Radiator

Zobraz úvodný príspevok
Caute mam otazku ohladom kurenia v dome mam radiatory a vsimol som si na kotli mam nastavenu teplotu 60stupnov a ked odmeram teplotu na radiatore tak na vsetkych mam pri vrchu niekde okolo tych 60 a ked si ho vodorvone rozdelim na polovicu tak druha polovica ma niekde okolo tych 40 stupnov ... u kamosa ked chytim radiator tak je skoro vsade rovnako horuci a moje su od polovice citelne na dotyk chladnejsie ... hreju vsetky rovnako aj nabeh maju rovnaky ci je radiator vacsi alebo mensi tak teraz neviem ci je nieco zle alebo tak to ma byt? Dakujem za kazdu radu jedna sa o panelove radiatory k22
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@rudy1973 okna mam plastove neviem ake uz boli na…
@pepo97 neviem aku maš predstavu o spotrebe, zvykali sme si na kurenie KK, proste to stale temperovalo, my sme toho roku po vymene kotla Bosch 8700iw klesli na 2800 m³ s TUV / len kurenie je cca 2400 m³ / , okr. BJ, dom zatepleny, 220m², teraz po vymene okien za 3oj sklo, dverí a doteplenie pojdu pocitam ďalšiu usporu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@pepo97 neviem aku maš predstavu o spotrebe, zvyk…
@rudy1973 ja s plynom len topim a ten kotol ide ako prietokovy ohrievac tak zohrieva aj vodu .... hlavne by som chcel vediet ako nastavit ten kotol aky vykon mu mam nastavit ked tu poniektory vravely ze je silny tak na kolko ho nastavit aj teplotu vody ... lebo logocky asi ked ho mam na poviem priklad 100% tam viac zozerie ako na 50% ked sa nemylim ... aj neviem co si predstavit pod pojmom cyklovanie ... kotol sa mi minuleho roku pocas zimi ked bolo cca -10 tak co som odsledoval tak 2 hodony topil a potom hodinu nic a potom znova klesla teplota a znova kuril na termostate klesne teplota o 0.2 a uz zopina a vypne az ked stupne na pozadovanu teplotu mam nastave i 21.5 a vypne na 21.7
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@rudy1973 ja s plynom len topim a ten kotol ide a…
@pepo97 KK ma modulovanie vykonu u teba od 7kW do 27kW, podľa odovzdania tepla, ak to funguje, kotol by mal kuriť celu zimu, bez tych pauz, aby sa nemusel znovu rozbehovať na vysoky vykon a dobehovať nahrievanie vody v systeme, ale ak maš termostaty a uzavru 3 - 5 radiatorov, teplo sa nema kde odovzdať, kotol vypne a opäť sa rozbehuje a zohrieva vodu z 30 st., namiesto cca 40-45 st., je dobre že mas vykon zniženy, na jeseň a jar by stačilo aj 50 - 60 max. vykonu a max. teplota kurenia 50-55 st. Vyskušaj, proste sa trošku pobavkaj, uvidiš, piš si spotrebu za mesiac a porovnavaj...
Odpovedať
A pouzivas ekvitermiku?
Odpovedať
7 kW je medzi nami dosť, moj ma cca 4 a prijal by som ešte menej
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@pepo97 KK ma modulovanie vykonu u teba od 7kW do…
@rudy1973 ja co som si sledoval pocas toho ako kuri tam on zapne ide na slabsi vykon potom sa rozbehne na maximalny aky ma nastaveny a potom uz uberie len tak potichucky ide cely cas pokial nenatopy na pozadovanu teplotu ... myslis ze by bolo lepsie keby som zhodil termostaticke hlavice a dal prec aj termostat a nastavil kotol nech si ide celu sezonu na urcity vykon a teplotu vody?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@rudy1973 ja co som si sledoval pocas toho ako ku…
@pepo97 neviem aké máš teploty v iných miestnostiach, ked maš termostat na 21,5 st. to je také bežné minimum na dennú teplotu / bežne čítam do 23,5 st. / tak možno v noci na spanie niekto rád chladnejšie , ale aj nam sa stane , že v noci občas kotol uplne vypne na par hod. a ráno zapne .... P.S. mám dom so starymi radiatormi aj ventilmi , stale otvorené naplno, v izbách od 21, 5 - 22,5 st. tak nepotrebujem regulovať , nám to stačí ....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@pepo97 neviem aké máš teploty v iných miestnosti…
@rudy1973 v kazdej izbe mam teplomer a vsade je plus minus rovnaka teplota koliste to max na stupen .... este posledna otazka ked nastavim na kotle uz priliz nizky vykon tak co sa stane ? Neohreje vodu na danu teplotu alebo niektory z radiatorov bude chladny ?
Odpovedať
Záleží od tepelnych strat ak sú mensie ako 7 kW budeš cyklovat vždy. Samozrejme čím zimsie tým väčšie straty budú.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marcos33:

Záleží od tepelnych strat ak sú mensie ako 7 kW b…
@marcos33 nevies my to vysvetlit trochu podrobnejsie ? To cyklovanie alebo ked dam kotol na nyzsi vykon tak ked tak ked to dobre chapem ked pride poriadna zima tak sa moze stat ze bude ist v kuse cely den?
Odpovedať
Cyklovanie znamená ze kotol nedokáže ísť v kuse lebo aj keď sa znizi na minimalny vykon tak je to príliš veľké mnozstvo tepla a prekuruje. Vtedy sa aktivuje cyklovaci casovac a vypne kotol na definovsny čas a čaká kým voda vychladne. V zime to väčšinou je ok ale skutocny test je teraz keď je ešte len trocha zima. Napr pri teplote 12 stupňov máš tepelnu stratu objektu 4 kW a kotol ma min 7 kW takže logicky nemôže ísť v kuse. No a čím viac cykluje tým to je pre kotol horšie, a horšie pre spotrebu. Ja mam kotol co ma min výkon 3,4 kW, co je polovica tvojho. Takže cykluje minimálne aj na jesen. Kľudne sa pýtam, rad pomozem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@marcos33 nevies my to vysvetlit trochu podrobnej…
@pepo97 mam nastaveny termostat na 22 st.( v izbe bolo 21 st ) Kotol sa spustí napr. na 15kW a postupne vykon klesne, podľa potreby kurenia t.j. teploty spatečky a keď sa teplota približuje ku 22 st. aby ju neprekročila, tak moze kotol prikurovať cely deň, dnes napr. od 28 st. po max 35 st. a po hodine klesla teplota opäť na 28 st. Po 4 hod sa kurenie vyplo, ešte je teplo... Na starom kotli Leiber sa kurenie spustilo na 24kW, prikurilo, vyplo a tak dookola viackrat denne...
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od marcos33:

Cyklovanie znamená ze kotol nedokáže ísť v kuse l…
@marcos33 tak teraz by som to vedel teoreticky vyskusat ci cikluje k Nastavim si v izbe teplotu na 23 stupnov a dam kotol povedzme na 50% vykon vodu na cca 55stupnov a ked to ohreje bez cyklovania tak to takto moze ostat?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@pepo97 mam nastaveny termostat na 22 st.( v izbe…
@rudy1973 no tak mne to tiez tak robi ze spusti sa na mensi vykon a potom ide na vacsi a dalej uz kotol nieje ani pocut ... tusim v nastaveniach to bolo modulovane vykurovanie alebo nieco take a tam som nastavoval aj na aky vykon sa ma rozbehnut kotol
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@marcos33 tak teraz by som to vedel teoreticky vy…
@pepo97 55 st. je max. teplota, ak maš modulacny režim tak to teraz nevystupi na 55 st. ešte je velmi teplo, poriadne sa začne kuriť až v novembri Ja mam max teplotu nastavenu na 50st. a dnes nax 35 st.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@pepo97 55 st. je max. teplota, ak maš modulacny…
@rudy1973 no ale ked mam nastavenj nizzsiu teplotu vody tak je aj spotreba nizsia? Napriklad pri 70stupnovej vode som mal spotrebu 3200 a pri tych istych podmienkach ale pri 55stupnovej vode by bola nizsia ? Alebo vykon kotla treba upravit lebo minuly rok som mal na 100 vykon nastaveny aj rozbeh aj celkove kurenie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@rudy1973 no tak mne to tiez tak robi ze spusti s…
@pepo97 nejake foto z nastavenia termostatu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@pepo97 nejake foto z nastavenia termostatu...
@rudy1973 no ale to mas aj vonku nejake cidlo ? Lebo moj kotol nema ziadne cidlo vonku
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@rudy1973 no ale to mas aj vonku nejake cidlo ? L…
@pepo97 ano mám ekvitermickú reguláciu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@pepo97 ano mám ekvitermickú reguláciu...
@rudy1973 no a na mojom to nieje len ta modulacia vykurovania ... tak neviem stale ako zistom na aky vykon dat ten kotol
Odpovedať
Dorobiť senzor ak sa bude dat
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marcos33:

Dorobiť senzor ak sa bude dat
@marcos33 tak to neviem kde zozeniem to ne 10 rocny kotol
Odpovedať
vonk. čidlo https://www.protopeni.cz/Intergas-ven...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

vonk. čidlo https://www.protopeni.cz/Intergas-ven…
@rudy1973 dakujem objednam a snad pomoze
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

vonk. čidlo https://www.protopeni.cz/Intergas-ven…
@rudy1973 pocuj este jedna otazka bude mi to fungovaj to cidlo aj na klasickom termostate ? V manuali pise ze nejaky openther termostat co komunikuje a odosiela nejake hodnoty do kotla
Odpovedať
Zavolaj /napíš vyrobcovi kotla
Odpovedať
S tymto tvojim https://www.termostatshop.sk/bezdroto... asi nenastavíš teplotnú krivku, tak ostaň pri nastavení túto zimu na modulačný režim, max . 55 st. kúrenie , a max výkon , ak sa dá nastaviť 60 %, kvoli nezateplenej fasáde , uvidíš ako sa to bude správať, z diskusie vidím že si zdatný v nastavovaní ... ak máš foto z nastavenia terostatu hoď foto ... P.S. mwoj termostat na BOSCH stál 200 evri ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

S tymto tvojim https://www.termostatshop.sk/bezdr…
@rudy1973 vravis ze dat vodu na 55stupnou a maximalny vykon kotla na 60%? Skusim ... a preco by to nemalo fungovat tak krivka s tym termostatom v manuali pise zebmoze byt aj termostat on/off.... ti to skopirujem .... Jednotka je vybavená pripojením pre snímač vonkajšej teploty. Snímač vonkajšej teploty by mal byť použitý v kombinácii s izbovým On/Off alebo OpenTherm termostatom. Izbový OpenTherm termostat bude kotlu predávať výkon až do dosiahnutia maximálne nastavenej teploty kotla. Maximálna nastavená teplota kotla je automaticky regulovaná pomocou vonkajšieho snímača v súlade s nastavenou ekvitermickou krivkou v kotly.... tak mozem potom pouzit ten termostat co mam zrejme ? Ci nie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@pepo97 ani ja nemám vonkajšie preto si výkon upr…
@duzu V jednom klasickom (nezateplenom) RD sa z pohľadu ekonomiky najlepšie osvedčilo, že sme odstránili všetky termostaty, regulácie a plynový kotol ide iba cez svoj kotlový termostat. V celom dome sú na radiátoroch termostatické ventily. Kotol je napojedný cez časové relé za 4 € a v priebehu 24-hodinového cyklu je zapnutý iba v nastatvených časoch . Potom večer, niekedy po 22. hod. relé "cvakne", a kotol je dočista vypnutý celú noc. Zapne sa okolo 5. hod. ráno a cez deň cca hodinu topí, 2 hod. je vypnutý.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@duzu V jednom klasickom (nezateplenom) RD sa z p…
@petersd ekonomicky sa najviac oplatí zatepliť čo vôbec na staršom ide, povala alebo strecha ihned tam stačí čo najviac izolácie najjednoduchšie, okná vymeníš za deň 2, najviac času zaberie prízemná podlaha mokrou cestou
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?