Novy cenník SSE na rok 2017

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, chystal som sa, ze prejdem na dvojtarif DD5 (po novom DD3), kedze mam elektricke kurenie aj bojler. Ale nech pozeram ako pozeram, dvojtarif sa uz neoplati podla toho cennika vobec nikomu, ci ma spotrebu 200 alebo 2000 kWh za mesiac. Neviem, ci na to zle pozeram, alebo co :-) Mozno tak DD2, ak by som vodu zohrieval len cez noc a kuril akumulackami (co ale nemam), by este ako tak mohla mat vyznam. Ale DD3 je uplne mimo. Aj som sa pytal na SSE, ci nespravili niekde chybu - vraj nie :-) Ratam spravne ? Dik
Odpovedať
@jarosujo to kedy sa ti vyplatí či nevyplatí dvojtarif , záleží od pomeru spotreby VT a NT ja mám VT len 5% a pre moju spotrebu mám dvojtarif lacnejší zatiaľ u SE Predaj , pre SSE distribúciu, distribučné poplatky sú rovnaké pre D1 i D3 pri 3f Hl. ističi Odpočet pri SSE sa môže nahlásiť emailom či telefonicky ak nikto neodpíše, pokiaľ cena energie dražela bol som rád ak bol odhadom odber vyšší , teraz ale lacnie
Odpovedať
@jozopan Zatial mam len odsledovane, ze DD2 zapina NT o 20:00. Prave cakam v SSE, idem to zmenit na DD1 :-) Kaslem cely dvojtarif.
Odpovedať
@gashtaan tak jak píšu odhadom. :-D Mňa by skôr zaujímalo či to že spotrebitelia nevedia koľko budú platiť, lebo oficiálne to ešte nevieme, či to vlastne nie je porušenie práv spotrebiteľa. Lebo doteraz vždy bolo že ak sa menili ceny energií, tak to bolo známe pred tým ako to nadobudlo účinnosť.
Odpovedať
@majkoj ,ty prepáč mne,že som si dovolil ti oponovať..tá "mesačná platba za jedno odberné miesto" nemá nič spoločné s distribúciou.Za tú platíme,ako som včera uviedol,v "tarife za distribúciu". Ten stály plat je schválený a povolený URSO .Je to jedna z dvoch zložiek ceny elektriny.Ani URSO ho ľuďom nijakým spôsobom nevysvetľuje ani nezdôvodňuje.Mal by si ich ísť poučiť :-D.Je to spôsob,ako sa dá legálne navýšiť cena elektriny.U domácnosti so spotrebou 1609 kWh/rok v tarife DD1,ten stály plat 165,24eur ročne cenu elektriny(0,1026816e za kWh) presne zdvojnásobí.. P.S..budú akceptovateľné pre teba pojmy v cenníkoch URSO a SSE ?
Odpovedať
@jaropetrik a čo to je teda? podľa teba je to poplatok za nič? A čo stĺpy, trafo stanice, elektromery, tých pár desiatok tisíc km drôtov je nič?
Odpovedať
Mozno som nieco nespravne pochopil, lebo som kdesi cital, ze na zapadnom slovensku budemem mat vysoke fixy za elektrinu. Ale ked to porovnam, tak napr. ZSE ma fix 0,78EUR (s DPH) a SSE 3,825 eur BEZ DPH. Rocne to je rozdiel takme 100 eur resp. takmer 200%. Zrejme na strednom slovensku budu pozlatene stlpy a vedenie tiez :) A cena za kWh je naopak na zapadnom slovensku vyssia - 0,0822 : 0,0584.
Odpovedať
Profilova fotka
@jaropetrik o com prosim stale tocis ? mas dve zlozky FIXu, jednu ti dava distribucna spolocnost, druhu ta co ti dodava elektrinu. Polozka co dava distribucna splocnost sa pri 3f istici nasobi x3. Ta polozka sa oficialne vola "platba za prístup do distribučnej sústavy" mas to v ceniku : Mesačná platba za odberné miesto (OM) platí pre OM vybavené jednofázovým hlavným ističom. Pre OM vybavené trojfázovým ističom sa výška platby za prístup do distribučnej sústavy určí ako trojnásobok ceny za OM.
Odpovedať
@majkoj mne namerali prvy rok tiez nejake hausnumero. Bolo to za plyn a nauctovali mi o 300 eur nedoplatok. V skutocnosti som mal 80 eur preplatok. Najskor tvrdila, ze to im odpoctar tak nahlasil. Potom, ze to odhadli. Proste odhad im vysiel na dvojnasobok realnej spotreby. Ten vzorec na odhad by ma celkom zaujimal, ale nedokazala mi ho odprezentovat :).
Odpovedať
Profilova fotka
@joxe to som chcel aj ja, odpoved bola "to my nie, to pocitac " :)
Odpovedať
@stastnyjim ,sprivatizované stĺpy,trafá,rozvodne a káble sú financované z tarify za distribuované množstvo elektriny za každú kWh v VT a NT.Takisto za straty pri distribúcii platíš z každej odobratej kWh.Na faktúre máš tiež vyčíslené náklady za prevádzkovanie systému.Btw,kedysi som pozeral ročnú uzavierku SSE.Jednoduchým prepočtom som zistil,že keby sa zvýšili mzdové náklady ich zamestnancom o 100%,aj tak by boli v zisku.Tomu sa hovorí,že sú to sliepky,ktoré znášajú zlaté vajcia. @majkoj ,"platba za prístup do distribučnej sústavy"..to zdôvodnenie akcionárov je protiústavné.Tak rozhodol Ústavný súd 22.6.2016.Nie ja.To je ako keby si musel platiť za vstup do supermarketu.Ale keď to akceptuješ a ti to vyhovuje.. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jaropetrik kriste pane, ten poplatok sa momentalne tak vola v cenniku, vo vyjadreniach URSO atd. Ked sa ma niekto nan pyta tak ho pouzivam. Takze ja tu niekomu vysvetlujem ako je to s tou cenou a ty sa tu riesis protiustavnost nazvu poplatku :). Ozaj prinosne k debate a odpovedi na otazku.
Odpovedať
prosim Vás, tiež som z toho debil. Vie mi niekto vyčísliť cenu za kWh v silnej a slabej prevádzke v dvojtarife DD5 od VSE? Lebo ja to nedokážem :( Jedno čo viem, je odrátať si z elektromera hodnotu v silnej a slabej prevádzke.. veľká vďaka
Odpovedať
Článok sa načítava...
@majkoj ,takže ešte raz a naposledy..poplatok za prístup do distribučnej siete-G komponent,ktorý sa protiústavne účtuje medzi výrobcom a distribútorom nemá nič spoločné so stálym platom pre obyvateľstvo za odberné miesto.Tak sa vôbec nevolá v žiadnom cenníku pre domácnosť.Ani vo vyjadreniach URSO.Tak si nevymýšľaj.To,že máš tu 10150 príspevkov,ešte neznamená že musíš mať vždy pravdu :-) @stanno ,šak si vynásob koncové ceny z cenníka VSE so spotrebovanými kWh,pripočítaj k tomu ročnú platbu za odb.miesto.Potom to vydeľ spotrebovanými kWh a dostaneš skutočnú platbu za 1kWh.Keď máš dve sadzby tú ročnú stálu platbu rozdeľ alikvotne,pomerne podľa spotreby v jedn.sadzbách NT a VT. Čím viac elektriny spotrebuješ,tým ťa menej bude stáť 1kWh.Takže distribútor ťa nepriamo nabáda k čo najvyššej spotrebe aj keď na svojich stránkach tvrdí pravý opak.
Odpovedať
Profilova fotka
@jaropetrik Nuz dobre tak co stoji napisane v ceniku SSE ?, vyznacil som to pre teba farebne. Takze kto si vymysla ? :)
Odpovedať
Profilova fotka
@jaropetrik A tu mas z originalu rozhodnutia URSO:
Odpovedať
@majkoj ,máš pravdu,je to tam uvedené,ale opakujem,so stálou platbou to nemá nič spoločné..to je len ich zdôvodnenie tých 165eur ročne pre každého kto je ich klientom.Ako som skôr uviedol za vstup do obchodu sa neplatí a straty,jalový prúd,nespotrebovaný prúd,na to sú iné položky..
Odpovedať
Profilova fotka
myslim, ze tu je uz akykolvek komentar, ci pokus o vysvetlenie uplne zbytocny... :-S
Odpovedať
@jaropetrik niekedy je mlcat zlato :-D Tak sa vôbec nevolá v žiadnom cenníku pre domácnosť.Ani vo vyjadreniach URSO.Tak si nevymýšľaj.To,že máš tu 10150 príspevkov,ešte neznamená že musíš mať vždy pravdu máš pravdu,je to tam uvedené,ale opakujem,so stálou platbou to nemá nič spoločné.. A ked sa preukaze, ze to nie je to iste, ako platba za vstup do obchodu, tak pride urcite dalsi "argument"
Odpovedať
@joxe ,nevedel som,že si advokát majkoj.A zároveň aj advokát akcionárov distribútorov elektriny.Asi ti uniklo,že cena energií posledné roky v Európe klesá.U nás za posledné roky stály plat pre domácnosti stúpol v priemere o 225% a nočný prúd,ktorý by zostal nevyužitý stojí najnovšie iba o 21,5% menej ako VT.Pred pár rokmi NT bola presne polovičná z VT.Ale keď vám to takto vyhovuje,ja s tým nič neurobím ;-(
Odpovedať
@jaropetrik neviem ako je to s cenou za distribuciu za posledne roky v europe. Neobhajujem nikoho, len som si precital tvoje "argumenty" a napisal som, ako to na mna posobi. Ved si to po sebe precitaj - v priebehu jedneho dna si sam sebe protirecil.
Odpovedať
@joxe odkiaľ máš také ceny pre SSE- distribúciu? poplatok za OM pre 1 fáz. je 2,825 Eur, pre 3 fázový hl. istič 8,475 Eur bez DPH k tomu sa pripočíta poplatok za OM od dodávateľa sil. elektriny 0,85 Eur bez DPH, schválne píšem všetko bez DPH aby každý mohol porovnať podľa minulej faktúry jednotlivé položky
Odpovedať
@duzu Aj mne dnes v SSE povedali, ze za 3-fazovy istic je pausal nieco vyse 11 euro mesacne, co by sedelo s tvojimi cislami.
Odpovedať
@jaropetrik prosím ťa vysvetli ktoré položky zdraželi oproti minulému roku v SSE distribúcii a ktoré u jednotlivých dodávateľov, ale podľa cenníka platba za OM a za MWh a kam by si tak chcel od ních odísť? na Mars? zbytočne sa rozčuľuješ čo je kde inde, bojuj za to aby to bolo výhodné u nás , len prosím spisovným slovenským jazykom.
Odpovedať
@jarosujo to je vždy menej ako bolo vlani 12,52 Eur bez DPH za D5 3.fázový len distribúcia pozerám vl. faktúru
Odpovedať
@duzu stredoslovenska distribucia ma fix a aj samotna SSE ma fix.Tie by sa mali spocitat dokopy. mozno som nieco nepsravne pochopil. https://www.sse.sk/buxus/docs/dokumen... DD1 3,8250 https://www.sse-d.sk/buxus/docs/dokum... strana 21: C1-N: 2,825 (x3) eur za mesiac = 8,475 Dokopy: SSE + SS-Dis = 3,825+8,475=12,3. S PDH = 14,76 Napr. ten poplatok, co ma SSE 3,825 bez DPH je u ZSE 0,78 aj s DPH.
Odpovedať
@duzu OM od dodávateľa sil. elektriny nie je 0,85 Eur bez DPH ale 3,8250 bez DPH. Aspon podla aktualneho cennika SSE. Ale nie som si uplne isty, ci spravne rozumiem tomu cenniku :).
Odpovedať
@joxe a prečo máš stále najdrahšieho dodávateľa SSE a.s. ? ty si tam privarený ? v SE Predaj je OM len 0,85 Eur
Odpovedať
ja mam ZSE :). Len som to porovnaval.
Odpovedať
Profilova fotka
@joxe nieco ti tam nesedi pevna cast pri sse dodavke je 1€ bez dph preco pocitas s 3,825 ? Vysledny poplatok by mal byt 11,37€ podla mna. http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Ag...
Odpovedať
@jaropetrik si si istý, vieš dať dôkaz, sme na internete, môžeš pripnúť dôkaz. Pokiaľ ja viem, tak je to z tarify za prístup do distribučnej sústavy. straty pri distribúcii sú snáď jasné - koľko sa v danej sekunde vyrobí - koľko sa v danej sekunde spotrebuje v celej SR = straty, keďže na Slovensku vyrobenú elektrickú energiu neskladujeme. A na Slovensku na rozdiel od iných štátov si môžeš mínať elektriny kedy ty len chceš a koľko len ty chceš a preto tu tie straty budú, či sa nám to páči alebo nie. tarifa za prevádku systému (TPS) - Tam sa dotuje výroba elektriny z OZE a KVET, ťažba uhlia a z neho vyrobenej elektriny a činnosť OKTE. A tá podpora ťažby uhlia a výroba elektriny z neho je najskôr potiústavná. Tam môžeš nasmerovať svoj hnev. Jedna žaloba z roku 2015 proti ZSE Energia, SSE, VSE kvôli TPS už leží na bratislavskom súde. A v 2016 išla aj sťažnosť na Európsku komisiu proti dotácii hnedého uhlia ktoré je spaľované v Novákoch. Ak si myslíš že tarifa prístup do distribučnej sústavy je protizákonná alebo protiústavná, skús osloviť nejakú mimovládku, napr. http://www.eicp.sk/ , ktorá sa takýmito vecami zaoberá a ak je to pravda, tak určite podniknú nejaké právne kroky.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?