Moderná obývačka: 7 trendov, ktoré si zamilujete

  • 13.06.2022

Domov je najdôležitejším miestom v živote každého človeka. Relaxujeme v ňom, pracujeme, naberáme sily, trávime čas s blízkymi či vychovávame svoje deti. A k domovu neodmysliteľne patrí aj moderná obývačka.

Ak sa radi inšpirujete krásnymi vecami, ste na správnom mieste. Aby sme vám trošku uľahčili zariaďovanie, prinášame vám tie najkrajšie inšpirácie pre trendy obývačku.

moderná obývačka v zemitých farbách
Zdroj foto: Canva

Prírodné materiály v obývačke

Prírodné materiály sa dlhodobo tešia veľkej popularite. Drevo, sklo, kameň a kov postupne vytláčajú plast a iné „umelé“ materiály. V tejto sezóne sú obzvlášť populárne drevené povrchy, kamenné textúry, živé rastliny, keramika a prútený nábytok. Rovnako aj v moderných mestských interiéroch sa čoraz častejšie objavujú zvieracie a rastlinné prvky. Fanúšikov si aj tento rok získava škandinávsky štýl.

prírodné dekorácie v obývačke
Zdroj foto: Canva

Sila farieb v interiéri

Dizajn obývačky kladie dôraz na svetlé odtiene a sýte farby nábytku, svietidiel a doplnkov. Pastelové odtiene inšpirované škandinávskym štýlom získali konkurenciu vo výrazných farbách. Niet divu, keďže podľa pôvodných predpovedí odborníkov mal Inštitút farieb Pantone ako hlavnú farbu roku 2021 vybrať odtieň AI Aqua.

Modrá je farbou pohody a vyváženosti. Ak je však pre vás príliš výrazná, máme tu zopár tipov aj pre milovníkov zdržanlivejších tónov, medzi ktoré sme zaradili púdrovo ružovú, terakotovú, medovo žltú, horčicovú alebo zelenú.

Zdroj foto: Canva
ružová v obývačke

Ružová v obývačke? Album našej používateľky Moniky @monikakle vás presvedčí, že sa jej vôbec nemusíte báť. Originálne ružové doplnky a čierna farba v kuchyni vás určite zaujmú.

A hoci modrá je pre niekoho dobrá 🙂 , Inštitút farieb Pantone nás poriadne prekvapil a pre rok 2021 napríklad predstavil kombináciu dvoch farieb 17-5104 Ultimate Gray a 13-0647 Illuminating. Je to iba druhýkrát za 22 rokov, čo Pantone vyhlásil ako farbu roka „kombo“ dvoch odtieňov. Pre tento rok sa naopak rozhodol siahnuť po zaujímavom odtieni fialovej s názvom Very Peri.

Náš tip:

Prezrite si fotoalbum plný farebných sedačiek – „Zaostrené na farebné sedacie súpravy“

Kovové aspekty

Kov v interiéri je nielen praktický, ale aj štýlový. Medzi dizajnérmi sú stále veľmi populárne teplé kovy ako mosadz, bronz a meď. Kovové lampy sa perfektne kombinujú s mramorom, sklom a betónom. Kovové konferenčné stolíky budú naopak vyzerať výborne obklopené zamatovým nábytkom či tmavohnedým drevom.

kovové konferenčné stolíky
Zdroj foto: Canva
industriálne kovové lampy v retro štýle
Zdroj foto: Canva

Čaro luxusu

Trendy nás odkazujú aj na elegantný luxus s prvkami Art déco 20. rokov minulého storočia. Symetrické usporiadanie priestoru, pozlátené detaily, ušľachtilé farby a množstvo zrkadiel. Hoci návrh obývačky by mal byť „okorenený“ najmä vašim osobným vkusom, sofistikovanosť 20. rokov si určite zamilujete.

Pozrite si aj:

Inšpirácie od našich používateľov na tému „Obývačka“
art deco obývačka
Zdroj foto: Canva
art déco obývačka

Tip redakcie Modrej strechy:

Obývačka v luxusnom štýle s nádychom art déco našej používateľky @pe3ska sa vám určite bude páčiť.

Moderná obývačka a individuálny štýl umelca

Čoraz väčšiu obľubu si získava aj dizajnérsky nábytok, ktorý dokáže interiér premeniť na unikátny domov. Známi návrhári, umelci a sochári sa stále častejšie stávajú autormi kresiel, pohoviek a kobercov. 

Multifunkčný priestor

Moderná obývačka sa pomaly mení na kanceláriu, telocvičňu či v niektorých prípadoch aj bar či domácu kaviareň. Úložné priestory sú preto viac ako potrebné. Rozkladací gauč s odkladacím priestorom poskytne miesto na uloženie fitness náradia alebo kancelárskych potrieb, zatiaľ čo sklopný stôl umožní premeniť menšie priestory na domácu pracovňu.

Náš tip:

Prezrite si fotoalbum plný tipov na domácu pracovňu – „Domáca pracovňa: Práca z domu nemusí byť zlá“

Ľudia stále častejšie vyhľadávajú všestranné kusy nábytku a flexibilné úložné jednotky, ktoré fungujú v celej domácnosti. Vytvárame tak kombinácie a možnosti pre rôzne potreby a riešenia. Poriadok zároveň dodáva našim obývačkám pocit pokoja, čo je obzvlášť dôležité v období, keď trávime viac času v interiéroch.

Originálne koberce

Kvalitné drevené podlahy, ktoré zdobí originálny koberec, sú aj naďalej populárne. Kombinácia dreva s príjemnou tkaninou vnáša do domácnosti pocit pohodlia a zároveň poskytuje ďalší spôsob, ako vniesť farbu do miestnosti či oddeliť jednotlivé priestory. Na výslnie sa dostanú veľké a odvážne vzory, jasné farby či zvieracia potlač.

farebný veľký koberec do obývačky so vzorom
Zdroj foto: Canva

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: Canva, iStock

Diskusie na tému článku