Ako funguje hypotekárny úver pri stavbe domčeku?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Môžete mi napísať ako funguje HU pri výstavbe rodinného domu? Skúsenosti..... Ďakujem ;-)
Odpovedať
Dobrý deň, prosím Vas máme pozemok, na nom starsi dom , ktorý budeme burat a nasledne stavat do 1m, to vsetko nam zafinancuje firma, s tym , že jej potom peniaze z prvej tranže vratime, čiže sme sa rozhodli pre postupne financovanie. Od kedy sa začne platit úver ? Totiž bývame v nájme, a ked budeme platit uver, musime ist na čas k rodicom... Ďakujem
Odpovedať
@sabipeto do 1m by vam to nemali schvalit, treba cele nadzemne podlazie a na to by vas mal upozornit znalec.
Odpovedať
Nam poskytli hypo ked boli mury v 1m vyske. Treba sa priamo opytat poradcu alebo v banke. Avsak pozor aby vam peniaze z prvej tranze stacili na vyplatenie firme. Pretoze hodnota celeho domu nech je 100.000E, daju Vam max 80%, cize 80.000 a mury do 1m je dajmetomu dom dokonceny na 10% co je 8.000 EUR (mne pre zatreseny dom s oknami ohodnotili dokoncenost na 50%, preto tych cca 10% pre mury do 1m). Ak celu prvu tranzu vyplatite firme, za co budu stavat dalej? Zas vam zafinancuju aj druhu tranzu? Radsej si to dokladne preverte.
Odpovedať
@epto nám v banke povedali, ze oni hodnotia, ked bude stavba do 1 metra ako celok, cize aj pozemok a celkova hodnota, nie len to co sa postavilo, cize ked ma pozemok 20 tisic hodnotu a 10 tisic stavba tak by nam mali dat - z 30 tisic - 80-90%.
Odpovedať
@sabipeto K vasej povodnej otazke - hypotekarny uver sa sklada z dvoch zloziek, splatka uroku a splatka istiny. Pri postupnom cerpani sa urok zacina platit ihned po tom co banka pripravi financie (v praxi hned najblizsi termin po podpise zmluvy uz odchadza prva splatka uroku). Istina sa zacina splacat po tom, co sa uzavrie cerpanie uveru.
Odpovedať
zdravím vás, hľadám niekoho kto by mi vedel poradiť....minulý rok si moj prieteľ zobral od PSS medziúver 53.000€ s tým, že to bude použité na hrubú stavbu a vyplatenie jeho úveru. Pani v PSS nám pritom povedala, keď sme to vybavovali, že potom nebude problém to prehodiť na postupné financovanie. A tu je proplém, lebo keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú. Chceli by sme zobrať hypotéku 80.000€ s tým, že vyplatili by sme ten medziúver a ostatné použili na dorábku novostavby. Už som bola aj v jednej banke, ale tam by terajšia hodnota rozostavaného domu nestačila ani na vyplatenie toho medziúveru. Aby som nezabudla dali sme si vypracovať rozpočet na dom. Ten bol vyčíslený na 162.000€. Existuje nejaká banka, ktorá by nám vedela poskytnúť hypotéku s tým, že by sme dokazali zaplatiť medziúver a ešte by nám zostali aj nejaké peniaze na ďalšie pokračovanie v stavbe???
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Zdravím. Vie mi niekto poradiť.. Máme pozemok (vedený ako orná pôda, pred výstavbou sa vyjme 250m na stavbu domu) a zároveň máme peniaze na základy+obvodné múry. Chceli by sme hypotéku na dostavbu + zariadenie (povedzme 60-75 tisíc). Prepokladám že banka nám bude úver uvoľnovať v podobe tranží tzn. 70% z celkovej ceny rozostavanej stavby + 250 metrov ktoré sú určené na výstavbu?? Ide mi len o to aby sme dokázali z tejto tranže zaplatiť veniec, strechu a okná.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň, chcel by som nejakú radu, info .. Chceli by sme stavať doma s tým, že vieme založiť nehnutelnosť banka by nám dala cca 80 000 € ale dom nás víde na 130 000€ odkiaľ čerpať tých 50 000€ ? druhou hypotékou? Nedá sa založiť byt a doložiť banke projekt plus stavebné povolenie, že dom by mal hodnotu cez 160 000€ alebo aj viac ked sa rata s pozemkom .. neponúkli by hned tých 130 000€ ? .. Máte niekto takú skúsenosť ?
Odpovedať
@tom2209 my sme zalozili byt kde sme dostali 80tis a zvysok sme riesili medziuverom. Najlepsie si n a to najst hypotekarnu poradkynu ktora v tom vie behat a poradi vam vo vasej situacii najlepsie. a dnes ti uz banka neda 100% z hodnoty nehnutelnosti nam dali 90%. URcite si najdi poradcu na toto ;)
Odpovedať
Zdravim všetkých. Potrebujem poradiť. Moja situácia: Pozemok mám. Začínam stavať a z vlastných zdrojov to zvládneme pod strechu aj s oknami. Bývame v byte v osobnom vlastníctve a máme ešte aj chatu. Potom by sme chceli HU vo výške cca 80000 eur na dokončenie. Obidvaja pracujeme, príjem cca 1700. Myslíte, že nám banka toľko požičí. Ďakujem
Odpovedať
@brandon512 Podľa mňa požičia. Ale záväzne ti to povie iba banka.
Odpovedať
Profilova fotka
@brandon512 a nie je jednoduchšie predať byt a za hotovosť dostavať?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jankazb Bolo by to riešenie, len dom ešte nebude obývateľný. Pevne verím, že sa s bankou dohodneme. Veď keď čítam situáciu niektorých diskutujúcich, behá mi mráz po chrbte. Bývajú v podnájme, ušetrené minimum a všetko požičať od banky. Podľa mňa je to nezodpovedné a ekonomická samovražda.
Odpovedať
Profilova fotka
@brandon512 ja som predala byť a za financie sa dorobil dom. Podmienka bola že bývame ešte 6mesiacov po predaji v ňom. Zohľadnili sme to v cene. Bolo to crazy ale stihlo sa.
Odpovedať
@jankazb no tak to verím. Keby som veľmi chcel, tak by to išlo. Len máme malé deti a nechcem to komplikovať. A okrem toho HU som chcel zobrať tak či tak. Pri dnešných úrokoch je to výhodné. Pri prvom HU boli úroky cez 5%.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
Ahojte. Dostal som ponuku na postupné financovcovanie stavby rod.domu od SLSP. Stavbu mám po veniec. Aktuálnu hodnotu ponížili o 9000€. Vedel by mi niekto vysvetliť Plán poskytnutia úveru? Čakám ešte odpoveď od VUBčky, tam by to malo byť snád lepšie. Ďakujem za pomoc
Odpovedať
Dobrý deň, možno sa budem pytať to isté ako niekto predo mnou :-)... Ospravedlnujem sa... Ale chcem sa spýtať. Mame pozemok, ktory sme si kupili z vlastnych prostriedkov. Ideme stavať dom, na projekte sa pracuje, projektant je len na začiatku :-). Na hypotéku chceme založiť rodicovsky byt a mozno aj stavebny pozemok, na ktorom sa bude stavať. K hypoteke potrebujem aj projekt domu? Ak ano na co konkrétne? Aby vedeli aku asi hodnotu bide maz budúci dom? Či?
Odpovedať
@alexa1301 pisala som vam správu :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Zdravim vsetkych otazka....Kupil som pozemok z vlastnych zdrojov a postavil hrubu stavbu mury ,okna ,strecha .Dalej budem potrebovat HU ale dom sa este podpivnicil kvoli sklonu pozemku a uz to nesedi podla projektu pri vydany stav povolenia celkova hruba stavba nema jedno podlazie ale teraz dva je vela zmien ktore nesedia podla projektu ,ked chcem zalozit nehnutelnost banka bude hodnotit dom podla projektu alebo ako ked cena domu mala byt cca 70 000 eur a teraz je cez 100 000 eur +pozemok 25000 eur dakujem za radi
Odpovedať
@skin1984 Snáď tieto zmeny nerobíte v rozpore so stavebným povolením? ;-)Tak či tak ich budete musieť legalizovať a banka na ne príde veľmi ľahko=nemožnosť hypo.
Odpovedať
@skin1984 riesil som to nedavno, mal som tiez zmeny oproti projektu, sice nie az take ze jedno podlazie navyse, ale pomenene okna, vacsie, presunute priecky aj v posudku som mal, ze realny stav nekoresponduje s projektom. ziadny problem pri vybavovani hu s tym nebol a hodnotnili realny stav stavby. ale vravim nemal som podlazie navyse tak neviem
Odpovedať
Profilova fotka
@ricir pred vydanim stav povolenia bol projekt dodany podpivnicenia ale ciastocne podpivnicenie ,nakoniec kvoli vyske je teraz cely dom ,okna su niektore zrusene podla projektu ,strecha o 4° vysia ,a strop mal byt priznany ale dal sa dreveny ( dreveny strop pochodzkovy ) celkovy dom sa vyvisil od povodneho terenu o 60 cm kvoli pivniciam ...neviem co ako ale to by nemal byt problem taketo zmeny ,,,?
Odpovedať
Profilova fotka
@skin1984 zmeny voči projekty v tom, že ste presunuli okná, či dali menšie alebo väčšie okná, alebo nejaké dodali alebo zrušili, alebo posun priečok (nie nosných samozrejme), či zvýšenie sklonu strechy, ... to sú všetko zmeny, ktoré hypotéku a ani vydané stavebné povolenie nijako neovplyvňujú - tieto zmeny však musí stavebný dozor zaznačiť do projektovej dokumentácie, ktorá bude predkladaná stavebnému úradu ku kolaudácii domu. Avšak tá zmena, čo sa týka podpivničenia, tak v tomto prípade je potrebné požiadať o vyjadrenie stavebný úrad, pretože je to zásadný zásah do vydaného stavebného povolenia. Toto je vec, s ktorou môže/nemusí mať banka problém. Ak však doložíte vyjadrenie stavebného úradu, tak pre banku to bude už v poriadku a s hypo problém nebude.
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 dakujem pekne .Tak komunikovat stav dozora ktory vobec nebol na stavbe haa a z nim to dat dokopy a nasledne is na stav urad .Alebo ihned urobit projekt len na to podpivnicenie existujucich zmien ...? Kamarat to urobi ako sa dolozovalo pred vydanim stav povolenia ciastocne podpivnicenie
Odpovedať
Profilova fotka
@skin1984 v tomto neviem naozaj poradiť, či to riešiť projektom alebo za pomoci stavebného dozoru, na toto už študovaná nie som :-D. Skúsiť sa asi poradiť s kamošom a určite dohodnúť čo a ako so stavebným dozorom, on predsa dáva svoju pečiatku na niečo, čo by mu malo sedieť a zodpovedá za to, takže určite by som ho oslovila a nech sa vyjadrí.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Dobry den, chcela by som sa informovat. Ideme stavat novy dom a mame vlastny pozemok aj so starsim domom hodnota cca 60tisic. Ten by sme chceli zalozit aby sme z banky dostali peniaze na hrubu stavbu. Nasledne by sme chceli cerpat uver na buducu hodnotu noveho domu. Toto je mozne len v tranziach alebo je moznost aj jednorazoveho cerpania? Dakujem za info.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Jedna laicka otazka, ale predsa - kolko si je mozne realne maximalne poziciat? Ak budeme ignorovat bonitu klienta. Povedzme, ze LTV hodnota je 80%. Znalec ohodnoti sucasny pozemok a mury do 1m na 100 000 (=vlastne zdroje). Znalec taktiez ohodnoti buducu cenu nehnutelnosti po dokonceni na 300 000. Pozicia banka teda maximalne rozdiel medzi sucasnou a buducou hodnotou, t.j. 200 000? To by bolo LTV 66%. Alebo pozicia banka 80% z odhadnutej ceny nehnutelnosti, tj. 240 000? Nezavisle od toho, ze podla znalca na dokoncenie staci uz len 200 000? Dakujem.
Odpovedať
@manuskaaaa ak všetko bude pre banku v poriadku tak dostanete Max 70 až 80% z hodnoty domu s pozemkom. Za to začnete stavať pokiaľ vám financie vychádzajú a následne dáte hrubú stavbu oceniť plus hodnota budúcej stavby. Tu začnete čerpať tranze a prvá bude opäť cca 70% z ceny hs a takto ďalej až po poslednú tranzu. Ja plánujem stavať podobne a tiež mám iba pozemok
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?