Material ceny 2022

Profilova fotka
Ahojte. Je tu niekto kto sa pustil do stavby domu tento rok? Ja zasnem nad tymi cenami. Zacali sme takto rok dozadu a kvoli dodacim dobam sa to cele natahuje a kym firma postupi no furt nieco doplacame. Dnes krbar zazmluvneny 12/2021 pyta o 400€ viac kvoli samotovym tehlam, nedostatkovy tovar. Ja som bola v tom, ze raz sa dohodnem a ta cena plati ako viem, ze to ich chyba nie je. Vraj nie je EPSko na trhu, to uz sme raz firme doplacali. Za vsetko doplatky a nie male sumy. Mali sme rezervu 20%,ale teraz to vychadza aj plus 50% akoze vobec netusim co dalej. Do stavu holodom to este ako tak dame, ale co potom treba komplet interier. Ciste sialenstvo toto. Normalne sa hrozim toho stretnutia zo stavbarom kolko si vypyta doplatok za material. Vsetko ide z tyzdna na tyzden hore. Este nam treba izolaciu, kurenie, rozvody vody, podlaha, omietky, zateplit. Hrubu stavbu zaklady, mury, okna, stracha to uz chvalabohu je. Uz len ten interier, zateplit a vonkajsia omietka.
Odpovedať
1
2
Sme na tom podobne, myslím, že veľa ľudí, čo stavia, to už nejak proste musí doklepnúť, ale útlm pri týchto cenách musí prísť, lebo je to neúnosné pre veľkú časť stavebníkov. Prípadne ešte pokiaľ sa hypotéky udržia na schopnej úrovni, stavať sa bude, ale potom to pôjde dole. Veľa firiem situáciu zneužíva a ako povedal kamarát, je za tým všetkým ľudská chamtivosť.
Odpovedať
Profilova fotka
@wanidan no praveze hypoteky, aspon co sledujem kvoli inflacii idu hore napr 2 tyzdne dozadu CSOB na 10 rokov ponukala urok 1,15, kym sme dali paiere dokopy bol 1,25 a teraz je uz na 1.59. Ja sa obavam, ze tie ceny este budu rast lebo idu hore p9honne hmoty, ropa, plyn,ale aspon ustalit by sa mohli.
Odpovedať
S tým popravde nemáš čo spraviť, keďže niekedy ani nie je žiadne echo, že by mal nejaký ten materiál vystreliť hore a zo dňa na deň proste vystrelí
Odpovedať
my len zaciname stavat, ale snazim sa vsetko kupovat cim skor. tehly mam davnejsie, zelezo zial kupujem az teraz. tie ceny sa teraz menia naozaj kazdy den 😞
Odpovedať
@jamur Sme na tom úplne rovnako, akurát dnes čakám faktúru za železo, dúfam, že ma neporazí 😄
Odpovedať
@jancikk faktúra na železo, odporúčam si pred otvorením dať niečo na nervy... ja som platil tiež dnes. ešte sa trasem a to už mám polovicu kúpenú dopredu...
Odpovedať
Profilova fotka
ano tie ceny idu nehorazne hore, neviem si predstavit, ze by som teraz zacinal stavat dom. Co sa tyka mojho sortimentu, tak je zaujimave, ze niektori vyrobcovia ceny zdvihaju raketovo a niektori si ceny drzia pripadne zvysuju len minimalne, tak asi na tej chamtivosti bude nieco pravdy...pevne nervy zelam
Odpovedať
Sme na tom rovnako. Je to sialene. Ide to hore, a okrem toho ma trapi aj vojna na Ukrajine. Dufam ze sa nerozsiri aj ku nam. Hypoteka obrovska, uroky stupaju a cela stavba je zavisla od predaja bytu - bohuzial ten sa koli vojne spomalil.
Odpovedať
@kubejova hmmm ako je to zufale v poslednej dobe. mnoho ludi ak by vedelo o kolko sa im vlastne cela stavba predrazi, tak by sa podla mna ani do toho nepustalo
Odpovedať
@jancikk daj potom vediet kolko ta vyslo. @stefanby mna skoro prekotilo, hlavne ked som si spatne zistoval kolko stalo rok do zadu. Mne rovno povedali, ze cena isla hore 100%. som sa ho 3x musel opytat ci som dobre pocul
Odpovedať
@lucciinkka pravdu povediac aj my tak uvažujeme. Kopec krat som si povedala že kebyže viem co sa stane, nikdy do toho neideme. Pozemok so starsim domom sme kupili v case Covidu. Ked nam vydali povolenie na nadstavbu tak už bol material o 30% hore. Teraz prisla vojna a je to brutal. Sme v podstate v štadiu hrubej stavby. Dost sa bojim co bude. To nie je len material a jeho nedostatok, ale všetko, Hypoteky, strava ... a výplata ostáva. Ked sme na PN, neodložim nic. Viem však, že kebyze ten pozemok nekupime vtedy, už by sme to nekupili - išli velmi hore.
Odpovedať
Profilova fotka
@lucciinkka nastastie mame byt a toto bol kvazi dom ako chalupa s moznostou prestahovania do buducna. No ja preto zvazujem aj za cenu pokuty a vyssieho uroku cca 20€ mesacne by to robilo navyse oproti tomu co platime zmenu fixu z 5 na 10 rokov. Cize nam ak to bude rok, dva stat prezijeme, ale obavam sa, ze tieto sankcie a restrikcii budu mat dlhodoby dopad aj na rok 2023. Uz teraz je skoro 9% inflacia s tym, ze to este porastie. Mne dviha tlak, ked sef na porade tluacha, ze viem ako ceny stupaju, ale platy nie a nie zvysit 😞
Odpovedať
Článok sa načítava...
@stefanby Za koľko si kúpil? Ja ešte stále čakám...
Odpovedať
@jancikk roxor fi10 a fí12 - 2,075eur/kg fí 6 - 2,381eur/kg sieť KY50 - 2,466eur/kg a dnes to išlo zasa hore, ale to už neviem o koľko, len mi pani napísala že sa menil už aj cenník hore...
Odpovedať
Profilova fotka
@jancikk my sme tiez zacali stavat minuly tyzden a neviem co bude.. stavbu mame komplikovanu (dom vo svahu, spodok cely monolit s kopou ocele) a som rad, ze sme ocel aspon zohnali aby bolo na hrubu stavbu a nestali sme ...cena 2000 /t a to v decembri som mal ponuky na 955 a povedal som si ze pockam... tak som si pockal a skoro ma ....cele zle ale lepsie to nebude
Odpovedať
@radoslav_chudy tiež si myslím že lepšie to nebude, aspoň nie nasledujúce 3-4roky
Odpovedať
Každý deň nejaký príspevok o cenách. Sú dve možnosti..... nestavať, alebo stavať. Ja som na jeseň kúpil všetko, keďže mám k dispozícii halu na uskladnenie. Materiál na hrubú stavbu, väzníky, skridlu a materiál na strechu, okná dvere, svietidlá, el. inštalačný materiál, kúrenie, vodu, vatu, XPS, EPS, fólie..... jediné, čo ešte nemám sú omietky a lepidlá. Na tých to schytám. Mali sme ponuku na kľúč ale išli sme do toho sami, svojpomoc / rodina a ešte málinko prekročíme pôvodný rozpočet.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik25 toto som nahnevana trosku na tu stavebnu firmu lebo vsak su kazdy den na nejakej stavbe, kedze sme kvoli oknam skoro 4 mesiace stali, ze mohol zavolat a mozno by to vyslo lacnejsie mat niekde za poplatok uskladnene ako nakupit teraz. Aj krytinu nam tak vedeli uskladnit dokonca na rok zadarmo cize sme kupovali na jar 2021 a na jesen doviezli este pred zvysenim. Som dako dufala, ze ked to stavia firma bude skor garantovat ceny.
Odpovedať
@dooscoby chápem. Ja som objednal všetko s predstihom. Aj okná. Podľa stavebných otvorov v projekte. Len to musíme dodržať. Takže vám vlastne priebežne kupujú materiál stále za vyššie ceny? Ach, Bože 🙏
Odpovedať
@dooscoby - im je to jedno, oni svoje peniaze dostanú tak či tak, na druhú stranu, napr. pri železe sa očakávalo, že tento rok pôjde o čosi dole, hlavne II. kvartáli
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_x ocakavalo sa este ku koncu roku (november) ale uz v decembri boli echa ze pojde hore kvoli cenam energii... no a 24. februar dal tomu posledny klinec do rakvy... AJ ja teraz rozmyslam ze idem skusit naskladnit co najviac veci niekam, lebo lepsie to nebude
Odpovedať
Ja som zacal tohto roku..masaker..zelezo, EPS, med( kable) absolutne sialenstvo..EPS uz ani nevies objednat dodavia doba 6 a viac mesiace..tehly my prisiel jeden kamion ze dalsi poslu o 3 mesiace -😄 proste chore a to som objednaval 9.2021 …dneska som kupil TC no rezervoval, rovno my povedali ze od aprila idu TC cca o 10% hore a cakacka 3 a viac mesiace.. a bude len horsie.. myslim si, ze ty co este len chcu stavat dom mali by si to riadne zratat..prichadzame do fazy ked uz stavat bude nerealne bo 300 tis na dom bude treba
Odpovedať
@gedy TC už isli hore o 10% pred 2t ...to je 1000 e naviac; minuly t. sme urgent objednavali klimu bo od toho t. ide hore o riadny kus. Zateplenie, žaluzie, terasu mame objednanu, dufam ze nenavysia cenu. Kupelnu teraz objednavam, i ked realne možno o 3 - 4 mesiace sa bude robit.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik25 dufame, ze aspon to EPS ma nakupene lebo to uz sme doplacali hned na zaciatku, ale urcite bude skusat vypytat co to da. Hlavne, ze uz mesiac nas urgoval lebo sme cakali na vchodove dvere lebo bez toho nechceli zacat vnutorne prace tak to moholo postupne nakupit.
Odpovedať
Profilova fotka
@gedy kokso otras tie dodacie doby. Tehla u nas tiez dlho trvala, neboli 30ky a potom aj tak tusim rohove ani nedodali. Okna objednane 10/2021, namontovane 3/2022. Len keby sme vedeli co rozpocet lebo uz pomaly ideme do minusu, a to treba este COVku doriesit, krbara vyplatit, bude treba kotol, ze kde zacat co kupit skor jym sa este da.
Odpovedať
@kubejova ano od marca isli o 10% a teraz o dalsich 10%.. vo firme my vraveli, ze ludi chytila absolutna panika kôli plynu z Ruska.. ze ludia co maju 30 rocne domy sa odpajaju od plynu a davaju si TC lebo sa boja ze Rusi nam odpoja plyn a nebude z cim kurit… este my ukazali aj objednavky ze cca 12-15 TC mesacne predavali pred vojnou teraz 40 TC za marec..absolutna panika ludi a to dviha neskutocne cenu a dobu cakania na TC je ich malo a obrovsky dopyt -😞
Odpovedať
Profilova fotka
@gedy no a od zajtra sme mozno fakt bez plynu, ibaze to bude 1.aprilovy zart od Putina 😞
Odpovedať
@radoslav_chudy mozno ano mozno nie.. ale treba si uvedomit, že ked nas odpoja od plynu tak aj elektrina riadne zdrazie a o potravinach ani nehovorim.. zvysi sa riadne nezamestnanost..dat si pri novostavbe TC je fajn.. ale dat si na nezatepleny 30 rocny dom TC lebo sa bojim ze nebude plyn?? Ty ludia budu platit 300€ mesacne za elektrinu a to daju este za TC 10tis.. ked mas radiatori a musis ohrievat vodu na 65stupne nie je TC idealne riesenie..
Odpovedať
Profilova fotka
@gedy ano bude to domino efekt... fakt som zvedavy co sa ide diat
Odpovedať
30 ročný nezateplený dom má obvykle aj krb, tým sa dá trochu pomôcť pri vykurovaní. Inak ohľadom hromadného odpájania od plynu a prechod na TČ. Čo to urobí s elektrickou sieťou? Je na to stavaná? Mimochodom, ja mám starší RD, zateplený len na severnej fasáde. Plynový kotol, radiátory. Celú zimu som mal nastavenú výstupnú teplotu z kotla 55°C a radiátory to zvládali vykúriť na 20°. Takže zámena kotla za TČ by bola v pohode. Ale pod -13° toho roku asi ani nebolo. Ja uvažujem nad multisplit klimatizáciou ktorou by som v lete chladil a v zime v prípade problémov s plynom vykuroval. Viem pokryť všetky priestory tromi vnútornými klimatizačnými jednotkami, do kúpelne by som dal na kúpelňový radiátor elektrickú špirálu. Ohrev TÚV by som vedel zabezpečiť hybridným ohrievačom TÚV inštalovaným v suteréne. Ten by asi v zime kus podchladzoval suterén ale dá sa prepnúť do režimu elektrický bojler. A v lete by fungoval ako tepelné čerpadlo a ešte by chladil priestor.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?