Regulácia Honeywell Evohome - rady a skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim. Myslim, ze tato zonova regulacia sa objavuje v domacnostiach pomerne castejsie, tak rad by som zalozil temu, kde mozeme prispievat radami a skusenostami. Pokial som nemal tuto regulaciu, kuril som len na zaklade ekvitermiky kotla /vonkajsie cidlo/ bez termostatu /izby s nerovnomernymi teplenymi stratami a ziskami/. Stravil som nastavovanim kurenia X hodin a nevedel som ho vyregulovat ani s termostatom, ani bez termostatu. Kupil som si tuto sezonu od Honeywell regulaciu Evohome a je to neporovnatelne co sa tyka komfortu aj spotreby plynu. Mam len jednu nejasnost, preto ak by mi niekto vedel poradit, budem rad: Pokial bolo vonku teplejsie /cca 8-10 stupnov/, nastavil som minimlanu dobu kurenia 3min a cyklus kazdych 10min - stacilo to. Akonahle sa schladilo na cca 0 stupnov, tento parameter nestacil a musel som dat min dobu kurenia na 4minuty. Ked boli minusove teploty, nestacilo to a kotol nedokuroval. Moja otazka je, preco sa to riadi minimalnou dobou zopnutia kotla, ked nedokuruje tak stale kotol bezi len taky cas, ako je nastaveny na min dobu kurenia. Hoci krivka je nastavena tak, ze kotol by kuril, jednotka ho vypne po nastavenych 4 minutach.
Odpovedať
Profilova fotka
@andreac bezdrotove rele (oznacenie BDR91) je v podstate ON/OFF regulacia. Umoznuje ti zapinat/vypinat cerpadlo alebo kotol s prud.odberom 5A/230V, tzn. hocico do cca 1000W. vacsie vykony musis pouzit stykac/IGBT vykonovy tranzistor. OT bridge umoznuje riadit kotol trosku sofistikovanejsie, pomocou OT msg, kde mu presne vnuti "teplotu" pripadne inu podporovanu operaciu. Ak mas kotol so zasobnikom, jeho sucast je aj 3cestny ventil (tzv. Y zapojenie) a kotol bud ohrieva TUV (s prioritou) alebo UK. Ak ohrieva TUV, musi sa po tomto "ukone" dochladit, nato sluzi hodnota hot water overrun. Skus prejst ten guided proces a pouzit hot store konfiguraciu. Legionella fukciu vacsinou zabezpecuje kotol. manualne to v evohome mozes nastavit tak, ze das teplotu vody raz tyzdenne 60c. Hlavice HR91 su lowcost verziou HR92, urcene pre skoly/verejne miesta bez moznosti ich nastavenia/ovladania. vsetko sa riadi len cez Evohome centralnu jednotku. ak nie si spokojny, doporucujem predat a kupit verziu HR92. Mozes kupit hocijake (UK, DE, SK/CZ), vsetky funguju rovnako. @majosek1 ano, evohome podporuje tuto "nestastnu" kombinaciu ale: - aky kotol presne mas? - kolko okruhov podlahovych mas? - kolko radiatorov je hore? - ake presne elmg ventily mas/? aktualne elmg. ventily ktore masasi nebudes moct pouzit (ak nie su kompatibilne s honeywell evohome), budes si musiet kupit elmg.ventily honeywell a jednotku pre ovladanie zon podl.kurenia. +termostaty do jedn. izieb. + centralnu jednotku. vsetko dokopy polozky radovo v cene 1000e. mozno by stacilo zavolat kurenara ktory ti aktualny system montoval a zistit, ci nie je lacnejsie dokupit par termostatov a naparovat ich k akt. elmg ventilom. dalsia moznost je kupit na radiatory hore HR92 hlavice a len zatvarat horne radiatory, hlavne ak ide o pripad ze hore je prekurene a dole je chladno. ak je to opacne, tak sa to musi riesit inak.
Odpovedať
@mgx dole podlahovka ma 6 okruhov vid foto dole podlahovku nebudeš riešit ak len dat druhy temostat lebo tento čo teraz mám Tak je na nešťastnom mieste a nemôžem ho presunúť lebo je cez kábel takže ho vymeniť za bezdrôtový Hore asi bude najlepšie dat na radiátory tie hlavice a tak to sparovať Hore mám 4 radiátory a 2 rebríky v kúpeľňach Kotol je Prother, Tiger KTZ
Odpovedať
Ahojte, Viete mi poradiť prečo svieti na prvej fotke červená LED? Resp co mam spraviť aby mi kuril obvod 2 a obvod 1? Obvod 2 je 3otocny ventil z ľavá - kupelna Obvod 1 je 1,2,3otocny ventil z práva - kuchyňa a obývačka spoločná. Deje sa mi to ze ventil sa mi zatvoria ako na obrázku pri cca 21,5st a ďalej sa nič nedeje. Skúšal som dávať aj danne termostaty do iných izieb, zvýšiť teplotu na 28st ale stále nič. Na druhom rozdelovace sa mi takéto veci nedeju a nemal som tam nikdy nejakú červenú led Dakujem
Odpovedať
Ako zistím ktorá hlavica zopla dá sa to nekde vidieť
Odpovedať
Profilova fotka
@majosek1 - pozri si toto forum, moj prispevok o 3. dec 2018 o 07:24 - mas tam presne to menu kde vidis aktualnu "poziadavku". @andreac - ako dopadla ta tepla voda? Cital som niekde na OT fore, anglican sa tam stazoval s OT kotlom baxi duoterm ze mu honeywell neovlada 3cestny ventil. Vyzera to na rovnaky problem.
Odpovedať
@mgx Našiel som si na to čas až po Novom roku, keďže už som mal vyriešené "na hotovo" riešenie s BDR91 aj s upratanými káblami a snažil som sa pripraviť si čo najjednoduchšie provizórium na opätovné vyskúšanie OT bridge. Attack Maximus RZT potrebuje malý modul do základnej dosky, ktorý vyradí klasický ON/OFF vstup - kábel sa pripája k modulu a ON/OFF vstup sa preklemuje. Vymazal som ulozene ON/OFF v evohome, vymazal som OT bridge, vyskúšal som nastavenie so sprievodcom najprv ohrievač TUV - evohome nerozpoznal párovanie OT bridge ako meranie teploty TUV (prvá otázka sprievodcu po voľbe ohrev TUV). Vyskúšal som viackrát, potom aj s vymazaním zón, aj s resetom evohome do továrenskeho stavu. Pri párovaní kotla (kúrenie do radiátorov ) sa párovanie chytilo hneď. Tak som to vrátil do krabičky a pripojil naspäť BDR91. I keď aj tento Attack by mal podla MsgID kompatibilný, tak to nejde. Je možné, že želanú teplotu kotlu viedo kotla poslať, ale nevie vyčítať z registra tú meranú - pritom starý CX51MC to vedel. Škoda, že evohome nemá nejaké servisné menu, kde by išlo niečo odsledovať/nastaviť. Možno zvážim tú CS92 - podľa obrázkov má tenký káblik so senzorom, mohol by sa vojsť vedľa kotlového do hlbokej jímky v zásobniku. No kotol má za sebou končiacu 15. sezónu a ktovie, koľko ešte vydrží. Ak budem hľadať nový kotol, budem pátrať po kompatibilite s evohome. Ak by bol link na forum, kde to preberajú, prosím si poslať link. Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
myslim ze to bolo tuto https://www.automatedhome.co.uk/vbull... podla anglanov su tie CS92 riadne haraburdy. pri kupe kotla si treba poriadne overit kompatibilitu a hlavne moznost (realnu) ovladat 3 cestny ventil. dalsia moznost je riadit len kurenie (zonova regulacia) a pripravu TUV nechat na kotol. Jedna z moznosti by mohol byt napr. kotol s regulaciou honeywell, napr. starsi VIadrus K4. Nova K5 ma siemens.
Odpovedať
@mgx Novšie kotly by mohli mať takúto možnosť dovoliť ovládanie ventilu nadradenému OT zariadeniu. V mojom prípade by stačilo, aby bol evohome schopný prečítať si teplotu TUV z kotla a zapísať želanú teplotu TUV. Mne stačí, že to kotol autonómne zabezpečí (TUV má vždy prioritu). Moja pôvodná zostava tak fungovala - zapojenie modulu OT do dosky elektroniky vyradilo nastavovanie TUV cez ovl. panel kotla a čítanie a zápis teplôt zvládol CX51MC cez OT. Dokonca sa dal vypnúť ohrev TUV v poslednom intervale dňa (nočný útlm). Predpokladám, že jednotlivé správy v protokole OT majú presne definované ID a konrétny register z/do ktorého sa číta / zapisuje. Systém Evohome podľa mňa nemá naprogramovanú možnosť pripojiť cez OT bridge kombinovaný kotol - len štandardné kúrenie a zásobník TÚV sa musí riešiť zvlášť. Stačilo by, aby spároval ohrev TÚV rovnako ako kúrenie - pri párovaní musí overiť, či mu kotol odpovie na potrebné MsgID správy. Mohli by to doprogramovať do nejakého upgrade. Napriek tomu asi vyskúšam CS92 a po spárovaní merania teploty očakávam ďaľší krok sprievodcu, či mi dovolí spárovať OT bridge ako akčný člen.
Odpovedať
@mgx Našiel som na stránke iné vlákno, kde sa rieši presne to isté: https://www.automatedhome.co.uk/vbull...
Odpovedať
Profilova fotka
@andreac - prepac, ale myslim si ze to tak fungovat nebude. Jedina moznost ktoru povazujem za teoreticky moznu je cez honeywell HGI80 natvrdo natlacit message na zbernicu. Svokra ma evohome v dome (zatial s destilou on-off, ale planujem vymenu za nieco kondenzacne. Asi to nakoniec skonci tak, ze kotol budem riadit ekvitermicky cez siemens albatros a zonovka bude honeywell. mozem niekde kuknut, ktore msg honeywell evohome vlastne podporuje.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@mgx http://otgw.tclcode.com/matrix.cgi#th...
Odpovedať
Profilova fotka
@brdko - dakujem, skoncilo to nasledovne: zonovka honeywell, ekvitermicke riadenie kotla albatros bez zavislosti (on/off zapina cerpadlo). ak by som chcel aj OT, treba tam dat reduktor Albatros2/OT. Honeywell "ekvitermika" neumoznuje ani posunut krivku, ani nic. Ak funguje spravne je to fajn, ak nie, tak mozes len posuvat teploty zon a modlit sa.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Zdravim. Mám starý dom v ktorom kúrim plynom a radiátormi. Kotol je bez regulácie výkonu. Obytnú časť si delím na dve zóny ktoré som chcel začať ovládať samostatne. Doteraz som mal termostat v obývačke a celý deň sa tým pádom kúrilo zbytočne v spální. V noci som zase zbytočne kúril v celom dome a termostat sa riadil teplotou z obývačky takže v spální to bolo kadejako. Kúpil som preto Honeywell evohome a hlavice hr91 a hr92 s tým že si nastavím dve zóny jedna bude kúriť cez deň druhá v noci. Aj sa tak stalo ale mám s tým pár problémov. Ak by mi niekto vedel nejako poradiť bol by som rád. Problém ktorý má hnevá že sa nedá nastaviť aby kotol a radiatori otváralo iba 0 alebo 100%. Na riadiacej jednotke my píše že kotol 51% radiátory takisto 51%. Ale kotol v skutočnosti buď ide na plno alebo nejde. Bojím sa že keď si termostat myslí že ide na 50% tak môže ísť dlhšie. A zároveň mi ešte škrtí radiátory. Všetko by vyriešilo iba nejaké nastavenie aby Honeywell nereguloval ale iba zapol vypol. Nemáte niekto nejakú radu ktorá by mi pomohla s mojím problemom? Alebo skúsenosť s fibaro, netatmo, tado, atd. ktoré by fungovalo tak ako chcem ja? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@z01dberg - cela tvoja uvaha je hlupost. Mas Evohome s on-off riadenim kotla, takze ak pride zo zony poziadavka na teplo (hocijaka v rozsahu 1-100%), evohome kotlova jednotka nastartuje kotol a ten kuri na plne pecky kym tato poziadavka trva. Ked je uspokojena (a poziadavka tejto zony klesne na 0%), skontroluje ci je este poziadavka na teplo z dalsej zony, ak nie, kotol zhasne. Cele sa to opakuje ked zasa naskoci nejaka poziadavka. Co mozes urobit s casovymi blokmi je nasledovne: nastavit zonu 1 na poziadavku 22c napr. 06.00-20.00 (pripadne to rozbit na viac intervalov) a zvysok dat na co ja viem 18c. Zonu 2 nastavit na teplo co ja viem 20.00-06.00 a zvysok tlmena teplota. Najlepsie sledovat dennu spotrebu plynu, lebo taketo kmitanie s vykurovacou sustavou vacsinou znamenaju len vyssiu spotrebu. Dalsia moznost si kupit kotol s ekv. regulaciou honewell a nechat to na nom. Napr. stary kotol K4 a OTgateway.
Odpovedať
@mgx áno áno máš pravdu. Neskôr mi to došlo. A presne tak ako tvrdíš to mám zapnuté. V každej zóne mám iba 2 časové harmonogramy a presne sa striedajú. Ďakujem za info. Takisto ma tiež napadlo že zmerať spotrebu plynu. Škoda že som to neodmeral po starom aby som to vedel porovnať. No na výpise uvidím určite 🙂 Ale primárne prečo som to začal riešiť som zabudol spomenúť. Keď mi neotvára radiátor na 100% tak strašne hučí. V noci v spálni je to katastrofa. Keď zhodim hlavicu a ručne ho pootvorim je ticho.
Odpovedať
Profilova fotka
@z01dberg - hucanie je hydraulicka vec. Skratka nejake hlavice musis mat stale otvorene (tzn. neriadene systemom), inak kotlove cerpadlo vo vykone sa snazi pretlacit medium cez priskrtene/zavrete hlavice a vysledkom je hluk. Ak je dobre sustava vyregulovana/navrhnuta, ani to nepocujes. Dalsia vec, ak sa to deje len pri jednom radiatori/term.ventile, treba ho skontrolovat/preplachut/vymenit. Ale ak mas vsetkou uzavrete, tak to hucat bude vzdy.
Odpovedať
@mgx všade čítam o vyregulovaní systému ale až ty si mi to objasnil tak že sa viem niekde pohnúť 😄 díky moc. Mám tri radiátory ktoré môžu byť permanentne otvorené. Skúsim. Ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@mgx mal by som otazku k evohome. navody k nemu su dost jednoduche a tazko zistit co dokaze a nedokaze. sustava vyzera nasledovne: - bude kondezak (asi intergas hre24 + externa zasobna TUV) - kotlove cerpadlo tlaci do anuloidu - na anuloid su napojenie dve obehove cerpadla - kazde cerpadlo tlaci do samostatnej radiatorovej vetvy (dve bytove jednotky v dome) bola mi navrhnuta evohome regulacia (predpokladam ze v tejto zostave): - 2x evohome regulator (kazdy pre jednu bytovu jednotku) - 2x releova jednotka BDR91 pre ovladanie obehovych cerpadiel bytovych jednotiek ON/OFF (predpokladam ze nema funkciu dobehu cerpadla, tak mozno bude potrebne dorobit nejake relatko pre podrzanie cerpadla aj strate signalu pre kurenie) - s hlavicami zatial neuvazujem koli cene zostavy (budu sa dokupovat postupne) - opentherm regulator R8810 - a tu nastava pre mna zahada ci je mozne prepojit dve riadiace jednotky na jeden opentherm regulator R8810? rad by som tam zapojil aj ekvitermiku s moznostou upravovat posun krivky moja predstava je ze to bude regulovat podla ekvitermiky s prihliadnutim na vnutornu teplotu referencnej miestnosti. a malo by to mat moznost casoveho ohrevu TUV v externom zasobniku. su moje predstavy splnitelne s evo home? ma niekto skusenosti s takymto zapojenim sustavy a evohome?
Odpovedať
Profilova fotka
@bernatik - evohome neumoznuje posun ekvitermickej krivky. ak umoznuje, v nastaveni som to nenasiel - zvysne kombinacie co si tu napisal narazaju na obmedzenia systemu. jeden regulator moze riadit maximalne 12 zon (radiatory) ak trvas na pouziti evohome, jediny vyznam ma riadiaca jednotka pre zony a riadenie zon a podla spotreby spinanie cerpadla/cerpadlovej skupiny.na to naviazat kotol vlecnou regulaciou. alebo omnoho lepsie riesenie pouzit siemens albatros 2 s 2ma zonami, dvoma priestorovymi regulatormi a riadenim kotla priamo. Kotol musi mat riadiacu jednotku LMS14 alebo LMS15.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Prosim o radu. Ak to chcem Evo home ovladat cez telefon, musim si kupit aj ten router od honeywell-u ? (internet gateway) alebo sa evohome napoji na net z mojho telekom routra?
Odpovedať
@zedbehiro evohome sa nápoji cez wifi na router
Odpovedať
Profilova fotka
@zedbehiro - vsetky nove jednotky podporuju priame pripojenie na internet (nepotrebujes internetgateway, je uz v nom zabudovana). Napr. https://www.datart.sk/kompletny-set-h... THR99XXXX Kliknes v menu pripojit k wifi, nastavis parametre siete (ESSID, heslo) a to je vsetko.
Odpovedať
Dakujem, chapem. uz mam objednane... je pravda ze len 12 hlavic sparujem s riadiacou jednotkou? radiatorov mam 14. 🤔
Odpovedať
@zedbehiro 12vytvoris zón,v jednej zóne môžu byť aj 3hlavice
Odpovedať
opat dakujem za info. potrebujem presne 12 zon so 14timi hlavicami. yesss 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@zedbehiro dalsia vec, ze nemusis mat vsade inteligentnu hlavicu. niekde, kde je stale zima mozes dat kludne "hlupu" hlavicu a nastavit ju na 3-5. ako vravi @robo28w, jedna zona kludne az 3 hlavice.
Odpovedať
@robo28w prosim ta este o radu. samostatne hlavice hr92ee ako snimace teploty su nepresne, chcem pripojit rxterny senzor. oprav ma v mojom tvrdeni. mm na vyber y87rf alebo dt92e ktore sa ako snimac teploty normalne sparuju. e predavaju sa lrn ako baliky s rele, ktore vlastne nepotrebujem. tak?
Odpovedať
@robo28w prosim ta este o radu. samostatne hlavice hr92ee su ako snimace teploty v izbe nepresne, meraju teplotu pri radiatore, takze raz ukazuju malo, raz vela. podla toho ako je radiator zohraty. neustalne editovanie odchylky na hlaviciach je na prd. chcem pripojit externy senzor/sensory v izbach. Oprav ma v mojom tvrdeni. mam na vyber y87rf alebo dt92e ktore sa ako snimac teploty normalne sparuju s evo home jednotkou. Ale predavaju sa len ako baliky s rele, ktore vlastne nepotrebujem, lebo uz jeden na kotli mam. tak?
Odpovedať
Profilova fotka
@zedbehiro hlavice HR92XX meraju o 2 stupne menej ako je realita, je to jeden z ofuckov ako evohome setri (12% dole odchov nastudeno). Kazda hlavica ma moznost tepelnej kalibracie v menu (menu 8 = calibrate).ak ti nevyhovuje merat na hlavici, mozes merat inde (termostat). da sa to kupit aj samostatne.
Odpovedať
@mgx dakujem, ale toto ja viem. som ale nenasiel samostatne dt92e na predaj.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?