Musí byť istič k vývodu 380V v kuchyni?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte modraci :-), neviete mi poradit s elektroinstalaciou do kuchyne? Nas developer tvrdi, ze nie je standard k vyvodu 380V v kuchyni davat istic so spinacom - momentalne to v byte (viac menej holobyt) nemame ... Na druhej strane kuchynske studio - resp. ich elektrikar nam tvrdil, ze by to malo byt, lebo oni inak nemozu napojit sklokeramicku dosku... :-S :-S :-S Neviete ci to tam musi byt, alebo nie? Dakujem za radu ;-).
Odpovedať
@madyyyyy ...a basta! Správne...
Odpovedať
@dedo758 @madyyyy @volt @zuzkut Len maly detail. Distribucia bude pytat reviznu spravu len na pripojku, nie na celu instalaciu v byte. Takze v krajnom pripade by stacilo urobit novy privod a natiahnut kabel k doske. Ale ja osobne som zastanca kompletnej rekonstrukcie ako napisal @madyyyy
Odpovedať
indučná varná doska je na 2 fázy (400 V), treťou sa dá pripojiť el rúra. Kábel z ističa v rozvádzači sa ukončí vo vypínači pri doske (môže byť aj schovaný), z vypínača idú dve fázy + PE + N na dosku a jedna fáza + PE + N na rúru. Vypínač vypína dosku spolu s rúrou od elektriny.
Odpovedať
@madyyyyy @zuzkut @dedo758 nech si skusi pozriet varnu dosku z nizsim vykonom ktora je na 220V alebo nech si to da prerobit ako radite. Konecne je to normalna odpoved.
Odpovedať
@dedo758 @madyyyyy @volt @romi29 @tortna @filipe1 Velmi pekne dakujem za rady - pochopila som:) Kedze budeme v niektorych miestnostiach prirabat zastrcky, prerabat svetlo a aj tu skrinku poistkovu musime menit (lebo je to taka stara cierna podivna), tak to uz spravime cele. Vdaka moc, uz nebudem za blbu pred elektrikarom a vypytam si, co treba:) Pekny den, z
Odpovedať
@romi29 Predpokladám, že nová prípojka od hl.ističa už bude 3 žilová a musel by ju zapojiť v TN-C. Potom by musel uzemniť bod rozdelenia v RD, aby mohol pripojiť kábel na dosku (5x2,5) v TN-S, alebo to zapojiť všetko v TN-C, čo sa mi zdá škoda. Podľa mňa, ak robím novú prípojku k varnej doske, už by som prerobil pri tej robote inštaláciu v kuchyni, ktorá je v bytoch nepostačujúca na terajšie spotrebiče, popri tom sa robí aj jadro (kúpelňa, WC), predsieň a to je v podstate najväčšia položka z celkovej rekonštrukcie celého bytu. Samozrejme, dá sa aj tak, ako si spomínal, ale rekonštrukcia celého bytu ich skôr, či neskôr aj tak čaká a tak je to škoda nevyužiť pri jednom rozbíjaní bytu...
Odpovedať
@zuzkut V každom prípade, kým začneš prerábať, zisti si, či Ti trojfázovú prípojku povolia. Niekedy povolia v bytovom dome prvému, druhému, možno tretiemu, štvrtému a ďaľším nepovolia. Aby si zbytočne nerobila prípojku.
Odpovedať
@volt ale ved som napisal, ze ja osobne som za kompletnu vymenu rozvodov :-)
Odpovedať
@tortna osobne som sa uz stretol s doskami, ktore sa pripajaju trojfazovo, pretoze ich prikon bol viac ako 2x16A. Co ak si zakaznik k takej doske este kupi ruru s prikonom 3,5kW ? Cize s takou kabelazou by som bol opatrny.
Odpovedať
@romi29 áno, môže to byť aj inak, napísal som najpravdepodobnejšie riešenie. Predpokladá sa väčšinou, že k dispozícii je pri doske aj el rúra. samozrejme môže sa to riešiť aj separátne doska - rúra. Každopádne pevne pripojený spotrebič musí byť bezpečne odpojiteľný od napájania. a ak sa to nerieši zásuvkou, musí byť vypínač. teda môže bať napr doska cez vypínač a rúra cez zásuvku.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu čo??? ]-( pripojenie varnu dosku zo združeného napätia 380 V na 1 fázové je neprípustné !!!! Je to kompletná desymetrizácia čo spôsoby 100 % prudovu nesymetriu v sieti ! A nieje možne matematický sčítať fázory napätia trojfázovej sustavy do jednofázovej (matematicky ani fyzikálne ) ! Ono sa to napojiť aj da ale sa musí prerobiť vnútorne zapojenie , pri ktorom sa stráca záruka. A to neodporučam robiť. :-o :-o :-o
Odpovedať
@projektant_elektro čo si ty vlastne študoval?všetke el. spotrebiče ktoré existujú sú plne funkčné na pripojenie na jednu fázu. čo je pojem fázor napätia?fázový posun v trojfázovej sústave? názov "fázor" v elektrotechnike neexistuje, vôbec neviem čo si tým chcel povedať. veta " nie je možné matematicky sčítať fázory napätia trojfázovej sustavy do jednofázovej (matematicky ani fyzikálne)" ,je nezmysel, čo vlastne chceš sčítať?výkon, napätie,prúd?žeby niekto vymyslel nový ohmov zákon?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@projektant_elektro doska nie je tocivy stroj, ide pripojit aj na jednu fazu, akurat je problem samozrejme s vysokym prudom. Tusim sa vacsina dosiek pripaja na fazy dve, nie tri. Aka desymetrizacia? Ake scitavanie napati? Co to projektujes vlastne?
Odpovedať
:-D :-D :-D paci sa mi, ako podaktori jedinci po prestudovani "elektroinstalace v dome a na chalupe" nadobudaju dojem, ze su top v triede, ale OK, aspon to myslia dobre. Potom je tu este nadtrieda projektantov, ako ajhla tento o tri prispevky vyssie, od ktoreho som tu zatial normalny prispevok necital, sama voda...Nic v zlom, kazda rada je dobra, ale nerobme tu prosim z jednoduchych veci jadrovu fyziku a nestrasme zbytocne ludi. Krasny vikend vsetkym
Odpovedať
@duzu fazor v elektrotechnike neexistuje?
Odpovedať
@duzu vsetky elektrospotrebice ktore existuju su plne funkcne na pripojenie na jednu fazu?
Odpovedať
@duzu vektorovy sucet napati v 3f sustave je 0 , aj prudov
Odpovedať
@kriloter nachytal si ma na slovíčkach, nie je správne časový priebeh napätia?okrem točivého stroja 3-fázového všetke, to že je súčet v 3F rovný nule nemá nič spoločné s funkciou indukčného sporáka,pri ňom je dôležitý výkon a ten je pri konštantnom napätí závislý na veľkosti prúdu, to je problém v bytoch na 7kW potrebuješ min 32A istič, v rodinnom dome ktorý môže mať hl. istič 35A nie je problém pripojiť ho i na jednu fázu, no lepšie je sieť zaťažiť rovnomerne na 3 fázy, ja mám doma na jednu fázu rúru a na 2 sporák, žeby sa indukcia zapojovala na 3 fázy do trojuholníka neviem, to je výhoda len pre väčší 3-fázový motor, pri združenom napätí je potrebný menší prúd, ako súčet prúdov v jednej fáze pri zapojení do hviezdy, aký ďalší spotrebič potrebuje 3fázy netuším?
Odpovedať
Profilova fotka
Duzu nepis uz nikdy nikomu nic a ani nic nikomw prosim nerad lebo to pojem o elektrotechnike ani nemas a ak mas problem mozme si to osobne vysvetlit pod dozorom vysokoskolskych pedagogov ak chces. A myslel som si ze to je seriozne forum ale vzdy sa najdu dementi ktory rovia veci nespravne a radia uplne blbosti aby si urobili reklamu...sklamal som sa a odchadzam z fora:-( a je smutne ze ludia pocuvaju a nechavaju si radit od osob ktory napise ze je revizny technik atd.zo ja som rovno prezident ale nechajme to uz tak ale duzu 98% tvojich rad su uplne nezmyselnosti ktore dokonca ohrozuju zivot cloveka daj si nazom v zivote pozor !
Odpovedať
Duzu citujem ťa "lepšie je sieť zaťažiť rovnomerne na 3 fázy, ja mám doma na jednu fázu rúru a na 2 sporák" takze toto zapojenie je podla teba rovnomerne? si expert vazne, a na tretej mas asi zapojene 3 bodovky v kuchyni či?
Odpovedať
Profilova fotka
@jano2007 Ja som to pochopil tak, že na 1 fázu ma zapojenú rúru a na druhú a tretiu fázu sporák. Teda dve a dve ohrievacie platne na jednu fázu. Ak by to tak mal zapojené, tak je to podľa mňa rovnomerne.
Odpovedať
@jano2007 tebe má sporák koľko zon? mne 2 a +1 je koľko? @jamk1 aspoň jeden čo vie počítať
Odpovedať
@projektant_elektro ty si zmeň nick projektant ničoho čo si to vlastne študoval? pripojenie varnu dosku zo združeného napätia 380 V na 1 fázové je neprípustné !!!! to sa akože nedajú rozdeliť?ved to nezapojíš do trojuholníka 3 fázy, ale do hviezdy,každý okruh na jednu fázu
Odpovedať
Ahoj. Varné desky jsou rozděleny do čtyř zón. Každá varná deska je z výroby zapojena tak, že jsou pevně paralelně propojeny dvě zóny ( plotýnky ). Čili pro napájení je potřeba přivést k desce 2 různé fáze a vodič PE a N. Zde stačí jištění 16A jističem. Kde není třífázový proud, je možnost obě dvojice opět propojit paralelně ( čili už budou všechny 4 varné zóny paralelně zapojené ) a pak k napájení stačí pouze jedna fáze + PE + N ale už bude potřeba jistič 32 A a vodiče min. Cu 3 x 4mm. Toto řešení je ale totální nouzovka, protože to bude přesahovat možnosti jednofázové domovní přípojky. Klasické a typické zapojení je, že se k desce přivede třífázový kabel, na 2 fáze se zapojí varná deska a na třetí fázi el. trouba. Pak stačí kabel Cu 5 x 2,5mm a jistič 3 x 16 A.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@praoteccech ked sa na Cu 5x2.5mm kabel a na istic 3x16A zapoji ta indukcia na dve fazy a na tretiu rura, ostava tam este nejaka rezerva? napriklad na umyvacku :-D
Odpovedať
@johnyfly1 no niekedy v 9 triede sa účí Ohmov zákon P=U.I 230.48=11040 takže na to môžeš pripojiť 11 kW
Odpovedať
no mozno pokial by bolo zatazenie rozlozene rovnomerne mozno hej ale mne sa jedna skor o to ze dve fazy potrebujem na indukciu 7,4kw...a na zvysnu fazu by som chcel ruru 3,3kw a umyvacku 2,4kw...coz si myslim ze na tu jednu fazu je toho privela :-| zial kable tahali predchadzajuci majitelia a lamem si hlavu ako to zapojit aby to bolo spravene, len najhorsie je ze dotiahnut dalsi kabel je uz nerealne :-( alebo niekto nejake napady?
Odpovedať
Profilova fotka
jednoducho - zapoj ruru (3.3kw) a umyvacku (2.4kw) na 1 fazu a vysvetli zene a isticu, ze naraz sa moze pouzivat len 1 spotrebic, tzn bud rura alebo umyvacka. Neviem ako casto pecies, ale myslim ze by to mohlo byt akceptovane
Odpovedať
@johnyfly1 Ahoj. Bohužel, nic světoborného nejde vymyslet. Jednak podle normy má mít trouba svůj vlastní jistič a myčka také svůj. Z toho vyplývá, že by k jednomu spotřebiči ( z těch dvou ) měl vést kabel od samostatného jističe z rozvodnice. Pokud to nelze realizovat, tak je potřeba si pohlídat střídavé zapínání těchto dvou spotřebičů ( viz mgx ), nebo pouze pro myčku natáhnout prodlužovačku z nějaké blízké zásuvky. Tam si ale opět budete muset pohlídat, aby na tuto větev nebylo v provozu více spotřebičů s celkovým výkonem přesahujícím hodnotu danou jističem. PS Já jsem v tom předchozím příspěvku psal jistič 3 x 16 A, ale měl jsem na mysli 3 ks jističů po 16 A. Kdyby se tam instaloval třífázový jistič, tak při poruše na jedné fázi by to odstavilo všechno, co by bylo napojeno na těch třech fázích. PPS. Možná by se mohla myčka napojit i na některou fázi indukce, kde se budou méně využívat některé plotýnky. Málokdy všechno jede současně. Navíc je dosti pravděpodobné, že se myčka zapíná až po přípravě oběda a jeho konzumaci. Čili pravděpodobnost současného zapnutí myčky a indukce je menší, jak současné zapnutí myčky a trouby, ve které bude manželka péct buchty. :-D
Odpovedať
@duzu ja som do 9 nechodil ale to mi ako ohmov nepripada (u=r*i)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?