Znalecký posudok na 60 ročný dom

Profilova fotka
Dobrý deň, mal by som iba taký dotaz sa popýtať na názory ohľadom 60 ročného rodinného domu lokalizovaného na dedine 8km od Trnavy. Keďže je to už pomerne starý dom, chcem ho rekonštruovať, aby to tu teda vyzeralo nejako na úrovni. 🙂 S matkou som stále v rozpore ohľadom tohto. Podľa matky sa to neoplatí prerábať, lebo vraj sa mi peniaze z domu nevrátia. Čo ešte viac zabilo situáciu bolo, keď nám jeden z ľudí, ktorí zatepľujú domy povedal, že dom je nepredajný, pretože je vraj starý. Dom nie je schátralý, ani takto nemá nejaké problémy, okrem premŕzania stien, ktoré treba zatepliť, aby sa vyhlo hraneniu stien. Už x krát padla u nás táto téma a vždy sú rozpory, pretože názor proti názoru. Mám sto chutí si zavolať posudkového znalca, nech to mám na papieri a viem, na čom som. Podľa mňa sa tie peniaze vždy vrátia (ak by sa hocikedy v budúcnosti náhodou predal ten dom), ak bude dom v dobrom stave.
Odpovedať
Z názoru je lepšie prejsť k faktom. Je dom zdravý? Bude vyhovovať dispozícia? Jasné že nový dom to nenahradí ale ak tú reko zoberieš z gruntu a urobíš ju poriadne, tak why not? Lebo niekto povedal?
Odpovedať
zasadna otazka, je co z toho chcete mat tiez aj ako velmi to treba, ine je ked mate kde byvat a robite to na vikend do buducna ako okamzite riesenie byvania ... svojpomocna praca ci vsetko na firmu ? ale tvrdit, ze zburat, lebo nezateplene ? strecha je ok ? netecie ? mury ok ? nevlhnu ? urcite vas vyjde menej rekonstrukcia ako buranie a nasledne postavenie noveho ... hodnota samotneho domu (zalezi od pozemku) moze byt aktualne okolo 80-100ooo e ...aj viac treba si uvedomit, ze to je v podstate hotovy stavebny pozemok u nas sa predavaju pozemky kusok od trnavy tiez, iba elek, voda zo studne, priprava do buducna na kanalizaciu ale zatial bez iba pozemok za cca 60-80ooo e .... a to tam nieje ani prd ... tieto starsie maju elek, vodu a velakrat aj plyn uz ... znalca by ale nemal byt problem zohnat, ved to je sluzba, zaplatis a hotovo ...
Odpovedať
Profilova fotka
Ja by som nerekonštruovala ak by to nebolo pre seba na mieru. Myslím že koľko do toho investuješ, nezvýši o rovnakú sumu cenu predajnú. Každý nový majiteľ si prerobí podľa svojich predstáv. Ako exteriér, tak interiér.
Odpovedať
Kúpil som dom zo roku 195x a prerábam a nemenil by som. Jeho momentálna hodnota podľa znaleckého posudku (dával som robiť kvôli refinancovaniu hypotéky) je vyššia ako kúpna hodnota + investície do prerábky. A vyzeral teda horšie ako tento na fotke. 🙂
Odpovedať
Tam chcete bývať? Ak áno tak asi to bez toho nepôjde, t.j. za rekonštrukciu a teda asi poriadnu dáte veľa peňazí. Chcete to ako rekreačný domček? Tak asi rekonštrukcia bude potrebná tiež, ale asi pôjde o podstatne menší obnos peňazí. Ak to chcete predať tak by som s tým nerobila nič, každý kupujúci nech sú to prerobí podľa jeho predstáv
Odpovedať
Profilova fotka
@heluska008 Hej, bývať sa tu bude. Iba ho chcem zrekonštruovať a ak by sa dakedy do budúcna z nejakého dôvodu predával, tak myslím, že tá rekonštrukcia iba pomôže predajnej cene, ako to nechať takto x ďalších rokov.
Odpovedať
Profilova fotka
@petiar určite hej, čo sa do domu vrazí, tak by sa to malo aj odraziť na výslednej cene.
Odpovedať
Profilova fotka
@jankazb Je to pre mňa, v dome plánujem bývať, to čo som spomenul ohľadom predaja domu je iba také.. že čo keby náhodou, ak by sa niečo zmenilo.
Odpovedať
Profilova fotka
@shadowmilan Nikto nehovoril o búraní, to nie. V dome je všetko ok, jedine múry premŕzajú, to treba zatepliť. Býva sa tu a aj sa tu bude bývať. Jedine ak by boli dáke nečakané plány v budúcnosti, tak by sa to možno predalo, ale zasa nie je k tomu ani dôvod na druhej strane. Takže skôr ide o to, že s matkou mám také rozpory, ako som spomenul už pred tým. A že niekto povie, že dom je nepredajný... no neviem, podľa pičoviny 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@marcos33 Hej, bude sa tu bývať. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_ostriz - dom uz mas kupeny, alebo nad tym len uvazujes? Realne, z fotky nevidno ziadne podstatne problemy (strecha je OK, mury nie su zatecene), ale chce to obhliadku s niekym, kto tomu rozumie (stav.inzinier, inspektor stavieb). Dalsi okruh je dispozicia a co z toho chces. To uz chce plan/projekt. Treti okruh je suma, ktoru si schopny/ochotny investovat+cas. Rozdiel je samodomo, rozdiel dodavatelsky/na kluc.
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx Dom je môj a je v ok stave až na premŕzanie stien. Pozri si predošle odpovede.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martin_ostriz mám identický dom z r. 1959 po rodičoch ako na foto len s malou zmenou má i akože pivnicu v polovici niekedy to slúžilo ako letná kuchyňa,a strecha je ako ihlan na stolici, no mne nič nikdy nepremrzalo lebo preklady boli už zateplené pri stavaní, strýko má rovnaký a jemu to premrza ak má len 22 st vnútornú teplotu lebo už nekúri na 25 ako niekedy, mám už pár krát rekonštrukciu čiastočne zateplený, vymenené kúrenie, + krb z rozvodmi, podlahy, stierky , kúpelňa a kuchyňa komplet zo všetkým ako dnes v nových a dúfam že ma prežije, už viacerí mali oň záujem i z BA výhodný i ako víkendový
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_ostriz premrzanie murov moze byt sposobene viacerymi faktormi, ale z fotky: 1) odkvapy - vyvedene k zakladom = zle. Treba to prerobit tak, aby si vodu zo strechy odviedol od zakladov/pivnice co najdalej. Toto je riesitelne v radovo do 500euro max. 2) zateplenie pivnice, sokla a stien. Vypocet PHPP, projekt, realizacia. Aktualne mozno aj z programu obnovy (budes potrebovat certifikat) dalsie veci: stresnik, prestresenie vstupu do domu, schody.
Odpovedať
@martin_ostriz pozri si diskusiu od @matko291, prerábal svojpomocne identický dom má tam i fotodokumentáciu zadaj do vyhľadávača po zadaní na okno Forum tento typ domu je takmer v každej staršej obci v tom čase univerzál projekt od vtedajšej vlády, takže nájdeš ako kde prerábali
Odpovedať
@martin_ostriz skus pozriet moj album, prerabame nieco podobne, nedaleko DS. Bolo to v horsom stave ako toto. Zalezi vela od toho, kolko si vies spravit svojpomocne s pomocou rodiny a kamaratov, ci ti vyhovuje dispozicia (nie kazdemu sedia moderne dispozicie) potom to moze mat zmysel. Z forky na prvy pohlad cez mobil vyzera pouzitelne.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Ďakujeme je to pre nás veľká pocta, že naša prerábka a pot môžu ísť ako menšia inšpirácia.
Odpovedať
@martin_ostriz Podla foto dom nevyzera na buranie. Staci ho zateplit, zmodernizovat a zmenit dispoziciu podla Vasich predstav. Zavolajte si dobreho stavebneho inziniera a nechajte si poradit.
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx odkvap je jeden spravený od suseda, druhý ešte treba urobiť, to hej. ohľadom tej pivnice, my sme si dávali robiť energetický certifikát a v pivnici si máme dať od plafónu 5cm polystyrén, inak nič iné nespomínala. na vonkajšie steny chceme použiť minerálnu vlnu, do certifikátu nám poznačila 10cm a poprípade viac, ak by bolo treba. Trochu mám dilemu ohľadom tejto hrúbky, že do akej ísť. Keď som sa pýtal ľudí, čo zatepľujú, tak jeden mi povedal, že minimálne do 12cm by šiel v mojom prípade (45cm hrubé steny z plnej pálenej tehly) a ideálne by bolo ísť do 15cm. Na druhej strane mi zasa niekto povie, že 10cm vlna by stačila, že je to zbytočné ísť do hrubšej. stresnik, prestresenie vstupu do domu, schody - čo ste mali tuna na mysli presne? nie som si istý. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu pozrel som, ďakujem za info
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 skúsenosti nemám žiadne ohľadom prerábok, nemal som ich odkiaľ nabrať. na elektriku mám kamaráta, ktorý by mi ju spravil. zníženie stropov si chcem spraviť sám, to by nemalo byť ťažké. videá a články sú na nete, takže s týmto by som nemal mať problém. niektoré malovky a nové podhlahy by som si dal spraviť majstrom. okrem toho tu už nie je nič tak extra, čo by bolo treba porobiť by som povedal.
Odpovedať
Profilova fotka
@exponent bolo by asi najideálnejšie sa poradiť, pretože ja s tymito vecami nemám skúsenosti a s matkou sa darmo hádame doma 🙂 máte kontakt na niekoho od Trnavy?
Odpovedať
@martin_ostriz Bohuzial, konkretne nepoznam nikoho.
Odpovedať
@martin_ostriz no ak to ma byt firmami bude to o to tazsie, firmy si pri reko zvycajne pytaju trochu viac nez pri pracach na novostavbe. Otazkpu je, co vsetko mas v plane v ramci reko robit. Lebo SDK zvladnes sam s pomocou 2-3 ludi ked si nacitas montazne postupy co su dostupne verejne. Ono nacitat si ci napozerat postupy plati pri vsetkom. Polozenie laminatovej podlahy to napr zvladnes v dvoch ludoch. Dlazbu ci obklady dokazes sam....
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 No hej, na starych stavbach je zrejme tej prace viac. V ramci reko sa budu robit podlahy, tie si dam spravit, nech je to spravene, ako treba. SDK si spravim sam s kamaratom, nastudujem si clanky a videa na to a nemal by byt problem. Malovanie a tak by som si spravil taktiez sam a elektriku by mi robil kamarat. Toto su tie najpodstatnejsie veci, co treba porobit, pretoze vsetko je tu stare dost. Ostatne veci su uz iba detaily. 🙂
Odpovedať
@martin_ostriz co mas na mysli pod podlahy? Podlahovu krytinu (dlazba plavacka etc) alebo komplet aj vyliatie novych podlah? Pri takom starom dome by som zvazoval minimalne este aspon nove rozvody vody (predpokladam ze reko nepresli a teda budu klasika zinkovana ocel).
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 Vstupná miestnosť a chodba bude vydláždená. V kuchyni bude guma. O potrubie by nemal byť tak problém, tam kde je potrubie je pod podlahou pivnica. Kúpelňa by mala mať nové potrubie, tá sa prerábala. Kuchyňa bude mať staré potrubie, ak sa nemýlim. Musel by som to pozrieť, ale inak toto by už nebol problém vymeniť hocikedy, keďže všetky tieto miestnosti sú podpivničené.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?