Ako lacno zrekonštruovať kúpeľňu?

  • 02.04.2024

Nemáte chuť, čas alebo peniaze na rekonštrukciu kúpeľne? Alebo sa budete onedlho sťahovať, no radi by ste sa dovtedy cítili v kúpeľni príjemne? Nemusíte investovať tisíce eur, aby ste vašu kúpeľňu premenili na čisté a trendové miesto na hygienu a relax. Ako lacno zrekonštruovať kúpeľňu? Toto je päť efektívnych tipov, ktoré nezaťažia vašu peňaženku.

Hlavným princípom, ako lacno zrekonštruovať kúpeľňu, je renovácia pomocou cenovo dostupných materiálov. Nie vždy treba pristúpiť k radikálnej rekonštrukcii kúpeľne. Občas sa stačí zamyslieť nad perspektívou kúpeľne, ktorú máte. Čo by ste na nej chceli zmeniť alebo vylepšiť? Farbu, štýl alebo oboje? To všetko je možné aj s menším rozpočtom.

moderná kúpeľňa po rekonštrukcii

Natrite obkladačky

Pokiaľ túžite po novom obklade v kúpeľni, ale chýba vám na to rozpočet, stiahnite po špeciálnych farbách na obkladačky. Na trhu je na výber z veľkého množstva farebných odtieňov. Maľovanie obkladačiek patrí medzi najrýchlejšie a najlacnejšie spôsoby, ako lacno zrekonštruovať kúpeľňu. Navyše, rekonštrukcia je naozaj jednoduchá a zvládne ju každý.

Prvým krokom pred renováciou obkladačiek je ich umytie a odmastenie odmasťovačom. Ak odmastenie neurobíte dôkladne, môže sa stať, že sa vám farba bude šúpať. Renovačné farby sa vyznačujú silnou krycou schopnosťou, preto niekedy stačí natrieť obkladačky len jednou vrstvou. Pre lepší efekt môžete naniesť viac vrstiev. Farbami na obkladačky môžete dosiahnuť lesklý aj matný efekt. Je len na vás, ktorá povrchová úprava sa vám páči.

Samotné natieranie farby sa robí krížovým spôsobom s použitím valčeka, nie štetca. Intervaly medzi maľovaním jednotlivých vrstiev dodržte vždy podľa pokynov jednotlivých výrobcov farieb. Dobre vyschnutá farba je kľúčom úspechu k tomu, aby na nej dobre držala ďalšia vrstva.

Tip od Modrej strechy!

V prípade, že boli obkladačky spojené silikónom a nie akrylom, treba ho odstrániť, pretože sa nedá natrieť.
natieranie obkladačiek valčekom

Linoleum namiesto dlažby

V porovnaní s dlažbou je linoleum naozaj cenovo dostupný materiál, ktorý ponúka široké možnosti dekóru – drevo, laminát, kameň, podlaha, rôzne vzory a farby. Pri výbere je potrebné zohľadniť, že nie každý typ linolea je vhodný do vlhkého prostredia kúpeľne. Tento retro materiál sa v súčasnosti znova dostáva do popredia vďaka skvelým vlastnostiam. Linoleum má vysokú odolnosť proti opotrebovaniu, obmedzuje šírenie baktérií a mikroorganizmov, ľahko sa udržiava a má dlhú životnosť.

Natrite vaňu

Škvrny, hrdza či škrabance? To všetko dokážete prekryť farbou, nemusíte kupovať novú vaňu. Renováciu vane zvážte hlavne vtedy, ak máte síce starú (napríklad smaltovanú), ale kvalitnú vaňu, ktorá vám roky slúžila. Ak sú vo vani náznaky dierok, renovácia by bola zrejme náročnejšia, v tomto prípade uprednostnite kúpu novej vane. Kľúčom k úspechu je dôkladné odmastenie a najmä obrúsenie vane pred náterom. V opačnom prípade by sa vám mohla lúpať farba z vane. Rovnako ako pri obkladačkách, aj vaňu natrite krížovým náterom s použitým valčeka. Natriete ju rýchlejšie a precíznejšie ako štetcom.

renovácia vane, žena sedí vo vani

Odporúčame:

Zapoj sa do diskusie a opýtaj sa používateľov (Strecháčov) na skúsenosti v sekcii „Kúpeľňa“ v našom Fóre.

Nakupujte v bazári

Hoci v dnešnej dobe je na trhu dostupný aj pekný a lacný nábytok, občas nezaškodí dať šancu bazárom a objaviť v ňom kvalitné a trendy kúsky. Ich výhodou nemusí byť len dobrá cena, ale v mnohých prípadoch ide doslova o jedinečné kúsky, ktoré v iných kúpeľniach určite nenájdete. Navštívte aj čoraz viac obľúbený garážový bazár a rôzne burzy starožitností. Verte, že tam objavíte kúsky, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Vyčistiť, trochu upraviť a trendy nábytok alebo doplnok do kúpeľne je na svete.

doplnky do kúpeľne

Doplnky do kúpeľne

Farebne zladené doplnky do kúpeľne, ako sú koberčeky, mydelnička, košíky, drevený rebrík či podnosy tiež urobia svoje. Renováciu kúpeľne určite podporia aj tieto malé detaily, ktoré v konečnom dôsledku dodajú kúpeľni nový dizajn. Nové doplnky do kúpeľne sú určite jedným zo spôsobov, ako lacno zrekonštruovať kúpeľňu. Keď renovácia, tak poriadna – tentoraz si vyberte doplnky, ktoré ste vo vašej kúpeľni ešte nemali.

Čoraz viac sú trendom v kúpeľni črepníkové kvety. Dotvárajú príjemnú atmosféru, udržiavajú príjemnú vlhkosť a čistia vzduch. Medzi kvety, ktoré sa hodia do kúpeľne patrí orchidea, papraď, aloe vera, dracena, bromélia, bambus, sukulenty, svokrin jazyk alebo brečtan. 

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku