Tepelné čerpadlo Ariston Nuos Evo 110

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Má niekto z vás takýto ohrievač vody? Mame dom len na tuhé palivo tak uvažujem nad letnou alternatívou ohrevom vody. Ďakujem za rady a skúsenosti , či sa do toho oplatí investovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba vodu ohrievam na 55°C .Neviem ako casto zapina. Teraz v zime mam auto rezim, aby som velmi nevychladzoval komoru. Tam mam totiz vyfuk z TC. Inac mam navoleny len rezim TC.
Odpovedať
@lubosu Aky mas objem komory? Naozaj to vychladi vzduch v lete pri ohreve TUV? Mam v plane klapku, kde budem v lete smerovat vzduch do interieru a v zime do exterieru. Ma to podla teba zmysel?
Odpovedať
@rkorba takto to mam zapojene, v lete chladim interier. Pomaha to dost, 200 m3 za hodinu nie je zanedbatelnych. Na juhu to v horucavach nestaci, ale setri to na klime. Mna stal v HU bojler 600 E, a musel som vymenit elektroniku za 120.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba na komoru to stačí, bolo tam tých 17-18stupnov pernamentne. Komora má cca 4m3. V zime ak to vyvedies do exteriéru, tak ti v dome vznikne podtlak a bude sa ti tlačiť do domu studený vzduch z vonku. Napríklad cez komín.
Odpovedať
@lubosu planujem spravit nasavanie prepinatelne z povaly (plusove teploty i v zime) a interieru a vystup do interieru a von, cize nebudem dom ani tlakovat, ani vytvarat podtlak. Tvoj nazor?
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba nie som žiaden odborník, ale ja by som ten exterier neriesil. Nasavam vzduch v technickej a výfuk mám v komore. V týchto miestnostiach nemám žiaden vývod z RJ. Takže týmto spôsobom zabezpečujeme aj výmenu vzduchu v technickej miestnosti. Zbytočne si to nekomplikuj.
Odpovedať
cavte, mám toto čerpadlo, pripojené s nasávaním aj výfukom v interiéri, dá sa nejako regulovať teplota výstupného vzduchu? je dosť studený - fúka do špajze, to je ok, ale preniká aj do obývacieho priestoru, ktorý dosť silno ochladzuje. ohrev je nastavený na auto - 59st C, max doba ohrevu na cerpadlo je 8h.
Odpovedať
No iba ze by si nejak prekabatil zakony fyziky :-) Teda mozes znizit teplotu vody, 59 je celkom dost. Ale zas aby si jej mal dost. Mohol by si tam fuknut daky elektricky ohrievac s ventilatorom a termostatom, ktory by to automaticky dohrieval. Ak kuris ako ja konvektormi (co asi nie), tak by ta to ani nic navyse nestalo. @sle
Odpovedať
@sle treba napojit izolovanu hadicu do exterieru v lete ju mozes zhodit a zablendovat, aby bojler chladil dom
Odpovedať
@peto99 Ale v takom pripade by asi trebalo dat z exterieru aj nasavanie, inak mu to bude robit v dome podtlak.
Odpovedať
@jarosujo @sle nepise o tom, ze ma vzduchotesny dom. Pokial nema z domu nepriedusny sacok, bojler si natiahne vzduch cez netesnosti - najcastejsie vchodove dvere a komin. Odtah bojlera je v priemere cca 100 m3 za hodinu, co je skoro zanedbatelny vykon. Ine riesenie je mozno lokalna rekuperacia. V mojom dome vyrovnava tlak rekuperacia, ale nepytaj sa ma ako. Za 3 roky ziadny problem. ja by som najprv instaloval odtah von, pokial vznikne problem s podtlakom tak aj zvonka. Ale je to dost nakladna instalacia, treba ist cez fasadu alebo do stropu a ponad veniec. Bojler ohrieva vacsinou v noci, divim sa, za chladnejsia TM robi problem.
Odpovedať
Dom nie je vzduchotesný, aj ked zakúrim v peci, komín má dobrý ťah aj bez otvorenia okna, podtlak nevzniká. Privod/odvod v interiéri som dal pre to, aby nahodou nechytil komín spätný ťah. Pán čo mi to zapájal, nechcel ani počuť o tom, že by som dal nasávanie vo vnútri, výfuk von. Teraz si uvedomujem, že bežný ohrev nijako neprekáža, fúkanie nebeží dlho - no občas - cca raz-za týždeň/dva akoby bojler nedohrial vodu - teplota klesne na 30stC, a potom vodu dohrieva niekoľko hodín a prave vtedy silno ochladí dom. Že by problém s termostatom? @peto99 @jarosujo
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@sle Ten bojler odobera domu teplo na to aby zohrial vodu, zakonite ho teda musi ochladzovat.
Odpovedať
@sle ariston ma velmi kazovu elektroniku, ak nenahrieva podla zvoleneho programu, mozno ma uz svoje zratane. Kazit sa zvykne cidlo nasavaneho vzduchu a cela doska.
Odpovedať
@majkoj suhlas, ale to ochladzovanie je vcelku mierne, a pri hicovani drevom ho nema byt preco citit v obyvacke. @sle ak je problem obcasny, a bojler v zaruke, volal by som servis
Odpovedať
@majkoj @peto99 ved o to mi ide - mám pec v ktorej nie je žiadna elektronika, vodník - takže ohriaty vzduch spotrebúva čerpadlo na ohrev vody. Dosť to ochladzuje vtedy ak musí dohrievať z počiatočnej nízkej teploty - čo je logické. Ešte to posledujem, dúfam že to nebude porucha, mám ho iba 4 mesiace :-| Dík. Pekné sviatky :D
Odpovedať
@sle problem nesuvisi s ochladzovanim, ale s elektronikou, v zaruke treba volat servis, Ariston je natolko poruchovy, ze nehra rolu, ze je uplne novy
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 o com tocis ? :) aky problem s elektronikou ?
Odpovedať
@peto99 U mna uz vyse dvoch rokov bez jedinej poruchy. Minuly rok som dokonca mal dole prirubu, chcel som vediet, ako je na tom s koroziou z vnutra a bol ako novy. Dufal som, ze do dvoch rokov sa pokazi a kupim iny, lebo 110l je pre nas zalostne malo, ale on nie a nie sa pokazit :-D
Odpovedať
@sle Ak ti ide o teplotu vyfukovaneho vzduchu, tak ten sa da nastavovat v dvoch urovniach, podla otacok ventilatora. Pri vyssom prietoku vzduchu ide teplejsi vzduch a pri mensom prietoku opacne studensi, ale zase mnozstvo "chladu", ktory pri vyssom prietoku vyprodukuje je vyssi, kedze ide efektivnejsie a teda odoberie viac energie ochladzovanemu vzduchu. Ak ti ide o to, ze mas zimu v celom ochladzovanom priestore, tak by som volil mensie otacky ventilatora, lebo potom TC odoberie menej tepla z priestoru, ale zase do doplatis na fakture na odobratu EE. Ak fuka priamo na teda vzduch z tohoto TC, tak zvol vyssie otacky ventilatora, koly vyssej teplote z vyfuku. Pri komine podtlak v dome urcite nie je vhodny, to by som osobne neriskoval, moze ist az o zivot!! Ak kuris drevom, tak by som nevymyslal ziadne nasavanie/vyfuk do exterieru. Teplo mas lacne, a teda ten chlad z TC nemoze byt po ekonomickej stranke ziadny problem.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik pokial neznizis vykon kompresora otackami ventilatora nic nevyriesis :). Mnozsto odobratej energie zostane rovnake. Pre dom je jedno ci tade prejde 1m3 s rozdielom 5K, alebo 2m3 s 2,5K, ochladi sa rovnako.
Odpovedať
@majkoj Pri vyssom prietoku vzduchu stupne vyparovaci tlak (teplota) a chladiaci vykon je vyssi, tym padom je aj vyssie COP. Samozrejme ten rozdiel nie je nejaky zasadny, su to jednotky percent, ale mnozstvo odobratej energie urcite nezostane rovnake :-) Jedine co zostava rovnake je mnozstvo energie potrebnej na ohriatie urciteho objemu TUV.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik ok, tak mnozstvo odobranej energie sa zmeni o par percent , je tato formulacia ok ? :)
Odpovedať
@majkoj Ano, teraz je to spravne :-D :-D :-D
Odpovedať
@peto99 viete mi prosim poradit slusneho technika na tento neskutocne poruchovy ohrievac vody? v lete nam menili cidlo, to bolo este v zaruke, teraz pred vianocami zasa cidlo a este treba vymenit , resp. doplnit chladiacu zmes a to nevedia a ti co vedia neservisuju tento "pristroj" a keby aj, v zaruke ho nemaju zaujem opravovat. sme okolie BA. dakujem
Odpovedať
@zuzik137 co na to dodavatel, ktory vam to instaloval?
Odpovedať
@zuzik137 quadroflex.sk drzim palce ak je bojler uz 5 rocny, treba ho pouzivat iba na spiralu ako obycajny, opravovat sa neoplati. Najcastejsie sa meni elektronika, ja som vymenil sam, a poslali mi ju z quadroflexu za 100.
Odpovedať
@peto99 dakujem za info. v novembri vyprsala zaruka, teda je 2 rocny. vymenili nam dake cidla, ale ako TC nefunguje. v lete zrejme vymenime za nieco spolahlivejsie. pekny den @ivantausk nemaju s tym skusenosti a my nemame dobre skusenosti s nimi ]-(
Odpovedať
@peto99 túto info som zháňal :) myslíš, že je OK ak by som ho v lete používal ako TC a v zime (hlavne počas kúrenia v piecke) akko klasický bojler... (bojím sa kvôli komínu...) dáva to zmysel? :) a zase nechcem sa "drbkať" s vývodmi cez fasádu a robiť si tepelné mosty... díkes
Odpovedať
@11jardo mozes ho pouzivat lubovolne. Aktualne vraj robi vcelku spolahlivy bojler s TC eliz, ma jednotku vonku. Moj nazor je, ze Ariston ma nizky vykon, a pravdepodobne ziadne problemy s podtlakom nesposobi. Ariston iba so zarukou 5 rokov, su velmi kazove.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?