Priehľadná krása: 5 tipov, ako využiť sklo v interiéri

  • 12.02.2024

Sklo, ako ho poznáme dnes, má svoje korene v starovekom svete, kde sa jeho výroba a použitie datuje až do obdobia okolo 3500 pred naším letopočtom v Mezopotámii. Svojou transparentnosťou, leskom a variabilitou pridáva interiéru jedinečný charakter. Stalo sa synonymom moderných, vzdušných a svetlých priestorov. V tomto článku sa pozrieme na rôzne spôsoby, ako môžete využiť sklo v interiéri.

sklo v interiéri
Zdroj: iStock

Jeho schopnosť prispôsobiť sa akémukoľvek okolitému dizajnu efektívne podčiarkne každý kút vášho domova. Okrem toho, sklo je výnimočne odolné a nevyžaduje si žiadnu zvláštnu starostlivosť.

Na výber máte z rôznych prevedení

  • číre sklo
  • tónované sklo
  • matné sklo
  • bezpečnostné alebo izolačné sklo
  • reflexné sklo
  • ornamentné sklo

1. Sklenené steny a priečky

Jedným z najpopulárnejších spôsobov využitia skla v interiéroch sú sklenené steny a priečky. Tieto prvky umožňujú priestoru dýchať, zároveň ho opticky zväčšujú a zaisťujú prirodzené osvetlenie aj v tých častiach, kde by inak svetlo nepreniklo. Sklenené priečky sú ideálne pre delenie priestoru v kanceláriách alebo vo veľkých obytných priestoroch, kde chceme zachovať pocit otvorenosti.

Sklenené steny a priečky z ornamentného skla
Zdroj: IZOS
deliaca priečka zo skla
Zdroj: IZOS

2. Sklenené dvere a okná

Sklenené dvere pridávajú interiéru eleganciu a štýl. Či už ide o posuvné dvere, ktoré ušetria priestor, alebo klasické, sklo zabezpečuje, že priestory za dverami neprídu o svetlo. Matné alebo čiastočne matné sklenené dvere zároveň poskytujú dostatočné súkromie.

3. Zábradlie a schody zo skla

Sklenené schody a zábradlia sú vrcholom moderného dizajnu. Pôsobia ľahko a vzdušne, ale tiež sú veľmi bezpečné vďaka použitiu tvrdeného alebo laminovaného skla. Sklenené zábradlia na balkónoch alebo terasách minimalizujú vizuálnu bariéru medzi interiérom a exteriérom.

Zábradlie a schody zo skla
Zdroj: iStock

Rad skiel IZOS Indoor pozostáva z jednoduchých Float skiel, ktoré boli upravené procesom tvrdenia, laminovania alebo tepelného spevňovania. Tento rad je navrhnutý pre použitie na všetkých sklenených plochách, či už vnútri alebo v okolí domu. Sklá sú ideálne pre výrobu sklenených dverí, posuvných stien, priečok a zábradlí. V ponuke sa tiež nachádza vysoko odolné sklo, ktoré je vhodné na použitie na pochôdznych plochách, ako sú sklenené schody alebo podlažia. Sklenenú priečku je možné upraviť digitálnou tlačou s akýmkoľvek vzorom, alebo si môžete vybrať konkrétny dekor z kolekcie IZOS Design a objednať si ho.

4. Sklenené kuchynské zásteny a pracovné dosky

V kuchyniach sa sklo čoraz častejšie objavuje ako materiál pre zásteny medzi hornými a dolnými skrinkami alebo ako povrch pracovných dosiek. Je pevné, bezpečné, hygienické a ľahko sa udržiava.

Sklenené kuchynské zásteny a pracovné dosky
Zdroj: IZOS

5. Nábytok zo skla

Ornamentné sklo v interiéri je najnovším trendom. Vyznačuje sa bohatou škálou vzorov, farieb a povrchových úprav, od jemných matných motívov, až po výrazné geometrické vzory. Tento typ skla je ideálny pre vytvorenie unikátneho vizuálneho efektu, či už ako súčasť dverí, priečok, svietidiel alebo ako dekoratívny prvok na stenách.

Nábytok zo skla, konferenčný stolík a deliaca priečka
Zdroj: IZOS

S ornamentným sklom je možné zabezpečiť ochranu súkromia bez toho, aby došlo k strate prirodzeného svetla, a zároveň pridať priestoru jedinečný a dekoratívny charakter. Tieto sklenené prvky sa vyznačujú nielen estetickou hodnotou, ale aj kvalitným spracovaním, zahŕňajúcim brúsenie, leštenie, kalenie a v niektorých prípadoch aj možnosť laminácie. Ornamentné sklo je dostupné v rôznych hrúbkach, od štandardných 4 mm až po špeciálny dekor IZOS Matelux s hrúbkou do 10 mm.

ornamentné sklo IZOS
Zdroj: IZOS

V interiéri sa z neho vyrábajú rôzne prvky, ako sú nábytok, sprchovacie kúty či spomínané kuchynské pracovné dosky. Sklenený nábytok môže byť úplne vyrobený zo skla, ako sú napríklad konferenčné stolíky, vitríny a police, alebo jedálenské stoly, ale tiež môže byť kombinovaný s inými materiálmi, ako sú kov alebo drevo.

„Ornamentné sklá je možné tiež použiť ako dizajnový prvok pre okná, dvere alebo steny vo vašom dome. Predstavte si napríklad elegantne zdobené sklenené dvere vo vašej kúpeľni alebo kuchyni. Nielenže prepustia dostatok svetla, ale zároveň pridajú štýl a odlišnosť od bežných drevených alebo kovových dverí.“, vysvetľuje Andrea Stejskalová zo spoločnosti HELUZ IZOS možnosti využitia ornamentných skiel.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: redakcia Modrej strechy

Zdroj foto: iStock, IZOS

Diskusie na tému článku