Skolaudujem po 1.1.2016?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte všetci, špeciálne @majkoj @matorado @blacksr @stastnyjim :-) Poraďte prosím, prejde teraz takýto projekt cez stavebko a kolaudačné konanie? Ďakujem. Bungalov jednoduchý obdĺžnik, jednoduchá strecha, 174 m2 zastavaná plocha, múr Termalika 300mm + EPS 200 sivý, strop drevo + 400mm vata+nobasil, podlaha 190mm EPS 100S. Úžitková plocha 132,42m2. Okná plast trojsklo Ug=0,6 pasiv HL. Pozícia domu – južný svah, izby na juh, tepelné čerpadlo +el. kotol ako záloha, bez rekuperačky. Mám v projekte aj komín pre krbové kachle 7kW. Údaje z projektu – tepelnotechnický posudok. Obostavaný objem 716 m3 Merná plocha 142m2 Priemerná konštrukčná výška vykurovaných podlaží 3,15m Merná tepelná strata prechodom tepla Hr (W/K) Vonkajšia stena 116m2 Ui=0,104 W/(m2K) Vonkajšie dvere 2,2m2 Ui=1,0 W/(m2K) Okná 23,59m2 Ui=0,6 W/(m2K) Podlaha na teréne 132,42m2 Ui=0,17 W/(m2K) Strop 132,42m2 Ui=0,088 W/(m2K) Merná tepelná strata prechodom tepla Hr (W/K)= 62,57 Tepelné mosty: 20,33 W/K Merná tepelná strata HT=82,9 W/K Merná tepelná strata vetraním HV=94,51(W/K) Merná tepelná strata H=177,41(W/K) Solárne zisky 2143,96kWh Vnútorné zisky 2840kWh Zisky sekundárne(tepelné čerpadlo vzduch/voda) 2442 kWh Potreba tepla na vykurovanie 7693,2 kWh/rok Merná potreba tepla na vykurovanie e2= 54,18 kWh/m2 Faktor tvaru budovy 0,568 Potreba tepla na prípravu teplej vody Qv=2091kWh/rok Tepelná strata z projektu kúrenia je 3,9kW podľa miestností, bez vetrania. Keď som nahodil údaje do PHVP, vyšla mi merná potreba tepla na vykurovanie QH len 2583 kWh/a a 18,2kWh/m2/a. Tak a teraz čo s tým? Nie je to v projekte voľajako veľa? Alebo v PHVP „zatracene nízko“? Prejdem cez stavebko a cez kolaudačné rozhodnutie, keď je to teraz prísnejšie? Mám dať upraviť projekt? Alebo pridať izolácie? Na stavebnom úrade mi v stredu povedali, že písmenko na certifikáte ich nebude zaujímať. Len čo bude o 2 roky keď dostaviam... Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj co2 sa nehodnoti, ale vyplyva z primarnej energie ta moze byt max 108. 50 je maximalna potreba tepla na vykurovanie, ale to zavisi od faktoru budovy, cim lepsi, tym je mensia povolena hranica.
Odpovedať
@malyraj ten tvoj známy je teda "projektant" alebo "diletant" ? Čo sa neopýtaš jeho, nech ti to celé vysvetlí. Však sa spýtaj na rovinu čo vlastne potrebuješ zistiť. Mne to pripadá že ti projektoval dom, alebo projektuje a teraz si zistil že ťa obtiahne / obtiahol o peniaze. primárna energia: max trieda A1 teda 55 - 108 kWh / (m2*a) merná potreba tepla na vykurovanie menej ako 50, podľa faktora budovy
Odpovedať
@majkoj takze ok -primarna je mi jasna -a potreba je zavisla od samotneho domu - co sa roumie pod pojmom faktor budovy. velkost, plocha zateplenie....atd?
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj http://www.ensavtech.eu/faktor-tvaru-...
Odpovedať
Ja si myslim, ze v prvom rade je riadna hovadina, ze sa to neskuma uz pri vydani stavebneho povolenia. Ak mi ho zajtra vydaju ( co si myslim, ze sa vacsine ludi vo 1H 2016 stane, kedze informovanost uradov je na "vysokej urovni" ) a potom im predlozim pri kolaudaci energ. cetifikat triedy B a oni ze joooj ale zevraj A1 treba...tak im pekne krasne poviem, ze cela stavba je v sulade s projektovou doku, na ktoru mi dali stavebne povolenie a dam to rovno na sud. Tolko moj prvy postreh...a druhy postreh, ze nech sa na mna nikto nehneva ale ak si postavim maly 3 izbovy bungalow o uzitkovej ploche do 90m2, snad si tam nebudem davat fotovoltaiku, rekuperaciu alebo inu xxxiu, dam si tam to co ma v preratani prvotnych + spotrebnych vydavkov na rok ( v priebehu dalsich 10 rokov ) bude stat najmenej. A nech ma neserkaju s ochranou zivotneho prostredia a radsej pridaju kose na separovany odpad a zacnu ich vynasat, lebo vsade sa veselo separuje..., ale len prve 3 dni a dalsich 11 uz nie je kde!! jooj vytocena som.:)
Odpovedať
inak podla coho mi da firma energeticky certifikat? ako prebieha ten proces, laicky povedane?
Odpovedať
@majkoj ta potreba je iba na kurenie alebo vratane teplej vody.
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj ako som napisal :) potreba tepla na vykurovanie, teda BEZ TUV .
Odpovedať
@majkoj dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj takze som si tu relaciu pozrel :). http://videoarchiv.markiza.sk/video/t... cas 37:20 - nebol to ziaden odbornik, ale redaktor Markizy :) A teraz ukazka dezinformacie:) - tvoj vyrok " jednoznacne bolo povedane ze podmienkou ziskania A1 je pridanie ineho zeleneho zariadenia a ze nebude stacit napr. kondenzacny kotol na plyn" redaktor povedal, "(limity) by mali nutit majitelov, aby vyuzivali zelene technologie" - tvoj vyrok " ze nebude stacit napr. kondenzacny kotol na plyn" redaktor povedal "klasicky dom s kondenzacnym kotlom a trojsklom NEMUSI stacit pre urady a budu vas nutit aby ste si tam pridali nejaku pridanu hodnotu ako teplene cerpadlo ALEBO rekuperaciu" - dalej redaktor popisuje rekuperaciu za 4000€, myslim, ze taky @asex by tu mohol napisat co stoji taka najlacnejsia ale stale funkcna rekuperacia v dome Pan redaktor nieco nastudoval, vybral to co sa hodilo a dosiahol svoje, ty si viditelne pridal nieco co sa ti hodilo a podal dalej a dezinformacia uz zije svojim zivotom. Opakujem moj dom naprojektovany 2010, skolaudovany 2013 by v 2016 A1 s kondenzacnym kotlom splnal s prstom v zadku a z odretymi usami aj bez rekuperacie.
Odpovedať
@majkoj ja som nikoho nechcel dezinformovat - povedal som ti relaciu aj tv kde si to mozes pozriet, ja nie som einstein aby som si vsetko pamatal, ale ok, napisem ti vsetko potom ked to tu ludia zacnu v realnom zivote zazivat - myslim tie slovenske urady, kde ak sa ti nieco nepaci tvoja jedina moznost bude slovensky sud, pretoze ti tu garantujem ze urady ich budu nutit presne do toho co sa tu popisuje. ja viem ty stale hovoris ze to takto funguje aj inde, ale inde ludia-hovorim o vyspelej europe kde ludia zarabaju niekolkonasobne viac ako tu, kde im taketo nove technologie nevadia. na slovensku sa hrame na europu ale ludia tu ziju pri zeleznicnych tratiach a nepostavia im tam ani protihlukove steny-toto uz eu nezaujima, ale chujoviny ako toto, kde ako som uz napisal jedna krava vyprodukuje viac svinstva ako cela ulica domov.
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj ono taktiez v tej vyspelej europe su tie limity oproti nam daleko nizsie. A nerob si iluzie doteraz boli rovnako skolaudovane domy, ktore nevyhovali ani minulym normam. Ale ty mas viditelne potrebu sa stale nad niecim rozculovat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@boba33 no som zvedavy, ako sa budes sudit, ked nesplnas normu stanovenu EU a ktoru mal tvoj projektant implementovat. nezabudaj, ze pocas dlzky procesu budes mat neskolaudovany dom = neobyvatelny, cize budes musiet byvat niekde inde a s ohladom na slovenske sudy, sa ti lahko moze stat, ze sa to pretiahne aj do 2021 a v tom momente neskolaudujes ziaden iny dom, nez pasivny a budes na tom daleko horsie, nez teraz.
Odpovedať
@malyraj aby som ti povedal nazor na "vyspelu Europu": ked v Rakusku stavias dom a nie je pasivny, MUSIS postavit komin. komin rakuskeho vyrobcu, co je drahsie, nez ten slovensky. postavis si od nerakuskeho dodavatela, nedostanes stempel, neskolaudujes. ked chces v Rakusku postavit pasivny dom, musis splnat normu 10kWh/m2a. Slovensko ma normu 15kWh/m2a, Cesi dokonca 20. ked postavis v Rakusku pasivny dom, az na Niederoesterreich (a to tiez az od 01/2015) nesmies kurit elektrinou. mozes, ale musis mat komin a krb/kachle, lebo budes deklarovat primar kurenie drevom, alebo tepelne cerpadlo, alebo plyn. ziadne kurenie rekuperaciou, alebo klimou. zabudni. ked chces v Rakusku postavit dom, mas pevne technicke normy, ktore ked nesplnas a nevies to opravit, nechaju tvoj dom na tvoje naklady zburat. moj dom moze merat maximalne 6,5m, musi byt postaveny na hranici pozemku a keby som chcel dat okno na schodisko, tak musi byt neotvaratelne, nepriehladne, hlinikovy ram, splnat REI30 (ohnuvzdornost) a ked si pozries ceny tych okien, tak mas radsej tmave schodisko. a ano, ludia tam zarabaju viac, niektori aj podstatne, ale odvoz smetia je podstatne drahsi, koncesionarske poplatky su drahsie, internet je drahsi, mhd je drahsia, vo Viedni je napr. vacsina jedla drahsia... ps: nikto ti nebrani ist za hranice ;-)
Odpovedať
@majkoj majkoj to mi chces povedat ze zijeme v normalne fungujecej a slusnej krajine ? ja si myslim ze slovensko do ziadnej eu nepatri. ak mame mat rovnake predpisy, zakony, pokuty, tak mame mat aj rovnake platy. ano mas pravdu rozculuje ma tu strasne vela veci ktore obyvatelov tejto krajiny rujnuju a trapia. mozno nezdielas moj nazor, ale kazdy ma narok na svoj nazor a subjektivny pohlad. a iluzie si urcite nerobim -uz tu zijem 53 rokov a viem co sa tu dialo -deje a bude diat. ale sam vidis ze ludia maju obavy. rumunsko-bulharsko-slovensko - toto je unia kde patrime.
Odpovedať
@bozsky_kaja neviem o com to tu tocis. ja som pracoval v usa, nemecku aj rakusku niekolko rokov. ja viem kolko tam ludia zarabaju. kolko rakusanov si videl ze si na slovensku stavaju domy. a mohli by si ho postavit o polovicu lacnejsie aj za smeti by platili menej. to ti vadi ze sa chrania? svojich ludi, firmy? aha na slovensku je to lepsie pretoze sme vsetko rozjebali a predali do zahranicia. ked ides do nemocnice musis si zobrat pribor a hajzlak-tak to sa ti paci? vies ako dlho trva stavebne povolovacie konanie v rakusku a tu? tam sa stretnes na dohodnutom termine kde sa stretnu vsetci dotknuty, vyjadria svoje za a proti a do mesiaca je vsetko ok. a tu? takto sa ti to paci? vies preco je vieden 3 mesto na svete v ktorom sa ludom byva najlepsie? prajem ti vela stastia.
Odpovedať
@malyraj ked si tam robil, preco si tam nezostal? ked je tam vsetko lepsie? btw vies, ze ked uz zabrdas do toho zdravotnictva, ze v USA by si platil mnohonasobne viac za zdravotku, alebo ti dosla domov faktura za operaciu v hodnote luxusneho auta az domu? ze za odvoz sanitkou napr. platis $1.200 a viac pokial to nemas v zdravotke, tak to pekne vycalujes? a nikto sa ta nebude pytat z coho a ci na to mas! a ze napriklad 45 milionov obcanov USA pobera food stamps - prispevky statu na stravu, lebo nie su schopni si zarobit dostatok? ze drviva vacsina jedla tam je geneticky modifikovana a nie je na vyrobcovi dokazat, ze je jeho produkt zdravotne zavadny, ale je to na spotrebiteloch, ktori skoro nikdy nemaju statisice na klinicke testy, tak sa tam predavaju potraviny a lieky, ktore mozu mat negativne ucinky na ludi? a preco sem nechodia Rakusania stavat domy? no napr. kvoli tomu, ze nerozumeju po Slovensky. ale chod sa pozriet hocikedy do Tesco Petrzalka pozriet, kolko Rakusanov chodi nakupovat sem, lebo tu mame lacnejsie potraviny. preco si ty nepostavis v Nemecku, alebo Rakusku, ked si tam roky robil a tu je vsetko na prd? Btw staviam dom v Rakusku, riesil som stavbu administrativnej budovy na Slovensku, je to tam rozumnejsie, ale ani na Slovensku sme nemali problemy, lebo sme mali vsetky potrebne podklady a vyjadrenia susedov. A ta Vieden bude postupne klesat - uz tam zacinaju mat dost velke problemy s kriminalitou pristahovalcov v niektorych castiach.
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj nie nechcem to povedat, ak si dobre precitas co som napisal, chcem povedat presny opak. Ja som v Nemecku zil, doteraz tam casto chodim, ja viem co si moji kolegovia mozu dovolit, viem co ich stali domy, co ich stoja technologie do toho baraku. Ano Slovaci do Eu asi nepatria, okrem eurofondov nezdielaju v podstate ziadne europske hodnoty a co mi najviac vadi je to ze vsetko musia ofrflat. Aj ked sa zacne v relacii o niecom debatovat na temu nove normy, zacne sa to tym ze "Brusel nariadil" . Pritom toto vsetko je dosledkom Kyotskeho protokolu z 2007, ktoreho signatari sme aj my. V Nemecku vacsina ludi rozmysla ako by mohli byt ekologickejsi u nas sa len frfle, frfle a frfle.... PS: Ja zase tiez nie som najmladsi :)
Odpovedať
Profilova fotka
Ľudia, ja už som ani nechcel na túto tému reagovať, ale veľmi mi to nedá, keď tak čítam... Ako nám môžu úrady, EÚ a všeobecne byrokrati kecať do toho, ako máme stavať? Jednoducho, môžu nám kecať do toho, ako máme stavať, akými autami máme jazdiť, čo máme jesť a ako máme žiť ;-) Nie je rok 1822, že vykopem základ, nadrbem tam kamene, z iných kameňov postavím dom, vyrúbem pár stromov a z toho postavím strechu a mám bývanie :-D BTW: Iné krajiny, nielen EÚ, sú tiež riadne Kocúrková, ale zas v iných oblastiach života, napríklad čo sa týka nezmyselných obmedzení v doprave, alebo v tom, ako máte vychovávať Vaše deti.. Možno je v zahraničí tráva zelenšia, obloha jasnejšia, baby krajšie, ale hovno smrdí všade rovnako ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@vapno92 ano ako to dopadne bez tych obmedzeni je krasne vidiet v cine, kolegovia ked tam boli nesmeli ist na ulicu bez respiratora. Ale casy ked sa nesmelo vystahovat z republiky za lepsim su davno prec.
Odpovedať
@vapno92 nadviažem na tú tvoju poslednú vetu. Lebo treba vystrčiť svoju riť zo svojej dediny a zájsť trošku ďalej ako len do okresného mesta a otvoriť si oči. Lebo planéta na ktorej žiješ sa netočí okolo teba, tvojho domu, o ktorom po 100 rokoch ani pes neštekne, ani tvojho auta, ktoré aj tak skončí na šrotovisku.
Odpovedať
ja nechapem ludi, ktori pindaju na to, ako je to vsade lepsie, ako kedysi pracovali v zahranici a namiesto toho, aby zdvihli rit a sli tam, kde je to lepsie, sedia na Slovensku za kompom a pindaju a pindaju a pindaju. zatial je svet otvoreny, kto vie dokedy, tak treba ist tam, kde to cloveku viac vyhovuje.
Odpovedať
@bozsky_kaja bud si isty ze uz viac na teba reagovat nebudem.
Odpovedať
@majkoj ano suhlasim - je to hodne o uvedomovani a vychove.
Odpovedať
@vapno92 presne ako pises. je to ako ked privezies auto z ameriky tak na slovensku ho neprihlasis lebo na svetlach nema napisane e v kruzku ale dot. to asi preto lebo v usa svietia ine svetla, je tam asi vacsia tma alebo ja neviem co este. ked to iste auto privezies do ciech, madarska alebo polska za jeden den ho prihlasis a dostanes aj znacky. a to sme v rovnakej tzv. eu. ale ako pises hovno smrdi vsade rovnako.
Odpovedať
@malyraj lebo som ti povedal pravdu? kazdy je strojcom vlastneho stastia a ludia si vzdy zvolia len to, co si zasluzia. vidim prilis vela ludi vo svojom okoli, ktori su ako ty. pindaju na vsetko, namiesto toho, aby sa rozhodli pre zmenu a pre lepsi zivot. vsetko je to o volbach. a teraz nehovorim o parlamentnych.
Odpovedať
Spytam sa kedze som nenasiel podobnu situaciu :) Ziadost o stavebne povolenie sme podali este minuly rok teda 2015 a aj stavebne konanie zacalo 2015. Je 2016 povolenie sme nedostali este. Ake pravdila teda platia pre nas? V projekte mame vypocitany energeticky certifikat B. E1=18.2 a E2=54.13. Faktor tvaru budovy=0.69. Zmestime sa s tymito hodnotami v 2016 do A1? Vdaka
Odpovedať
@xenox ak je E v tvojom pripade potreba tepla na vykurovanie (E1 asi v m3 a E2 v m2) tak nesplnis kriterium potreby tepla na vykurovanie, ktora je pri tvojom faktore tvaru budovy 0.69 ak sa nemylim 39,3 kWh(m2a) to su jablka a potom su hrusky (primarna energia) a ta zavisi aky mas energeticky nosic (elektrina, plyn, TC, pevne palivo, atd.) ktora sa pocita dodana energia x faktor primarnej energie daneho nosica vid vyhlaska 364/2012 kde mas tabulku
Odpovedať
@xenox podla toho, ako som to pochopil ja, sa energeticky certifikat predklada pri kolaudacii, cize musi splnat podklady platne v momente kolaudacie = A1. Cize B nebude stacit a pokial si kupil projekt s certifikatom B by som ho reklamoval. Aj ked, kupoval si slobodne a mal si si byt novych noriem vedomy...
Odpovedať
@horsey ano ano zabudol som jednotky E1=18.2 kWh/m3.rok E2=54.13 kWh/m2.rok energetickym nosicom je plyn takze vlastne idem podla novej normy, zalezi kedy dostanem stavebne povolenie? nie podla toho kedy som ho podal a vtedy platila este stara norma?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?