Územné rozhodnutie - čo znamená táto veta?

Zdravim vospolok, v uzemnom rozhodnuti nam SU napisal takuto vetu, ktorej nie celkom rozumieme: "V projektovej dokumentacii pre stavebne povolenie dolozit hydrogeologicke vyhodnotenie uzemia pre vystavbu rodinneho domu, ktorym sa preukaze schopnost vsakovania dazdovych vod zo strechy rodinneho domu a zo spevnenych ploch do vsakovacich sacht" -> stretli ste sa niekto s takouto formulaciou a co je to "hydrogeologicke vyhodnotenie"? Google mi tento termin tiez moc neobjasnil. Keby sme tam mali hydrogeologicky prieskum, tak jasne, je od nas chcene vratat do zeme a nechat si vypracovat z toho vrtu spravu, toto mi ale nieje uplne jasne, ci nieje len nejaky "papier" kde ma byt zopar peknych cisielok a sladkych slov... SU sme samozrejme hned napisali o co ide, odpoved zatial nemame a vzhladom k tomu ze nas tlaci cas (stavat sme planovali najneskor koncom jari, co nam uz evidentne nijak nevyda), tak sa k odpovedi snazim dopatrat co najrychlejsie
Odpovedať
@wishmaster chcú od Vás hydrogeologický posudok (vyhodnotenie nie je to správne slovo) ... Narozdiel od "prieskumu" Vám v posudku presne navrhnú umiestnenie, velkosť atď atď vsakovacích šácht, resp. trativodou a vlastne sa tým zaručíte, že ak to spravíte podľa posudku, budú tieto vsakovačky bez problémov stíhať vodu vsakovať :) http://www.hgm.sk/posudky-vsakovacie-...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 adresa bola správna, ale vsakovacie šachty sú v rozpore s predpismi, ak vsakovanie tak plytké . Bohužiaľ, dnešní ľudia v praxi väčšinou študovali v čase, keď to bol vrchol techniky a sledovať vývoj sa im už nechce. Aj štát k tomu prispieva, všetky predpisy a aj technického charakteru by mali byť verejne prístupné. .
Odpovedať
@jan45 ten názov som len prečítal na tej stránke :) Neviem ani, ako vlastne "vsakovacia šachta" funguje, ja som si to robil na štýl "vsakovacích košov" a funguje to perfektne :)
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 pri malých objektoch sú vsakovacie zariadenia zväčša zbytočné, sú aj iné riešenia.Každopádne vsakovacia studňa je najhoršie riešenie.
Odpovedať
@jan45 sú hlavne z môjho pohľadu najlacnejšie a funkčné ... Aké iné riešenia máte na mysli ? Hlavne ak sa bavíme o "dnešných" výmerách pozemkov a aktuálnou zastavanosťou ...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 Aj pri malom pozemku sa voda dá zachytiť, "pribrzdiť", zostane na povrchu a niečo vsiakne, niečo sa odparí. Vsakovacia jama má minimálny objem vzhľadom na zrážky, keď je búrka, voda aj tak vystúpi na terén. Ale vytváre hydrostatický tlak, ktorý umožní znečistenej vode priamy prienik do podložia až spodnej vody.
Odpovedať
@jan45 nie celkom súhlasím ... Hlavne s "minimálnym objemom" ktorý vraj vsakovacia jama má ... Keď ju niekto poddimenzuje, tak samozrejme ... Držal som sa osvedčenej "rady" = čo 20 m2 plochy strechy, to 1m3 objemu vsakovacej jamy ... Príklad, ak si človek pri 100 m2 streche spraví vsakovačku 5m3, tak ak pri poriadnom lejaku (ktorého výskyt by som tu spočítal na prstoch jednej ruky) napr 25mm za deň, padne na tú strechu 2,5 m3 vody ... Čiže v čisto teoretickej rovine, by tá vsakovacia jama mala zniesť zrážky až v objeme 50 mm (ktoré napríklad tu kde bývam, ešte neboli) ... A to sa bavíme stále v rovine teórie, nakoľko vsakovacia jama predsa vsakuje a tých 50mm zrážok nepadne naraz v jednej sekunde, ale bude to proces v dĺžke X hodín, čo v praxi znamená, že tá jama toho pojme aj viacej ... Čo sa týka spodnej vody, to bude asi prípad od prípadu ... Ja mám spodnú vodu 16 metrov hlboko, najnižší bod vsakovacej jamy je 2 metre pod úrovňou terénu, takže nemyslím, že 14 metrová "dráha" v mojom prípade nejako znečistí spodné vody :) A samozrejme = pri malých pozemkoch ľudia v prípade záhrady zväčša bojujú o každý centimeter plochy a nechcú mať dobrovoľne niekde plochu, kde bude stáť pár dní voda po daži :)
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 minimálny objem vznikne pri zásype kameňom, to nie je ani 20% výkopu, plný objem vzniká použitím plastových tvárnic, ale potom pokladám za vhodnejšie nádrž, okolie nádrže má rovnakú vsakovaciu plochu a voda sa dá aj skutočne použiť pri rovankých nákladoch.
Odpovedať
@jan45 Veď ja som to robil s plastových stohovateľných paliet ... Taká paleta sa dá zohnať okolo 4 Eur, na bazoši je toho dosť a vyšlo to neporovnatelne lacnejšie, ako nádrž ktorá by sa dalo zabudovať do zeme, nehovoriac o tom, že sa to dá celé zvládať bez akejkoľvek ťažkej techniky :) Ja som robil jamu o velkosti 3 kubíkov, bolo na to treba 20 paliet, náklad 80 Eur, kvalitná netkaná geotextília s čiste PP vyšla na tú kocku okolo 10 Eur, trocha nopovky a balík sťahovačiek ... Celé teleso sa zmestilo do 100 Eur ... Chcel by som vidieť nádrž 3m3 ktorá sa dá zabudovať do zeme, koľko stojí aj s dovozom a osadením do vykopanej jamy ... To sme na úplne inej sume ..... Áno, môžem tú vodu využiť, ale potrebujem tam automaticky pre komfortné použitie kúpiť ďalšie čerpadlo, spraviť prípojky a nejakú automatiku, keď už to má byť komfortne ... Ak by som do tej nádrže zachytil úplne všetko, čo padlo na 60 m2 strechy (za rok 2019 padlo na ZS celkovo 664 mm zrážok) tak by som celkovo zachytil 39,84 m3 vody ... Len pre porovnanie, zo studne mi čerpadlo pri plnom výkone 1,1 KW vytiahne 100 litrov vody za minútu, tj za hodinu 6 m3 pri spotrebe 1,1 kWh. Čiže na vytiahnutie tej celoročne usporenej vody (39,84 m3) by som ptoreboval 7,304 kWh elektriny, čo je náklad okolo 1 Eura :D Áno, ak by som nemal možnosť studne, dá sa nad tým rozmýšlať. Ale množstvo zrážok na zavložovanie napríklad trávnika nebude stačiť v žiadnej časti SR a polievať trávnik či záhradu mestskou vodou asi tiež nie je OK, takže tú studňu beriem ako nevyhnutnosť :) Tým všetkým som chcel len povedať, že riešiť nádrž namiesto "paliet" je citelne nákladnejšie, je s tým viac starostí (komfortné čerpanie zachytenej vody), zrážky nepokryjú bežnú spotrebu a finančne sa to nemá (ak máte studňu) ako vrátiť ...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 to sú úvahy bez prepočítania nákladov. Ja robím projekty, nie dodatočné úpravy. Teraz som kreslil 3,6 m2 septik za 200€, ten sa dá použiť aj ako nádrž na vodu, keď ušetríte 50 m3 vody za 60€, náklady za nádrž a čerpadlo sa vrátia za 10 rokov. Je to celé o ekonomike, na studňu určite nemáte povolenie, keby ste museli za vodu platiť, uvažovali by ste ináč.
Odpovedať
@jan45 tak ja nepočítam náklady a vy napíšete, že septik 3,6 kubíka vyjde na 200 Eur ... Ak niekto kúpi takú nádrž, zaplatí dovoz, uloží si ju, pritiahne k nej rozvody, elektriku, zapojí čerpadlo a spraví nejakú automatiku, ktorá bude z tej nádrže vodu púštať iba keď tam je, resp. keď tam nie je, bude prepínať na mestskú stojí stovky a stovky Eur a nie 200. Toľko môže stáť možno nakreslená na papieri ... Duplom, ak by sme sa bavili dokonca, že s tou vodou chceme napríklad splachovať ... Ak ju máme len na polievanie záhrady, tak v lete, keď potrebujeme najviac vody, jej bude tak ako tak žalostný nedostatok ... 100 m2 trávnika v juli / auguste potrebuje priemerne 9až 10 mm zálievku 1x krát denne cca 6 krát v týždni ... Na 100 metrovú strechu padlo minulé leto na západe za júl/august 112 mm zrážok, tj 12,2 kubíka vody ... Ak by sme s ňou polievali trávnik o rozlohe 100 metrov štvorcových, stačila by nám táto voda asi na 2 týždne, zvyšných 6 týždňov by sme polievali mestskou ... Takže pokiaľ tam nie je nejaký extrémny zádrhel, studňa je ďaleko lepšia investícia, než nejaká nádrž s automatikou 🙂 Samozrejme, bavíme sa o štandardnom rodinnom dome ...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 to je súčasný názor, automatika a čerpadlo je zhodné so studňou a názor platí, len pokiaľ za vodu zo studne neplatíte. Ale to môže veľmi rýchlo pominúť.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jan45 Tak keď je to zhodné (nemyslím si, že je to totožné) potom sme ďaleko od sumy 200 či 300 Eur a aj od tej spomínanej návratnosti :) A riadiť sa tým, čo "môže" a nemusí rýchlo pominúť ... No ... To asi nie je tá správna cesta ... Keď to pominie, tak tú jamu, kde mám vsakovačku vykopem a dám tam nádrž. Prídem o 100 Eur (hypoteticky), ale XYZ eur bude mať ktokoľvek zo studňou už tak ako tak "zarobené" ...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 myslím, že máme tak rozdielne pohľady na predmet, že je zbytočné pokračovať.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?