Kurenie

Caute chcel by som sa s Vami poradit ohladom kurenia .... momentalne mam nastaveny kondenzacny kotol na 65stupnou celzia a v kazdej izbe termostaticku hlavicu okrem izby kde je termostat od kotla .... uvazoval som ci by nebolo lepsie aj komfortnejsie keby ze termostat odstavim a necham kotol ist v kuse na cca 35stupnov a aby mi teplotu regulovali hlavice ? Bolo by to lepsie alebo horsie riesenie ? Dakujem za kazdu radu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

Caute chcel by som sa s Vami poradit ohladom kure…
@pepo97 Ked pojde na 50 a menej stupnov,bude urcite v kondenzacnom rezime,co znamena vyssiu ucinnost.Dolezite je aby aspon spiatocka donho mala 50 a menej
Odpovedať
Či ide v kondenzačnom režime sa dá jednoducho zistiť. Ak áno, tak z neho čuri voda. Aspoň myslím, prd sa v tom vyznám. Len by som tak povedal na základe vysvetlenia pojmu "kondenzovať". :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

Caute chcel by som sa s Vami poradit ohladom kure…
@pepo97 ak máš starý dom ,nezatepleny,35°C voda ti nevykuri dom...ja kurim pri plusových teplotách na 50°C pri minusoch okolo 60°C...skús možno to bude fungovať pri 35 stupňoch,ale neverím.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od willinko23:

@pepo97 ak máš starý dom ,nezatepleny,35°C voda t…
@willinko23 no mam stary nezatepleny ... len ma zaujimalo ci by to tak fungovalo lebo teraz ked mam 65 stupnov tak pokial vykuri teplotu z 21.8 na 22.2 tal led bolo vonku minus 7 tal to trvalo cca hodinu a pol a za cca 40 min znova kurilo ... tak som myslel ci by nebolo lepsie keby zebide stale nancca tych 40 stupnov a v dome by bola rovnaka pohoda cely den len neviem alo by to bolo s tym plynom teraz led som to odseldoval tak pri minus 7 bola spotreba cca 30m3
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@willinko23 no mam stary nezatepleny ... len ma z…
@pepo97 po nočnom útlme 20°C ide asi na hodinu a pol aby dosiahol 23°C...a potom sem tam za deň zopne na pol hodinu aby dohrial. Ale máme plastové okná a na povale(palach cca 30 vaty. Tá vata urobila veľa...a všetky hlavice máme na Max...okrem radiatorovych ktoré sú blízko kotla a tie som utlmil ,aby sa nerobila mala slučka pri kotli. Spotrebu máš vysokú,treba s tým niečo robiť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od willinko23:

@pepo97 po nočnom útlme 20°C ide asi na hodinu a …
@willinko23 no neviem co s tym okna tak isto mam plastove
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

Caute chcel by som sa s Vami poradit ohladom kure…
@pepo97 skusit to samozrejme mozes ,lahko zmenis ked bude zima ,,Len aby sa nezabudlo ci tak alebo onak fyziku neo..bes.)))
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rado1121:

@pepo97 skusit to samozrejme mozes ,lahko zmenis …
@rado1121 no ved jasne mbento len nejde do hlavy lebo mal som stary kotol plus v jednej iznlbe gamatku a plynovy ohrievac vodybteraz som vymenil stare liatinove radiatory za nive plus stare potrubie to hrube za tenke a spotreba stale taka ista
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@rado1121 no ved jasne mbento len nejde do hlavy …
@pepo97 ved to je fyzika ,,ak potrebujes na vykurenie ,alebo pozadovanej teploty 22 C... cca 15 kw tak ich tam musis skratka dat , ano pomoze zateplenie hlavne stropu . vtedy stiahnes tepelne straty domu a zacnes setrit.ci budes kurit plynom ,alebo elektriku , drevom ,uhlim ,olejom a co ja viem vseliake rohoze a infra somariny ..skratka musis tam dat tych 15kw.aby si mal pozadovanych 22C .ak mas wifi alebo automaticke hlavice tak ty pomozu znizit spotrebu ale zazraky necakaj .Skor sa zameraj na zateplenie ,ako som pisal hlavne stropu .lebo teplo stupa hore ..potom okna ,a fasadu nie v poslednom rade sokle.a ak mas kondezacny kotol skor nadstav tepelny spad aby kondezoval vtedy usetris tiez nieake e co ja viem asi 55/40 ..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rado1121:

@pepo97 ved to je fyzika ,,ak potrebujes na vykur…
@rado1121 no dobre v daka 🙂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@rado1121 no ved jasne mbento len nejde do hlavy …
@pepo97 Aspoň si na vlastnej koži odskúšal a zistil, že úspora energií a tepla v dome je úplne v niečom inom, než vo výmene liatinových radiátorov a hrubších rozvodových rúr za tenšie. Drvivá väčšina ľudí to nechce pochopiť a nechá sa nabulikať "tiežodborníkmi" (a kúrenárskym marketingom) a vopcha tisícky eur do takej výmeny, aby potom s hrôzou zistila, že to takmer vôbec nepomohlo. No, ako sa vraví, "múdry sa učí na chybách iných..." 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@pepo97 Aspoň si na vlastnej koži odskúšal a zis…
@petersd Tak priznám sa, že prvý krát počujem o niekom kto si myslel, že výmena radiátorov a rúr dopomôže k markantnému zníženiu spotreby energie.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od petersd:

@pepo97 Aspoň si na vlastnej koži odskúšal a zis…
@petersd no ako plechove maju lepsi nabeh ako liatonove na tom som usezril lebo sa rychlejsie zojreju aj mensi objem vody sa zohrieva... lenn ma zaujimalo cim sa zvysuje spotreba ked napriklad na kotli nastavim teplotu vody na 40 stupnou sa snizi spotreba alebo je jedno aka je teplota ale treba nastavit vykon kotla ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

@petersd no ako plechove maju lepsi nabeh ako lia…
@pepo97 Nábeh majú rýchlejší ale liatinové majú lepšiu akumuláciu, čiže neskôr vychladnú. V globále je to teda vlastne jedno. Čím nižšia výstupná teplota vody z kotla je nastavená tým nižšia je jeho spotreba. Musí to ale byť v súčinnosti s tým, že do radiátorov musí pritekať tak teplá voda aby ich výkon bol dostatočný na pokrytie tepelných strát.
Odpovedať
Ja mam na kondenzacnon nastavenú teplotu na 50 stupňov a kotol beží skoro stale ale spotreba plynu je 5-7 kubíkov na deň keď som mal 60 stupňov spotreba bola trošku výšia ale zlý komfort. Lebo to prekuril a potom dlho trvalo keď zapol znova a bolo cítiť chlad
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pepo97:

Caute chcel by som sa s Vami poradit ohladom kure…
@pepo97 uz si to tu raz riešil 🤔 https://www.modrastrecha.sk/forum/rek...
Odpovedať
Kúrenie domu mi príde ako keď sa napúšťa deravý bazén - voda uniká von a čím viac je deravý, tým viac treba vody. Potom je na komforte, že či stačí menej vody alebo si človek dopraje viac a teda minie aj viac vody. A buď ho napĺňa so slabším prúdom dlhšie alebo viac a rýchlejšie. Nedá sa ísť na úplne slabý tlak vody, lebo by nestačil na napustenie. A teda riešenie je zaplátať diery a potom riešiť či sa viac oplatí dlhšie napúšťanie alebo rýchlejšie. Takže aj pri dome najprv zrušiť všetky úniky tepla a potom riešiť teplotu vody a za mňa kľudne skúšať čo je lepšie - aj z pohľadu komfortu aj spotreby.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?