Ako vyčistiť koberec a efektívne z neho odstrániť škvrny od vína, krvi či kávy

  • 08.04.2024

Ak sa chcete cítiť doma príjemne a útulne, čistite koberec každý deň. Každodenná údržba zachová kvalitu koberca a predĺži jeho životnosť. Raz za čas by ste mali koberec vyčistiť aj hĺbkovo. Môžete to urobiť sami alebo si na to zavolajte profesionála. My vám dnes poradíme, ako vyčistiť koberec čo najefektívnejšie a ako odstrániť škvrny.

ako vyčistiť koberec
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť koberec prírodnými čistiacimi prostriedkami

Každodenné čistenie koberca zahŕňa vysávanie prachu a drobných nečistôt. Cieľom je udržať koberec čo najčistejší. Ak budete pravidelne koberec vysávať, prach a iné drobné čiastočky sa v kobercových vláknach nestihnú usadiť. Rovnako postupujte, ak sa na koberci objaví nepríjemná škvrna. Odporúčame ju vyčistiť čo najskôr.

Postupujte opatrne a používajte vhodné čistiace prostriedky. Máme pre vás aj niekoľko tipov na prírodné čistiace prostriedky, pri ktorých sa nemusíte obávať, že by ste koberec mohli poškodiť.

Ocot ako univerzálny čistiaci prostriedok

Jedným z najúčinnejších prírodných čističov s dezinfekčnými vlastnosťami je ocot. Použite ho na výrobu univerzálneho čistiaceho roztoku. Jednoducho zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a nalejte do rozprašovača. Roztok môžete použiť na čistenie škvŕn, odstránenie zápachu a dezinfekciu kobercov.

prírodné prostriedky na čistenie koberca
Zdroj: iStock

Sóda bikarbóna na neutralizáciu zápachu

Vynikajúcim prostriedkom na neutralizáciu nepríjemného zápachu z koberca je jedlá sóda. Posypte suchý koberec tenkou vrstvou sódy bikarbóny, nechajte pôsobiť 15 minút a povysávajte. Uvidíte, že sóda absorbuje zápach a zanechá koberec svieži a čistý.

Citrónová šťava ako bieliaci prostriedok

Citrónovú šťavu môžete použiť ako prírodný bieliaci prostriedok a osviežovač vzduchu. Jednoducho nastriekajte čerstvú citrónovú šťavu na škvrny a nechajte pôsobiť. Citrónová šťava tiež príjemne osvieži celý priestor.

Ako vyčistiť koberec až do hĺbky

Raz za čas by ste mali koberec vyčistiť naozaj do hĺbky. Hĺbkové čistenie by ste mali vykonávať aspoň dvakrát do roka. Môžete si na to najať aj profesionála, ktorý vám príde koberec vyčistiť profesionálnym prístrojom.

Zdroj: iStock

Ak ste sa rozhodli koberec hĺbkovo čistiť sami a idete používať čistiaci prostriedok na hĺbkové čistenie koberca prvý raz, odporúčame ho vyskúšať na malom kúsku. Najlepšie za skriňou, pod stolom alebo niekde, kde nebude vadiť, ak sa náhodou objaví nežiaduca reakcia a čistiaci prostriedok poškodí farbu koberca. Ak sa bojíte komerčných hĺbkových čistiacich prostriedkov, vyskúšajte vyššie spomenuté prírodné čistiace prostriedky.

Ak sa rozhodnete pre komerčný čistiaci prostriedok, postupujte podľa návodu na obale. Najčastejšie sa čistič nanáša na povysávaný koberec. Počkajte, kým bude koberec úplne suchý a povysávajte ho. Ak sa chcete vyhnúť mokrému čisteniu koberca, na trhu existujú aj suché čističe kobercov, ktorými koberec posypete, podobne ako jedlou sódou, necháte pôsobiť a potom jednoducho povysávate. Účinnosť týchto čističov môžete podporiť tým, že ich kefkou hlbšie zapracujete medzi kobercové vlákna.

Ako vyčistiť koberec, ak sú na ňom odolné škvrny

Niektoré škvrny sa z koberca odstraňujú ľahšie, niektoré ťažšie. Dôležité je však aj to, kedy škvrnu odstraňujete. Čím skôr koberec ošetríte, tým vyššiu máte šancu, že škvrnu odstránite úplne. Časom sa totiž nečistoty vsiaknu do koberca a už sa ich nezbavíte.

Škvrny od krvi, červeného vína a kávy zdolá ocot

Najlepšie je čerstvú škvrnu poutierať čistým uterákom alebo papierovou utierkou. Je dôležité, aby sa krv, víno či káva nestihli vpiť do kobercových vlákien. Potom použite na škvrnu roztok z octu a vody.

Na mastné škvrny použite jedlú sódu

Nechajte jedlú sódu pôsobiť aspoň 15 minút a potom koberec povysávajte. Ak to nezaberie, vyskúšajte zriedený tekutý detergent. Naneste ho na škvrnu, jemne votrite do kobercových vlákien, opláchnite vodou a prebytočnú vlhkosť vysajte uterákom alebo papierovou utierkou. Koberec nechajte dokonale vyschnúť.

Ak máte doma zvieratko, ocot majte vždy poruke

Ak máte doma zvieratko, určite ste už hľadali spôsob, ako odstrániť z koberca škvrnu po zvieracom moči. Najlepšie je ešte na čerstvú škvrnu položiť papierovú utierku, ktorá dokáže absorbovať veľké množstvo tekutiny. Potom použite vodu s octom.

pes ciká na koberec
Zdroj: iStock

O koberec by ste sa mali starať na dennej báze a raz za čas mu dopriať aj hĺbkovú očistu. Vďaka pravidelnej údržbe bude váš koberec dlho ako nový. Zachováte nielen jeho farbu, ale aj textúru.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku