Bezpecnostne pasmo plynu - vynimka

Ahoj, dal som ziadost na vyjadrenie k projektu plynarom. Plynar odpisal ze od plynovodu musim mat 20m bezpecnostne pasmo. Ale vsetci susedia maju tak 15-18 m ,stavali okolo roku 2005(plus minus). Vieme ako to je mozne ze nemuseli dodrzat 20m ? (Je to Vtl dn 300mm)
Odpovedať
Možno urobili opatrenia /panely/
Odpovedať
@daralbajda neviem si to moc predstavit ako? ked je plynvod je v zemi ..to aj zakopali tie panely ? Lebo nevidim tam ziadne.
Odpovedať
@xixan mali by byť na potrubí 1m v zemi,od hora ale možno to urobili načierno.
Odpovedať
Výnimku na stavbu v bezpečnostnom pásme VTL výnimočne schvaľuje správca siete. Inak asi budete mať smolu. To že to nedodržali susedia v tomto prípade je asi nepodstatné a ja by som to na Vašom mieste neriešil, narobíte si nepriateľov, vedľa ktorých budete potom žiť. Možno Vám pomôže :http://spnz.sk/stara_stranka/Casopis/02_06/02_06_10.pdf Starý článok ale výstižný..
Odpovedať
@projektantel to ja nechcem na nikoho nic bonzovat urcite( aj keby to neboli susedia) Vdaka
Odpovedať
@daralbajda neviem nikde nast ako sa tie opatrenia robia a co to obnasa. To akoze odkopat ruru a dat to na nu ci kolko nad nu ? Musia to robit len plynarne ci ako to funguje?
Odpovedať
@xixan venujem sa aj takýmto veciam, momentálne máme tiež jeden takýto projekt aktívny. Podajte si žiadosť na SPP-Distribúcia (správca VTL plynovodu) a požiadajte ich o umiestnenie stavby v bezpečnostnom páse plynárenského zariadenia. Môžu vyhovieť a nemusia, záleží od konkrétnych okolností a Vašej argumentácie. SPP-Distribúcia Vám môže povoliť umiestniť stavbu v bezpečnostnom pásme (bližšie ako 20m od osi plynovodu). Zároveň by mali, (alebo žiadajte, navrhnite) vo vyjadrení uviesť čo je nutné splniť aby ste takto stavbu mohli umiestniť. Napríklad ochranné zariadenie z betónových panelov, ako už bolo spomenuté. Toto ochranné zariadenie je považované za stavbu a podlieha povoľovaciemu konaniu. Potrebujete na to projekt, ktorý môže vypracovať len oprávnená osoba (keďže ide o VTL plynovod), k projektu sa vyjadrí SPP-Distribúcia a uvedie podmienky pre realizáciu. V podstate je nutné vytýčiť plynovod, odkopať hornú časť zeminy nad plynovodom, osadiť panely a následné zahrnúť zeminou. Počas prác bude prítomný človek z SPP-Distribúcie. Po realizácii stavbu skolaudujete. Následne povolí SPP-Distribúcia stavbu domu v bezpečnostnom pásme, tak ako bolo uvedené v predchádzajúcich podmienkach. To ako hlboko kopať, aké panely a ako osadiť a pod. bude riešené v projektovej dokumentácii. Stavba musí byť realizovaná v súlade so schváleným projektom. Kde sa nachádza predmetný pozemok? Ak nechcete verejne uvádzať, môžete mi napísať cez súkromnú správu.
Odpovedať
My sme to tento rok tiez riesili. Treba napisat rovno do BA ziadost do 15m to zväčša schvália.
Odpovedať
@unripko kolko m ste boli od plynovodu ? Davali ste aj panely ?
Odpovedať
@halnas Da sa ta vzdialenost zmensit aj bez panelov ? Tie panely Viem ze to musi robit fiema s povolenim na danu cinnost, neviete o akej sume sa bavime pri dlzke 20m ?
Odpovedať
@xixan skúste požiadať o výnimku, záleží od konkrétnej situácie, aká je okolitá zástavba, koľko a s akou časťou stavby potrebujete byť v bezpečnostnom pásme a pod. SPP-D sa vyjadrí. Odporúčam osobne konzultovať pred podaním žiadosti a nájsť vopred schodné riešenie pre obe strany. Následne bude povolovanie jednoduchšie.
Odpovedať
My sme boli 16m od plynovodu. Teda v takej vziadeonosti bolo min co nam chceli dovolit. Dali sme nakoniec viac.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@unripko ako si dosiahol ze ti to dali na 16m ?
Odpovedať
Netusim oni nam dali suhlasne stanovisko. Nakoniec sme sli viac ku ceste s celým domom a sme ďalej(o dost viac). Najprv nam to ale zamietli kvôli plotu a na ten nam potom dali výnimku. Viem ,ze sme to posielali do NMnV a odtial to slo do BA. A tam sa to zaseklo. V podstate kvôli plynárov nam stálo 2mesiace povolenie. Viem len ,ze ked som tam volal a vysvetľoval ,ze zasahujeme len plotom tak mi povedali aby som podal žiadosť o výnimku. Ak by bol tak blizko dom tak potom treba tie betonove chráničky.
Odpovedať
@unripko som trocha zmateny teraz 🙂 lebo dom musi byt 20m a plot 8 a ty pises ze vam povolili 16m, a potom pises ze ste zasahovali len plotom . Tak tych 16m vam dali na dom vynimku ci ?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Ahojte, rad by som ozivil temu. V pripade pozemku do ktoreho z casti zasahuje bezpecnostne pasmo plynovodu - je mozne stavat dom na tej casti ktora je uz mimo tohto bezp. pasma bez vyjadrenia/povolenia plynarov? A ak planujem napr. v druhej polovici pozemku (ktora je sucastou bezpecnostneho pasma plynovodu) mat len zahradu napr. s malym betonovym bazenom alebo vybudovat oplotenie pozemku na tejto casti - bude potrebne riesit vynimku od plynarov (napr. na stavbu plotu pripadne bazenu)? V com vsetkom (drobnych stavbach a upravach pozemku) ma bezpecnostne pasmo plynovodu zasahujuce do pozemku moze obmedzit?
Odpovedať
@stitch007 ano dom je mozne postavit mimo bezpecnostneho pasma, ale plynarne sa k tomu v stavebnom konani budu vyjadrovat Kazdu stavbu, ktora je v bezpecnostnom pasme musis ohlasit a ziadat stanovisko, vratane vykopovych prac.
Odpovedať
@podko Dik za odpoved ale nerozumiem preco sa budu plynarne vyjadrovat k domu ktory nebude stavany v bezpecnostnom ani ochrannom pasme ich plynovodu - alebo to bolo myslene inak?
Odpovedať
@stitch007 plynarne sa vyjadruju ku kazdej stavbe aj ked tam nieje ziadny plyn nikde, oni to musia potvrdit
Odpovedať
zdravím, rozumiem terminológiám aj obmedzeniam, no neviem sa dopátrať čo je reálne možné postaviť v tom bezpečnostnom pásme, všetko sa musí riešiť cez výnimky? konkrétny stav : pod budúcou cestou pred budúcim pozemkom bude 400kPa potrubie, 4m pásma zaberie cesta, 16m ostane nevyužitých na budúcom pozemku, môžem si na ňom postaviť aspoň plot a príjazdovú cestu? vychádza mi že asi áno, keďže cesta bude aj priamo nad samotným potrubím, samotný dom by som už asi nekomplikoval a dal ho za pásmo, ale čo napríklad taká garáž, 30-40m2? dala by sa umiestniť 10-12m od potrubia?, máte skúsenosť že by to povolili?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Ahojte..mám otázku mám C parcelu ale je v bezpečnostnom pásme plynovodu do 150m je to pásmo.. zistil som, že podľa zákona sa nemôže stavať výhradne iba v ochrannom pásme ..dokonca pri plynovode sú domy ešte bližšie ako môj pozemok kde by som chcel stavať ..píšu že treba požiadať o vínimku..máte prosím niekto radu kto by mi s tým pomohol alebo nejaké skúsenosti?? Ďakujem pekne
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
@unripko dobry den mozete mi prosim vas do spravy napisat k kym konkretne ste to riesil? Mame ten isty problem ale zamietli nam tak chcem vediet co by nam pomohlo s tym rozdielom ze dom uz mame postaveny
Odpovedať
Profilova fotka
@projektantel nesiel mi otvorit
Odpovedať
Profilova fotka
@timo44 prosim vas ako ste si poradil?
Odpovedať
Zatial nijak..nie je to pre nas az take surne ale v blizkej dobe to budeme riesit tak dam vediet..naoiste aj vy ktovto riesite ako sa vam s tym dari vdaka
Odpovedať
Zdravim, dostali ste niekto vynimku od SPP-D bez tych panelov? Mame taku situaciu, ze dom mame od VTL plynovodu cca 17-18m, BP je 20m. Do telefonu mi pani z SSP-D povedala, ze budu treba panely. Lenze panely robit urcite nebudeme, lebo uz je vydane dtavebne povolenie na preklasifikovanie VTL na STL, co zmensuje BP asi na 10m. Mali by to realizovat na jar/leto. Takisto mame vydane oznamenie od stavebneho uradu, ze akceptuju nase Ohlasenie jednoduchej stavby na zaklade Uzemneho rozhodnutia na danu lokalitu (stavebne povolenie na tu lokalitu netreba, staci to ohlasenie). V tom uzemnom rozhodnuti je ale napisane, ze treba dodrzat BP plynu. Chceli by sme zacat stavat cim skor, ale bojim sa, ze dostaneme nejaku pokutu od plynarov ak zacneme este pred tym preklasifikovanim plynovodu na STL.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Profilova fotka
@timo44 dobry den, nieco nove mate?
Odpovedať
Profilova fotka
@unripko zdravim, viete poradit prosim s tou ziadostou? poslat co presne ste posielali? dakujem vopred
Odpovedať
Ja mám kamaráta, čo staval 6 rokov dozadu na Liptove a mal podobný problém. Neporiešil to nijak. Musel sa držať toho čo správca siete napísal do papierov. Tak on pekne dom osadil podľa toho, pred výkopovými prácami si zavolal ich technika aby zameral plynovod a dom postavil. Pri kolaudácií mu poslali novú mapu s tým, že plynovod má v skutočnosti pod domom a chceli od neho 30 000€ za prekladku hlavného plynovodu obce... Doteraz sa ťahajú po súdoch...
Odpovedať
@sisiatko12 zistil som ze existuju moznosti skratenia pasma ktore zavisia od velkosti plynovodu...pre kazdy plynovod 2 moznosti ..bez akychkolvek problemov daju vynimku napr. pri plynovode s ochr.pasmom 130m tusim na 130m a s nejakymi panelmi alebo chranickom niecim takym na asi 80m ale potom sa tam musi dat nejake vecne bremeno a vobec netusim kolko by to stalo..este moznost postavit tam hospod.budovu a potom to zmenit na rekreacny objekt a byvat tak v tom..ale to som len pocul ze taky pripad existuje
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?