť obdobie hárania, neotáľajte s včasnou preventívnou chirurgickou sterilizáciou. V súvislosti so sterilizáciou súk pred alebo po prvom háraní, existuje veľa rôznych názorov z radov odborníkov aj laikov. „Na túto tému nie sú úplne jednoznačné názory, takže poviem vám, čo si  myslím  v kontexte so skúsenosťami a aktuálnymi vedeckými poznatkami v čase písania tohto textu. U sučiek malých a stredných plemien – povedzme tých, ktoré v dospelosti nepresahujú 15 – 20 kg je určite najlepšou cestou sterilizácia pred prvým háraním. Ale tesne pred prvým háraním – čiže optimálne vo veku 6 mesiacov. Ak sa to nestihne, nič sa nedeje, sučku treba nechať dohárať a previesť sterilizáciu tak 4 – 8 týždňov po ukončení hárania. U stredne veľkých až veľkých plemien – povedzme 20 -40 kg v dospelosti je vhodné počkať po prvom háraní. U gigantických plemien je vhodné prečkať aj dve hárania, ale pozor, nečakal by som dlhšie ako do 20 mesiacov veku“, varuje odborník.

Zapojte sa do diskusie:

Falošná gravidita u fenky. Máte skúsenosť?

Falošná gravidita feny

Falošná gravidita sa vyskytuje pomerne často a je vysoká pravdepodobnosť, že postihne každú nekastrovanú fenu. Najlepšou prevenciou proti falošnej gravidite je preto sterilizácia. „Falošná gravidita je stav, ktorý vzniká v dôsledku hormonálnej dysbalancie, v dôsledku ktorej nastávajú v tele suky zmeny imitujúce blížiaci sa pôrod. Dochádza k nej spravidla na 40. – 60. deň  po háraní, niekedy aj skôr. Chcel by som zdôrazniť, že toto je chorobný a nie normálny stav. Suka pri tom trpí, takmer všetky postihnuté suky tým trpia opakovane a je len vinou majiteľa, že suka takto musí trpieť.“

„Prejavuje sa zmenami na mliečnej žľaze, ktorá sa aktívne pripravuje na materinské povinnosti, výrazne sa zväčší a začína produkovať mlieku podobný sekrét. Výrazné sú aj zmeny správania – zväčša melanchólia, nechutenstvo, niekedy aj agresívne prejavy“. Liečbu falošnej gravidity u feny v žiadnom prípade nepodceňujte. Je veľkou chybou, že sa mnohí majitelia súk spoliehajú na to, že chorobu fena prekoná sama. „Určite je potrebné, aby takúto sučku vyšetril veterinárny lekár. Liečba je zväčša hormonálna a trvá približne 5 – 10 dní“, dodáva MVDr. Pavol Valašek.

ako zvládnuť háranie feny
Foto: iStock

Tipy, ako zvládnuť háranie feny a falošnú graviditu

V oboch prípadoch je dobré zvýšiť psovi fyzickú aktivitu. Doprajte svojej fene dlhšie prechádzky, začnite ju učiť nové povely, vymýšľajte nové hry a spoločné aktivity. Zamestnajte psovi hlavu a telo.

• Prerušte socializačný alebo iný výcvik počas hárania a obmedzte styk s ostatnými psami.

• Hárajúcu fenu venčite výhradne na vôdzke.

• U suky s falošnou graviditou môže dôjsť k väčšej chuti do jedla. Aby nedošlo k prílišnému zvýšeniu hmotnosti, znížte krmnú dávku.

• Počas falošnej gravidity sa snažte zabrániť suke, aby si olizovala bradavky. Táto aktivita viac stimuluje produkciu sekrétu podobnému mlieku. Ak je to nevyhnutné, pomôžte si oblečením pre psov, alebo sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom o vhodných zdravotných pomôckach, ktoré by ste mohli použiť na prekrytie bradaviek.  

• V čase falošnej gravidity sa zvyknú feny správať k svojím hračkám tak, akoby išlo o skutočné mláďatá. Je dôležité, aby ste toto správanie nepodporovali a psie hračky odložili z jej dohľadu.

• Nezabúdajte, že hárajúce nohavičky nechránia suku pred nakrytím. Sú len hygienickou pomôckou.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku