Rekuperácia po roku - postrehy

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, tak som sa rozhodol nieco napisat po cca. 14 mesiach pouzivania rekuperacie. Mam rekuperaciu Komfovent REGO 200, rotacny vymennik, maximum 300 m3/h. Dom bungalov, podlahova plocha 106m2, dve dospele osoby. Dam tu aj link na powerpoint subor, kde si mozte pozriet zopar fotiek s pokecom. Bude to asi trochu dlhsi clanok :-) POUZIVANIE: Povodne som spekuloval s roznym nastavenim pocas dna, ale potom som to nechal bezat nonstop na minimum, co je 20% vykonu (cca. 50 m3/hod). 24/7/365 Vacsi vykon zapnem len vtedy, ked pride napriklad navsteva alebo zapalim biokrb. Taktiez mam tlacidla vo WC a kupelni na rychly odtah (100%), ktore po stlaceni funguju cca. 20 minut, ale nejak casto to nepouzivam. Vyfukov je 6: 2 v obyvacke, 2 v spalni a po jednom v dalsich dvoch izbach. Nasavani tiez 6: 2 v kuchyni, 1 v spajzi (tam je aj hlavna jednotka), 1 v kupelni, 1 vo WC a 1 v technickej miestnosti. HLUK: Na 20% to takmer vobec nepocut, navsteva ani netusi, ze nejaku rekuperaciu vobec mam. Aj ked to dam na 100%, nie je to nic, co by cloveku dako extra vadilo. Ked vecer zaspavam, na 20% pocut velmi jemne hucanie z vyfukov v spalni. Vobec ma to ale nerusi. Pokial by som ale mal zaspavat pri 100%, to uz pocut viac a mohlo by to vadit. SPOTREBA: Mam v zasuvke merac spotreby – na 20% to berie v zime cca. 40W, pokial su filtre ciste. Ked sa vymennik netoci, co sa deje pocas funkcie chladenia v lete (letny bypass), berie to 30W. V zime mam zapnuty dohrev na 22°C, takze striedavo zapina spiralu o vykone cca. 800W. V mojom pripade je pre spotrebu domu uplne jedno, ci mam dohrev zapnuty alebo nie, lebo kurim konvektormi Adax. Pokial by som mal lacnejsie kurenie (plyn, TC..), asi by som dohrel vypol. Aj som skusal bez dohrevu, chladnejsiu teplotu som pri 20% nejak negativne nevnimal. CO2: Hlavny dovod, preco som vlastne RJ kupoval. Po nasom “cerstvy vzduch”. V prilozenom subore je graf, kde vidno bezny priebeh pracovneho dna od cca. 6:00 rano po dobu 24 hodin. Ja sa snazim drzat hladinu CO2 do 1000ppm, co sa mi vcelku dari aj pri minimalnom vykone. Ked to na hodinu/dve vystupa trochu nad, tak to neriesim. Este mala poznamka - ked odideme rano okolo 6:40 z domu, dom je komplet vyvetrany az okolo 13:00. To len pre tych, co sa im nezda, ze naco to ma bezat, ked nie som doma. Pre zaujimavost dam aj tyzdenny graf merania CO2 v mojom dome (s rekuperaciou), dom bez rekuperacie a byt bez rekuperacie. V byte sa podla tych grafov vetra cca. 3x do dna, co je podla mna taky bezny standard u vacsiny ludi. V dome kamarat vetra pravidelne (vzdy ked mu ukaze nad 1000 ppm) a navyse ma stale otvorene mikrovetracky na oknach. Aj teraz, ked je cez noc -15 :-) Ale ma viac menej porovnatelnu kvalitu vzduchu, ako ja. FILTRE: Original filtre stoja 36€ sada (2 kusy), co je pomerne dost. Ako som pisal, mam v zasuvke merak a ked sa zacne prikon blizit k 50W viem, ze filtre su uz zanese, tak som ich vybral a povysaval. Casom ale ani to nepomaha, tak ich treba vymenit, u mna to vychadalo asi tak raz za pol roka. Cize 72€ do roka, co je 2x viac, ako zozerie cela RJ za rok. Preto som to poriesil tak, ze som si kupil filtracnu tkaninu G4 1m2 za 7€. Zatial to mam len cca. mesiac, ale zda sa, ze to funguje v pohode. Kedze tkanina je pomerne makka, ako vystuz som pod nu dal plastove maliarske sitko z Tesca v cene 1,30€, ktore som nastrihal na potrebny rozmer. Cenovo to vychadza 10 az 20 krat lacnejsie. Podla toho, ci ju dam dvojmo alebo len jednu vrstvu. Tak sa ale zda, ze uplne bude stacit jedna vrstva. Viac info a dake tie fotky v prilohe. OSTATNE: 1. Odporucam poriadne 2 az 3 krat zaizolovat privodnu ruru z exterieru. Inak sa vam v mrazoch bude na nej zrazat vnutorna vlhkost a bude vam to stekat po jednotke, pripadne aj do nej. Idealne je pouzit samolepiacu kaucukovu izolaciu. Napriklad http://www.klimatizacia-vetranie.sk/p... 2. Na nasavani sa mi stalo, ze pri mrznucej hmle sa mi na sietke vytvorila namraza a uplne upchala nasavanie. Jednotka vtedy vali na plny vykon, aj ked je nastavenych len 20%. Preto mam 2 nasavacie mriezky na fasadu. Jednu bez sietky na zimu a jednu so sietkou na leto. V zime aj tak komare nelietaju a mriezku vzdy vymenim pred a po zime. 3. Rekuperaciu neodporucam vypinat a hlavne nie v zime, ked mrzne. Ja som to raz urobil, smer vzduchu sa otocil a teply vzduch z domu potom isiel nasavacou hadicou von a sa v nej kondenzoval. Potom voda kvapkala po fasade. Ked uz ju potrebujete v mrazoch vypnut na viac ako dajme tomu hodinu, odporucam upchat handrou tie dve hadice, co idu do exterieru . Proste treba zabranit tomu, aby si vzduch v hadiciach/rurach isiel, ako sa mu zachce. 4. Ak mate zapnuty dohrev v zime a nahodou vypadne prud, ked ide jednotka na vacsi vykon, moze sa stat, ze sa zapne tepelna ochrana spiraly. V takom pripade treba stlacit cervene tlacidlo RESET, ktore sa nachadza pri spirale, inak sa neda jednotka opat zapnut. Je to ochrana proti prehriatiu. Mne sa to samo od seba este nestalo, iba ked som to raz urobil naschval. 5. Mam v plane este zaizolovat plechovu “prepazku” medzi studenou a teplou castou rekuperacie vo vnutri. Pri velkych mrazoch sa na tej teplej casti (kde ide odpadny vzduch z domu) zraza voda. Nie je to nic hrozne, len taka rosa. Pouzijem tu samolepiacu izolaciu, co som uz daval link. Na fotkach to bude lepsie vidiet, o co ide. Zatial tolko, neviem co by som este. S jednotkou som spokojny, zatial funguje bez problemu. Par drobnosti, co som napisal hore, som uz vychytal. Cistenie zatial neriesim, ale v buducnosti mam v plane raz za 2-3 roky prebehnut hadice dakou handrou na dlhom drote (nieco, ako maju kominari). Pekny vecer. Link na .pptx subor https://drive.google.com/file/d/0B-hs... Pre istotu aj v starsom Powerpoint formate https://drive.google.com/file/d/0B-hs...
Odpovedať
Profilova fotka
@dzonyby Nam napriklad je jasne ze ake prinasa vyhody riadene vetranie len sme tak nejako na vazkach ze ci sa zamerat len cisto na to vetranie a nieco take zaobstarat alebo uz nieco take premakanejsie aj s tym chladenim napr.
Odpovedať
Profilova fotka
@barbie888 nie je adresovane mne ale neda mi nereagovat. Ked si precitate cele vlakno (co je ovela mensia "investicia" ako rekuperacia) najdes okrem ineho aj nazor pre mna na slovo vzateho odbornika asex-a, citujem: "chcel som tým povedať, že keby som videl reálnu šancu že mi aktívna jednotka splní moje očakávania, tak si ju dám, ale nedal som si ju, aj keď som ju mohol mať za rovnakú cenu ako pasívnu. Lebo je ekonomicky výhodnejšie si dať pasívnu jednotku a chladiť klasickou klímou... Systémy všetko v jednom majú slabé výkony a nízke COP. a nie všetko robia ideálne... Ja som nepovedal že aktívna jednotka nefunguje, u mnohých funguje, ale vypýta si viac energie ako keby boli systémy oddelené.... a ako tu odznelo, čím drahšie predám o to viac zarobím... ale to nerobím... potrebujem aby bol zákazník spokojný a mohol som sa mu pozrieť vždy do očí." To vsak neznamena ze je to blbost, len treba mysliet na x dalsich veci popri tom (tienenie, navratnost investicie, zateplenie...)
Odpovedať
@kaspy veru, pri učinnom chladení treba okrem externého tienenia a izolácie, myslieť aj na výkon zariadenia a tento fakt jednoducho nepustí . 1kw výkonu na cca 10m2 plochy , teda len pri ploche 100m2 ak to má mať skutočný efekt bude požadovaný výkon 10kw! Moj predchádzajúci model TC nemal adekvátny výkon chldenia, a bolo to cítiť , terajší má až 15kw a nemá problém cez podlahu udržať výrazny teplotný rozdiel oproti vonkajšiu , čiže zvládne 150m2 vpohode, ak odrátam nechladené priestory . Toto leto bolo u nás najviac 31,8 st v tieni a chladenie udržalo teplotu v interiery / len závesi / na 24,5 st. Ale s klasikou fukacou klimatizačnou jednotkou sa to nedá porovnať. Problém je stápajúca vhlkosť / okolo 58% / a rosný bod automaticky upraví teplotu chladivej vody a viac nepustí.
Odpovedať
Profilova fotka
@barbie888 @kaspy My mame aktivnu, po pravde pozeral som aj pasivne typy, zistoval som si ako pasivna rekuperacia funguje, kolko to cele bude stat a ked som si zratal cenu jednotky, k tomu zase co vsetko by mi bolo treba aby v pohode v zime sla, aby nemala problem ze zamrzne, tiez dohrev vzduchu, tak som sa napokon preto priklonil k tej, co mam.
Odpovedať
Profilova fotka
@stanlej sorry, ale to si potom urobil niekde chybu 😉 resp. mal velmi "tesny" interval poziadaviek, co samozrejme nevylucuje, ze si so svojim riesenim spokojny (co je zaklad).
Odpovedať
Profilova fotka
@kaspy Tak vyberal som tak ako som najlepsie vedel 😄 A za ten cas, co ju mam teda si musim zaklopat, ale nemam problem, zeby som nieco nejako postradal. Ale ja uplne respektujem to, ze niekomu sedi nieco ine, predsa len mame rozne domy, rozne orientacie, okolie a kadeco 🙂
Odpovedať
@stanlej takže máš aktívnu, vieš napísať plochu ktorú obhospodaruje alebo max výkon jednotky?
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec Ta co mam ma vykon cca 420m3/h pri 100Pa, co by malo v pohode vystacit aj pre vacsie domy od toho nasho. Priblizne do velkosti 400m2 obytnej plochy.
Odpovedať
@stanlej Dik, za odpoved, nemyslel som výkon vetrania ale výkon chladenia! Celkom slušný výkon vetrania, ked uvážim ze ja mám nominál na III st. 230 IV st. 300 max. a je to celkom poznať na kvalite vzduchu, a aj tak beží auto program kedy ide prevažne na II st.
Odpovedať
Profilova fotka
Si to nespecifikoval, tak som nevedel. Chladiaci vykon je 1kW. Ked to nastavenie je dost aj o pocite.
Odpovedať
@stanlej 1 kw na 400m2 ? resp. len odvetrávané miestnosti, nie je zanedbateľný výkon?
Odpovedať
@stanlej @janopopovec Aktivna reku je marketingova blbost. Ma ju kolega v mezonetovom byte a verim, ze znova by mu stacila pasivna. Chladiaci vykon a Prietoky vzduchu nemozu zabezpecit nejake chladenie. Najtazsie je uznat si, ze to tak je. :-p
Odpovedať
Článok sa načítava...
@pistikus fyzika asi nepusti, ked je raz dimenzovanych cca 1kw vykonu na 10m2 tak zial.
Odpovedať
@jarosujo Dobrý deň, úžasný článok ohľadne postrehov. Včera sme to s manželom celé prečítali a ešte by nás zaujímala prašnosť v dome. Či je to poznať oproti domom bez rekuperácie. Práši sa menej? Zatiaľ bývame v byte a práši sa neskutočne. Najviac teda v zime, keď sa zapne kúrenie. Ďakujeme pekne za odpoveď, prípadne ak má aj niekto iný praktickú osobnú skúsenosť.
Odpovedať
@pukatchka Nemame ziaden problem s prachom, ale asi pomaha aj to, ze 3x do tyzdna beha roboticky vysavac. A este ze menim filtre v rekuperacii kazdy mesiac - teda nahradnu filtracnu tkaninu. Na jesen to bude 5 rokov, co zacala rekuperacia bezat a stale plati to, co som tvrdil uz po roku - je to ta najlepsia vec, co som do domu mohol dat.
Odpovedať
@jarosujo Perfektné, ďakujeme pekne! Nech Vám fičí takto čo najdlhšie 🙂
Odpovedať
@jarosujo od koho mas rekuperaciu?
Odpovedať
@sadell Pozri prvu stranku tohto vlakna 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@pukatchka ak ide o prach, vyznamne pomoze susicka pradla...
Odpovedať
@kaspy Sušičku mám, ale nemám pocit, že by sa prášilo menej 😶
Odpovedať
Profilova fotka
@pukatchka ...k rekuperacii, aby sme ostali v teme...
Odpovedať
@kaspy Ja sa témy držím.. na sušičku som sa nikoho nepýtala..
Odpovedať
Reku filtruje vonkajsi vzduch a cisti vzduch v dome, kedze vyrahuje prach z,vnutra a novy nenatahuje dnu Je to dost vidiet na mensej prasnosti. No treba si uvedomit odkial sa prach berie, ( odumreta ludska koza, vlasy, ciastocky latok - satstvo, najma nekvalitnych, epedy, postelna bielizen , naznasane xy rocne latkove gauce, koberce atd..) Cim premyslenejsie pri zariadzovani postupujete a cim kvalitnejsie materialy, vratane beznych spotrebnych tovarov , nakupujete tym bude prasnost s pouzitim rekuperacie mensia. V kazdej domacnosti by mala byt ako samozrejmost kapacitne co najvacsia cisticka vzduchu ( s vodnou filtraciou ) V Ke v meste sme pri permanentne otvorenych mikrovetrackach mali na vnutornych parapetoch jemny popolcek prachu, asi tolko kvalita mestkeho vzduchu
Odpovedať
Profilova fotka
@pukatchka to co vytiahnes z filtra susicky by sa z velkej casti z pradla "vypadlo" pocas jeho skladania a odkladania... Ked to neberes ako prispevok k mensej prasnosti, tak potom si ani znizenie prasnosti pri rekuperacii nevsimnes. Mam aj, aj, takze to viem porovnat, ake to bolo bez.
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec najma tie koberce dokazu velmi vela urobit, my sme sa snazili ich uplne eliminovat, mame v celom dome asi jeden, aj to len preto aby posobila obyvacka tak akoze utulnejsie, ale inak nie, lebo je fakt, ze su to lapace prachu a ked ich je v dome vela, tak ani rekuperacia nepomoze k tomu aby bola mensia prasnost v dome
Odpovedať
Profilova fotka
@kaspy Podla toho co si mi napisal tak to chapem tak, ze musime na to pozerat ako na komplex veci, ze to nie je len o tej jednej jednotke. Takze bude asi najlepsie ked si najdem nejaku firmu alebo proste niekoho kto mi poradi a nam na to vypracuje aj projekt, ze akoby bolo najlepsie? Po pravde citala som tu vela toho, ale vela veci je pre mna neznamych 😄 Len ked je v dnesnej dobe v domoch rekuperacia viac menej samozrejmost preto nas to prinutilo na to pozerat.
Odpovedať
Profilova fotka
@stanlej Ta aktivna co mas to mas akej znacky? Tak vo vseobecnosti by aktivne nemali mat vobec problem v zime?
Odpovedať
@barbie888 Aktívna reperácia je nezmysel, a to nie preto žeby sa to nedalo technologicky zvládnuť , ale pre výkon ktoré tieto jednotky majú. Ono sa podľa názvu očakáva že to bude chladiť, ale na chladenie priestoru je potrebný adekvátny výkon. ! Ak nerátate s výkonom, 1kw na 10m2 s externým tienením tak zabudnite . Vec jedna je vetrací výkon, a vec dva výkon chladenia. Naša pasívna rekuperácia s krížovým výmenník a registrom predohrevu / zimné hlbšie mrazy / zvládne prevádzku bez aktivovania predohrevu do -8 st. C čo bohate stačí. Všetci aktívaci čo to tu vychlvaľujú neposkytli poriadne dáta a max. výstupy do a z priestorov, preto som dosť skeptický, je to len ich "slovo". A ak aj píšu že dajú aj 22 st. , vždy sa tu najde chlapík s dobre postaveným , izolovaným tieneným bungalovom s dostatočným presahom strechy a strelí sem že on má 23 aj bez chladenia . Ja bez tienenia na poschodáku s veľkou plochou okien a severozápadnou orientáciu obývačky - haly - kuchyne , s TC s výkonom chladenia 15kw , so šetrným nastavením teplot pre nohy, viem dosiahnuť že aj pri horúčavách 32 st. udržím vdaka chladeniu do 24,5 st. C ale 22 som nedal, max 23,3 a to len experimentálne. Tot moj skromný názor.
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec kazdemu je jasne ze aktivnou rekuperaciou, ani jednou klimatizacnou jednotkou sa realne konstrukcia ochladit neda, a uz vobec nie ked sme ju nechali nahriat, a chladi sa neskor, alebo su vysoke vnutorne zisky, co je lae fajn a mne to zatial staci ze pocitova teplota pri aktivnej rekuperacke, zapnem chladenie, a aj ked je v dome teplota nezmena, vzuch sa pomerne rychlo vysusi, a pocitovo je prijemny, prestanes sa potit, to iste robi aj klimatizacia, s tym rozdielom ze fuka ako blazniva na jedno miesto takze ma to zmysel, a pocitovo je v dome prijemne do 10 minut,
Odpovedať
@jblaze ano , za ten fakt o vhlkosti maš bod :)) , mne pri chladení podlahou stupa až n 58 % čo je max., v zime zase 25-30% čo je sucho.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?