Kúpeľňové trendy v roku 2023: Inšpirácie pre kúpeľne

  • 21.02.2023

Každý rok prichádzajú svetoví dizajnéri s novými nápadmi. Kým niektoré kúpeľňové trendy sa udržia v obľube aj pár rokov, iné sú sezónne. Aktuálne trendy v interiérovom dizajne vás môžu inšpirovať. Nemusíte sa ich však nasilu držať, pokiaľ vám nie sú blízke. Predsa nezaškodí trocha inšpirácie. Čaká vás v tomto roku zariaďovanie kúpeľne? Poďte sa pozrieť, aké kúpeľňové trendy sú typické pre rok 2023.

Farby do kúpeľne v roku 2023

Do popredia sa dostávajú farby s teplým podtónom a zemité farby. Medzi zemité farby patria všetky odtiene farieb, ktoré nájdete v prírode. Ide o všetky možné odtiene béžovej, slonovinovej a hnedej. Zemité farby, to sú aj odtiene sivej, zelenej a terakota. Samozrejme, nesmú chýbať ani základné neutrálne farby – biela a čierna. Kúpeľňové trendy v roku 2023 otvorili dvere aj žltej, oranžovej a červenej farbe vo všetkých odtieňoch.

farby do kúpeľne v roku 2023
Foto: iStock

Svoje miesto v modernej kúpeľni má určite aj farba roka 2023 Viva Magenta. Ide o ružovú farbu s nádychom fialovej, ktorá patrí do červenej farebnej škály. V porovnaní s klasickou červenou, ktorá môže pôsobiť agresívne, Viva Magenta má prírodný pôvod. Jej odtiene nájdete v exotických rastlinách a hmyze. Práve preto dotvára farba roka 2023 symbiózu so zemitými farbami. Odvážlivci ju môžu zvoliť ako nosnú farbu svojej kúpeľne. Tí menej odvážni ňou vytvoria príjemný farebný akcept pomocou doplnkov.

Veľkoformátové obklady

Čím väčšie, tým lepšie. To je hlavné heslo pre kúpelňové trendy v roku 2023 v kategórii obklady. Za veľkoformátové obklady sa považujú tie, ktoré dosahujú veľkosť minimálne pol metra. Pôsobia elegantne a majú menej škár. Obklady s menším počtom škár sa udržiavajú rýchlejšie a jednoduchšie. Priestor pôsobí čistejšie. Správne zvolenou farbou nimi opticky zväčšíte priestor. Pri svojpomocnej pokládke môže byť ich osadenie vzhľadom na veľkosť náročnejšie, ale výsledný efekt stojí za to.

rastliny v kúpeľni
Foto: iStock

Živé črepníkové rastliny v kúpeľni

Nielen materiál a farby určujú aktuálne kúpeľňové trendy, ale aj rastliny. Pre rok 2023 sú typické črepníkové rastliny v kúpeľni. Nie je to tak dávno, čo v kúpeľni nesmel chýbať nejaký ten kvetináč s kvetom. Tento trend je späť, zmenili sa druhy črepníkových kvetov. Veľmi trendy sú veľké a exotické druhy izbových rastlín. Favoritmi sú palmy, paprade, monstera, svokrin jazyk, dracena, brečtan, strelícia, eukalyptus a citrusy.

Dobrou správou je, že klíma v kúpeľni vyhovuje väčšine izbových rastlín. Preto máte široký výber možností. Pokiaľ chcete naozaj trendy kúpeľňu, rozmiestnite črepníkové rastliny do všetkých jej kútov. Položte črepníky na podlahu, okno, umývadlo i vedľa vane. Vytvorte z nej doslova svoj privátny prales. Rastliny v kúpeľni plnia nielen estetickú funkciu. Čistia vzduch a udržiavajú príjemnú vlhkosť v priestore.

lamely v kúpeľni
Foto: iStock

Lamely v kúpeľni

Zrejme vám neuniklo, že lamely momentálne valcujú všetky interiérové a exteriérové trendy v bývaní. Kúpeľňa nie je výnimkou. Do kúpeľne sú vhodné imitácie drevených lamiel. Či sa rozhodnete pre horizontálne alebo vertikálne umiestnenie, v oboch prípadoch dosiahnete unikátny efekt. Lamely v interiéri opticky predelia priestor, robia ho útulnejším a atraktívnejším. Na výber máte široké možnosti imitácie dreva a betónu v rôznych odtieňoch.

farebné umývadlo
Foto: iStock

Farebné umývadlo

Ak máte odvahu, rozlúčte sa s bielym alebo čiernym umývadlom. Prím hrajú umývadlá v zemitých a pastelových odtieňoch. Trendy sú aj umývadlá s mramorovým alebo betónovým vzorom, prípadne umývadlá s ručne maľovaným dekorom. Práve originálne umývadlo môže byť unikátnym kúskom vo vašej kúpeľni. Nezanikne, ak kúpeľňu zladíte do čistých neutrálnych tónov, ktoré „rozbijete“ práve farebným alebo originálnym umývadlom. Súčasné kúpeľňové trendy hovoria jasne. Umývadlo nie je len úžitkovým predmetom, môže byť doslova umeleckým prvkom.

zlaté armatúry v kúpeľni
Foto: iStock

Armatúry v zlatej farbe

Zlaté armatúry v kúpeľni potešia najmä milovníkov glamour a vintage štýlu. Práve tieto dva štýly sú typické pre použitie zlatej farby v kúpeľni. Reč je nielen o klasickej zlatej, ale aj o rose gold farbe. Zlaté umývadlové a sprchové batérie najviac vyniknú v bielej alebo svetlej mramorovej kúpeľni. Nečakaný akcept vytvoria aj s čiernou alebo s drevom. Nebojte sa tejto kombinácie, ak sa nechcete riadiť prvoplánovým dizajnom. Trendy zlatá v kúpeľni, to sú aj držiaky, vešiaky, kľučky, dávkovač mydla a iné doplnky.

Zrkadlá s osvetlením

Sú efektné, ale najmä praktické. Zrkladlá so zabudovaním osvetlením pri obvode dodajú kúpeľni nápaditosť. Sú príjemným estetickým spestrením aj pre jednoduchší interiér. Ich výhodou je, že opticky zväčšujú priestor, preto sa hodia aj do malých kúpeľní, ktoré potrebujú prejasniť. Tento trik často a radi používajú dizajnéri, ak potrebujú dostať z malej kúpeľne maximum. Dobré osvetlenie určite ocenia najmä dámy počas líčenia.

zrkadlo s osvetlením v kúpeľni
Foto: iStock

Splývanie hraníc medzi obkladmi a sanitou

Pod týmto pojmom si môžete predstaviť akúsi komunikáciu medzi jednotlivými prvkami v kúpeľni. Splývanie hraníc medzi obkladmi a sanitou nenarúša štruktúru interiériu, jednotlivé prvky sa do seba prirodzene prelínajú a nevytvárajú hranicu. Typickým príkladom je umývadlo, ktoré pokračuje k obkladu, ale kúpeľňový nábytok so zabudovaným umývadlom.  Splývanie hraníc umocňuje použitie farieb, ktoré na seba nadväzujú, nepôsobia rušivo a nevytvárajú výrazný akcent.

Obklady do kúpeľne v roku 2023

Horúcim kúpeľnovým trendom sú obklady so vzorom kameňa, rybej kosti, kovu, imitácie travertínu a tropických kvetov. Naďalej ostávajú trendy vzor dreva a cementu. Svoj veľký návrat však zažíva vzhľad terazzo. Tento umelý kameň je typický pre staršie administratívne budovy. Prichádza vo vynovenej podobe. Jeho farebné úlomky vytvoria nadčasový dizajn, ktorý sa nevidí v každej kúpeľni.

industriálna kúpeľňa
Foto: iStock

Industriálna kúpeľňa

Industriálny štýl vznikol v New Yorku na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia. Čaro starých továrenských hál a priemyselných priestorov objavili obyvatelia miest, keď sa kvôli zdražovaniu podnájmov sťahovali do opustených tovární.

Pre industriálny štýl je typický kov, betón, kameň, tehla, masívne drevo a číre sklo. Pôsobivým detailom môžu byť priznané tehly, kovové konštrukcie a vysoký strop. Medzi hlavné prvky industriálneho štýlu patria visiace žiarovky, výrazné skrutky, laná, otvorené police. Industriálny štýl sa nesie v odtieňoch sivej a čiernej farby, ktoré sú zväčša doplnené o odtiene oranžovej a červenej prostredníctvom tehál. Tento štýl neočarí každého. Je vhodný najmä pre kúpeľne v mestských bytoch, v ktorých je možné zachovať pôvodné mestské prvky.  

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku