Stavia niekto bungalov 333?

Zobraz úvodný príspevok
Stavia niekto bungalov 333, resp. variantu s terasou alebo s garažou?
Odpovedať
my budeme mat iba elektriku a podlahove v celom dome
Odpovedať
Profilova fotka
@lucka1987 ahoj, my si dáme tepelné čerpadlo, práve si zistujem ceny a parametre jednotlivých TČ.
Odpovedať
@norberts ahoj, citala som si uz jednu otazku o tom... nevedela som ani pribliznu cenu TC . ale ako som tak guuglila, som nasla nejake sumy na podobny vykurovaci priestor cca 8 tis eur. manzel pocital ze to nebude drahsie ako 7 tis ja som mala strop max 10 tis. este nemame dost info o tom, teraz muz viezol na kamione priamo cerpadla na sk z francuzska, tak som mu povedla aby nabuduce vzal nejake prospekty alebo katalogy. my si prepocitavame ozaj co sa viac oplati... ci kurenie drevom alebo TC, pretoze aj pri tom dreve treba mat nakalday kto malokto vidi, ako behanie do hory nan, kupa traktorika napriklad , garaz na traktorik zvlast, praca a podobne.. takze ideme kalkulovat.
Odpovedať
Profilova fotka
@lucka1987 tak tepelné čerpadlo je asi menej náročnejšia vec ale neviem to s istotou kedže som nemal možnosť si nič ešte vyskúšať sám. Čo sa týka toho TČ, tak ceny sa pohybujú od tých 8 000 € do 20 000 € - všetko záleží od značky a výkonu. My rozmýšlame teraz nad značkou Toshiba Estia alebo Mitsubishi Zubadan alebo Daikin Altherma - treba si prečítať technické špecifikácie a potom rozhodne cena. Tieto TČ čo som uviedol som sa moc technicky nelíšia takže teraz sa už len správne rozhodnúť. Držím palce
Odpovedať
@norberts no jasne treba si toho dost nastudovat... a najlepsie keby je niekto kto sa tomu venuje.. bezny spotrebitel nema sancu sa v tom mnozstve vyrobkov zorientovat. a hlavne ked kazdy predajca si chvali to svoje. aku dlhu ma asi zivotnost TC? kdesi som citala ze max 20 rokov, je mi jsne ze aj kotol na TP ma svoju zivistnost.. no zas nechem menit vsetko nanovo po 20 rokoch a vrazat do toho zas tie prachy.
Odpovedať
Profilova fotka
@lucka1987 Ťažko povedať na tú životnosť, dneska čína valcuje trh a podľa mňa sa tá životnosť nedá odhadnúť.
Odpovedať
@norberts fuuu, no ja uz som uplne zmagorena z tychto technickych veci... manzel je vacsinu casu v zahranici je doma jeden den v tyzdni a tak ani on nema kedy taketo nieco studovat... pozeram aj ine zdroje vykurovania... no vsetko zavisi od tepelnych strat domu a podobne a to ja uz som ako v spanielskej dedine... ako tak kukam tak ty sa aspon trosku v tom vies hybat, aj ked tiez po forach a podobne ale apson vies o com citas... my sice este projekt kupeny nemame, ale uz sme rozhodnuty prenho a chceme mat taketo otazky ohladne energii uz vyriesene apson teoreticky ked zacneme stavat az to potom neriesime za pochodu . poguuglila som o tych troch cerpadlach ktore si mi napisal. aj na forach sa dost casto vyskytuju . tak som manzelovy skopirovala kopec udajov a podobne nech to on kukne.... drzim palce nech vyberies co najlepsie ;-)
Odpovedať
@lucka1987 Násobne lacnejšie vyjde, ak dom zateplíte tak, aby mal tak malú spotrebu tepla na kúrenie, že nebude treba ani TČ. Napr. je úplne ľahké dostať sa s týmto domom na platby za plyn (len kúrenie) na 200 € ročne (izolácia podlahy 25 cm EPS, steny murivo 30 + 20 EPS, strop aspoň 40 cm vlny, okná s 3sklami). Plus TUV odhadujem ďalších 100 €. Čiže za plyn ročne 300 €. Pritom investícia do plyn. kúrenia je oveľa nižšia než do TČ. Nemáte možnosť dať plyn? Alebo automatická pec na pelety príp. drevo vyjde do 3000 €, netreba prikladať denne čiže je to komfortné. Takisto je rozdiel, ak dom potrebuje na kúrenie 4 kubíky dreva alebo 12 kubíkov. Alebo krb s teplovodným výmenníkom. K tomu elektrický dohrev. Ak dáte rekuperačné vetranie, dom bude potrebovať ešte menej energie.
Odpovedať
@blacksr nemame moznost pripojenie plynu.. v celej doline tak nie je a pocitam ze ani nebude plyn... tie alternativy sme pozerali len koli tomu ze sa nam nechcelo chodit do hory na drevo.. kazdopadne sa budeme snazit obmedzit tepelne straty a mozno sa vratime k tomu vykurovaniu drevom, aj keby sme mali za kotol priplatit, tiez nemam sajnu kolko by sme mohli dreva spotrebovat za rok... ale mylsim ze pri dobre zaizolovanom dome ako si to rozpisala to nemoze byt take drahe aj keby si to drevo nechame doviest rovno nastiepane na metrovicu anemali by sme ziadne starosti z traktorikom a chodenim do hory
Odpovedať
@lucka1987 Tu si vypočítajte v Kč, koľko asi ročne vyjde kúrenie peletami: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a... Ak by ste zateplili dom takými hrúbkami izolácií, ako som vyššie písala, tak na kúrenie aj TUV budete ročne potrebovať do 6000 kWh = 6MWh. Dajte si do tej tabuľky 6 MWH, kliknite na "Prepočítať tabulku" a v tabuľlke popozerajte drevo a pelety - výsledok je vpravo. Čiže bude treba do 2 ton paliva. Tá cena môže byť vo Vašej lokalite nižšia než oficiálna z tabuľky - skúste sa popýtať, za koľko nakupujú susedia. V tabuľke je u zemného plynu 8500 Kč ročne. Takže tak nejak. Samozrejme, aj TČ je riešením pre toho, kto neľutuje dať 10.000 €. Treba si však uvedomiť,že tie, ktoré berú teplo zo vzduchu, ho práve v čase najväčšej potreby nedokážu vyprodukovať dostatočne, lebo práve vtedy sú veľké mrazy. A práve sa viac kúri elektricky, prípadne na ušetrenie treba zakúriť v krbe. Mimochodom, krb tiež nie je najlacnejší, takže ono sa to sčíta.... Ak by bola autom. pec na pelety, môže byť aj v obyvke (existujú také pekné), netreba krb+TČ. Tá pec ako hlavný zdroj tepla. Relatívne lacný investične i prevádzkovo, komfortný, takmer nezávislý. Alebo niekde mať v techn. miestnosti kotol na drevo, pelety, ak nebude chýbať pohľad na ohníček. Tých možností je viac. Najlepšie je podľa mňa znížiť potrebu tepla na minimum a kúrenie urobiť jednoduché, nenáročné finančne. Dosahovať úspory pasívnou cestou (čiže tým, AKO je dom izolovaný) je násobne lacnejšie, ako cestou AKTÍVNOU (čiže technikou ako napr. solár, TČ...)
Odpovedať
@blacksr dik moc.. velmi si mi pomohla ;-) aj podla mna je najlepsie investovat najma do izolacie domu a nejako moc nekombinovat druhy kurenia ako som u niektorych videla.. po precitani viac clankom mam o TC pochybnosti.. myslela som ze navratnost bude vacsia . no a sa tak pozeram nie je to tak... mozno by to tak bolo v pripade uplne pasivneho domu...
Odpovedať
@lucka1987 neviem ci u pasivneho domu je TC vobec niekedy navratne ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lucka1987 Súhlas s @kriloter -om. Čím energeticky menej náročný dom, tým menej sa oplatí drahé kúrenie (investične). TČ môže byť riešením, a často jediným, pre domy, ktoré veľa žerú a nemožno ich už zatepliť - historická budova a pod.
Odpovedať
@blacksr aha.. dik za vyjasnenie. no ako sa tak pozeram tak to nase rozhodovanie nebude tak jednoznacne ako som si myslela... predtym sme zavrhly kurenie drevom ( mam hororovy priklad svokrovcom , ktory cely rok behaju na drevo narobia sa ako kone a doma bordelu kopec na dvore) ale na druhej strane pozeram ze maju stary kotol, prikladat musia 5 krat za den a podobne..... takze mozno predsa len ostaneme pri tom dreve ako sme mali povodne na plane.. ibaze radsej by som nejaky kvalitny drevoplynovy kotol s akumulacnou nadobobou a po dome urobene podlahove kurenie .. pride mi to take ze raz vidim ze to je lepsie raz to.... myslis ze je to dobra volba? teda u nas su zimy celkom tuhe a to drevo mi pride najstarsi a najklasickejsi sposob vykurovania. aj ked nie je tolko komfortny...
Odpovedať
Dobrý den. Objektivní pravda, která platí na celém Světě, nez rozdílu státního příslušenství a náboženského vyznání je, že nevíce ušetřím za energii, kterou vůbec nepotřebuji. A u topení v našich zeměpisných polohách nějakou energii potřebuji, tak její spotřebu musím minimalizovat. A to znamená , že buď si postavím pidiminimikronano , nebo ještě menší domeček a nebo postavím standartní stavbu, ale pořádně oblečenou do kožucha. A ona se nám celý život bude odvděčovat svou skromnou spotřebou. Zdůrazňuji celý život. A nejenom náš, ale její život. To je několik lidských životů. A potom řešení, jak to vytopit je jednoduché a nebudou nás ani tak zajímat rozdílné ceny ( dřevo, uhlí, plyn, elektrika, teplé prameny, teplená čerpadla atd. ). Tož zateplete a toto pasivní opatření Vám bude bez nároku na další investice jenom spořit. Takže čtěte všechno, co píše blacksr a máte jistotu, že nešlápnete vedle. S pozdravem Laďa
Odpovedať
@kriloter Ziadne kurenie nie je navratne, jednoducho musi byt (relativne musi). Uz len z rozdielu obstaravacich/prevadzkovych nakladov najlacnejsia mozna varianta vs cerpadlo sa da pocitat rozdiel v cene a z tej sumy co je navyse oproti najlacnejsej variante sa da pocitat navratnost. Dalsia vec, ktoru je treba zobrat do uvahy je cena servis a prehliadky. Ale napr. do kotla na drevo (splynovaci, atmosfericky) treba prikladat aj niekolkokrat za den. Peletovy si nalozi sam, TC nepotrebuje (viacmenej) obsluhu . Ide o to, kolko si je ochotny clovek priplatit za komfort. @lucka1987 po tych 20 rokoch asi budes musiet znova vrazat. 20r je cca zivotnost rozvodov teplovodnej podlahovky, kotla na TP ale aj TC. Plechove na TP splynovacie dokonca zivotnost len 10. Pri TC vzduch / voda moze zivotnost kompresora byt kratšia o 20 až 30 % ako pri zemnych. Je to sposobene rozdielom výkonov v porovnaní s zemným TC - castejsie spina=skor zdochne. Naviac je okruh v prevadzke v obrovskom teplotnom rozsahu az 55°C (v zime –25°, v lete 30°C), co zivotnosti neprospieva. Neviem o vykurovacej technologii nad 20 rokov. Osobne si myslim (laik, amater, neznalec) ze technologia TC je zatial v stadiu -sci-fi draha hracka- a aj keby vydrzal 20 rokov tak bude OUT, pravdepodobne bude do 10r prekonana technologia. Aj moj 6 rocny CRT monitor na pocitaci este nebol po zivotnosti a siel prec, zralo to ako svina, svietilo to na pol domu a to vypukle sklo - ako zo stredoveku, nahradil ho LCD. TC je za tie prachy draha hracka. Preto moj nazor (laik, amater, neznalec) je tiez investovat skor do izolacie ako do vykurovacej technologie. Mozno zajtra nejaky 明彦大畠 patentuje domacu studenu fuziu, alebo vodikovy reaktor, kde na zimnu sezonu postaci na vykurovanie 2litre H2O. (Pri mojom stasti sa to stane den po tom, ako dokoncim nove kurenie)
Odpovedať
@kanvor si to vystihol perfektne. dam precitam manzelovi ked pride :-D ozaj som nemyslela ze to bude take tazke rozhodovanie sa nad "obycajnym" druhom kurenia. a teda absolutne som si nemyslela ze je tolko sposobov.. asi ostaneme zaostalí a ostaneme pri kureni drevom... po 20 rokoch vyjde vymena nie az take pracha ako nejake TC. fuuu, to ked chcem stavat aby som najskor rok dva studovala veci okolo stavby a az potom sa do cohosi pustila mam ten dojem. nevadi casu na materskej bude dost :-D
Odpovedať
@kanvor 20r je cca zivotnost rozvodov teplovodnej podlahovky -??? =-) rúrky nás prežijú, aj naše deti... @lucka1987 Mám podobnú cestu :-) . Výsledkom je dom, ktorý sa dá vykúriť jedným fénom. Kúriť drevom neznamená zaostalosť. Moderne: budete green-eko-renewable, lebo budete kúriť modernou biomasou. :-D :-D :-D
Odpovedať
@blacksr myslim ze aj tak tieto klasicke sposoby vykurovania, stale budu v kurze len sa budu zdokonalovat a neprekonaju ich ziadne technologie.. jednoducho su to zauzivane veci, na ktore sme zvyknutí . a ako vieme co bolo kedysi ide do "mody " dnes . teda aspon ja mam ten dojem z vela veci ze sa vracaju naspat .. strasny boom bol ked sa zacal zavadzat plyn. vsetci vyhadzovali kotle na tuhe palivo ... aj u nas v obci.. a teraz o 10 rokov nato vsetci menia plynove kotle za kotle na pelety ci devoplyn a podobne :-N
Odpovedať
@kanvor Dobrý den. Stáří podlahovky 28 roků, růrky z měkčeného PVC. Měly být podle Vás po smrti už nejméně 8 roků. A kamarádovi to topí a nezdá se, že by se něco zvláštního, neočekávaného a katastrofálního mělo přihodit. To se vůbec nezmiňuji o růrkách,které jsou speciálně vyvinuty pro podlahovku. Tam je budete muset při zbourání domu recyklovat. Vlastně Vy ne, ale Vaši potomci, z desáté následnické generace. S pozdravem Laďa
Odpovedať
@blacksr Aaa, nasiel som,,, odtial sa mi to mari : SANITAS PP-R PN 20 a rúry SANITAS STABI (PPR-AL-PPR). Minimálna životnosť pri nepretržitom vykurovaní (odrátané z grafu na str.11 pre izotermu 80°C) je 216.000 hodín, t.j.25 rokov. Strana 6 http://goo.gl/kne2O Ale su aj viac napr.: Predpokladaná min. životnosť materiálu je 50 rokov pri max. teplote vykurovacieho média 95°C a pretlaku do 1,0 MPa. http://goo.gl/B4fjo Pri použití polybutylénovej rúrky 17x2,5mm môže výrobca garantovať 30 rokov. http://goo.gl/joDSh vydrží teplotu až 95 °C a tlak až 10 bar, jej životnosť je 100 rokov. http://goo.gl/PdtrR. Tak tych 50 musi vydrzat aj keby tu hadicu varili :-)
Odpovedať
@kanvor ... a takých 30°C to fakt vydrží hooodne dlho
Odpovedať
@ladajaskva Pane nehadam sa, poslal som hore ze odkial som mal tych 20, tam je to navyse pri 80*C co u podlahovky nehrozi, narazil som na to davnejsie ked som riesil vodovod, samozrejme ze to moze byt aj tych 100 rokov, dnes su uz 5 vrstvove hadice, mozno aj viac vydrzia. A navyse tie PPRka do podlahy asi nikto nedava.
Odpovedať
@lucka1987 vidis,,vidis,, ked budes studovat, tak po kuskoch, nie naraz lopatou do hlavy nakladat 100GB / mes. inac sa ti takto ako mne popletu cisla a hrusky s jablkami. ;-). Dost info je na tzb-info.cz pozri v diskusiach cesi maju vela praktickych skusenosti s TC, solarkami a kadejakymi kombinaciami kurenia, bola u nich statna akcia a dotacie "zelena usporam", poniektore vlakna su ale obsiahle, lebo sa tam vedu zabo-mysie vojny. Nieco sa da najst aj na porada.sk.
Odpovedať
Profilova fotka
Čaute! Tak stavia niekto bungalov 333 v okolí Nitry? S manželom by sme ho radi videli už postavený. Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@patrikasabi ahoj, je to dosť nový projekt, teraz sa ešte len realizuje predpokladám u každého čo si ho vybral. Takže možno asi budúci rok bude k videniu.
Odpovedať
ahojte stavitelia! Už sme aj my začali,.. základy sú fakt makačka, hlavne na svahovitom pozemku, ...tento týždeň nás čaká zalievanie spodnej deky... a prvá fáza bude za nami ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@norberts Ďakujem za info.
Odpovedať
my vybavujeme stavebko
Odpovedať
Chcela by som sa opýtať skúsennejších aký typ projektu si treba zakúpiť na stavbu? Projektová štúdia (3x DUR): 200,- EUR Zjednodušený projekt (3x PSP): 500,- EUR Realizačný projekt (3x RP + 1x RVV): 650,- EUR Kompletný projekt (vrátane situačného plánu): 800,- EUR *
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?