Pokoj nadovšetko: Ako bezpečnostné sklá chránia domov pred vlámaním a hlukom

  • 09.11.2023

Bezpečnosť domova je základným predpokladom pre pokojný život. Ochrana pred vonkajšími hrozbami ale nie je len o dobrom zámku na dverách. Kvalitné izolačné sklá sú tichými, ale silnými strážcami našej bezpečnosti a pohody. V článku sa pozrieme na to, ako môžu bezpečnostné sklá poskytnúť ochranu nielen pred neželaným hlukom, ale aj pred potenciálnym nebezpečenstvom.

dom s francúzskymi oknami v dekore drevo izos
Zdroj: IZOS

Odolnosť voči prieniku

Hovorí sa, že reťaz je len taká silná, ako jej najslabší článok. V prípade domácnosti toto pravidlo platí dvojnásobne, keďže okná predstavujú častý cieľ pre zlodejov. Kvalitné izolačné sklá sú navrhnuté tak, aby odolávali násilnému prieniku. Výrobcovia používajú rôzne typy izolačných skiel so zvýšenou pevnosťou, ktoré môžu byť vybavené aj integrovanou oceľovou sieťou alebo plášťom z tvrdeného skla. Takéto sklá značne sťažujú ich poškodenie alebo rozbitie.

Ochrana pred úrazom

Bezpečnostné izolačné sklá poskytujú ochranu pred vlámaním, ale aj pred domácimi úrazmi. V prípade náhodného rozbitia sa takéto sklo nerozletí na ostré črepiny, ale rozpadne sa na malé, tupé kúsky, ktoré výrazne znižujú riziko zranenia. Ak je sklo navyše doplnené bezpečnostnou fóliou, výrazne eliminuje riziko vniknutia nepozvaných hostí do nášho domu a chráni náš majetok proti vandalizmu.

moderný dom s hs portálom a bezpečnostné sklá izos heluz
Zdroj: IZOS

Máte záujem o sklo, ktoré je robustné a odolá výzvam? Zvýšenie bezpečnostných parametrov skiel je vďaka technológiám spoločnosti IZOS realizovateľné napríklad prostredníctvom aplikácie bezpečnostných fólií alebo procesom kalenia skla. S týmito metódami sú schopní vytvoriť sklenené panely, ktoré vyhovujú akémukoľvek štandardu bezpečnosti, od interiérových skiel, ktoré neohrozia deti pri ich náhodnom rozbití, až po exteriérové sklenené prvky, ktoré poskytujú odolnosť proti vlámaniu.

Zdroj: IZOS

Vrstvené bezpečnostné sklo (s bezpečnostnou fóliou)

● ak sú sklá obohatené o viacero vrstiev fólií, zvyšuje sa ich odolnosť voči prerazeniu, čo ich činí vhodnými pre väčšie výkladné okná bez parapetu alebo pre pochôdzne sklenené konštrukcie
● čím viac fólií, tým viac je odolné proti násilnému vniknutiu
● pri poškodení črepy priľnú na fóliu

Tepelne tvrdené bezpečnostné sklo (kalené)

● päťnásobne vyššia odolnosť proti ohybovému napätiu v porovnaní so štandardným sklom
● zvýšená schopnosť odolávať teplu v porovnaní so štandardným sklom
● ak dôjde k poškodeniu, roztriešti sa na drobné, tupé kúsky

Bezpečnostné triedy skla IZOS
Zdroj: IZOS

Bezpečnostné triedy skla

Bezpečnostné triedy sú určené v súlade s aktuálnymi európskymi normami. Podľa normy sa odolnosť voči úrazu a nárazu klasifikuje pre rôzne druhy skiel (v závislosti od výšky, z ktorej je skúšobné teleso pustené, a podľa typu rozlomenia skla), kde pri rozbití skla nedôjde k zraneniu osoby alebo k jej pádu cez sklo. Bezpečnostné kategórie popisujú, ako sa bezpečnostné sklá rozpadajú pri náraze, imitujúcom kontakt človeka so sklom. Sklo by pri rozbití nemalo spôsobiť zranenia a malo by zabraňovať pádu človeka cez rozbité sklo.

Podľa normy sa odolnosť voči prieniku vzťahuje na bezpečnostné zasklenie, ktoré odoláva vlámaniu alebo manuálnemu znehodnoteniu. Tieto sklá sú rozdelené do ôsmich kategórií P1A až P5A, ktoré sa používajú pre okenné plochy v obytných budovách alebo obchodných výkladoch. Testy týchto skiel spočívajú v použití oceľovej gule vážiacej 4,1 kg padajúcej z rôznych výšok, pričom ak nedôjde k rozbitiu skla, test sa považuje za úspešný.

Napríklad kategória P1A odolá trom pádom gule z výšky 1,5 metra, kým P5A zvládne deväť pádov z výšky 9 metrov. Najvyššiu úroveň bezpečnosti predstavujú kategórie P6B až P8B, ktoré sú určené napríklad pre banky, galérie, alebo klenotníctva. Bezpečnostné sklá v týchto kategóriách sa testujú pomocou laboratórnej sekery.

Zníženie hluku z exteriéru

Hluk výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Izolačné sklá s akustickými vlastnosťami účinne znižujú hluk z vonkajšieho prostredia. Či už ide o ruch veľkomesta, hluk z dopravy alebo hlasných susedov, kvalitné izolačné sklá dokážu zredukovať decibely vnikajúce do vašej domácnosti.

Energetická účinnosť

Kvalitné izolačné sklá znižujú hluk, zvyšujú bezpečnosť a zároveň pomáhajú udržať ideálnu teplotu v interiéri. Zabraňujú úniku tepla v zime a prehrievaniu interiéru v lete. Výsledkom je nielen vyšší komfort bývania, ale aj zníženie nákladov na vykurovanie a chladenie.

Estetická hodnota

Okrem bezpečnostných a funkčných výhod nesmieme vynechať ani estetický aspekt izolačných skiel. Súčasné technológie umožňujú, aby boli okná nielen bezpečné a funkčné, ale aj vizuálne príťažlivé, čo zvyšuje celkovú hodnotu nehnuteľnosti.

Investícia do kvalitných izolačných skiel je investíciou do pokoja, bezpečnosti a komfortu vašej domácnosti. Je to rozhodnutie, ktoré ochráni to, čo je vo vašom domove najcennejšie – vašu rodinu a majetok.

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: IZOS, iStock

Diskusie na tému článku