Skolaudujem po 1.1.2016?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte všetci, špeciálne @majkoj @matorado @blacksr @stastnyjim :-) Poraďte prosím, prejde teraz takýto projekt cez stavebko a kolaudačné konanie? Ďakujem. Bungalov jednoduchý obdĺžnik, jednoduchá strecha, 174 m2 zastavaná plocha, múr Termalika 300mm + EPS 200 sivý, strop drevo + 400mm vata+nobasil, podlaha 190mm EPS 100S. Úžitková plocha 132,42m2. Okná plast trojsklo Ug=0,6 pasiv HL. Pozícia domu – južný svah, izby na juh, tepelné čerpadlo +el. kotol ako záloha, bez rekuperačky. Mám v projekte aj komín pre krbové kachle 7kW. Údaje z projektu – tepelnotechnický posudok. Obostavaný objem 716 m3 Merná plocha 142m2 Priemerná konštrukčná výška vykurovaných podlaží 3,15m Merná tepelná strata prechodom tepla Hr (W/K) Vonkajšia stena 116m2 Ui=0,104 W/(m2K) Vonkajšie dvere 2,2m2 Ui=1,0 W/(m2K) Okná 23,59m2 Ui=0,6 W/(m2K) Podlaha na teréne 132,42m2 Ui=0,17 W/(m2K) Strop 132,42m2 Ui=0,088 W/(m2K) Merná tepelná strata prechodom tepla Hr (W/K)= 62,57 Tepelné mosty: 20,33 W/K Merná tepelná strata HT=82,9 W/K Merná tepelná strata vetraním HV=94,51(W/K) Merná tepelná strata H=177,41(W/K) Solárne zisky 2143,96kWh Vnútorné zisky 2840kWh Zisky sekundárne(tepelné čerpadlo vzduch/voda) 2442 kWh Potreba tepla na vykurovanie 7693,2 kWh/rok Merná potreba tepla na vykurovanie e2= 54,18 kWh/m2 Faktor tvaru budovy 0,568 Potreba tepla na prípravu teplej vody Qv=2091kWh/rok Tepelná strata z projektu kúrenia je 3,9kW podľa miestností, bez vetrania. Keď som nahodil údaje do PHVP, vyšla mi merná potreba tepla na vykurovanie QH len 2583 kWh/a a 18,2kWh/m2/a. Tak a teraz čo s tým? Nie je to v projekte voľajako veľa? Alebo v PHVP „zatracene nízko“? Prejdem cez stavebko a cez kolaudačné rozhodnutie, keď je to teraz prísnejšie? Mám dať upraviť projekt? Alebo pridať izolácie? Na stavebnom úrade mi v stredu povedali, že písmenko na certifikáte ich nebude zaujímať. Len čo bude o 2 roky keď dostaviam... Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@mareqm co sa tyka energetickeho cerifikatu, kontroluje sa len primarna energia, musi byt max A1. Kazdopadne norma definuje aj ine parametre, tie v podstate vyzaduju Acko aj pri potrebe tepla.
Odpovedať
Profilova fotka
@tremonti Ja mam tiež pocit, že niektorým už tie koeficienty nerobia príliž dobre...
Odpovedať
@majkoj Primarnu energiu mam v A1. Potrebu energie mam v B a potrebu tepla mam v A (39 kWh/m2a). Cize malo by to byt v poriadku? My sme prave kvoli tejto norme museli menit kurenie z elektriky na plyn.
Odpovedať
Profilova fotka
@mareqm to by podla mojich vedomosti malo stacit.
Odpovedať
@majkoj vyšlo pod 15, ale až po upravení výpočtov, reálne máme 11-12
Odpovedať
@majkoj Dakujem :)
Odpovedať
@majkoj prave som dopozeral relaciu na tv markiza kde jednoznacne bolo povedane ze podmienkou ziskania A1 je pridanie ineho zeleneho zariadenia a ze nebude stacit napr. kondenzacny kotol na plyn. takze neviem ci sa to bude dat dosiahnut tak ako to popisujes ty.
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj podla mojich vedomosti v zakone ani vyhlaske nic take nie je. V ktorej relacii to bolo ? Je to v archive ?
Odpovedať
@majkoj , dnes telerano.
Odpovedať
@malyraj ale tam aj vraveli, ze tento zakon plati iba pre domy, ktorym sa stavebne konanie zacne az v roku 2016. vsetky domy ktore maju stavebne povolenie platne v roku 2015 to nemusia dodrzat.
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj podla mna je to blbost. Ani v zakone ani vo vykonavacej vyhlaske nic take nie je. A1 je podmienene len splnenim hranice primarnej energie. V zakone sa sice pise (2) Ak ide o novú veľkú budovu, musí sa v príprave jej výstavby posúdiť technická, environmentálna a ekonomická využiteľnosť alternatívnych energetických systémov v mieste výstavby, najmä možnosť využitia elektriny a tepla zo zdroja kombinovanej výroby elektriny a tepla alebo centrálne zásobovanie teplom a chladom a možnosť dodávky energie z lokálnych systémov využí- vajúcich obnoviteľné zdroje energie, napríklad tepelné- ho čerpadla (ďalej len „energetický posudok“). Ale to plati len pre budovy s plochou cez 1000m2 a aj to len ak sa preukaze ekonomicka navratnost.
Odpovedať
@malyraj Reportáže z TV beriem s rezervou. Reportér získa nejaký podklad, niekedy aj neoverený, spýta sa nejakého "odborníka" a reportáž je na svete. Viem z iných oblastí, v ktorej robím, že niekedy trepnú nepravdy. Len nedávno Mrkvíza presviedčala ľudí, že majú zlé kalendáre, lebo nesprávne číslujú týždne. Pár dní na to zistili, že podľa medzinárodných noriem je to v poriadku a odvysielali opravnú reportáž. Dokonca aj jeden odborník z metrologického ústavu chybne presviedčal v stanovisku ľudí, že je to tak a ono je to naopak. A tiež sa hovorí - Žiadna kaša sa neja tak horúca, kao sa uvarí. Áno, nejaké normy tu budú vždy, ale prax sa prispôsobí.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chrobak7 potvrdzujem, že redaktori si neoveria zdroje a keď, tak sa tam striedajú aj tak tí istí "odborníci". V oblasti daňovej/účtovnej je viac nepravdivých reportáži ako pravdivých, hlavne aby boli senzačné titulky, a je jedno či je to TV Narkóza alebo TV HNOJ.
Odpovedať
@majkoj tak teraz som to konzultoval priamo s projektantom a hovori ze je velmi tazke , priam nemozne to spravit tak ze budes pouzivat len plynovy kotol. ze mozno by to slo u poschodoveho domu ale pri bungalove je problem dosiahnut to pod 50. podla neho je mozne pouzit ako najlacnejsiu alternativu rekuperaciu napr. inverterom do kazdej miestnosti co navysi stavbu napr. 200m2 - bungalov o cca 4000 eur.
Odpovedať
@malyraj Telerano je ta erlacia kde za pol hodinu vystriedaju 10 tem spravy a 10 minut reklamy? To je ta relacia kde ked je host venuju sa mi asi 2 minuty a hned odskocia k nejakemu posahanemu kuchraovi co tam vari za sprostosti a budu sa s homoxexualmi bavit o tom ze daka stetka mala topanocky ktore mala uz 2 dni preddtym a je to skandal? Tak take drsity ti radim nepocuvat. Ked postavis maly bungalov tak ti to vyda asi aj bez blbosti. Ak postavit roztrahane L ko so sklenenymi stemami asi to bude horsie. Zase ked stavas opachu neviem ci je problem navysit rozpocet o 3 litre a dat si tam tu rekuperaciu nech su ti fasisti spokojni a v podstate to bude dobre aj pre teba..
Odpovedať
@chrobak7 to je ako ked vsetky TV vysielaju Ficovu tlacovku, ked pan co montuje tepelne cerpadla zahlasi, ze rodina usetrila s tepelnym cerpadlom 800EUR za 1.5 mesiaca kurenia. Tak ale ked to je v telke, hadam to bude pravda :)
Odpovedať
by ma zaujímalo,st,pov.vydané 2/2015 neskolaudovaný dom predá Janovi??? 4/2016 čo to znamená pre Jana?
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj zaujimave, moj bungalov by s plynovym kotlom namiesto TC a bez rekuperacie bol stale A1, takze neviem o com tvoj projektant hovori :).
Odpovedať
@majkoj nie som az taky odbornik aby som ti to vedel dokonale vysvetlit. jednoducho mi povedal co som ti napisal , dokonca mi to vyjadroval aj v cislach - konkretne aj pre bungalom o ploche 200m2, hovoril mi ze skusali dodavat aj hrubku vonkajsieho zateplenia na cca 40cm aj tak to nevychadzalo. ja nie som projektant, vychadzam len toho co mi povedal a mozem povedat ze je to moj znami a nemal dovod nijako navysovat alebo inac menit cenu domu. vychadzal z realnych cisel. tak neviem, ale kludne ti mozem na neho dat kontakt.
Odpovedať
@malyraj necitam celu diskusiu, ale ako pozeram svoj EC. Tak bungalov 180 zastavana plocha - a primarnu mam A1 (81 kWh/m2 za rok) - pricom vsetko je na elektrinu - elektricke podlahove, ziadny komin ani solar, ale aktivna rekuperacia.
Odpovedať
@mr79 ale norma hovori o 50 kWh/m2/rok.
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj mozno si ho len zle pochopil, co je naozaj takmer nemozne, je to spravit s elektrickym kurenim. S plynom sa to pri troche rozmyslania spravit da a s rekuperaciou ktomu to nie je vobec ziaden problem. Netreba kupovat tu najvychytenejsiu, rekuperacie sa daju poriesit aj do 2000€. Ja na neho kontakt nepotrebujem :). Ale mozno ty by si potreboval kontakt na niekoho ako @janvirostko .
Odpovedať
Profilova fotka
@malyraj norma hovori 50 pri potrebe tepla, A1 je primarna energia a to je uplne nieco ine, tam je hranica 108.
Odpovedať
@majkoj ja neviem, rozpravali sme o kombinacii plynu /pretoze ten tu je/ a rekuperacii. ale skusim to prediskutovat aj s tym p. virostkom./dakujem za kontakt/
Odpovedať
Profilova fotka
a neviete mi poradiť kde si môžem pozrieť zmeny čo nastali? ale nemyslím tým TV Markíza a TV Joj. Vďaka
Odpovedať
Profilova fotka
@fondis tych zmien je pomerne vela, v prvom rade by ich mal ovladat tvoj projektant. Ale velmi v skratke tie najdolizetejsie http://www.modrastrecha.sk/forum/urad...
Odpovedať
@mr79 Aktivna rekuperacia je vlastne TC.
Odpovedať
@malyraj vidim ze nemas ani sajnu co je to potreba tepla na vykurovanie.. tu mam inak 22 kWh/m2 za rok a co je to primarna energia. @mathew112 dobre rano stara mama - to ma informujes co mam doma? Vysvetlujes mi co je aktivna rekuperacia? lebo ten prispevok som nepochopil. Plno ludi tu ma napr bojler s TC a pod...
Odpovedať
@mr79 asi mas pravdu , preto som sa radil s projektantom co tie stavby projektuje. ja neviem o co ti ide. prave mi napisal ze koeficient na plyn je 1,3 a nasobi sa to spotrebou. napr. ak mas spotrebu 40kw x 1,3 . t.j. 52
Odpovedať
@majkoj takze pri parametri "primarna energia moze byt hodnota - max. 108? a co2 moze byt kolko. a potreba tepla moze byt max. 50 a to je vratane ohrevu vody alebo len vykurovania.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?