Pozemok, nelegálna stavba, starostka

Ahoj prosím o radu🙂 Čo robiť ak niekto zdedi pozemok na dedine konkrétne na futbalovom ihrisku kde je tribúna a starostka ju postavila na cudzom pozemku samozrejme bez stavebného povolenia bez kolaudácie a odkúpiť od majiteľa to chce len za smiešne peniaze. Dá sa ju nahlásiť na nejaký úrad aby to začali riešiť alebo čo s tým? Ďakujem
Odpovedať
@martinka_p vy tam mate ale sikovnu starostku, a to vazne ona postavila tribunu? Ze nie?
Odpovedať
@martinka_p kde si bola v roku 92 ked boli reštitúcie alebo niekdajší vlastníci? to si zistila až teraz , že to patrilo tvojím predchádzajúcim dedičom? to je na pekne dlhé lakte , ja som vymáhal od diaľničnej spoločnosti 14r kým som sa dočkal vysporiadania a to som mal doklad na príslušné parcely, cena bola taká aká platila v danej dobe na typ pozemku
Odpovedať
@martinka_p ahoj, určite navštív advokáta, ktorý sa zameriava na pozemky. Vypracovať mimosúdnu dohodu. Ak sa nedohodnete, tak na súd. Ak pozemok nie je vysporiadaný, najskôr dedičské konanie. Ja som tiež vybavovala pozemok pod cestou 1.triedy, trvalo mi to cca 3 mesiace, žiaden problém, najskôr mi na moju žiadosť poslali návrh kúpnej zmluvy, podpísala som a do mesiaca som mala peniaze na účte. A nebola to malá suma. Nepotrebovala som ani advokáta.
Odpovedať
Tiež by som to asi riešil cez nejakého právnika, ktorý sa zaoberá takýmito prípadmi. On vám aj povie aké máte možnosti a hlavne aj to či sa vám to vôbec oplatí riešiť. Vieš ak by to malo ísť cez súd tak to bude fakt na dlho si myslím, nehovoriac o tom koľko peňazí by do toho muselo ísť
Odpovedať
@duzu nejde o môj pozemok a vtedy som nemala ani rok narodila.som sa 93 🤦‍♀️pýtala som si radu ...vdaka
Odpovedať
@nicearty je to z jednej dediny a proste ide o to že sa nemá veľmi snahu dohodnúť a nerieši že vlastne z toho môže mať problém že ma nelegálnu stavbu .
Odpovedať
@martinka_p dôležité je vedieť, kedy bola stavba postavená, či ešte pred 1989, vtedy staval štát a neriešil súkromné vlastníctvo pozemkov. Tam podľa mňa len cez súd, ak obec nechce spolupracovať. Ak ide o stavbu z doby, kedy sa vedelo, kto je vlastníkom pozemku, čiže už po 1989 resp. keď prebehli reštitúcie a pod., a stavba je naozaj nelegálna, treba dať podnet na obec, ktorá robí stavebný úrad pre túto obec a táto by to mala riešiť. Vysvetlenie - obce si nemôžu vydávať samé sebe stavebné povolenia, ale okresný úrad, odbor výstavby a bytovej politiky im určí, kto bude ich stavebným úradom (spravidla sa dve obce dohodnú a reciprocne si robia stavebné úrady). Čiže treba dať podnet na obec, ktorá je stavebnym uradom. Ak to neviete, ktorá to je, povie vám to okresný úrad.
Odpovedať
@martinka_p na tvojom mieste by som od obce pozadoval vymenu pozemku v rovnakej respektive vacsej vymere v podobnej lokalite.
Odpovedať
@martinka_p ale tvoji rodičia či starí mohli žiť zrejme sa ale o to nezaujímali , pokiaľ neboli reštitúcie pozemok patril štátu , moji rodičia tiež nevedeli kde mali pozemky ich rodičia, vyvlastnili to v 48 a do 90 to užíval štát, no kedže boli reštitúcie celá obec si hľadala pozemky cez susedov, na katastri žiaden zápis, museli svedčiť kto pozemky niekedy užíval, starostka vedela že sa o pozemky nik nezaujímal a mohla všetke poskupovať, u nás to tiež tak robili šikovní kúpil za 5 no predával za 100 násobok ak mal info že sa tam bude niečo stavať ako v Tatrách
Odpovedať
Profilova fotka
@martinka_p Mne nejak nedochádza čo chcete dosiahnuť. Chcete len urobiť zle obci že ich udáte za čiernu stavbu, chcete za tne pozemok dostať viac peňazí alebo ho naopak nechcete predať ? Čo sú pre vás smiešne peniaze, ak je pozemok vedený ako trávnatý porast a v územnom pláne je zakreslený ako športovisko nečakajte že vám zaň ponúknu peniaze ako za stavebnú parcelu.
Odpovedať
Profilova fotka
@martinka_p vy chcete teraz na tom pozemku niečo stavať alebo o čo ide? Ak nie tak podľa mňa to za tú námahu sa v tom nejako hrabať neoplatí. V takom prípade by som si zobral aspoň tie peniaze čo ponúka
Odpovedať
@martosko chceme aby ho obec odkúpila ale za normálnu sumu (pozrela sa na to aj realitná maklerka) nechceme nikomu robiť zle len dostať to čo nám patrí (zdedila to moja rodina)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@martinka_p Tak cenu ako predávajúci si môžete nastaviť akú uznáte za vhodné akurát neviem ako niekoho donútite aby ju akceptoval. Koľko je podľa vás adekvátna cena a čo to je za pozemok ako je vedený v územnom pláne, lebo dobrá cena za lúku je tak okolo dvoch eur.
Odpovedať
@martosko ked tam starostka postavila stavbu, tak by som ho bral ako "stavebny" a nastavil cenu +- za ake sa v danej lokalite predavaju pozemky 8-)
Odpovedať
prazdna a zbytocna tema. slecna zakladatelka ide "riesit" problem, ale nema/neudava ani zakladne informacie. Skutocne to postavila starostka? Ako dlho je tam to ihrisko a tribuna? predosly vlastnik ho ziskal na akom pravnom zaklade? Ide o restituenta? Kopec otazok, ziadne informacie, varenie z vody.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?