Kuna dokáže napáchať veľké škody. Ako sa jej zbaviť čo najrýchlejšie?

  • 12.09.2023

Kuna je malý cicavec z čeľade lasicovité. Prirodzene sa vyskytuje takmer vo všetkých kútoch Slovenska. Kým v minulosti boli kuny veľmi plaché a k ľudským obydliam sa približovali len zriedka, štatistiky z posledných rokov hovoria o opaku. Čoraz častejšie si totiž začínajú hľadať útočisko v rodinných domoch. A to môže byť pomerne veľký problém. Čo všetko dokáže kuna napáchať a ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť?

Ako sa zbaviť kuny
Zdroj foto: iStock

Kuna – Malé zvieratko, veľké škody

Na prvý pohľad by ste možno povedali, že kuna je milé malé zvieratko. Keď sa však nasťahuje na povalu vášho domu, pravdepodobne rýchlo zmeníte názor.

Zapamätajte si: Kuna a lasica sú veľmi podobné zvieratá, no lasice sú plaché a zvyčajne nespôsobujú škody na majetku. Kuny majú dlhšie nohy, huňatý chvost a dorastajú do dĺžky približne 70 cm. Lasice sú o niečo menšie.

Zápach, šramot a poškodenie domu

Kuny sú veľmi obratné. Dokážu sa prepchať cez otvor veľkosti tenisovej loptičky, vedia loziť po stenách i strechách a nerobí im problém preskočiť až dva metre. Do ľudských obydlí sa sťahujú hlavne v chladných mesiacoch, keď im je vonku zima. Najčastejšie sa usídlia na povale.

Keď sa kuna dostane do domácnosti, začne si vytvárať tunely v stropnej izolácii, pričom obhrýza káble a iné materiály, ktoré jej prídu do cesty. Svoje teritórium si naviac značkuje močom, ktorý má intenzívny zápach. Tým však problémy nekončia, ale len začínajú.

Zdochliny v domácnosti

Keďže kuna je mäsožravá, v noci aktívne loví myši, potkany aj sliepky. Potravu si následne nosí do svojho nového domova – vášho podkrovia. Zdochliny začnú rýchlo zapáchať, priťahujú iných škodcov a šíria sa z nich škodlivé baktérie. Nevábnu arómu navyše umocňuje aj trus kún.

Tým, že kuna poškodí izoláciu a stavebné materiály strechy či povaly, môže do vášho domu začať zatekať, strecha stratí svoje tepelno-izolačné vlastnosti a prehryzené káble dokážu spôsobiť požiar alebo výpadky elektriny.

Škody na aute a opravy za stovky eur

Kuny vedia narobiť veľké vrásky na čele aj motoristom. Počas chladných dní obľubujú motorový priestor, odkiaľ sála teplo. Keď už sa cez rôzne medzierky v podvozku dostanú k motoru, s radosťou si pochutnajú na kabeláži. Znefunkčnia niektoré dôležité komponenty a zapríčinia škody, ktorých oprava stojí stovky eur.

kuna na povale
Zdroj foto: iStock

Ako sa zbaviť kuny na povale?

Ak ste si všimli, že na vašej povale sa ubytovala kuna, začnite čo najskôr konať. Bojovať s ňou môžete rôznymi spôsobmi. Prinášame vám tipy na tie najúčinnejšie.

Odraďte kunu zápachom

Kuny neznášajú výraznú arómu. Odradí ich napríklad voňavka do auta, nafta, voda po holení, prípadne osviežovač do toalety. Medzi najúčinnejšie „chemické zbrane“ patria naftalínové alebo chlórové tablety so silným zápachom. Myslite však na to, že môžu byť nepríjemné aj pre vás. Nehovoriac o tom, že dokážu ohroziť deti alebo domáce zvieratá. Používajte ich preto opatrne. Existujú aj špeciálne spreje proti kunám s dlhotrvajúcim účinkom, ktoré sa dajú nastriekať do motorového priestoru auta.

Zaujímavosť: Kuny môžete jednoducho odpudiť aj zvieracími chlpmi alebo ľudskými vlasmi. Stačí ich zavesiť na viacero miest na povale.

Zvukový odpudzovač kún

Podobne ako mnohé iné zvieratá, ani kuny neznášajú ultrazvuk. Práve preto ich viete celkom ľahko odplašiť prostredníctvom malého ultrazvukového odpudzovača. Zakúpte si však model, ktorý vydáva premenlivý tón, aby si naň kuna nezvykla.

Naša rada: Skvelou voľbou sú odpudzovače kombinujúce ultrazvuk a silné LED záblesky. Kuny totiž neznášajú ani intenzívne svetlo. Siahnuť môžete napríklad po plašičke, ktorá je vybavená pohybovým senzorom a aktivuje sa vždy, keď zaregistruje pohyb kuny v okolí.

Pasca na kunu

Nezabúdajte, že kuny sú na Slovensku zákonom chránené. Nepoužívajte preto pasce na ich usmrcovanie. Dobrou voľbou je však špeciálny lapač, ktorý kunu priláka a následne uväzní. Potom ho stačí previezť na miesto vzdialené aspoň 15 km od vášho domova a kunu vypustiť do prírody.

Na nalákanie kuny do pasce viete použiť kúsok mäsa alebo vajíčko. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému zápachu, vyskúšať môžete tiež sušené ovocie.

Zataraste otvory v konštrukcii domu

Samozrejme, najlepším riešením, ako sa vyhnúť problémom s kunami, je predchádzať im. Ak sa vo fasáde alebo v oblasti strechy nachádzajú medzierky, vedzte, že kuny ich objavia a využijú na vstup do obydlia. Pravidelne preto kontrolujte technický stav vášho domu a keď zbadáte aj drobné nedostatky, čo najskôr ich odstráňte.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Dominik Parajka

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Tagy: dom | interiér | kuna

Diskusie na tému článku