Vyrobte si domáce žihľavové hnojivo pre bohatú úrodu

  • 22.06.2023

Ak sa chcete tešiť z bohatej úrody v záhrade, nemusíte sa spoliehať len na komerčné hnojivá. Napríklad z takej žihľavy si môžete jednoducho vytvoriť organické tekuté hnojivo, ktoré pôsobí rýchlejšie ako kompost alebo maštaľný hnoj. V tomto článku si vysvetlíme, ako si vyrobíte domáce žihľavové hnojivo.

Zapamätajte si:

Kvasený rastlinný výluh zo žihľavy obsahuje nielen dusík, fosfor a draslík, ale aj cenné prvky ako zinok a železo, stopové prvky a ďalšie látky. Tieto výživné zložky podporujú rast a zlepšujú obranyschopnosť vašich rastlín.
domáce žihľavové hnojivo
Zdroj: iStock

Ako vyrobiť domáce žihľavové hnojivo?

Postup na výrobu žihľavového hnojiva je skutočne jednoduchý a najmä ekonomicky výhodný. Hlavnou zložkou je žihľava, ktorá vám pravdepodobne rastie v záhrade alebo na neďalekej lúke a voda.

Budeme potrebovať:

  • rukavice,
  • veľkú nádobu (najlepšie s vekom),
  • žihľavu,
  • vodu,
  • tyč na mlátenie.
žihľavový výluh
Zdroj: iStock

Krok 1: Nazbierajte žihľavu

Začneme tým, že si nazbierame žihľavu. Mladé žihľavy, ktoré prudko rastú, sú na výrobu hnojiva najvhodnejšie. Najlepšie je zbierať ich na jar, skôr než rastlina zakvitne. Ideálnym obdobím na zber je apríl a máj. Ak ste to nestihli, nevadí – stále ju môžete nazbierať neskôr, no hnojivo bude o niečo menej účinné.

Dôležité je nasadiť si pred zberom žihľavy ochranné rukavice. Zíde sa vám aj tričko alebo sveter s dlhými rukávmi, ktoré vás ochráni pred popŕhlením.

Pri trhaní si môžeme pomôcť aj nožnicami na bylinky, no hravo to zvládneme aj bez nich. Rastlinu sa snažíme odtrhnúť bez koreňa. Nazbierame si toľko žihľavy, aby sme ňou naplnili nádobu aspoň do tretiny. Čím viac žihľavy natrháme, tým bude hnojivo silnejšie.

Ako sa zbaviť pásavky zemiakovej

Prečítajte si tiež:

Ako sa zbaviť pásavky zemiakovej

Krok 2: Posekajte žihľavu

Nazbieranú žihľavu položíme na trávnik a začneme po nej mlátiť tyčou alebo iným nástrojom. Prípadne ju môžeme nasekať. Potrebujeme ju rozbiť, aby sa z nej ľahšie uvoľnili výživné látky.

Náš tip:

Ak vyrábate iba malé množstvo hnojiva na vyživenie izbových rastlín, môžete na rozbitie žihľavy použiť kuchynský mixér. Hnojivo vám odporúčame umiestniť v záhrade alebo na balkóne, pretože po niekoľkých dňoch začne zapáchať.

Krok 3: Zmiešajte žihľavu s vodou

Žihľavu vložíme do nádoby alebo suda. Je dôležité, aby bola nádoba nekovová. Pridáme odstátu vodu a premiešame ju so žihľavou. Hladina vody by mala byť približne 10 cm pod okrajom. Nádobu zakryjeme a zmes necháme odstáť približne 1 mesiac. Počas tohto obdobia ju aspoň raz týždenne premiešame.

Krok 4: Hnojenie

Po 4 týždňoch sa nám vytvoril silný výluh, ktorý môžeme používať ako hnojivo pre rastliny v záhrade. Výluh zriedime s vodou v pomere 1:10 a polievame ním rastliny pri koreňoch. Žihľavový výluh obsahuje veľa dusíka a je vhodné ním rastliny polievať najmä v období rastu.

Použite ho raz týždenne na hnojenie zeleniny – obzvlášť paradajok, hlúbovín či ovocných alebo okrasných kríkov. Nikdy ním nehnojte cibuľu, cesnak, hrach a fazuľu. Ak ním chcete hnojiť izbové rastliny, robte to len v malých dávkach.

Aké sú výhody žihľavového hnojiva?

Žihľava ľahko prijíma živiny a minerálne látky z pôdy, a potom ich ukladá vo svojich listoch. Vďaka tomu je bohatá na živiny, ktoré sú potrebné pre určité rastliny. Listy žihľavy obsahujú množstvo vitamínov, dusík, vápnik, železo, horčík a selén. Všetky tieto látky podporujú zdravie rastlín a stimulujú ich rast.

Rastliny majú rovnako ako ľudia imunitný systém, ktorý treba posilňovať. Práve žihľava obsahuje zlúčeniny prospešné nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre zdravie rastlín. Preto sa rastliny ošetrené týmto hnojivom stávajú menej náchylné na určité choroby. Zdravé rastliny so silným imunitným systémom sú tiež menej napádané škodcami a lepšie znášajú sucho, teplo či iné nepriaznivé podmienky.

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Barbora Kňazovčíková

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku