Najlepšie triky a tipy pre malú kúpeľňu

  • 28.02.2023

Všetci dobre poznáme stiesnené a tmavé panelákové kúpeľne. Mnohí z nás pri kúpe bytu hneď uvažujú nad ich zväčšením. Existujú však spôsoby pre tých, ktorí sa nechcú púšťať do búrania stien. Vyskúšajte triky a tipy pre malú kúpeľňu.

Farby do malej kúpeľne

Legendárnym a overeným trikom je presvetlenie pomocou svetlých farieb. Svetlé farby, na rozdiel od tmavých, odrážajú svetlo a tým vytvárajú opticky väčší a jasnejší priestor. Voľba farby obkladu je teda veľmi dôležitá. Stretávame sa so situáciami, kedy si záujemcovia kúpili byt s kúpeľňou, ktorá mala nepekný a tmavý obklad. Avšak funkčne bol úplne v poriadku, dobre tesnil, neplesnivel a bol bez akýchkoľvek defektov.

V tomto prípade bolo naozaj zbytočné a finančne náročné celý obklad vybúrať a osadiť nový. Dostupnejším a rýchlejším riešením je aplikácia vodeodolného náteru. Šikovný majster vám to aplikuje v priebehu jedného dňa alebo sa s tým môžete popasovať sami. Každopádne sú výsledky nad mieru uspokojivé.

tipy pre malú kúpeľňu
Foto: iStock

Optická hra s tvarmi

Medzi ďalšie tipy pre malú kúpeľňu patrí vhodný výber formátu obkladu. Možno sa to zdá ako banalita, ale dokáže to robiť divy. Klasickou optickou ilúziou, ktorú využívajú interiéroví dizajnéri, je čím väčší obklad zvolíte, tým väčšie miestnosť pôsobí. Drobný obklad v malej kúpeľni pôsobí na ľudské oko príliš preplnene a chaoticky, zatiaľ čo väčšie formáty vynikajú priestrannosťou a jednotou.

Takisto je dobrou radou využiť vertikálne kladený obklad. Ak je vaša kúpeľňa stiesnená a máte pocit, že vám strop padá na hlavu, siahnite po zvislom obklade. Opticky to miestnosť zvýši a prevzdušní. Funguje to aj naopak, ak máte príliš úzku kúpeľňu, vyriešia to zase horizontálne obklady. Miestnosť na oko natiahnu a rozšíria.

Zrkadlo do kúpeľne

Známym trikom je použitie zrkadla v miestnostiach, ktoré nedýchajú alebo sú stiesnené. Nielenže zrkadlá disponujú efektom, že miestnosť pokračuje ďalej, ale aj fantasticky odrážajú svetlo. Možno si to ani neuvedomujete, ale skúste spraviť doma jeden pokus. Na pár hodín zveste zrkadlo z miestnosti, kde ste naň dlho zvyknutí. Či už je to na chodbe alebo v kúpeľni. Všimnete si, ako sa tá miestnosť odrazu uzavrela, ako obrovsky tá stena pôsobí. Takú istú veľkú zmenu pocítite, ak sa rozhodnete investovať do väčšieho zrkadla v kúpeľni. Tentoraz však pozitívnejšiu.

zrkadlo do kúpeľne
Foto: iStock

Tipy pre malú kúpeľňu – posvieťte si na to

V prípade absencie okna v kúpeľni, ste nútení osvetliť kúpeľňu umelo. Namiesto klasického umiestnenia osvetlenia do stredu stropu, zvážte všetky možnosti. Malá a tmavá kúpeľňa je v panelových bytoch typická. Nemusíte ju len presvetliť, môžete ju rovno rozjasniť. Správnou voľbou svetiel a LED podsvietenia, nielenže splníte zásadnú podmienku, ale svojej kúpeľni dodáte luxusný vzhľad.

Či sa už cítite lepšie v prítomnosti teplého alebo studeného osvetlenia je len na vás, avšak s premysleným umiestnením svietidiel sa budete v kúpeľni cítiť ako vo wellnesse. Obľúbenou voľbou je LED podsvietenie stropu, poličiek a dokonca aj mierne nad úrovňou podlahy.

Vneste dnu kúsok zelene

Pestovanie rastlín vo vlhkom a tmavom prostredí kúpeľní nie je vždy jednoduché. Vyžaduje si to precízny výber. Zeleň však vnesie do malej kúpeľne pocit života a príjemnú atmosféru. Medzi rastliny, ktorým sa darí v kúpeľni patrí orchidea, dracena, svokrin jazyk, bambus šťastia alebo sukulenty. Tieto rastlinky nepotrebujú priame slnečné žiarenie, výborne znášajú vlhkosť a zmeny teplôt.  

Zariaďujete alebo rekonštruujete kúpeľňu?

Poraďte sa v najväčšom Fóre o stavbe, bývaní, rekonštrukcii a záhrade v kategórii „Kúpeľňa“.
úložný priestor do kúpeľne
Foto: iStock

Úložný priestor do kúpeľne

Malé kúpeľne sú náročné na zariadenie. Potrebujete tam natlačiť sprchový kút, umývadlo, práčku a odrazu niet miesta na úložné priestory. V týchto situáciách sa naozaj oplatí investovať do nábytku na mieru. Často sa stáva, že modulové nábytky z reťazcov nepasujú do kúpeľne alebo zaberajú až príliš veľa miesta. Dopomôcť vám môže vyplnenie úzkych priestorov poličkami alebo skrinkami na mieru. Tieto tipy pre malú kúpeľňu vám umožnia získať drahocenný odkladací priestor, aj keď sa vám tam kupované skrinky nezmestia.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku