Dá sa platiť hypotéka zo 600€ mesačne?

Zobraz úvodný príspevok
Cawte vsetci, chcem sa Vas opytat ci sa Vam zda realne zit a popritom splacat hypoteku vo vyske 44tisic € zo 600 € platu...normalne uvazujem ze sa budem musiet ozenit, lebo sam to asi nedam...
Odpovedať
no to mas pravdu. potom radsej pripadne rozdelit na dve ak si mozes dovolit zvysit sporiacu sumu mesacne.
Odpovedať
Profilova fotka
@mima4: Takze manzelka je na RD - dostava tych 240 ci kolko. Splacame jednu malu hypo mesacne 130 Eur - za pozemok. Mame 4 stavebne na kazde rocne dame 540 Eur (spolu 2160) (z troch chceme stavat a 4. je synove na 170.000 Eur - bolo to zalozene bez poplatku - nejaka akcia v ramci DM a PSS pre novorodencov, tak sme to vyuzili). Samozrejme ze predtym sme na tie stavebne natlacili podstatne viac. Samozrejme ze mame auto, bez toho by sa mi tazko fungovalo - resp. 2 auta. A popri tom vsetko mesacne odlozime cca 1200 Eur - nesledujem to presne - z toho platime mimoriadne splatky na uver, projekt, kupili sme nove auto atd... Samostatny sporiaci ucet nemam, mame tie stavebne, ktore ale coskoro pouzijeme.
Odpovedať
Profilova fotka
fuha marek, a co robis? ked tam super zarobis, ak sa mozem opytat? to mas skvele, ked popri tom co setrite na stavebko, vies este tolko vela odlozit... ved to rodiny nemaju ani dokopy, co vy len odkladace , povedala by som tak 50% rodin napr. na vychode, ale aj inde, ked je zena na MD to nema.. teda mimo BA :) super to mate:)
Odpovedať
fuha Marek, tak verejne by som to asi nedavala na net.... ja som bez prijmu, chodim do skoly, moj mm zarobi za 4 mesiace to, co si ty odlozis za jeden mesiac...a tiez chceme stavat... :(
Odpovedať
@andrejo nesuhlasim moc s tebou, ze 1000 eur rocne by bolo smiesne, ma to svoj vyznam, skus si precitat tento blog http://peterkolarik.blog.sme.sk/c/236... je to celkom zaujimave a pri tvojej hypoteke 53 tis. eur..to moze dost pomoct.... Inak, ja som proti dlhodobemu setreniu deti, pretoze peniaze podliehaju velkej inflacii a radsej ked budem mat deti, tak im doprajem (napr. lyzovacka, vylety...oblecenie,..mozno hudobny nastroj...to budu mat povinne ;-) ) ako im 18 rokov vkladat nejaku sumu. uvediem priklad...poznam mnoho pripadov, kde rodicia davali zo svojho platu biedneho platu par korun..napr. 70-80 a ked prisla ich dospelost....detska dostali cca 30 tisic SKK, co je dnes 1 - 1,5 vyplaty, pricom..tych 70-80 skk v tej dobe malo ovela vacsiu hodnotu. Takisto, neviem ci ma zmysel setrit takym malym detom na stavebku,,...ked vyrastu a pritom vy ste zadlzeny az po usi. Ja na tvojom mieste, radsej by som sporila na znizenie svojho dlhu a ked bude mat decko cca 15-16 rokov..zalozila mu stavebko..kde by som mu tiez prispievala ale motivovala aj jeho..napr. z brigad...a ked bude sa osamostatnovat cca 25 rocny...skor mu to pomoze. Viem ze volakedy bol trend "darovat" decku byt....ale vtedy to bolo za par zuvaciek pomaly...dnesne mlade rodiny maju co robit aby vobec prezili a byt vlastny splatili.
Odpovedať
Profilova fotka
Nerobim v BA, skoro v najchudobnejsom kraji PO - aj ked sme v BA 3 roky zili, pracovala tam len manzelka. Ja pracujem ako programator v medzinarodnej firme (USA - CZ). Pracujem z domu - takze naklady akurat mobil a net, ale 2 krat do mesiaca jazdim z Presova do Brna a spat na par dni - kvoli praci, takze naklady na auto. Ale zase nieco lacnejsie nakupim v cechach napr. plienky na maleho je fakt rozdiel kupit v CZ ako na slovensku. Len taky priklad: akcia Lidl - Pampers krabica za 22 Eur, v CZ za 399 KC to jest cca 16 Eur. Rozdiel 6 Eur, alebo 27% dole. A to je uz velikansky rozdiel. Slovensko je velmi drahe. Kes sme byvali v BA, kozmetiku sme nakupovali v Rakusku, ale to urcite poznaju vsetci co tam ziju alebo zili.
Odpovedať
Profilova fotka
ja som v BA chvilku byvala a nezarabala som vtedy ani vela a mne sa tamaz tak draho nezdalo, akurat doprava,ale inak, uplne bezne ceny su tam,ako inde, samozrejme nie v Auparku :-D no a s tym Rakuskom mas pravdu, co mam znamych , chodia vsetci na velke nakupy do Sparr, alebo tak a kupia omnoho lepsiu kvalitua lacnejsie, napr. syry, prasky na pranie a pod... a dokonca aj autosedacku o 100€ lacnejsiu... a v cechach ani nehovorim, kamoska tam ma svokrovcov a vsetko jej odtial nosili, od jpogurtov( cela platonka) az po plienky:) programatori dobre zarabaju ked su sikovni, vsade na sk:)
Odpovedať
Profilova fotka
@mima4: stavebko pre decka. Ja som nepovedal ze mu z tych 170 tis nasporime polovicu, je to maximum co sa dalo zobrat a bez poplatku. Dospely by len za poplatok dal 1700 Eur. To stavebko sa da rozdelit potom aj na druhe dieta alebo aj na nas. Nemyslim si, zeby nas 540 Eur rocne co mu tam posielame zruinovalo. Samozrejme ze infalcia je a bude, ale urcite to nebude ako po '89. ked bude mat 20 rokov - bude tam mat aj s urokami a statnymi prispevkami mozno 12.000 Eur. Ak mu budeme davat viac, tak viac. Tie peniaze po 6 rokoch mozes hocikedy vybrat, ak by bol problem. A teraz to najhlavnejsie preco stavebko. Je to urocene 2%, ale kazdy rok ak das tych 540 Ti stat pripise 66 Eur. Co je nejakych 12% z toho co si vlozila, takze teoreticky mas z prvych vlozenych penazi 14%. Ak budes davat viac uz to samozrejme na percenta nebude tak vyhodne. Samozrejme ze potom uz tie vlozene peniaze budu generovat len 2%, ale v ktorej banke mas na neterminovanom vklade 2% plus nejeke premie? Pisem na neterminovanom - lebo stavebne mozes hocikedy zrusit - prides samozrejme o zriadovaci poplatok co si tam dala - ale ak ho zrusis do 6 rokov, nedostanes dane premie od statu, uroky ano, ak ho zrusis po 6 dostanes aj premie aj uroky. A urcite aj ked bude mat stavebne budeme chodit na vylety, na lyze - ked sa uz na nich bude vediet udrzat - teraz ma len 8 mesiacov ;).
Odpovedať
@marek27 nech žije Prešov :-D
Odpovedať
ach jo, učiteľ :-N ... poznam chlapov učiteľov, ktorí to maju ako poslanie a ešte stale učia napriek tomu, že maju už aj deti ... ale to zas ich manželky sa museli zamestnať napriek svojej tužbe robiť čosi zabavnejšie v bankach a pod inštituciách, aby živili rodinu... ale pre tych učiteľov je to naozaj poslanie, decka ich žerú a beru ich ako vzor... tak držim palce...
Odpovedať
Profilova fotka
marek: presne ako pises.. mne uz stavebko skoncilo a nezrusila som ho presne z tohoto dovodu, ze je to stale vyhodnejsie ako neterminovany vklad v banke... a mozem uz kedykolvek vybrat :)
Odpovedať
@katrin21 stavebko nie je na dobu určitú, je tam len minimálna lehota trvania :-D
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
vsak ja viem, nem chapem, naco mi to pises :-D :-D :-D :-D ja len uvadzam priklad, ze som ho mohla po 6 rokoch sporenia zrusit, vybrat prachy alebo tak... ale neurobila som to... a medziuver mi netreba a nie je ani vyhodny a podmienky na stavebny vyhodny nesplnam, nikdy nedosiahnem take hodnotiace cislo , aby som som ho mohla vziat... sporila som dost nepravidelne v minulosti.... :-D
Odpovedať
Profilova fotka
asi si narazal na to slovo: skoncilo.. to som len chcela povedat, ze 6 rokov uplynulo :)
Odpovedať
@katrin21 :-N
Odpovedať
Profilova fotka
;-) pohoda
Odpovedať
@marek27 to je super Marek, ze si taky sikovny, gratulujem, ale vacsina rodin musi sa s hypotekou dost uskromnit a radsej ako setrit dietatu x rokov...by som mu teda dopriala.
Odpovedať
@mima4 to ze odkladam deckam neznamena ze nepojdem s nimi na lyzovacku a podobne. Odkladam deckam na stavebne preto lebo tam dostanu statnu premiu a tusim ze 2 ci 3% urok. Lyzovacku alebo inu dovolenku absolvujem aj bez tej danej sumy. No a mimoriadne pochybujem o tom ze tych 12tisic eur co im nasetrime spolu zo zhodnotenim bude o 15 rokov moj mesacny alebo dvojmesacny plat. No a o 6 rokov vytiahnem dajme tomu 7tisic nasetrenych a dam ich niekam ako jednorazovy vklad kde sa zhodnotia viac. Avsak zase zalozim stavebne alebo budem v tom danom pokracovat tak aby sa zase o 6 rokov mohli vybrat peniaze vratane premii. No a takto nazbieram dufam aspon 18-20t. Euro k comu budem musiet cca dalsiu polovicu prilozit a kupit starsiemu byt alebo nech si ich pouzije na to na co ich bude potrebovat. Avsak ma vklad do samostatneho zivota a ako sa dalej pohne je uz na nom. Pravidla su jasne. Od nas dostane bud byt alebo fin. a potom je postaveny na seba. No a to iste aj druhemu len tam mame na stastie o nieco viac casu. Ja ich od najneskor od 25 doma nechcem vidiet inokedy ako v nedelu na rodinny obed :-D
Odpovedať
Profilova fotka
mima4: jasne ja to chapem - ako zit z 2 krat po 600 Eur by som to musel prehodnotit, ale kedze sa dari, tak to vyuzivame. Ja osobne si neviem predstavit toto: V Presove stoji 3 izbovy byt cca 50 - 60 tis. eur neprerobeny, alebo len ziastocne. Takze ak ma clovek nieco nasporene - dajme tomu 20 tis... musi si stale 40 tis pozivat (aby ho kupil a mozno torchu upravil) - takze splatka uz mozno cca 230 Eur (bez statnej podpory) a dalsich 200 - 250 su poplatky - takze mesacne od cca 400 do cca 500 Eur. V presove? ved to je taky lepsi zarobok v PO. A to auto nemas poriadne kde zaparkovat, v byte vsetko pocujes a pod... Preto sme sa rozhodli pre dom. Bude 2 krat taky drahy, ale nebudem tam rano pocut ako sused nad nami ide na zachod a pod..
Odpovedať
Profilova fotka
@andrejo ale si stale svoje doookola :-D mima chcela povedat, ze vacsina rodin, keby mala odkladat tolko co ty, tak uz nema na tu lyzovacku,na kt. ty mas aj tak.. o tom to je.. proste vela ludi nema na to, chapes?? alebo nemaju dokonca ani na setrenie ,ale ANI na lyzovacku,ci more, hlavne ak je zena na MD a hypo k tomu na X rokov.. takze o tom sa ti snazi povedat, ale ty len svoje... chapeme , ze ty mas aj na to, aj na to, ale ona to myslela inak:) ;-)
Odpovedať
@andrejo ale nebolo by lepsie, kebyze si radsej vy znizujete hypoteku? Predsa len ked si to preratas kolko tam preplatis na urokoch...je to uzera...tzv. legalna uzera tu na SVK.... Skus si pozriet ten blog co som ti dala hore... ked si tam das tych 53 tisic.... urok (ja som skusila) 5,5 a mimoriadnu splatku co len tych 1000 euro rocne...vychadza mi ze usetrite celkovo viacej ako 23 tis. EUR a hypoteku splatite o 11,6 roka skor!! Nie je lepsie sa sustredit skor na toto..a o takych 10 rokov deckam zalozit stavebko...pricom aj oni budu prispeivat...ci uz z brigady alebo klasickej prace? Podla mna je dolezite, aby aj deti participovali na sporeni na byvanie.... ked uz sa da...a potom to velmi ocenia...
Odpovedať
@marek27 to je super marek, aj ja by som skor brala dom, ale ... :-( Ja som tu vec so sporenim pre deti chcela napasovat prave na take bezne rodiny...
Odpovedať
@mima4 myslim ze rodiny co maju hypoteku sa musia uskromnit ale ono to zacina pred hypotekou. treba si uvedomit aku hypoteku si beriem a ako ma zatazi a nie ist do extremu a potom nemat na to odkladat detom do buducnosti. Aj keby som im mal davat po 10 euro tak to budem robit. Co uz za 10 euro mesacne viac dostane. Uzije si jednu veceru v restauracii alebo 3-4 krat zmrzlinu?
Odpovedať
Profilova fotka
hej, ale 10 e mes. nebude mat ziadnu hodnotu po 20r.. tolko dostanu po rokoch deti z domova detskeho :-D ...
Odpovedať
@andrejo uzije si jednu veceru v restike,..po 15 rokoch mozno uz si za to neda ani kavu :))) moja maminka mi setrila tiez 18 rokov...aj napriek tomu ze mala slaby plat...ked som peniazky dostala...bolo to akurat na stuzkovu a saty...a nejake drobne mi ostalo .... pricom to co ona odkladala..dalo sa vyuzit rozumnejsie.
Odpovedať
@katrin21 myslim ze mima narazala prave na to ze mame platit svoju hypoteku skor ako deckam odkladat. @mima4 o 11,6 roka skor splatim hypoteku cize vedy ked uz ta suma na splatku bude najprijatelnejsia tak vtedy akurat to prestanem platit? Urok si neznizis nijak ten zaplatis cely aj tak vacsinou si to banky tak osetria. No a aj keby nie. Jednoducho pre mna je dolezite aby deti mali sporenie a preto maju aj svoje knizky a ak dostanu peniaze mozu si ich bud minut alebo odlozit na knizku a setrit na nieco konkretne. Hypoteka je moj a manzelkin problem deti s nou nespajam. Deti su samostatne financne a tak to chcm aj ponechat. No a vlastne o tomto to je. Ak budeme mat prijem ze odlozime tu tisicku aj popri sporeni detom tak budeme splacat mozno aj mimoriadne splatky na hypoteke ale urcite nie na ukor penazi pre deti. Ja viem melem si dokola to iste ale toto je postoj na ktorom sme sa zhodli zo zenou. No a ked nebudem mat na hypo tak predam auto a kupim nieco starsie lacnejsie a vtedy dam mimoriadnu splatku aby som si upravil mesacnu splatku nizsie. Podla mna sa totiz neoplati skracovat si dobu hypoteky. podla mna je vyhodnesjie znizit splatku. Dovod? Znizim splatku a rozdiel kazdy mesiac odlozim. Ty padom to co odkladam na mim. splatku bude vyssie na bud, rok. No a tak mi vydavky nestupaju ale mimoriadne splatky hypoteky hej.
Odpovedať
Profilova fotka
@andrejo ano, ved prave o tom hovorim, ze neodkladat zvytocne vela, aj na to nemam tolko nevyse a mozem radsej odbremenit svoju tarchu v podobe hypo.. presne tak...
Odpovedať
Profilova fotka
v jednom mas pravdu, neoplati sa platit kratky cas vysoke splatky, ako sme tu uz pisali, v case predsalen o nieco hodnota tych penazi pojde dole,a keby som teraz platila vela na cca. 10r, sice ma to po 10r odbremeni, ale dovtedy by som najlepsie roky zivota stravila zivorenim...a hlavne teraz clovek zariaduje, najviac potrebuje peniaze.... ked to planujes robit ako pises, ze neskratis cas, len splatku, tak to je rozumne a v case to bude len prinosom, lebo o 20r pri stale nizsej splatke uz ta splatka bude velmi mala na buduce pomery, cize budes ju snad zvladat platiti pohodlnejsie ako teraz :)
Odpovedať
@katrin21 my na stavebne davame tolko aby mali max. statnu premiu inak viacej nie .. zvysok mozem dat radsej na terminak.
Odpovedať
Profilova fotka
ved dobre, ja tiez :-D :-D
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?