6 dôvodov, prečo si vybrať drevené lamely v interiéri

  • 25.11.2022

Najčastejším problémom v novostavbách je nedostatok útulnosti a pocitu domova. Všetci sa tešíme na nové bývanie, ale občas zaberie roky si ho útulne zariadiť. Biele holé steny, minimalistické dvere a podlahy. Chýba tu štruktúra. Korunu za prvenstvo nosia drevené lamely v interiéri. V ich prípade nejde len o estetické doplnenie interiéru, ale hlavne o funkčné a praktické.

Krásny príklad využitia drevených lamiel nájdete vo fotoalbume našej používateľky Janky @rebecca27

drevené lamely v interiéri
Zdroj: @rebecca27

Keď potrebujete oddeliť priestor

Ak potrebujete v byte oddeliť časť priestoru, napríklad kuchyňu od obývačky alebo od predsiene, najlepšou voľbou sú drevené lamely. Neuberú priestoru zo vzdušnosti, len jednoducho opticky predelia priestor. Získate tým trošku súkromia naviac a byt doplníte o moderné riešenie. Inšpirovať sa môžete aj 360 stupňovými otáčacími lamelami, ktoré môžete jednoducho uzavrieť do plnej steny alebo nechať vzdušné s medzerami.

hacienda napoli sebechleby

Náš tip:

Načerpajte interiérové inšpirácie v albumoch našich používateľov. Autor foto: používateľ @jstanko

Keď nemáte radi tapety

Máte miestnosť, ktorej proste niečo chýba? Tapety neobľubujete, za to máte radi kontakt s prírodou? Drevené lamely v interiéri doplnia miestnosť o mäkší pocit, útulnosť a prírodný efekt. Aplikovať ich môžete na ľubovoľnú stenu. Najčastejším riešením je lamelová stena s televízorom, za čelo manželskej postele alebo v predsieni s doplnenými úchytkami na kabáty.

drevené lamely v interiéri na chodbe
Zdroj: používateľka @marka_to

Drevené lamely v interiéri proti hlučným susedom

Jedným z riešení ako akusticky upraviť strop v bytoch je použitie špeciálnych akustických drevených lamiel. Aplikáciou na strop zabezpečíte miestnosť proti ozvene a takisto aj prenášaniu hluku od susedov nad vami. V tomto prípade sa stretnete s akustickými lamelovými panelmi, nie obyčajnými lamelami. Nie všetky lamely sú totiž špeciálne upravené.

Strop z drevených lamiel svojpomocne
Zdroj: používateľ @ekino

Tip redakcie: Zaujal vás strop z lamiel, ktorý si svojpomocne obložil náš používateľ @ekino?

Zapojte sa do diskusie, v ktorej podrobnejšie popisuje celý postup: Strop z drevených lamiel svojpomocne

Keď sa vám nepáči zábradlie

Veľmi praktické a moderné je použitie lamiel v schodiskovom priestore či dokonca na vonkajšom oplotení. Namiesto obyčajného zábradlia ho môžete realizovať pomocou zvislých drevených lamiel smerujúcich až po strop. Prevedení a spôsobov je množstvo, estetický výsledok je však rovnaký. Vznikne vám moderné schodisko, ktoré bude ,,dýchať“. Dbajte na vzdialenosti medzi lamelami. Maximálna vzdialenosť by mala byť 12 cm. Ak bývate s deťmi, odporúčame zvoliť 8 cm, aby sa vám nenaskytol problém so zaseknutou detskou hlavičkou.

drevené lamely v exteriéri
Zdroj: používateľ @quintes

Keď chcete ohúriť

Novodobé trendy a technológie v interiérovom dizajne neprestávajú dobýjať trh. Patrí medzi ne aj toto originálne riešenie. Ide o kombináciu LED osvetlenia a drevených lamiel. Existuje množstvo prevedení. Obyčajné lamely s osvetlením v medzerách, skrátené lamely vytvárajúce obrazce alebo panely so zabudovanými svetlami. Jedno je však zaručené, týmto výnimočným riešením naozaj zaujmete. Má to aj praktické výhody, napríklad osvetlenie na schodisku alebo vytvorenie príjemnej intímnej atmosféry.

Trúfate si na vlastný projekt? Pozrite si šikovný DIY návod od našej používateľky Danky, ktorý zhrnula vo fotoalbume Lamelová stena v obývačke svojpomocne.

Lamelová stena v obývačke svojpomocne
Zdroj: používateľka @danaracko

Keď milujete rastliny

Drevené lamelové steny majú veľa využití, jedným z nich je aj priestor pre rastliny. Prineste si kúsok prírody do vášho bytu. Lamelové steny sa dajú nadizajnovať aj s integrovanými miestami pre kvetináče. S použitím ťahavých rastlín si dokážete vytvoriť príjemné zátišie. Nielenže vaša miestnosť bude pôsobiť útulnejšie a pohodlnejšie, vytvoríte si v nej aj dobrú psychickú pohodu. Rastliny v interiéroch svojou sviežou zelenou farbou priaznivo vplývajú na človeka.

P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock, používatelia Modrej strechy

Diskusie na tému článku