Vývoj cien stavebných materiálov 2023

Zakladám túto diskusiu s cieľom zdieľanie informácii ohľadne toho čo nás čaká a neminie v cenách stav. materiálov v roku 2023. Niekto má info z predajní, výroby a môže to ostatným pomôcť v predzásobení sa. U nás všetky stavebniny tento rok prišli o časť tržieb, v podstate poobede a v sobotu ich môžu zavrieť, detto betonárky prepúšťajú, veľký SK výrobca dlažby a šalovacích a debniacich tvárnic prepustil vodičov, zrušil komplet jednu smenu, majú plné sklady. Pri stav,. prácach sa rozšírilo neplatenie. Nadnárodný papierenský podnik, v lete nemal drevo, teraz nemá odbyt, ceny plynu ho dorazili, najnovší papierenský stroj, investícia cca 370 mil, stroj stojí. Píšem to z pohľadu typického SK okresného mesta, kde zdochol pes, zavreté obchody, skrachované mesto, postupujúcu chudobu tu už začína byť cítiť. Toto nebude ako recesia po 2008, bude to ekonomická apokalypsa. Vtedy boli zľavy, teraz je beznádej a podniky to radšej zavrú. Možno na západnom Slovensku, v BA, v KE v preplnenom Auparku sa teraz ešte zdá, že je všetko ok, veď v práci nestíhame, na nákupnej fronte kľud, ale na periférií už cítiť chudobinec a krach. Dalo by sa o tom veľa popísať, ako rodiny s deťmi týždeň pred výplatou rozhodujú čo kúpia za posledných 19 eur, chudoba postupuje z východu a zo severu ... Vstupná surovina železná ruda, hliník, meď cenovo spadli, mierne drevo, nie všade sa to v koncových produktoch plnej miere prejavilo, na bazosi sa dá za veľmi prijateľnú cenu kúpiť roxor 8,10,12 sem tam profily I, U atď, ale keď sú ceny nízke, málokto je ochotný predávať, v stavebninách a v cenovej ponuke plechov sa to až tak cenovo razantne neprejavilo. Na bazosi teraz ako súkromné osoby stavebniny vypredávajú cement, lepidlá pred zárukou a zimou, za lepšie ceny, cement sa dá kúpiť za 2.50-3 eurá/vrece majú obmedzené množstvá, rýchlo sa vypredajú, zväčša po záruke. Podľa "opatrení", ktoré sú podmienené schválení štátneho rozpočtu, ktorý schválený nebude pôjdu budúci rok hore všetky energeticky náročné tovary, cement môže ísť až na 5-6, pri šalovačkách a debniacich tvárniciach sa očakáva razantný nárast(vstupy - doprava, chémia, cement). Doprava, ťažba štrkov môže po zime veľmi nepríjemne prekvapiť, hlavne s ohľadom na nové sankcie na ropu a končiace rozpúšťanie stateg. rezerv v USA. Dajte tipy, jóbovky, čo sa dá ešte dopredu nakúpiť, stihnúť, kde sa očakáva razantný cenový nárast, niekto stavbu zastavil, niekto úplne zrušil a nakúpené položky rozpredáva na bazosi. Budúci rok sa rozhodnutím NBS viac sťažia pôžičky, úročenie ide hore, peňazí v ekonomike bude tým pádom menej a nebude mať kto ťahať spotrebu, doteraz spotrebu ťahali domácnosti. Podeľte sa, ak máte informácie čo sa na budúci rok očakáva. Ja to vidím slovami klasika - veľký špatný, nedostatok tovarov a vysoké ceny.
Odpovedať
tak neviem akoze ja uz mam pocit, ze uz viacej to hore ist nemoze, ved to by co bolo, ved uz dnes tie ceny su tak vysoke, premrstene, ze ozaj ked clovek chce nieco kupit tak musi dobre si rozmysliet :/
Odpovedať
@roman_x no z úvodu tvojho príspevku mi to príde že minimalne niektoré veci a práca by mali ísť dole, a nakoniec ti z toho vyjde opak... Tak ako to bolo myslené?
Odpovedať
Predpokladat, co ako bude je tazko. Mne ani len nenapadlo, ze sa dostaneme tam kde sme momentalne, ake ceny su teraz a pozri. Len rozculovanie nam asi nic nepomoze.
Odpovedať
Mne sa zda, ze OSB dosky sli tusim o dost dole oproti pol roku naspat. Nastastie vsetko ostatne drevo som uz riesil davno predtym, teraz by sa mi zisiel akciovy sadrokarton 😎
Odpovedať
@vykricnik pravda pamatam casy ked za tu istu OSB za ktoru chcu dnes cca 13 eur chceli 20.
Odpovedať
Nejaké info. ohľadom vývoja cien EPS ? Potrebujem na budúci rok fasádny 44m3 a uvažujem, či nakúpiť ešte teraz alebo počkať na budúci rok. Ceny od júla pravidelne klesajú. Sklady sú momentálne plné. Na jar som sa okakal a kúpil strešný a podlahový za najvyššie ceny v roku 😒 A ešte otázka do pléna. Ako je možné, že niektoré výrobky zdraželi oproti roku 2019 o 300% a niektoré vôbec ?! Napr. také podlahové kúrenie (Rehau - hadice, rozdeľovač, skrinky...). Mám CP z roku 2019 a z 2022. Tie ceny sú rozdielne len o 3% ! Veď už len inflácia bola vyššia. Neviem čo si mám o tom všetkom myslieť...
Odpovedať
@purplesticks kd januara ma ist hore, minimalne na ceny zo zaciatku tohto roku, teraz je vraj najlacnejsi...
Odpovedať
Btw po minule roky sa okolo optimy a auparku pred vianocami nedalo prejsť, tento rok relativne v pohode. Je citit ze ludom dochadzaju prachy. "Domcekari" - predajcovia v stavebninach by o tom vedeli povedat viac...
Odpovedať
Ono to ešte nevidno, ale keďže sa pohybujem v oblasti ekon. auditov, hlavne stavebné firmy, tak je brutálny prepad v tržbách. Ešte stále sa to neprejavuje, pretože naši obchodníci sľubná brutálnych ziskoch, takže niektorí to vykrývajú nižšou maržou, niekto predáva stále za vyššie ceny, niekto už zvažuje, že končí.....ale iste je, že kúpna sila klesá. Kam sa to uberie, nikto nevie. Otázne je, ako stúpnu výrobcom vstupy, najmä energie. Ono sice tie populistické drísty typu európski politici sú pekné, ale nereálne. Ani pánbožko nevie, kto a čo je za tým a kam sa to uberie. 🤷‍♀️
Odpovedať
Dalo sa to cakat, ludia su opatrnejsi... vela ludi radsej so stavbou pocka. Pri vacsich krizach si to vacsinou odnesie stavebnictvo, cestovne kancelarie a ostatne nie zivotne-dolezite sluzby. Pocitam ale ze izolacne materialy pojdu od jari prudko hore, kazdy bude zateplovat aby zrazil naklady na byvanie. Mozno sa bude darit aj solarnym kolektorom/panelom, tepelnym cerpadlam, krbom a vlozkam atp.
Odpovedať
@terry25 No len v praxi to velmi nevidno,ako im tie trzby padli.Dnes si zavolat majstra k hocijakej blbosti stoji min.100e,len sa pride pozriet o co ide.Asi sa stale este vo velkom stavia a majstri drzia cenu vysoko nad pomery a moznosti na SK.
Odpovedať
@kuracinarez asi tak... stavať sa bude vždy, čiže stavebný materiál bude vždy na dopyte. Osobne si myslím ze celkové ceny materiálov sa esre upravia podľa cien energií pre domácnosti od nového roka. A potom bude vela ľudí zvažovať co sa im oplatí...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Lacnejsie uz nebude nic… este som nevidel majstra co pytal za pracu 3000 a potom ze 1500, lebo viete sefko, vsetko islo dole tak lacnejsie vam to zrobim….ked vam zamestnavatel teraz prida v praci koli inflacii, tak mu o rok poviete ze uber mi, inflacia skoncila?
Odpovedať
Budúci rok bude v energeticky náročných materiáloch nárast, cement, lepidlá čo nová dodávka to vyššia cena, v decembri šalovačky a háčka, dlažby, zatrávňovačky vypredané a voziť začnú až po 15.1. čakám väčší cenový nárast, nakoľko miestny výrobca má plné sklady, ale nedovezie ani tých pár km. Ekonómovia očakávajú nárast v komoditách, hlavne meď. Od januára sa v prevádzkach naplno prejavia ceny energií. Ďalšie roky, pokiaľ sa im Veľký reštart skrz vojnu nevymkne z rúk, 2024, 2025 sa očakáva inflácia stavebných materiálov 8 - 10% hlavne z dôvodu dorovnávania a draženia ceny práce. Obchody mimo Kaufland, Lidl, Tesco pred Vianocami katastrofa, návštevnosť o 50% menšia a to mesiac pred Vianocami sa vždy predali všetky ležiaky a ľudí v obchodoch na mraky.
Odpovedať
Žili sme si príliš dlho príliš dobre. Sťažujete sa ale v globálnom meradle patríme medzi najprivilegovanejšiu vrstvu ľudí na svete. Je to neudržateľné a raz sa to musí skončiť. Treba sa zmieriť s tým, že mať vlastný rodinný dom s pozemkom nie je základné ľudské právo ale luxus. Že jedno auto stačí. A tak ďalej... 🙂 Ale keď už sme pri tom - škridľu nakúpiť teraz alebo počkať? 🙂))
Odpovedať
@roman_x ale joj. Plne obchody boli aj teraz co sa týka potravín. Ľudia si neodopreli nič... A čo sa týka materiálov na stavbu, tak zas nebude to až tak ako píšeš, pokiaľ nebude veľký dopyt, tak aj ich cena nebude môcť rast stále konečna. Takže žiadna tragédia nebude a nepríde...
Odpovedať
@petiar len keď vlastne bývanie stojí teraz ako platenie nájmu, tak preto je zo tak. Keď sa ten pomer zmení tak zmení sa aj prístup ľudí.
Odpovedať
@tomas89374 Ale ten pomer sa nezmení. Bývanie bude drahšie. A tomuto faktu sa bude musieť prispôsobiť prístup ľudí. A nie je to preto, že by za to mohla nejaká naša vláda a žiadna naša budúca vláda to nezmení. Je to širší geopolitický problém. Opakuj si: Máme sa VEĽMI dobre. 😉
Odpovedať
https://time.com/6221771/stagflation-...
Odpovedať
@petiar ano mame sa dobre, ale naozaj pokiaľ bývanie v najme bude stáť ako mesačná splátka hypotéky alebo aj viac, tak každý si doteraz povedal ze za tie peniaze môže aj dom postaviť. Keď sa ti nezmení, tak ani myslenie ľudí sa nezmení. Však oni nás už prinútia bývať v najmoch...
Odpovedať
Aktuálne info zo stavebnín. Sklady sú viac-menej plné a dopyt výrazne poklesol. Vraj výrobcovia neplánujú plošne zdvíhať ceny. Všetko vraj závisí od prvého štvrťroku, keď nebude dopyt, ceny klesnú. Tak som zvedavý, že čo nám prinesie budúci rok.
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks Ty si už poriešil fasádny EPS? Aké ceny momentálne?
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks bodajby to bola pravda. Lebo uz mam nejake plany, co by som chcel zacat robit na jar, ale teda moc sa mi do toho pri tych dnesnych cenach nechce, chceme konecne dorobit chodniky a terasu, ale teda uvidime jak sa veci vyvinu.
Odpovedať
Nečakajte zníženie cien. Ceny v stavebníctve nikdy nešli dole. Akákoľvek situácia dovolí dvíhať ceny, urobia to. Opačne je ochota minimálna.
Odpovedať
@henry_sk keby začnú znižovať ceny, tak to spustí kaskádový efekt. A to si nikto nedovolí. Všetci budú držať až kým to malé stavebniny nepoloží a potom sa spustí kaskádový efekt
Odpovedať
Mozno sa to vyvinie tak, ze velke stavebniny vyuziju situaciu a vycistia trh od malych hracov docasne nizsimi cenami a vytvoria si priestor pre seba d buducna tak ako je to s potravinami. Zakaznikovi to ale neprinesie nic. Mne sa napr paci ze velke stavebniny ponukaju aj ine sluzby ako poziciavanie naradi a pod, keby sa toto este viac zlepsilo tak by to bolo super.
Odpovedať
@peter977 Takže nechcú znižovať ceny, aby nespustili kaskádový efekt. Radšej počkajú a potom to spustí kaskádový efekt. Ok, rozumiem. Kaskádový efekt it is! 🙂
Odpovedať
@petiar ako tu napísal Marián nado mnou, cieľom je zlikvidovať konkurenciu. Keď malé stavebniny skrachujú.
Odpovedať
Neviem či je a bude priestor na znižovanie cien, emisné povolenky sú a budú stále drahšie, plyn sa na svoje ceny už nevráti, detto elektrina, od februára začne narastať v EU deficit nafty, pri betónových výrobkoch ceny určite nebudú nižšie.
Odpovedať
Elektrina, plyn je už lacnejšia než takto presne pred rokom. Sklady plne, dopyt nízky. Ceny budú musieť ísť dole, lebo výrobcovia musia vyrábať a tovar dá musí točiť. Bude to individuálne záležať od výrobcu a predajcu ako rýchlo budú zlacňovať. Posledné dva roky šli ceny v panike hore a teraz je priestor aby sa vrátili naspäť na úroveň s pred 2 rokov 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?