Ktorý z dostupných stavebných materiálov a technológií preferovať (2023) ?

Ahojte ! Môj príspevok som založil schválne v tejto sekcií, nakoľko sa úprimne priznám, že som v tejto téme laikom a rád by som si "prediskutoval" horeuvedenú problematiku. Skrz nedostatku vedomostí a skúseností v tejto oblasti považujem taktiež za úplne zbytočné, aby som sa snažil vyhľadávať dostupné materiály a technológie, nakoľko sám tak či tak neviem posúdiť, ktorý by bol najvhodnejší pre budúcu stavbu. Drevo, tehla, VPC tehla, Ypor sú viacmenej pojmy, kde moje vedomosti končia. Nakoľko "katalógy ekodomov z dreva" sledujem už dlhšiu dobu a primárne som sa sústredil na tieto stavby, tak ich vlastnosti do určitého levelu ovládam. Tento druh stavby bol aj mojim zámerom. Avšak nárast resp. postupné vyrovnávanie cien materiálov, ako aj stále sa meniace poveternostné vplyvy ma stále viac a viac nútia prehodnotiť tento zámer. Plánom do budúcna je výstavba prízemného RD na rovnom pozemku, s rovnou strechou, bez designových, technologických či architektonických komplikácii. Želal by som si jednoduchý RD, avšak z materiálu, ktorý by som neľutoval a dokázal nejak aj zaplatiť (predpokladám, že toto je zámerom 99% ľudí...). Našla by sa prosím ochota vyjadriť sa k tejto téme, porovnať, zhrnúť dostupné technológie s eko-drevodomom (kedže ako spomínam, o nich mám aspoň ako takú vedomosť) z hľadiska vlastností, cenovej náročnosti, trvácnosti a faktorov o ktorých nemám ani len vedomie 🙂 ? Ďakujem !
Odpovedať
🤔
Odpovedať
@dwnldr po prečitani Vašho príspevku by som Vám odporúčila ísť do drevodomu na kľúč od spoľahlivej firmy Lebo načo Vám je stavať z niečoho kde náročnosť na realizáciu a správne vyhotovenie detailov si nebudete vedieť sám zhodnotiť keď prídete na stavbu( VPC , základy na XPS, napr.) A keď píšte že sa nevyznáte v materiáloch tak u Vás asi svojpomocná výstavba nebude reálna, vtedy by Vám voľba iného materiálu na výstavbu veľa ušetrila S drevodomom na klúč ušetríte aspoň rok a pol oproti času potrebného na výstavbu murovaného domu
Odpovedať
Profilova fotka
@mellie111 zvláštna filozofia....myslíte si že stavba drevodomu nevyžaduje správne vyhotovenie detailov, povedal by som že výrazne viac ako murovaný dom.....v stavaní na kľúč či to bude drevodom alebo murovaná stavba nevidím podstatný rozdiel....drevodom bude síce rýchlejšie ale "aspoň rok a pol" je dosť nadsadené.
Odpovedať
Profilova fotka
@dwnldr sú ľudia čo povedia že majú murovaný ale ďalší by stavali drevodom, sú taký čo majú drevodom ale ďalší by robili murovaný, sú taký čo majú z tehly ale ďalší by robili z ytongu, sú taký čo majú z ytongu ale ďalší by stavali z tehly....atď. Všetci čo postavili a ľutujú, neľutujú preto že materiál z ktorého postavili je z podstaty zlý ale preto že oni spravili niekde chybu...či v projekte alebo realizácii..... Buď je dom postavený dobre (a majiteľ je spokojný) alebo zle (a majiteľ je nespokojný) a to bez ohľadu na to z čoho je postavený...... (P.S: či je zrovna rovná strecha jednoduchšie a lacnejšie riešenie ako nejaká 25°väzníková by som aj pochyboval.)
Odpovedať
inardex.sk/materialy daj si tam svoj email a posle ti zadarmo eknihy v ktorych je to este detailnejsie porovnane a rozobrate. Odporucam, naozaj sa snazili vysvetlit a zdovodnit.
Odpovedať
@dwnldr Keby existoval jeden najlepší materiál a jedna najlepšia technológia, tak by všetci stavali len to. 🙂 Napíš si požiadavky, lokalitu, koľko máš na to času, koľko máš na to peňazí (ak je to rýchle a lacné, nebude to kvalitné, ak je to rýchle a kvalitné, nebude to lacné a ak je to lacné a kvalitné, nebude to rýchle) a prejdi si to s architektom/projektantom, prípadne s niekým, kto už aspoň jeden dom postavil. A nedaj sa odradiť! Prvý dom je najťažší, potom to už ide. 😉
Odpovedať
@dwnldr čiže si lenivý čítať, študovať a chcela by si jednoduché zhrnutie. No len neexistuje. PS. prosím čo je eko-drevodom? Lebo tento marketingoví výraz som v žiadnej učebnici nikdy nečítal.
Odpovedať
@palo18 Snažil (bez "a") som sa dostatočne napísať a ozrejmiť moje vedomosti a status. Zjavne si to nepochopil, ako ani môj laický výraz "drevodom". Každému inému sa to podarilo. Nechcem jednoduché zhrnutie, chcel som len zhrnutie, ktorému porozumiem. Okrem Teba sa dokázal každý konštruktívne a nápomocne zapojiť do tejto diskusie. Ty to už radšej nerob. Ďakujem
Odpovedať
Ja som si vybral porobeton aby sa mi dobre stavalo a aj sa mi dobre stavalo. Ked si to nepostavis sam, tak ziadny material fuserov nezastavi. Takmer vsetko co robil niekto iny som musel rozne opravovat a kamuflovat.
Odpovedať
Som rád za postrehy a komentáre, obrovská vďaka každému za hodnotné komentáre ! Svojpomocne "murovať" samozrejme nebudem. Nedokážem to, nebudem nič pokúšať, a nechcem dom z YouTube-u. Mám len jeden hod a jednu šancu, skrz času a bonity. Aj toto je jeden z impulzov, prečo sa snažím získať čo najviac informácií a skúseností, pretože to budem musieť zveriť niekomu do rúk (a robím to nerád). Svojpomocne a mimo "stavebnej firmy" dokážem riešit úpravy terénu, infraštruktúru, elektroinštaláciu, sieť... Nič viac. Rozpočet by som zatiaľ na tejto úrovni neriešil, pretože sa radšej zrieknem plánov, priestorov, výbavy, ako potom ľutoval, že to išlo na úkor kvality. Samozrejme v nejakom rozumnom merítku.
Odpovedať
@dwnldr z vasko prispevku je jasne, ze stavba nebude realizovana svojpomocne. Tym padom je vam jedno z coho bude dom postaveny, samozrejme zrejme o tom rozhodne este cena. Drevodom vyzaduje poctivejsiu pracu, pri murovanych domoch vela nedostatkov "schova omietka". Chyba v procese vystavby moze mat pre drevodom horsie nasledky ako pre murovany. Pre Vas je dolezite mat kvalitnu firmu na vystavbu a/alebo si zaplatit dobry stavebny dozor, co bude kazdy den na stavbe, bude rozumiet svojej robote a nebude tam iba kvoli peciatke. Tento dozor by mal predist tomu, ze vznikne nejaka chyba, pripadne zabezpeci jej vcasne odstranenie.
Odpovedať
@mellie111 s drevodom ušetríme rok a pol ? Prosím ? 😄 My sme začali kopať základy v 08/2017 a v 05/2018 sme sa sťahovali ... Klasický prízemný 4 poschodový bungalov z tehly s rovnou väzníkovou strechou ... Ak sa pozerám na rýchlosť výstavby murovaného domu vs drevodomu, tak pri murovanom dome stratíte pri dobrom plánovaní tak max 2 mesiace ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dwnldr radia Vám tu dobre ... V prípade, že nejdete riešiť "svojpomoc" tak najpodstatnejšie je, aká firma Vám to bude stavať ... Nie, akú si vysnívate, ale aká to nakoniec bude stavať ... A rovnako poviem, že je oveľa jednoduchšie pre investora (teda Vás) vybrať si firmu, ktorá robí dobrú robotu ako si vybrať dobrého a kvalitného dozora, ktorý bude kontrolovať fušerov ... (samozrejme, ideál bude mať super firmu aj super dozora) Podobnú dilemu sme riešili asi 5 rokov dozadu ... Hoc sme zo začiatku preferovali drevodom, skončili sme pri murovanom z tehly ... Ale nie kvôli jej neprekonateľným vlastnostiam, ale kvôli súhre okolností a firmy, ktorá nám dom stavala ... Ak by sa stalo, že by bola po ruke lepšia firma s lepšou ponukou ktorá by stavala z Ytongu, kľudne by sme išli do neho 🙂
Odpovedať
@dwnldr Hlavne si nepýtaj radu od ľudí (akých je aj tu mnoho), ktorých poznávacím znakom je ich vyjadrenie: Ja som staval z XYZ, ale ďalšie by som staval už z "KLM"... Takí ľudia zrejme majú super dobré "odborné vedomosti", ak nedokázali ani sebe dobre poradiť, nieto ešte inému... 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@petiar " Keby existoval jeden najlepší materiál a jedna najlepšia technológia, tak by všetci stavali len to.".....to nie je pravda.....väčšina ľudí sa nerozhoduje racionálne -nechajú si poradiť (kľudne to zbytočne najdrahšie) -dajú si naprojektovať (kľudne to čo z čoho má projektant províziu alebo s čím je zvyknutý robiť) -stavajú z toho čo navrhne realizačná (lebo sa im s tým dobre robí) -čo doporučia stavebniny (lebo na tom majú najlepšiu maržu) -čo má najlepšiu reklamu (lebo na tom je najvyšší zisk) -lebo z toho stavajú všetci okolo atď....atď.... Keby sa materiály hodnotili určite pre zvolenú konštrukciu vyjdú 1-2 materiály, ktoré prevýšia užitkovými vlastnosťami a cenou ostatné.....ale vlastne to nikoho nezaujíma.
Odpovedať
@dwnldr v tvojom prípade, by som skôr vyberal stavebnú firmu a nie technológiu. Takže čo všetko ti vie firma dodať s akou kvalitou, zárukami, či si obmedzený výberom katalógov, akú renomé má firma a podobne.
Odpovedať
Profilova fotka
@dwnldr ak si chceš ujasniť z čoho stavať tak jeden spôsob je porovnať si materiály z ktorých má byť obvodová stena. Do úvahy treba brať štyri podstatné kritériá: výsledný tepelný odpor "R", zvukový útlm dB, musí to vyhovovať statickými vlastnosťami a cena/m2 steny za materiál a prácu. Ceny si aktualizuj alebo prever u firiem....
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?