6 tipov, ako vybrať obklady do kúpeľne

  • 06.05.2023

Hľadáte ten správny obklad do kúpeľne, ale neviete si vybrať? V obchodoch a na stránkach na vás vyskočia milióny možností, rôzne farby a tvary? Nie ste si istí, ako by vybrané obklady vyzerali vo vašej kúpeľni? Žiaden strach. V tomto článku sme vám zhrnuli najlepšie tipy, ako vybrať obklady do kúpeľne.

ako vybrať obklady do kúpeľne
Zdroj foto: Canva

Aké sú pravidlá správneho výberu obkladov?

Výber farby a tvaru obkladu je veľmi dôležitý. Nielen preto, že sa na tento obklad budete pozerať denno-denne. Vhodný obklad môže zmeniť celkový dojem z vašej kúpeľne. Preto by ste mali dodržať základné pravidlá používania obkladov v kúpeľni:

  • Ak máte kúpeľňu, ktorá nedisponuje oknom a je v nej stále tma, použite bledšie odtiene obkladu. Bielu, jemnú šedú, maslovú. Biela farba a jej odtiene odrážajú svetlo, takže sa vaša kúpeľňa bude javiť svetlejšie a vzdušnejšie.
  • Ak sa vám páčia farebné obklady, dbajte na prísun denného svetla do kúpeľne. V takomto prípade sa aj tmavšie farebné odtiene nebudú zdať také ponuré. Ak nemáte okno, zamerajte sa na jemnejšie tóny, akými sú napríklad pastelové farby.
kúpeľňa bez okna
Zdroj foto: Canva
  • Ako vybrať obklady do kúpeľne, ak disponujete malým priestorom? Zvoľte veľké formáty obkladu. Nielenže to dodá vašej kúpeľni luxusnejší vzhľad, ale opticky ju aj zväčší. Výhodou je aj rýchla montáž obkladu a udržateľnosť počas rokov. Menej špár, menej možností zatekania.
  • Ak sa vám zdá vaša kúpeľňa prázdna a neosobná, skúste ju zútulniť menšími formátmi obkladu. Všeobecne menšie veci pôsobia milšie.
  • Ak bojujete s nízkym stropom, určite siahnite po vertikálnych tvaroch. Kombináciou zvislého obkladu a veľkých formátov dosiahnete optické zväčšenie priestoru, ale aj jeho zvýšenie. Takisto, ak máte úzku kúpeľňu a cítite sa v nej stiesnene, skúste veľké horizontálne tvary. Priestor rozšíria a prevzdušnia.
  • Na záver najznámejšie pravidlo: menej je viac. To platí pri kombinovaní farieb, aj tvarov. Snažte sa kombinovať vždy len dva druhy obkladov a maximálne 2 farby (to sa týka najmä výrazných farieb).
Vešiak na veľké osušky

DIY návod: Vešiak na veľké osušky svojpomocne

Po blahodarnom kúpeli sa radi zabalíte do veľkého uteráka, ktorý treba vždy aj dobre vysušiť? K tomu výborne poslúži minimalistický vešiak na veľké osušky. Ten si ľahko vyrobíte vďaka návodu od Janky Ardanovej.

Jednoduché vertikálne alebo horizontálne obkladačky

Klasický obklad s obdĺžnikovým pôdorysom, ľudovo nazývaný ,,zvislé tehličky“, sa používa mnoho rokov. V poslednej dobe zažíva návrat a je veľmi obľúbený aj u interiérových dizajnérov. Veľkou výhodou tohto obkladu je dostupnosť farebných variácií. Pri voľbe klasických bielych odtieňov nadobudne vaša kúpeľňa nadčasový a moderný vzhľad. Dajte si však pozor na tmavšie alebo výrazne farebné odtiene. V menšej kúpeľni môžu spôsobiť pocit stiesnenosti.

vertikálne obklady
Zdroj foto: iStock
horizontálne malé obkladačky do kúpeľne
Zdroj foto: Canva

Biele, matné, farebné, lesklé. Obľúbené ,,tehličky“ sú najčastejšou voľbou. Nedá sa nimi nič pokaziť, ľahko sa kombinujú, osádzajú a udržiavajú. Tomuto obkladu sa naozaj medze nekladú. Najlepšie je voliť ich v jednej farbe, prípadne v 2 podobných tónoch. Kúpeľňu zútulnia a dodajú jej zabývaného ducha. Stále si však udržujú svoj nadčasový vzhľad. V prípade obkladania celej kúpeľne, zvoľte bledšie tóny. Dobrou a overenou taktikou je aj obloženie kúpeľne bielou a okolia vane alebo sprchového kúta inou farbou.

Návrat terrazza

Pred pár rokmi by ste nad ním ešte ohrnuli nosom, dnes je to dizajnérsky kúsok. Je pravdou, že kedysi bol tento povrch používaný všade, najmä v socialistickom režime. Interiéroví dizajnéri sa ho však chopili a pretransformovali ho do dnešných domovov. Tento obklad sa pri kvalitných výrobkoch pohybuje vo vysokých cenách, no existujú aj kompozitné materiály s potlačou terrazza. Je na vás, ktorú možnosť si zvolíte. Nezabudnite však pri výbere dbať aj na trvácnosť kvalitných materiálov, nie len pohľadovú krásu.

Inšpirujte sa:

Prezrite si reálne fotky kúpeľní našich používateľov (strecháčov) v časti „Inšpirácie“ – autorka foto: @medzev

Nebojte sa farebných kombinácií

Terrazzo sa dá kombinovať najrôznejšími spôsobmi. Najbežnejším je kombinácia farby z úlomkov na obklade s farbou steny alebo iného obkladu. Je to príjemný kontrast. Ak si kúpite biele terrazzo s úlomkami bledo zelenej, hnedej a sivej, máte na výber 3 farby použiteľné v kúpeľni. Tieto farby sa nemusia, ale môžu, pretaviť aj do doplnkov. Sami uvidíte, ako pekne to kúpeľňu prepojí.

terazzo obklady do kúpeľne
Zdroj: obklady od slovenského Profesionála z Modré střechy – „BENEVA – kúpeľňové štúdio Nitra

Hexagón alebo medové plásty

Tento futuristický obklad sa snažil predrať na scénu už pár rokov. Konečne sa dočkal svojej slávy. Je ideálnou možnosťou pre fanúšikov netradičných prvkov v interiéri. Ak existuje obklad stvorený na farebné kombinovanie, potom je to práve hexagónový obklad.

Pri jeho správnom použití dokáže krásne prepájať priestor a zároveň ho jemne členiť. Pri voľbe jednej farebnej variácie dosiahnete uhladený minimalistický vzhľad. Ak neviete, ako vybrať obklady do kúpeľne len v jednom odtieni, kľudne si vyberte dve farby. Jedna z nich by ale mala byť dominantná. Druhú môžete použiť do sprchového kútu alebo ponad umývadlo.

hexagónový obklad
Zdroj foto: Canva
hexagon obklady
Zdroj foto: Canva

Herringbone obklady

Tento obklad je u nás na Slovensku menej populárny. V Amerike je však bežný skoro v každej domácnosti. Jeho osádzanie je rovnaké ako u drevených parkiet. Veľmi pekne sa vyníma na väčších plochách. Lesklé herringbone obklady dodávajú kúpeľni luxusný vzhľad, zatiaľ čo matné ju premenia na moderný a minimalistický priestor.

Herringbone obklady
Zdroj foto: Canva

Naše obľúbené štvorce

Klasikou na Slovensku sú už dlhé roky obyčajné štvorcové kachličky. Aj keď ich máte možno v hlave zafixované ako nemoderné a typické pre školské toalety, prišiel čas zmeniť názor. V dnešnej dobe sa vyrábajú v krásnych prevedeniach. To sa týka hlavne farieb, veľkostí a finálnej povrchovej úpravy. Tento jednoduchý tvar obkladu v spolupráci s jemnými zemitými tónmi robí zázraky. Moderný, čistý a jednoliaty.

Odporúčame:

Zapojte sa do diskusií vo Fóre na tému „Kúpeľňa“

Mozaikový obklad

Stáročia používaná mozaika si žiada precíznu ruku, ale výsledok stojí za to. Samozrejme sú na trhu aj jednoduchšie riešenia a to veľkoplošné obklady s motívom mozaiky. Detailne položená mozaika vie naozaj oživiť kúpeľňu, dodať jej exotický nádych a stať sa pýchou celého interiéru. Pri jej voľbe je vhodné poradiť sa s odborníkmi.

mozaika v kúpeľni
Zdroj foto: Canva
mozaikový obklad
Zdroj foto: iStock

Šachovnica

Dlažba typická pre zámky a paláce si môže nájsť miesto aj vo vašej kúpeľni. Striedanie bielych a čiernych dlaždíc je výrazným akcentom a často sa kombinuje s jednoduchým bielym obkladom.

Veľkoplošné dlaždice dokážu opticky zväčšiť miestnosť. Touto čiernobielou kombináciou nemáte čo pokaziť. Opatrne ale treba narábať s výberom sanity. Tento obklad sa veľmi nemusí s modernými a drevenými materiálmi.

Rybie šupinky

Niet na svete milších kachličiek ako rybie šupinky. Prevažne sú používané vo vintage interiéroch, ale dajú sa kombinovať aj s modernými prvkami. Jemné naglazúrované rybie šupinky zaujmú každé oko. Ak preferujete pastelové farby a útulné bývanie, našli ste svoj typ obkladu.

Autorka článku: Nina Macáková

Zdroj foto: Canva, iStock, archív používateľov

Diskusie na tému článku