Závlaha záhrady svojpomocne

Zobraz úvodný príspevok
Chcem sa opytat tych co si sami zhotovovali zavlahu na co si dat pozor aku znacku vyrobkov ste pouzivali?oplati sa to?ste spokojny?co vas to vyslo?dakujem
Odpovedať
@gashtaan A mate studnu ci ste neriesili? Lebo ja som to bral ako automatiku, ze k domu dam spravit studnu, ale ked si to teraz preratavam, ze budeme mat +- podobnu rozlohu travnika (150m2) a k nemu nejake kvety a stromy na polievanie a minuli by sme povedzme za sezonu 100 kubikov v zahrade, tak pri studni so vstupnymi nakladmi cca 1500e (+-800e vrt, +-200e cerpadlo, +-500e za projekt a hydro prieskum) je to teoreticky az 7 rocna navratnost, pricom tie vybavovacky okolo studne su "porod"
Odpovedať
@hockto ano, mam studnu... hydroprieskum som neriesil, za sachtu a techniku som ale zaplatil o dost viac nez 200€. Pri tak malom travniku je to z pohladu navratnosti investicie na zvazenie, ale na druhu stranu, tu nejde len o peniaze...
Odpovedať
Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit, kolko vetiev by som mal dat na zavlahu ak mam vydatnost studne 19s na 10l vody? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@dodyka vydatnost studne je jedna vec a vykon cerpadla druha vec. Co znamena 19s na 10 litrov?
Odpovedať
@pipulkoo ahoj, napustil som 10 litrové vedro za 19 sekúnd, tak ci to bude stačiť na jednu vetvu? Čerpadlo ma 2,5bar.
Odpovedať
Profilova fotka
@dodyka to mas cca 3000l za hodinu. Svagrovi som daval cerpadlo co ma 5400 litrov a vsade sme davali 5 postrekovacov so 4,6 metrovym dostrekom a suoer to strieka, ale pred domom ma az 7 postrekovacov kde su 4 postrekovace 4,6 metrove a tri postrekovace 3,5 metrove a tam to je na hrane. Tiez mu cerpadlo tlaci 2,5 bar. Na tvojom mieste by som to vyskusal. Daj 5 postrekovacov do jednej vetvy a vyskusaj to. Ak dobre ratam, mas 9 postrekovacov. Daj na jednu vetvu 5 mensich postrekovacov a na tu druhu vetvu daj ten jeden silnejsi a ostatne mensie. Ale urcite by som to najskor vyskusal.
Odpovedať
@pipulkoo veľmi pekne ďakujem, vyskúšam.
Odpovedať
Caute, ja tak isto planujem riesit zavlahu. Je to cca 700m2 travnika. navrhol som si to nejako takto, len by som sa potreboval ujistit ci to tak moze byt. Cerpadlo je nastavene na tlak 2-3 bar a prietok ma 75 l/min. Dal som to preto na 3 vetvy, 4ta bude kvapkova zavlaha, pri vypocte mi prietok vysiel od 31 - 49 l/min, takze cerpadlo by to malo zvladnut. Diky za rady
Odpovedať
@jurajch ak chcete udržať kvalitný kobercový trávnik v najteplejších oblastiach na Slovensku v období mimoriadneho dlhého sucha a máte supernadsymetrickú závlahu, potrebujete cca 1+cm vody denne. To znamená 700m2×1,5je 10500L vody, čo je denne pri prietoku 35l za minutu 5 hodín polievania. Ak by ste chceli polievať dva krát týždenne pre kvalitnejší koreňový systém trávy, obmedzenie lipnice ročnej ako aj obmedzenie možných chorôb trávnika, tak tam máte 10-20 hodinové bloky pre polievanie. Dal by som silnejšie kvalitné ponorné čerpadlo, či už za 250 slabšie alebo 400 silné nie je veľký rozdiel. Asi 1,1kw či už grundfos, saer,... Ak sú tie zelené pásy smaragdy pri plote, tak sa treba pripraviť že korene pôjdu do trávnika a budú odčerpávať vodu -približne 2-3metrový kruh od stredu stromu kludne aj trojnásobok vlahy potrebnej pre trávnik. Na trávniku Vám vzniknú rôzne miesta, kde sa rýchlejšie míňa voda- Závisí aj odkial svieti slnko, kde je tieň, kde má trávnik málo zeminy (nízke 20cm obrubníky v suchom betóne a ešte aj štrk pod tým) trativod, korene, kopce a pod. Tým môžte dosiahnuť tú "nadsymetriu", že máte síce miesta, kam ide viac vody, ale aj viac vody sa minie. Niekedy je totiž rovnomerne 100% pokrytá plocha ok (futbalové ihrisko), ale tá nemá korene, tieň, kopce ... a pod. Čo sa týka návrhu, napr. Fialová sekcia by som išiel s 15kami hlavami, lebo ste nedodržali najhlavnejšie pravidlo- kde končí dostrek trysky je už ďalšia hlava. Existujú rôzne spony a najčastejšie sa používa štvorcový- napríklad tá fialová plocha je skoro zložená z 2 štvorcov, čiže do každého rohu " z každého z dvoch zlepených štvorcov" 1 trysku= 6×15, pričom niektoré budete musieť nakláňať aby pekne striekali pod tú oproti. Trysky zväčša dávajú málo vody pod seba. V návrhu máte miesta, kde nepolieva nič, slabo 1 tryska, slabo 2 trysky, až po silno 3 trysky, silno 4 trysky. Zhruba tak bude aj trávnik rásť či schnúť. A najlepšia rada na koniec- ak by ste sadili trávnik či pokladali koberec, nechajte predtým 2 týždne vyschnúť pôdu, a pustite závlahu na zhruba 1,5 cm a sledujte, kde vám postupne vysychá ako pôda a budete vidieť kde sú slabé miesta.
Odpovedať
@thecloverparadox popravde nepoznam človeka co by polieval automatickou zavlahou 2x do tyzdna. Ked som kedysi pomáhal kamosovi robit závlahy tak sme nastavili polievanie na kazdy den. Takze to mam v plane aj ja. Popri plote bude nasadený vtáči zob. Ta fialová cast je slabo navrhnutá, doplnil som si tam ďalšie trysky 👍 diky za radu. Ta drveny cast je pre mna taka neistá este, ci to moze byt. Nakoniec by som to rozdelil na 4 vetvy radsej. Mimochodom cerpadlo ma výkon 1,1kW.
Odpovedať
Ahoj, nevedel by mi niekto navrhnúť rozloženie trysiek na moju záhradu obdĺžnik o rozmere 20x10m? Pripadne aké trysky použiť?
Odpovedať
@kipsii Nevieme tlak a výdatnosť zdroja. Vo všeobecnosti však môžeš postupovať dvomi spôsobmi. Buď dáš pri dobrej výdatnosti a tlaku 4x 5004 na rohy a 2x 5004 na stred. Rozdel si to na 2 sekcie pre istotu. Alebo tam dáš pri slabej výdatnosti 4x 1804 s tryskami MP3000 na rohy a 2x 1804 taktiež na stred s tryskami MP3000. Opäť rozdeliť na 2 sekcie. Veľmi jednoduchá závlaha tak cca na 4 hodiny roboty.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mamato Dakujem za odpoveď, studňu mám vrtanú 20m, pri bežnom uživani som ju zatial nevycerpal, tlak v dome mam 2.5 až 3.5baru. Skusil som to nakresiť ako presne vyzera moj pozemok a či takto niejak si to myslel. A do toho trojuholnika by si ake trysky použil?
Odpovedať
@kipsii áno, len na vzdialenosť, kde máš 20m, tam v strede hore a dole musí ísť tryska, aby sa prekryli. Nakresli si na každom bode kruznixe a keď sa prekryjú, tak vtedy to je ok. Na tú malú plochu zase použi MP 800, tie sú od 2,4 do 4,6m. Takže ich dáš na kraje a do stredu tej rovnej časti smerujúcej kolmo od špicu k obdĺžniku. To isté spravíš oproti na tej skosenej strane. Vychádza to na 3 sekcie. Trojuholník 1 sekcia, obdĺžnik rozdelíš na 2 sekcie po 3 trysky. Mohlo by to ísť aj na 2 sekcie (obdĺžnik na jeden šup) ale z tých parametrov čo si dal nič nevieme. Studňa je síce 20m, ale nevieme priemer, vodný stĺpec, hodnoty čerpadla... Tlak 2,5-3,5 baru je dosť málo... Sprav si test. Zober 10l vedro a musíš ho naplniť za menej ako 10s. Ak sa ti to podarí, tak výdatnosť studne bude ok. Osobné by som išiel na istotu a použil MP rotatory s rozdelením na 3 sekcie.
Odpovedať
Skusil som to prekresliť či takto si to mal na mysli, 4 trysky v trojuholniku a 6ks v obdlžníku? Studna ma priemer 200mm a stlpec bol okolo 6m vody. Skusim si spraviť tu skušku a dam vedieť 🙂 Dakujem
Odpovedať
@mamato
Odpovedať
@kipsii áno, teraz je to Ok.
Odpovedať
@mamato Mohol by si mi prosím ťa poslať link ktoré trysky si mal na mysli ? Žeby som si to rovno objednal. Dik
Odpovedať
@kipsii Ja som z NR, takže pre mňa je najbližšie KDgarden. Ak ti to vyhovuje, môžeš objednataj z tadiaľ. https://www.kdgarden.sk/rotacna-trysk... https://www.kdgarden.sk/rotacna-trysk... https://www.kdgarden.sk/nastavovaci-k...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Hlavne prosim pozor na tuto firmu. Neprofesionalny pristup, zle prevedenie, drza komunikacia. https://www.zavlahovesystemy.com/
Odpovedať
Dobrý deň. Aj ja pracujem v tejto oblasti. Nejdem obhajovať konkurenciu, ale nedá mi zareagovať... Často si zákazníci myslia, že sme pre nich sluhovia. Jeden príklad za všetko.... Pani nás zavolala na pozemok, kde sme mali na komplet realizovať závlahu a položiť Eko-brim obrubníky a trávnik. Už pri prvom stretnutí som ju upozorňoval, že jej terén ide smerom k terase a nie od terasy. Ok, nie je problém, to nám tak navozili, to nechajte tak... Tak sme nechali, urobili závlahu. Následne jej niečo preletelo hlavou, tak sme museli strhnúť 20cm zeminy a dať jej to do laseru, pritom pôvodne chcela zachovať sklon terénu... Ok, zrealizovali sme... V pondelok o 18.00 hotovo. O 19.00 mi volá, že ona (!!!) zajednala trávnik v Senci (lebo tu v NR už momentálne nie je) a nech v utorok po neho idem. Ani ju netrápilo, že nemá osadené obrubníky, sieť proti krtom a ostatné veci. Že však to v utorok do obeda dokončím a môžem ísť po trávnik. Vravím, pani ja mám dodávku, nie auto s rukou.... No a???? Tak sa otočte 5x!!! Tak som ju niekde s prepáčením poslal. Ospravedlňujem sa prispievateľom za dlhší príspevok. Chcel som len poukázať na to, že občas chýba sebareflexia aj na druhej strane....
Odpovedať
Profilova fotka
@mamato povec to rovno, niektori ludia su jebnuti! Teda nie niektori, ale vacsina
Odpovedať
Už Švejk povedal: "Lidé jsou různí, povětšinou hovada" a mal veľkú pravdu, na stavbe ich stretávam dennodenne. A špecifikum Slovenska je ešte klamanie, ľudia bežne klamú akokeby to bolo pre nich prirodzené. A neznášajú "zápisy zo stretnutí" 😉
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?