Ako nakupovať z AliExpressu - postup, rady a tipy

  • 25.04.2022

AliExpress existuje už viac ako desať rokov, no stále sa nájdu ľudia, ktorí sa v našom Fóre pravidelne pýtajú ako nakupovať z AliExpressu. Pribúdajú najmä otázky typu: Aké sú poplatky na AliExpresse? Ako precliť tovar z AliExpressu? Aké poplatky zaplatím pošte pri nákupe z AliExpressu?

Oplatí sa vôbec ešte nakupovať na AliExpresse? Po aktuálnych zmenách sú diskusie stále častejšie. Prinášame vám preto podrobný prehľad spolu s tipmi a radami.

nákup na AliExpresse
Zdroj foto: redakcia Modrastrecha.sk

Ako nakupovať z AliExpressu bez dodatočných poplatkov?

1. júla 2021 prišla zmena, ktorá nepotešila najmä AliExpress „závislákov“. 😀 Do platnosti vstúpili nové podmienky pre nákup z e-shopov mimo EÚ. Clo a DPH sa začali uplatňovať aj pri menších objednávkach do 22 EUR. Vaše „euríčkové“ obaly na telefón tak už neboli veľmi atraktívne. A hoci samotný AliExpress reaguje rýchlo a snaží sa nám tieto zmeny uľahčiť, nie každému sa chce sledovať všetky novinky a nové postupy.

Poplatky hrozia všade. Či už všetko necháte na pleciach prepravcu alebo využijete nový portál Finančnej správy SR (návod nájdete TU), všetko bude stáť peniaze.

Hodnotu DPH však aktuálne AliExpress uvádza už priamo v košíku. Stačí prejsť na ďalší krok v objednávke.

Pozor si však dajte na kompletné vyplnenie údajov. V prípade, ak s vami bude mať Slovenská pošta viac práce (vyplnenie dodatočných údajov…), môžu sa poplatky vyšplhať aj na 9 EUR. Podľa našich skúseností to stále funguje v štýle „hop alebo trop“.

Prečítajte si tiež: Podrobná debata o nákupe a reálne skúsenosti našich používateľov v aktuálnej diskusii „Nákup z Aliexpress po novom“

objednávka na AliExpresse
Zdroj foto: redakcia Modrastrecha.sk

Pri určitých nákupoch môžu colné poplatky pri nákupe z AliExpress prechádzať pod predajcu. Predajca musí byť zaregistrovaný ako platca DPH v štátoch EÚ. Konečnú cenu by ste v takomto prípade mali vidieť ako finálnu pod pojmom „VAT included„. V určitých prípadoch ale predajca nemusí byť zaregistrovaný a tak vám aj po úhrade všetkých poplatkov môžu hroziť aj colné poplatky.

Všetko o elektronickom colnom konaní nájdete napríklad aj TU.

Priamo na stránke Slovenskej pošty nájdete aj podrobný prehľad možných poplatkov pri zásielkach s nízkou hodnotou.

Dobrou správou je, že AliExpress otvoril nové logistické centrum v Poľsku a ďalšie plánuje. Sklad doručuje aj k nám, čo znamená, že by sme sa časom mohli dočkať rýchlejšieho dodania, menších poplatkov a po sľubovanej modernizácii našej pošty nás snáď čaká aj menej nervov. Článok budeme postupne aktualizovať.

Aké sú vaše skúsenosti s AliExpressom? Nakupovali ste odtiaľ posledné týždne? Podeľte sa o svoje tipy v komentároch.

Autorka článku: Michaela Recht

Zdroj foto: Modrastrecha.sk

Diskusie na tému článku