Prekrocena zastavanost

Pozdravujem, Chcel by som vas poziadat o radu ohladom situacie do ktorej som sa dostal. V roku 2011 som dostal stavebne povolenie k pristavbe rodinneho domu. Jednalo sa o garaz a verandu. Pocas realizacie som zvacsil podorys garaze a verandy ale este pred tym som to riesil so stavebnym uradom. Bolo mi to povolene s tym ze si mam prekreslit vykresy a bude sa to riesit pri kolaudacii. Dnes uz viem, ze sa mala napisat aj ziadost o zmenu stavby pred dokoncenim. Co sa tyka terminu dokoncenia stavby tak mi bolo povedane, ze to nie je limitovane hlavne je zacat do dvoch rokov od nadobudnutia stavebneho povolenia a oznamit to pisomne. Ked som po 10 rokoch vsetko dokoncil chcel som pristupit ku kolaudacii a siel som na SU. Tam uz su uplne novi pracovnici a o zmene podorysu nic nevedia a nic neeviduju. Ukazoval som im prerobene vykresy na ktrych vsak chyba peciatka SU. Tak som si dodatocne poziadal o povolenie zmeny stavby pred dokoncenim s tym ze mi to odsuhlasia a mozeme kolaudovat. Po nejakom case mi vsak prislo vyjadrenie o preruseni z odovodnenim ze sa medzicasom zmenil uzemny plan kde sa index zastavanosti znizil z 35% na 30% co uz nesplnam. Mam teda na pozemku ciernu stavbu ktoru nikdy neskolaudujem a pracovnicky SU ma strasia ze po 1.4.2024 to budem musiet zburat. Bol som poziadat suseda o docasny predaj casti jeho pozemku aby som sa vosiel do zastavanosti ale odmietol. Pisal som aj ziadost o udelenie vynimky primatorovi ale dostal som zamietave stanovisko. Je to neriesitelna situacia a neviem ako z toho vykluckovat. Co mi realne hrozi a ake su vyhliadky legalizacie pristavby. Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
Asi by som sa obrátila na právnu pomoc ohladne legalizácie stavby.
Odpovedať
Profilova fotka
@marros954 desať rokov ste stavali a nemáte súpisné číslo? Myslíte , že mesto má archív v takom poriadku, že keď začnčte pýtať doklady pred 11 rokov budú schopní odpovedať? Rozostavaná stavba sa nemôže kolaudovať podľa nových predpisov ale podľa vtedy platných, doložte čestné prehlásenie, že ste stavbu ukončili 2015 a požiadali o kolaudáciu, doklady sa stratili. Ale ak máte súpisné číslo a platíte poplatky za dom mestu, nie je čo riešiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@marros954 predpisy na Vás nesmú platiť retroaktívne, tzn. spätne, čiže milé pracovníčky na úrade treba poslať kade ľahšie a nech sa láskavo riadia predpismi, ktoré boli platné v čase vydania stavebného povolenia. Je ich povinnosť si ich naštudovať a postupovať podľa nich. Nenechajte sa odbiť. No a tú žiadosť o zmenu stavby pred dokončením na stavebný úrad podajte. Nenechajte sa odbiť pracovníčkami, oni o tom nerozhodujú, takže sa to dostane do rúk tomu, kto má právomoc rozhodnúť a tam už dostanete vyjadrenie ako má byť, vrátane paragrafových znení, ak by od Vás aj niečo ešte požadovali. A tým, že bude treba po apríly 2024 zbúrať? To sa im treba vysmiať do tváre, pretože ak by platila ich rétorika reči, tak zbúraného by muselo byť pol Slovenska, čo nemajú staršie nehnuteľnosti vôbec zamerané a pozapisované ako treba. Nikdy sa nič nesmie riešiť retroaktívne, toto si treba zapamätať. Ak raz Vám niečo povolili stavať na základe platných zákonov, je nemožné to po zmene zákona zmeniť/zrušiť. Bude to platiť iba na nové žiadosti, nie na tie už vydané povolenia.
Odpovedať
@andreah25 Len poznámka k tejto vete: "Ak raz Vám niečo povolili stavať na základe platných zákonov, je nemožné to po zmene zákona zmeniť/zrušiť. " Pokiaľ som správne pochopil, tak on nemá žiaden doklad o tom, že mu prístavbu SÚ povolil.
Odpovedať
@andreah25 Odhliadnuc od argumentu o zastavanosti, dotyčný postavil resp. upravil pôdorys stavby bez súhlasného stanoviska SU (nejakú ústnu dohodu nerátam) čím de iure porušil stavebný zákon, nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 to je pravda, toto som si nevšimla.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix a to je presne to, čo sa ľudia nie a nie naučiť - žiadne ústne riešenia, všetko písomne a s potvrdením o prevzatí/odovzdaní. Na druhú stranu, vieme ako to na obciach chodí - starosta či zastupiteľstvo vedomosti niekedy nulové, všetko len na dobré slovo a potom to takto vyzerá. Trvať na papieroch nechcete/nemôžete, lebo šak dobré vzťahy v dedine... no príde prvý problém a máte problém Vy, nie úrad.
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 @kejsix ešte ma napadlo, že tu by sa to malo riešiť individuálne a to tak, že ak je preukázateľné, že postavil v rozpore so stavebným povolením širšie ako mal, tak má možnosť požiadať o zmenu pred dokončením a úrad bude posudzovať na základe SP, ktoré teda porušil, čiže by mu mali dať zákonnú pokutu (nemôžu mu nariadiť to zbúrať, pretože ak už úrad v inom prípade toho istého problému nariadil pokutu, nemôže niekomu inému nariadiť zbúranie) a dodatočne by mu dali to povolenie pre dokončením, keďže je preukázateľné, že stavba stála ešte pred právoplatnosťou toho nového územného plánu o percentách zastavanosti. Nie je možné totiž nový územný plán uplatniť na už stojace nehnuteľnosti, aj keď bez riadneho povolenia, pretože to by tak museli potom postupovať pri všetkých nehnuteľnostiach a takých je v každej dedine nespočet, bez akejkoľvek dokumentácie.
Odpovedať
@andreah25 ahaa takze v ramci toho, ze stavba uz stala pred novymi normali, tak ma teda sancu na uspech
Odpovedať
Dakujem pekne za odpovede. Nejedna sa o stavbu domu ale o pristavbu. Dom bol postaveny v sedemdesiatych rokoch a je zakresleny v katastralnej mape a ma supisne cislo. Dom som zvnutra zrekonstruoval a neskor som sa rozhodol pre pristavbu garaze a verandy na zaklade pravoplatneho stavebneho povolenia. Pristavbu som sa rozhodol oproti projektu zvacsit po konzultacii na stavebnom urade kde mi to bolo povolene s tym ze si mam upravit vykresy a pripravit si ich ku kolaudacii. Keby ma poziadal o vyplnenie ziadosti o zmenu stavby pred dokoncenim tak nemam dovod to tak neurobit. Veril som ze konam spravne. To ze som to robil tak dlho je preto lebo v projekte boli aj terenne upravy, plot a fasada. Vacsinu veci som si zacal robit sam koli problemom s majstrami a fuserskou robotou stavebnych firiem. Kedze ma netlacil ziaden termin, byvat som mal kde, plus robota, sluzobky a male deti tak vysledok je taky aky je. Dnes uz viem akych administrativnych preslapov som sa dopustil a mal som vediet ake su povinnosti stavebnika.
Odpovedať
Profilova fotka
@marros954 veď hej len čo teraz, vieš bola by škoda to teraz len tak zbúrať, musí predsa existovať nejaký spôsob ako to teda zlegalizovať
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@andreah25 Dobrý deň, zaujímalo by ma ešte či náhodou neviete o akých sumách sa v prípade spomínaných pokút za prekročenie zastavanosti bavíme - či sa jedná o desiatky, stovky, či tisíce eur. Ďakujem.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@marika789 paragraf 105, odsek 2, bod a) Stavebného zákona - v rozpore so stavebným povolením..... v prepočte na eurá je to do 900,- Eur
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?