Hygge interiér: Dánsky fenomén prinesie pohodu do vášho domova

  • 13.10.2023

Hygge interiér si získava množstvo fanúšikov. Krátke slovo „Hygge“ zahŕňa množstvo emócií. Teplo domova, rodinu, priateľov, pohodlie, uvoľnenie, radosť zo života, spokojnosť, pohodu. Tento fenomén pochádza z Dánska, kde sa stal hlavnou definíciou dánskej kultúry a životného štýlu.

Reprezentuje radosť z maličkostí, akými sú napríklad vychutnanie si kávy v pohodlí domova, večera s najbližšími, posedenie pri krbe alebo čítanie knižky v pohodlnom kresle. V presnom preklade slovo hygge znamená ,,cítiť sa dobre“. Prezradíme vám, ako by mal vyzerať dokonalý hygge interiér.

hygge interiér
Zdroj: Canva

V jednoduchosti je krása

Prvým krokom k vytvoreniu hygge interiéru je voľba neutrálnych farieb. Zámerom je dosiahnuť jednoduchú, pokojnú a čistú atmosféru. Voľte zemité odtiene, maslovú, smotanovú, olivovú, sivomodrú. Snažte sa interiér farbami zjednotiť. Neupriamujte pozornosť farebnými kusmi nábytku alebo doplnkami.

Bočný pohľad na krásnu spálňu s plédom a vankúšmi na pohodlnej posteli, domácou výzdobou a vankúšmi na mäkkom kresle v bielom interiérovom dizajne v bohémskom štýle
Zdroj: iStock

Sviečky, sviečky, sviečky

Atmosféra, ktorú vytvárajú sviečky je nenahraditeľná. Teplo a tlmené svetlo, ktoré vyžarujú nedokáže byť nahradené umelým osvetlením. Miestnosti dodávajú upokojujúci a relaxačný charakter. Presne tak by ste sa mali cítiť vo svojom hygge interiéri. Uvoľnení, bezstarostní a oddýchnutí. Pozor, sviečky by mali byť doplnkom, preto voľte jednoduché tvary s príjemnou čistou vôňou.

Odporúčame

Reálne fotografie z domovov našich používateľov v sekcii „Inšpirácie“
inšpirácie na hygge interiér
Zdroj: Canva

Posteľ – Vaše kráľovstvo

Dáni zbožňujú nedeľné rána v posteli. Čítanie novín, popíjanie rannej kávy, raňajky do postele. Hygge interiér podporuje tento spôsob oddychu a leňošenia. Vytvorte si vo svojej spálni dokonalé zázemie, v ktorom by ste vydržali každé ráno o hodinku naviac. Deky, vankúše, periny vám budú skvelými pomocníkmi. Zvoľte rôzne materiály – pletené, bavlnené, tkané, chlpaté. Čím viac, tým lepšie sa vám zakutre.

Pozri si tiež:

Inšpiratívny fotoalbum našej používateľky Mišky s tipmi na oddychové kútiky a posedenie na okne: Vysnívaná oáza oddychu

Vytvorte si útulné zákutie

Veľmi dôležitým prvkom hygge bývania je roztomilé a pohodlné zákutie. Najlepšie pri okne s výhľadom na záhradu. Môžete využiť širší parapet, lavicu alebo kreslo. Doplňte ho vankúšmi, dekami, kobercom, sviečkami a užite si pohodu pri čítaní knižky alebo popíjaní čaju.

Pohodlná obývacia izba s etnickým interiérovým dizajnom v bohémskom štýle. Byt s domácou výzdobou, ratanový nábytok, kreslo s vankúšmi, bambusový konferenčný stolík, koberec na drevenej podlahe
Zdroj: iStock

Mäkkosť pomocou textúry

Kombináciou rôznych textúr na vankúšoch a dekách získate dokonalé pohodlie. Nielenže vás táto kompozícia látok bude lákať usadiť sa, ale bude sa v nej aj príjemne oddychovať. Zvoľte príjemné jemné farby, napríklad krémovú, bielu, jemnú sivú alebo púdrovú. Nebojte sa kombinovať úplet, ľan, tkaninu, bavlnu alebo niečo huňatejšie.

hygge spálňa
Zdroj: Canva

Pobudnite s rodinou a priateľmi

Keďže hygge je životný štýl, ďalšou radou je užívanie si interiéru s rodinou alebo priateľmi. Pozvite ich na príjemnú neformálnu večeru s výborným vínom, syrmi, čerstvým pečivom a ovocím. Poseďte si na koberci pri krbe, zabávajte sa užívajte si pohodu, ktorú hygge interiér ponúka

Večer vonku

Zimné večery sa trávia pod dekou pri krbe, ale letné sú ako stvorené na relax vonku. Upravte si terasu alebo balkón jednoduchými doplnkami a letné večery sa vám budú tráviť lepšie. Ozdobte priestor svetielkami alebo lampášikmi, prineste vankúše, podušky, deky a spravte si pohodlie. Úžasné miesto na ležanie viete vytvoriť aj pomocou paliet a matracov. Nezabudnite na malé príručné stolíky alebo podnosy.

Maličký drevený balkón s kvetmi vresu v kvetináči, levanduľou vo váze, plameňom sviečok, jemným béžovým plédom čakajúcim na pohodlnom záhradnom kresle.
Zdroj: iStock

Odkladajte si momenty

Hygge je o užívaní si života. Aj keď nie všetky dni sú veselé a slnečné, úsmev na tvári vám môžu vyčariť práve vystavené fotografie. Obklopte sa šťastnými spomienkami, inšpiráciami na cestovanie, umeleckými dielami. Čím viac, tým lepšie.

Staré a nedokonalé

Výhodou hygge štýlu je, že nič nemusí byť dokonalé. Nevyhadzujte starý nábytok alebo predmety. Buďte originálni v ich renovácii. Hrnček s obitým uškom? Stačí natrieť obyčajnou temperkou a máte svietnik alebo kvetináč. Dlho nepoužívané kreslo? Na balkóne alebo terase s pleteným prestieradlom a vankúšmi určite nájde svoje využitie.

Autorka článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskusie na tému článku