Ani životnosť plastových okien nie je večná

  • 05.02.2024

Máte už plastové okná v byte či dome viac ako 15-20 rokov? Možno je najvyšší čas ich vymeniť. Ich životnosť je totiž obmedzená a postupne sa aj na nich začnú objavovať rôzne problémy. Nižšie účty za energie sú len jednou z mnohých výhod, ktoré vám nové okná prinesú.

životnosť plastových okien
Zdroj: INCON

Výmena starších plastových okien je investíciou do vášho domova, ktorá sa vám vie pri aktuálnej priemernej cene za energie vrátiť približne o 8 až 10 rokov. Pri ich výbere sa poraďte s odborníkmi. Okná špičkovej kvality vyrába INCON.

Nižšie náklady na vykurovanie či chladenie

Hoci plastové okná majú pri správnej údržbe životnosť viac ako 30 rokov, postupne sa objavujú nové inovácie, vďaka ktorým sú otvorové výplne z roka na rok kvalitnejšie a majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Moderné plastové okná sa totiž vyrábajú s pokročilými technológiami, vďaka čomu zabezpečujú vysokú energetickú účinnosť a prispievajú k zníženiu nákladov na kúrenie či chladenie domova. Úniky tepla cez nové okná sú niekoľkokrát nižšie ako cez tie staré. Odporúčame vybrať si okno s nadčasovými parametrami, ako sú trojsklo, profil so stredovým tesnením, s bezpečnostným kovaním či teplým rámčekom. K úsporám energie môžete prispieť napríklad s plastovým oknom INCON Komfort EVO so 6-komorovým profilom a stavebnou hĺbkou 82 mm. Systém so stredovým tesnením a tromi tesniacimi rovinami poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu a tesnosť.

Nižšie náklady na vykurovanie či chladenie
Zdroj: INCON

Nové okná = krajšia stavba

A čo dizajn okien? Práve v estetickom vzhľade môže byť rozdiel medzi starými a novými oknami veľmi viditeľný. Novšie plastové okná sa ponúkajú v širokej škále rôznych farieb a štýlov, ktoré umožňujú prispôsobiť ich dizajn konkrétnemu typu domu. Na oknách INCON sú štandardne v rohoch okien tenké zvary, ktoré podčiarkujú ich estetický vzhľad  a pripomínajú dizajn hliníkového či dreveného okna. Sú navyše navrhnuté tak, aby vyžadovali minimálnu údržbu. Ľahko sa čistia a ich povrch je odolný voči poveternostným vplyvom.

plastové okná INCON
Zdroj: INCON

Bezpečné plastové okná s lepšou zvukovou izoláciou

Nad výmenou okien neuvažujte iba vtedy, ak sa púšťate do rekonštrukcie  staršieho domu s pôvodnými oknami. Ani staršie plastové okná nemajú večnú životnosť a je nutné ich po čase vymeniť. Prínosom nových okien je okrem ich krajšieho dizajnu a nižších nákladov na energie aj lepšia zvuková izolácia a väčšia schopnosť tlmiť hluk z vonkajšieho prostredia. Okrem toho sú moderné okná vybavené aj kvalitnými bezpečnostnými prvkami. Okno INCON Komfort EVO až tri bezpečnostné body už v štandarde, čo znamená, že je ťažké ho vypáčiť a poskytuje tak vyššiu bezpečnosť pred nechceným poškodením alebo vlámaním.

hnedé plastové okná
Zdroj: INCON
dekor plastových okien
Zdroj: INCON

Vymeniť okná možno aj v zateplenom dome

Výmena okien je jednoduchšia v dome, ktorý nie je zateplený. Možné to ale je aj v prípade už zateplenej stavby, tu však treba postupovať veľmi opatrne. Montáž okien, tak ako akékoľvek iné stavebné činnosti, podlieha prísnym pravidlám a keď je prevedená neodborne, zruší akékoľvek prednosti kvalitného okna. Úplne vymeniť okná bez poškodenia tepelnej izolácie nie je možné, aj keď budú skúsení montážnici veľmi opatrní. Pozitívne je, že vnútorná špaleta sa dá následne opäť opraviť a poškodené časti zateplenia vymeniť. Benefity výmeny okien v konečnom dôsledku prevýšia nepríjemnosti spojené s opravovaním fasády.

Viac na www.incon.sk

Zdroj foto: INCON

Diskusie na tému článku