Zariaďte si štýlový balkón s našimi tipmi

  • 19.09.2022

Štýlový balkón je neodmysliteľnou súčasťou mnohých moderných bytov. Tí, ktorí ho majú, si pochvaľujú nielen možnosti pohodlného sušenia prádla, ale aj príjemné chvíľky relaxu – napríklad po práci či náročnom dni. Balkón je miesto, ktoré vám môže poskytnúť dokonalé útočisko pred starosťami bežného života. Dýchate čerstvý vzduch, užívate si nerušené okamihy s knihou či kávou v ruke, no pritom ste stále v pohodlí vášho domova.

Ako zútulniť bežný balkón tak, aby ste ho pretvorili na prívetivý priestor, v ktorom sa budete cítiť pohodlne? Zariaďte si štýlový balkón s našimi originálnymi tipmi.

Farby

Biela je overenou klasikou, no ak si svoj balkón plánujete zútulniť, skúste ho najskôr vymaľovať. Trendy sú neutrálne farby ako sivá či krémová, no veľmi štýlovo a pozitívne pôsobia aj pastelové odtiene ružovej, zelenej, žltej či fialovej. Farby sú vecou vkusu a ak chcete experimentovať skôr s doplnkami, pokojne ostaňte aj pri obyčajnej bielej.

Sedenie

Či už máte balkón štandardnej veľkosti alebo čosi rozsiahlejšie, sedenie tam jednoducho patrí. Malý stolík, kam si položíte kávu či noviny a k tomu jedna či dve stoličky. Paletové sedenie je rovnako vhodnou voľbou. Umiestnite ho do rohu na jednu stranu balkóna a zvyšný priestor efektívne vyplňte stolíkom a rôznymi doplnkami. Veľmi obľúbenými sú aj závesné kreslá. Pri menších balkónoch však musíte dbať na správny výber veľkosti, aby kreslo nezabralo zbytočne veľa priestoru.

Odporúčame:

Zapojte sa do diskusie v najväčšom diskusnom fóre o bývaní na Slovensku v časti „Balkón“
Radostná mladá žena cinká pohármi s lahodnými kokteilmi s priateľkou, s ktorou trávi čas na vyzdobenej terase

Textílie

Textilné doplnky rôznych štruktúr a tvarov dodajú vášmu balkónu tú správnu atmosféru pohodlia a útulnosti. Využite podsedáky na stoličky, dekoračné vankúše či deky. Ak ste siahli po bielej stene, farebné textilné doplnky váš balkón efektívne osviežia. Spestrením môže byť aj koberec.

Ak máte balkón bez možnosti uzatvárania, vyberajte koberec z materiálu, ktorý je vhodný do exteriéru, aby sa vám zbytočne nezničil vplyvom poveternostných podmienok. Nezabúdajte ani na všetky ostatné textilné doplnky, ktoré treba vždy pred dažďom či vetrom dobre ukryť. Na tento účel sa výborne hodí malá komoda.

Letné raňajky na balkóne. Dve šálky nápoja, kytica ružových pivoniek, otvorená stará kniha a čerstvé ovocie na bielom stole.
Pohľad zhora na štýlový balkón s rastlinami, pouf stôl s raňajkami

Rastliny na balkón

Rastliny a kvety vždy patrili k balkónom. Aj pri štýlovom útulnom balkóne, ktorý neslúži primárne ako priestor pre pestovanie rastlín a kvetov, však môžete rôzne rastliny využiť ako modernú formu doplnkov. Možností je mnoho – od kvetináčov, cez rôzne závesné ozdobné formy až po celé zelené steny či policové regály s kvetmi. Priestor balkónu zútulnia, dodajú mu šmrnc a aj kus prírodna, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Farebné kvety rastúce v kvetináčoch na balkóne
Rastliny, stoly a stoličky na balkóne v jarný / letný deň so starou architektúrou v pozadí.

Doplnky na štýlový balkón

Doplnky sú to, čo urobí váš balkón jedinečným. Každý má svoj vkus, ktorý sa dá výborne pretaviť do efektívnosti zariaďovania. Veľmi obľúbeným doplnkom sú svetielka. Svetelné reťaze, lampáše či ozdobné sviece a rôzne svietiace dekorácie dnes bežne kúpite v mnohých predajniach. Počas dlhých letných večerov takúto romantickú formu doplnkov určite oceníte.

Domáca terasa s drevenou podlahou a stoličkou

Macramé závesné dekorácie plnia účel ozdobnosti, pričom sú často založené na jednoduchosti farieb, preto sa hodia na akýkoľvek balkón.
Lapače snov, jutové košíky, ozdobné kvetináče a vázy či dokonca malá stolová fontánka na baterky. Fantázii sa medze nekladú a každý jeden doplnok môže prispieť k zútulneniu priestoru vášho balkónu.

zelené rastliny na balkóne

Tak čo? Už viete ako zariadite svoj balkón? Nezabudnite na to, že hneď na začiatku je potrebné vybrať si štýl, ktorým sa chcete pri zariaďovaní uberať. Či už pôjde o retro, škandinávsky hygge, orientálny či boho štýl, podstatné je, aby ste sa riadili inštinktom a cítili sa v priestore vášho balkónu príjemne. Prajeme príjemné zútulňovanie! 🙂

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: Canva, iStock

Diskusie na tému článku